https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michal-komarek-otevreny-dopis-ministrovi-chalupovi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Komárek: Otevřený dopis ministrovi Chalupovi

3.3.2011
Vážený pane ministře Chalupo,

před setkáním ministrů životního prostředí zemí Visegrádské čtyřky a jednáním Evropské environmentální rady v příštích dnech Vás tímto otevřeným dopisem vyzýváme, abyste v souladu se zájmy České republiky a EU prosazoval přijetí závazku na 30% snížení emisí CO2 do roku 2020. Dokument Evropské komise Roadmap for moving to a low carbon economy in 2050, nová studie pro německou vládu a další vědecké analýzy ukazují, že je to realistický cíl. A navíc cíl, který je nejenom v souladu s dlouhodobým výhledem boje proti klimatickým změnám, ale který zároveň představuje i nový start evropské ekonomiky.
 
Jedině ekonomika založená na moderních technologiích a radikální proměna energetiky i dopravních systémů směrem k obnovitelným zdrojům a chytrým sítím mohou Evropě zajistit konkurenceschopnost na světových trzích a přinášet nová pracovní místa. Například podle studie Potsdamského Institutu a předních evropských univerzit zpracované pro německou vládu přinese závazek 30% snížení emisí Evropě šest milionů nových pracovních míst. Minulý týden jste se účastnil jednání Řídící rady OSN pro životní prostředí v Nairobi a ve svém vystoupení jste se přihlásil k závazkům OSN v oblasti udržitelného rozvoje. Za překážky úspěšného naplňování tohoto programu jste označil mimo jiné „nedostatek politické vůle“. Vyzýváme Vás tedy, abyste na důležitých mezinárodních jednáních, která Vás čekají, dostatečnou politickou vůli k dosažení evropských i světových klimatických a ekonomických cílů prokázal. A přiřadil se k těm evropským politikům, kteří již s požadavkem na 30% snížení emisí CO2 veřejně vystoupili. Jak nepochybně víte, jsou mezi nimi například ministři Velké Británie, Dánska nebo Německa. Česká republika se ovšem k těmto závazkům nemůže odpovědně připojit, pokud nebude odpovídající strategie rozvíjet i na domácí půdě. V této souvislosti považujeme za nezbytné, aby ministerstvo životního prostředí prosadilo odpovědnou klimatickou politiku do centra politických vyjednávání a odborných analýz při promýšlení vizí budoucího rozvoje České republiky. Aktuálně pak zejména při přípravě Státní energetické koncepce. Neméně důležitá je i práce na nové podobě zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie, který by měl vytvořit rámec pro jejich stabilní budoucí růst. S přáním mnoha úspěchů při prosazování principů trvale udržitelného rozvoje,
reklama

 
Michal Komárek
Autor je programovým ředitelem Greenpeace ČR
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist