https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michal-feller-bernska-umluva-oslabuje-ochranu-vlku.rozhodnuti-je-vysledkem-politickych-tlaku-nikoli-odborne-podlozene
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Feller: Bernská úmluva oslabuje ochranu vlků. Rozhodnutí je výsledkem politických tlaků, nikoli odborně podložené

12.12.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stálý výbor Bernské úmluvy odhlasoval snížení stupně ochrany vlků. Toto rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany odborníků na ochranu přírody i environmentálních organizací. Podle Hnutí DUHA Šelmy je rozhodnutí výsledkem politických tlaků, nikoli vědecky podloženým opatřením podporujícím soužití lidí s velkými šelmami.
 
Hnutí DUHA Šelmy je jednou z více než 300 organizací, které se společně postavily proti tomuto kroku. Ve výzvě požadovaly, aby členské státy EU odmítly návrh Evropské komise na snížení ochrany vlků podle Bernské úmluvy. Místo oslabování ochrany vyzvaly k posílení úsilí o podporu soužití s velkými šelmami.

Tento krok je výsledkem politických tlaků, přičemž na rozhodnutí měl výrazný vliv i incident z roku 2022, kdy vlk zabil poníka předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen. Rozhodnutí zcela ignoruje dlouhodobé úsilí o obnovu vlčí populace, která se teprve začala zotavovat po předchozím vyhubení ve velké části Evropy. Stejně tak zcela přehlíží výsledky evropských projektů zaměřených na zlepšení soužití, které přinesly a v praxi ověřily vhodná a účinná opatření ke zmírnění konfliktů mezi velkými šelmami a lidmi.

Evropská legislativa již nyní umožňuje odpovědný vlčí management, který v odůvodněných případech povoluje i odstranění problematických jedinců. Přesto se rozhodla Evropská komise navrhnout oslabení ochrany vlků pod záminkou škod na hospodářských zvířatech, což nepotvrdily ani odborné studie, ani vlastní analýza Evropské komise. Snížení ochrany nedoporučila ani expertní skupina IUCN Large Carnivore Initiative for Europe.

Snížení stupně ochrany vlků může mít vážné důsledky pro biodiverzitu a pro obnovu vlčí populace v Evropě. Zároveň hrozí, že místo podpory konstruktivních řešení, navržených v řadě evropských projektů zaměřených na soužití s vlky, dojde k prohloubení společenského rozdělení a polarizace.

Toto rozhodnutí v současné fázi nemá zásadní vliv na ochranu vlka v České republice. Stále platí, že národní legislativu si státy nastavují samostatně. Právě proto bude nyní důležité apelovat na rozhodovací orgány na národní úrovni v ČR, aby se řídily především vědeckými daty a pečlivě zvážily případnou změnu legislativy v oblasti ochrany vlka. Rozšíření populace vlků v ČR může naznačovat, že je populace stabilní a plná ochrana již není nezbytná. Nicméně je třeba stále brát v úvahu rizika plynoucí z úbytku populace způsobeného také pytláctvím nebo úmrtností na silnicích.

Oslabení ochrany vlků je krokem zpět v ochraně evropské přírody. Zatímco se vlčí populace teprve zotavuje po dlouhých letech útlaku, toto rozhodnutí může zcela ohrozit její budoucnost. Jsme hluboce znepokojeni tím, že populismus a osobní zájmy opět převažují nad vědeckými důkazy a že politická rozhodnutí o ochraně přírody jsou přijímána bez ohledu na odborné analýzy.

Hnutí DUHA Šelmy, stejně jako další organizace, vyzývá Bernskou úmluvu a Evropskou unii, aby upřednostnili vědecký přístup při rozhodování o ochraně přírody.


reklama

 
foto - Feller Michal
Michal Feller
Autor je koordinátor Hnutí DUHA Šelmy.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (27)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.12.2024 05:52
Bylo jen otázkou času, kdy k tomuto rozhodnutí dojde. Samozřejmě, že je to i politické rozhodnutí, ale je také odborně opodstatněné, neb k vážnějšímu ohrožení vlčí populace nedojde. "Právo každého občana slyšet vytí vlka" se tedy nenaplní, nicméně bude pravidelně o jejich výskytu informován.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.12.2024 07:34 Reaguje na Karel Zvářal
ono je vždy pohodlnější problém vystřílet, že?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.12.2024 07:49 Reaguje na Jaroslav Řezáč
-mnohem jednodušší je vypláchnout soukmenovcům dutinu lební
-regulace není eradikace, hromová hůl+doprava jsou náhradou vztekliny
-psychoteror jako politikum je doménou zelených fanatiků
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.12.2024 11:22 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Čím je jedinec omezenější tím víc si libuje v jednoduchých řešeních a nevidí nic kolem. Ochranářské klišé které vidí pouze ochranu na věčné časy a jinak hned straší uplným vystřílením. "Rizika plynoucí z úbytku populace způsobeného pytláctvím nebo úmrtností na silnicích" zatím nějakými velkými riziky, když se nám vlk neustále úspěšně množí, nebudou.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.12.2024 14:20 Reaguje na Jarek Schindler
kdybych nechtěl použít to klišé, že potrefená husa se ozvala, tak bych řekl, že jste si na otázku odpověděl sám.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.12.2024 15:42 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Pane vy musíte mít ženských když jste taková hlava. Vám se snad zdá, že jsem se na něco ptal? Že bych pokládal nějakou otázku?
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

13.12.2024 13:26 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Pohodlnější je právě váš defenzivní přístup namísto promyšleného a odborně vedeného managementu populací velkých šelem.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.12.2024 08:11
V České republice bylo loni zaznamenáno 190 vlků, o rok dříve o 48 více Na území České republiky se nachází 22 vlčích teritorií, z toho 19 v pohraniční oblasti a v některých případech na české území zasahuje jen částečně3. Podle expertů na velké šelmy šlo ve 14 případech o smečky, které v tuzemských podmínkách čítají obvykle čtyři až šest jedinců.

Z toho vyplývá, že probíhá samoregulace a že kvůli bariérám v krajině se " hromadí" na některých místech, což není problém vlka ale překážek v krajině.
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.12.2024 10:59
"odborně podložený" = "vyhovující aktivistům"

A co takhle "podložený požadavky občanů"? Protože pokud si třeba nakonec občané nebudou přát VŮBEC ŽÁDNÉ vlky kolem sebe, musíte to respektovat.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

12.12.2024 14:15 Reaguje na Viktor Šedivý
My čo sme zažili aj "vedecký komunizmus" a "vedecký ateizmus", sme si vybudovali proti takejto demagógii imunitu už v mladom veku.


Odpovědět
EB

Emil Bernardy

12.12.2024 15:01 Reaguje na Peter Sládek
:-))) věděcký komunizmus snad ve třeťáku za jedna,věděcký ateismus neznám,ale že je náboženství opium lidstva jsem už někde slyšel . Vážně,víra a plácání pitomin hlupáky jsou něco jiného.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

12.12.2024 15:19 Reaguje na Emil Bernardy
Spoločné mali to, že sa označovali ako "vedecké".
Krúžok vedeckého ateizmu sme mali už na strednej.
Zrejme v kacírskom Česku nebol potrebný... :-)
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

12.12.2024 15:52 Reaguje na Peter Sládek
Podle zkušeností budeme stejná generace.Potom oba víme,že režim po roce 1975-80 málokdo bral vážně.Ani ti co společnost řídili.Tak to již nešlo.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

12.12.2024 16:20 Reaguje na Emil Bernardy
Dějiny MDH, MaFio a VK - 3 rozprávkové predmety, dokonca štátnicové, ktorými sme si vylepšovali priemer na prospechové stipko. Môj brat, veterinár ako vy, ale zápolil s MRH, tak sa v Košiciach volalo MDH.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

13.12.2024 07:46 Reaguje na Peter Sládek
Věděcký komunismus byla fraška,ale jiní přednášeli filosofii,ekonomiku,a to bylo ok.Pro studenty bylo snadné poznat co je nutná slupka a co je obsah.Pěkný den.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

13.12.2024 08:52 Reaguje na Peter Sládek
Presne!
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.12.2024 11:12
No a já zase vyzývám Hnutí Duha a zde přímo pana Fellera aby přestali svá zbožná přání vydávat za vědecky doložená fakta protože jediným doložitelným faktem je, že vlk v Evropě dávno nesplňuje podmínky pro zařazení mezi kriticky ohrožené a tím i přísně chráněné živočichy.
Dále je vyzývám aby přestali lhát o vědecky podložených opatřeních podporujícím soužití lidí s velkými šelmami. Žádné soužití, natož podpořené vědeckými daty v silně zalidněné a industrializované krajině střední Evropy neexistuje, neexistovalo a nikdy existovat nebude. To nakonec věděli už naši předci. Tam kde má vlk přirozené podmínky pro život ohrožen nikdy nebyl, není a zatím nebude. Již dávno měla být vypracovaná studie ( Program péče o vlka) kde by bylo jasně deklarováno , kde a v jakých počtech vlka chceme a jak se bude reagovat na zvýšení jeho stavů nad deklarovaný počet a rozšíření. Místo toho zde Duha předvádí jediné. "Ať se děje co se děje, nepustíme co jsme jednou chytli".
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

12.12.2024 15:02 Reaguje na Jarek Schindler
1*
Odpovědět
PE

Petr Elias

12.12.2024 12:00
Na ekolistu vládne absurdistán, ale neuvěřitelný. :D Když tu byl článek o škodách způsobených zvěří tak jelimani tomu nevěřili, bagatelizovali to a vymýšleli kdejaké kraviny aby to okecali (borec macháček z toho ještě obviňoval ochránce :D :D ). Miliardové škody způsobené zvěří borcům nevadí, ale škody v jednotkách milionů způsobených vlkem borce dráždí až k amoku a nejraději by vzali pušku v všechny vlky by vystříleli (tedy, kdyby trefili vlka a ne kolegu vedle, že). :D A jak je najednou zajímá osud oveček a chovatelů - borci, kdy naposled jste vyrazili nakoupit k nejbližšímu chovateli maso, mléko nebo vlnu? Troufnu si tvrdit že nikdy, jen máte kecy. :D
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.12.2024 13:10 Reaguje na Petr Elias
Borče eldo, kdy jste naposled nakoupil u nejbližšího chovatele maso, mléko nebo vlnu? Troufnu si tvrdit, že nikdy.
Regulace škůdce je nutná nebo to dopadne jak na Slovensku se šelmami, celá Evropa to po množstvích se zkušenostech s napadením zvířat a lidí pochopila, jen jelimani jako vy ne.
Odpovědět
PE

Petr Elias

12.12.2024 13:25 Reaguje na Jarka O.
To víš že jo jarine. :D
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.12.2024 14:14 Reaguje na Jarka O.
V týdnu šel dokument ze Skotska, borec tam básnil, jak v údolí s 600 jeleny by bylo vlkům dobře...-) Chystají projekt..., ale o podobném šla řeč už asi před deseti lety u rysa. Měli je v zooparku na aklimatizování, zřejmě povolení nedostali. Tam chybí i výři, ale podařil se projekt se skaláky a mořskými orly, tak aspoň něco. A tak jediná "velká šelma" je divoká kočka, kterou úspěšně množí v několika zařízeních a bojí se hlavně křížení s k.domácí. Když se bude (mladá) číča držet v lese, má šanci. Jakmile vytahne do otevřeného prostoru, může skončit v pařátech orla, podobně jako liška. Tak se vytváří v přírodě rovnováha.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.12.2024 10:11 Reaguje na Karel Zvářal
Borec může básnit a ...u toho to zůstane. Tam nejsou blbí, jsou racionální, a životní prostředí, které si vydobyli a vyhovuje jim, si nenechají zničit jelimany. K devastaci jsou určené jiné ubohé země. Jestli Vám to půjde, skoukněte krátké vtipné video, je dobré i beze slov, s Vasimi oblíbenkyněmi :)

https://www.bbc.com/reel/video/p0kb73d9/these-animal-photos-won-funniest-of-the-year
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.12.2024 10:35 Reaguje na Karel Zvářal
Když vidím ve Skotsku a vlastně na celých Britských
ostrovech tu bezstarostnou pastvu ovcí a jiných
zvířat, tak jim závidím, že tam nemají vlky. Pro
shánění stád jim stačí malé border kolie a jiná
malá plemena, které by vlk lehce zadávil a my tu
musíme chovat doslova vlkodavy, kterých by se
vlci alespoň trochu báli. Takže moc nevěřím, že
by se ve Skotsku vrátili k vlkům, aby museli začít
s chovem velkých plemen psů pro ochranu stád a
začít pastviny oplocovat jako u nás. Skotsko má
své tradice a pochybuji, že se o ně připraví pouze
na přání několika vlkomilů. Pokud ano, tak už
chápu, že lidská blbost nahrazuje rozum na celém
Západě a ve všem. Prostě se degenerace obyvatel
daří a po doplnění jinými etniky dojde zcela na
zhroucení tradic a rozumu. Ono hloupý člověk je
lépe ovladatelný a je to levnější, než ho vzdělat.
Odpovědět
PE

Petr Elias

13.12.2024 10:53 Reaguje na Břetislav Machaček

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
LB

Lukas B.

13.12.2024 12:35
pomalu s tou flintou vědeckého přístupu. věda (opravdová věda) je eticky neutrální a nehodnotí (ad absurdum, představte si matematika, který chce zařadit čtyřku mrzi lichá čísla a argumentujícího tím, že by to bylo spravvedlivé). anebo řekněte na rovinu, že chcete měkkou a angažovanou vědu. ale ta je podobná cesta do pekel jako (třeba) angažovaná žurnalistika.
Odpovědět
VP

Vít Pátek

16.12.2024 02:01
Globálně Canis lupus není, nebyl a hned tak ani nebude ohroženým druhem - viz Red List IUCN ("least concern").
"Ohrožení" spočívající v tom, že se nevyskytuje hned za humny každé evropské či české vsi je čirá fabulace ekolobbistů.
Stejně jako že zrovna jeho výskyt je nějak významným, natož stěžejním příspěvkem pro tamní biodiverzitu či ekosystém vůbec.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist