https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michaln-berg-dotace-babisovym-firmam-na-emisni-povolenky-nejsou-stretem-zajmu-ale-celoevropsky-systemovy-problem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Berg: Dotace Babišovým firmám na emisní povolenky nejsou střetem zájmů, ale celoevropský systémový problém

19.3.2021
Jak systém kompenzací za cenu emisních povolenek vlastně funguje?
Jak systém kompenzací za cenu emisních povolenek vlastně funguje?
Web Neovlivni.cz přinesl zprávu o tom, jak si Babišova vláda přiklepla kompenzace pro Babišovy firmy. Na první pohled skandální zjištění při podrobnějším pohledu poukazuje na něco jiného: Babiš jako ministerský předseda znemožňuje jakoukoli konstruktivní debatu o podstatě politiky. V případě kompenzací za ceny emisních povolenek totiž otázka nezní, zda si je Babiš může "přiklepnout", ale zda mají na celoevropské úrovni vůbec existovat.
 

Nejprve je potřeba se podívat trochu dál za narativ "Babiš si zase nakradl" a popsat, jak celý systém kompenzací za cenu emisních povolenek vlastně funguje.

Předně, proč firmy dostávají kompenzace za nárůst cen emisních povolenek? Cílem je odstranit riziko tzv. úniku uhlíku (carbon leakage). Ten může nastat, pokud by cena energie pro energeticky náročné výroby vzrostla natolik, že se je nevyplatí provozovat u nás a jejich produkce se přesune do zemí mimo EU. Tím ztratíme pracovní místa a neušetříme žádné CO2, protože přesun bude zpravidla do země, která má méně ambiciózní klimatickou politiku. Proto byla v rámci pravidel systému obchodování s emisními povolenkami v roce 2012 zavedena možnost tuto cenu kompenzovat státem.

Proč se tedy státní podpora aktivovala až teď? Protože teprve v roce 2020 stouply ceny povolenek natolik, aby se zmíněné riziko u energeticky náročných provozů v Česku objevilo.

Podle dostupných informací podobnou státní podporu využívá přibližně polovina členských zemí EU. Každá pravidla takové podpory v členské zemi EU musí být notifikována Evropskou komisí. Stejně tak výčet oborů, ve kterých mají firmy nárok na podporu, je dán pravidly EU už od roku 2012. Je smutné, že to Babiš vyplácí sám sobě, ale má na to bohužel nárok dle platných pravidel. Není to nějaká svévole.

A konečně, přesnou výši kompenzací zatím předpis jen odhaduje, protože není jasné, kolik firem se přihlásí a jaká byla v roce 2020 jejich finální spotřeba. Vláda při notifikaci u Evropské komise očekávala rozsah 2,4 miliard korun.

Je samozřejmě skandální, že česká vláda nedokáže připravit smysluplné kompenzační programy pro živnostníky a podniky zasažené pandemií. Stejně jako je skandální, že nedokáže připravit dostatečně motivující pravidla pro nemocenskou a karanténu, nebo vyšší ošetřovné pro rodiče s dětmi. Spojovat to s emisními povolenkami je ale zavádějící, protože tyto věci spolu nijak fakticky nesouvisí. Pokud kritizujeme, že chaot Babiš ve veřejném prostoru blábolí a spojuje spolu nesmysly, neměli bychom se toho dopouštět ani my.

Celá debata totiž má být mnohem více o tom, zda je tato podpora opravdu potřeba na celoevropské úrovni, o čemž nejsou někteří experti či ekologické organizace přesvědčeni. Objevují se i hlasy, zda nedochází ke zbytečné podpoře špinavé energie z peněz daňových poplatníků, zvlášť v době krize. Konkrétní případ, ve kterém by zmíněný únik uhlíku (carbon leakage) reálně nastal, totiž nebyl prokázán. Některé ekologické organizace tak program vnímají spíše jako vítanou úlevu pro část firem, které to zas vidí jako preventivní opatření předcházející zmíněnému riziku.

