Michal Feller: Bernská úmluva oslabuje ochranu vlků. Rozhodnutí je výsledkem politických tlaků, nikoli odborně podložené
Tento krok je výsledkem politických tlaků, přičemž na rozhodnutí měl výrazný vliv i incident z roku 2022, kdy vlk zabil poníka předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen. Rozhodnutí zcela ignoruje dlouhodobé úsilí o obnovu vlčí populace, která se teprve začala zotavovat po předchozím vyhubení ve velké části Evropy. Stejně tak zcela přehlíží výsledky evropských projektů zaměřených na zlepšení soužití, které přinesly a v praxi ověřily vhodná a účinná opatření ke zmírnění konfliktů mezi velkými šelmami a lidmi.
Evropská legislativa již nyní umožňuje odpovědný vlčí management, který v odůvodněných případech povoluje i odstranění problematických jedinců. Přesto se rozhodla Evropská komise navrhnout oslabení ochrany vlků pod záminkou škod na hospodářských zvířatech, což nepotvrdily ani odborné studie, ani vlastní analýza Evropské komise. Snížení ochrany nedoporučila ani expertní skupina IUCN Large Carnivore Initiative for Europe.
Snížení stupně ochrany vlků může mít vážné důsledky pro biodiverzitu a pro obnovu vlčí populace v Evropě. Zároveň hrozí, že místo podpory konstruktivních řešení, navržených v řadě evropských projektů zaměřených na soužití s vlky, dojde k prohloubení společenského rozdělení a polarizace.
Toto rozhodnutí v současné fázi nemá zásadní vliv na ochranu vlka v České republice. Stále platí, že národní legislativu si státy nastavují samostatně. Právě proto bude nyní důležité apelovat na rozhodovací orgány na národní úrovni v ČR, aby se řídily především vědeckými daty a pečlivě zvážily případnou změnu legislativy v oblasti ochrany vlka. Rozšíření populace vlků v ČR může naznačovat, že je populace stabilní a plná ochrana již není nezbytná. Nicméně je třeba stále brát v úvahu rizika plynoucí z úbytku populace způsobeného také pytláctvím nebo úmrtností na silnicích.
Oslabení ochrany vlků je krokem zpět v ochraně evropské přírody. Zatímco se vlčí populace teprve zotavuje po dlouhých letech útlaku, toto rozhodnutí může zcela ohrozit její budoucnost. Jsme hluboce znepokojeni tím, že populismus a osobní zájmy opět převažují nad vědeckými důkazy a že politická rozhodnutí o ochraně přírody jsou přijímána bez ohledu na odborné analýzy.
Hnutí DUHA Šelmy, stejně jako další organizace, vyzývá Bernskou úmluvu a Evropskou unii, aby upřednostnili vědecký přístup při rozhodování o ochraně přírody.
reklama