Shodou okolností se od roku 2021 pravidla pro státní podporu v rámci systému obchodování s emisními povolenkami zpřísnila, i když z ekologického hlediska nedostatečně. Na jednu stranu se snížil počet oborů, které jsou považovány za ohrožené ze 14 na 10 (z podpory vypadly například výroba hnojiv nebo keramický průmysl). Firmy také budou muset pro zisk podpory zlepšovat svou energetickou účinnost na základě auditů.

Na druhou stranu, při veřejné konzultaci v loňském roce ekologické organizace požadovaly například to, aby se výše podpory v čase snižovala a firmy tak nebyly na státní pomoci dlouhodobě závislé, což by mělo být jedno z obecných pravidel veřejné podpory. Tento požadavek ale Evropská komise neakceptovala.

Celý systém nicméně bude v brzké době opět procházet změnami. Během několika let bude zaveden mechanismus uhlíkového cla (carbon border adjustment), které by mělo evropské firmy před produkcí ze "špinavých" zemí bez systémů emisních povolenek lépe ochránit. Státní pomoc v podobě přímých kompenzací tak nebude potřeba.

Přestože většinu těchto skutečností původní článek na Neovlivni.cz neobsahuje a soustředí se pouze na zjednodušený výklad o další "malé domů" ze strany Andreje Babiše, představuje vhodný příklad problémů české politiky. Ukazuje jeden z hlavních důvodů, proč musí Babiš od vládního vesla: abychom se zase mohli bavit o podstatě jednotlivých opatření v politice. A ne o tom, co komu patří a kdo si co přihrál. Odklání to politickou debatu od její podstaty.


reklama

 
foto - Berg Michal
Michal Berg
Autor je český politik a podnikatel v oblasti IT, od ledna 2020 spolupředseda Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

19.3.2021 12:47
Pane Bergu, myslím, že už je třeba přestat zcela neúčinně řešit klimatický problém těmito korupčními metodami přes emisní povolenky a národní daně a je třeba zavést v čase progresivní celosvětovou rovnou daň z těžby fosilního uhlíku, která by se plošně rozdělila všem dospělým na světě. Tak pokryjete administratvně velmi nenáročně 100 % emitovaného fosilního uhlíku!

Tímto flikováním a dotačními tunely v ČR i EU neustále ztrácí ochrana klimatu u u běžných lidí kredit.

Přece jste jako strany Zelených po celém světě propojeni. Proč těmto ubohým a zcela neefektivním metodám ochrany klimatu jen přihlížíte a radujete se z každého velmi pochybného "úspěchu", který skoro nic pro klima neudělá ale lid připraví o stovky miliard či biliony? To nevidíte ten sprostý kšeft, co se udělal z ochrany klimatu na úkor bezbranných lidí? To vás nezvedá ze židle?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2021 08:42 Reaguje na Jiří Svoboda
Ten sprostý kšeft z ochrany klimatu na úkor bezbranných lidí nám nakukávající ropáci, toho jste si fakt nevšiml??
Samozřejmě že do hoho jdou obrovské peníze, samozřejmě, že nejsou vždy stoprocentně využity, ale udělala se obrovská práce a polovina čisté energie v Evropě skutečně nyní zadarmo.

Je to bod A)ruské demagogie, protože ten "sprostý kšeft.." s x násobnými zisky provádí uhlobaroni a ropní magnáti a velmi silně lžou.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.3.2021 09:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, vaše chápavost je opravdu silně omezená!

Tady bude vždy platit, že sáhnout si do země pro jakoukoliv surovinu, pokud nebude spontánně docházet, bude vždy v drtivé většině případů levnější a jednodušší než si ji pořídit obnovitelně/recyklací. Proto je třeba zavést systém, který navrhuji, aby se to nemuselo do nekonečna hlídat a dotovat a již se tak nevytvářela živná půda pro další a další korupci. Ten koncept by fungoval i proti vašemu bodu A) ruské demagogie.

Jde vám o to, aby se demonstrovala ochrana klimatu lány FVE a VE nebo aby se efektivně řešila? Jsem zvědav zda mi na otázku odpovíte nebo se jako obvykle vykroutíte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2021 14:05 Reaguje na Jiří Svoboda
Odpověď je přede zcela jasná a psal jsem to vícekrát.
Celosvětouvá uhlíková daň by byla nejlepší, jenže to NEJDE PROSADIT!! Proti Číně a Rusku ani ťok, proti USA s problémy a země třetího svěrta se na to vymastí totálně!

Jen by se všude hulákalo o "diktátu z Bruseli" a o tom, jak EU chce někomu cokoliv nařizovat.

Ta vaše "demonstrace pomocí lánů fve" už dnes dělá jen v Evropě asi polovinu spotřebu elektřiny a podíl na celém světě stále rychle roste. Tím ze podařilo prakticky zblokovat exponenciálně rostoucí emise, především CO2.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.3.2021 15:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase si děláte patent na rozum, když píšete NEJDE PROSADIT!!

Ta daň se má plošně rozdělovat všem dospělým lidem, to by bylo pro země třetího světa superatraktivní. Docela věřím, že by to bylo v Číně a Rusku prosaditelnější než v těch vašich musterlandech, kde jsou ochránci klimatu přes OZE na dotacích životně závislí a nechtějí jít do konkurence na dotacemi nepokřivené férové trhy. Navíc by tam zakořeněná byrokracie přišla o teplá místa.

Pokud globální uhlíkovou daň nikdo nebude protlačovat, jistě se neprosadí. Musíme o to maximálně usilovat a poukazovat na zrůdnost současného přístupu k ochraně klimatu, který může klidně vaši civilizaci poslat na dlouho do kolen!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2021 20:41 Reaguje na Jiří Svoboda
Žádná celosvětová daň se nikdy neprosadila a nikdy neprosadí. Tu daň by musely platit těžební firmy a ty se na to totálně vylastí, většinou vlastní celé státy (Rusko) a proto to z moci vládní zablokují. Taky by to znamenalo zdražení úplně všeho a do toho 3. svět nepůjde nikdy, prostě to pusťte z hlavy. Cesta je OZE...v lepším případě Green deal...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.3.2021 10:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy se opravdu hodně těžko odbedňujete.

Daň zaplatí koncoví spotřebitelé, protože všechny těžební společnosti ji v jednotné výši přičtou k prodejní ceně.

Třetí svět na tom vydělá, protože daň bude plošně rozdělena všem dospělým.

Kde chcete brát peníze na OZE a globální Green deal? Řekl bych, že to je 100x větší bariéra.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2021 14:33 Reaguje na Jiří Svoboda
Těžební společnosti ví, že zdražením jejich produktu jde celý tenhle byznys do dža. Takže to zablokují.
Nějaké plošné přidělování peněz lidem je úplná pitomost, protože většina lidí nemá ani bankovní konto a vlády jsou tak zkorumpované, že by to ukradly.

Peníze na OZE dost paradoxně dodávají především ropné společnosti, které už pochopily, že s ropou končí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.3.2021 14:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Výborně, proč tedy o cokoliv usilovat, když nám bezuhlíkovou budoucnost zařídí ropné společnosti!
Odpovědět

Viktor Šedivý

19.3.2021 13:51
Žádné "uhlíkové clo" nás samozřejmě před ničím neochrání. To bude jen prosté dodatečné zdanění a vytvoření prostoru pro neefektivní evropské výrobce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2021 08:43 Reaguje na Viktor Šedivý
Není to spasení světa ale nějaký význam by to mít mohlo.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.3.2021 09:10 Reaguje na Viktor Šedivý
Hlavně se ale vybuduje další armáda úředníků/celníků, což je bohulibé.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2021 20:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Nikoliv. Stávající ouředníci budou mít je další položku, některé zase zmizí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.3.2021 10:14 Reaguje na Pavel Hanzl
A co vlastní stanovování uhlíkové stopy jednotlivých produktů? Tam se úřednící opravdu vyřádí a bude to rejdištěm korupce.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.3.2021 10:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Promiňte, já zapomněl že kromě ČR (Babišistánu) korupce neexistuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2021 14:35 Reaguje na Jiří Svoboda
Ále existuje, třeba v Rusku, v Taralingapatam a na Paroubkově Marsu, nebojte...ale babišistán je v tom gigant
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist