https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/milan-starec-stazeni-zaloby-na-dul-turow-chysta-se-bleskova-a-tajna-dohoda-o-nas-bez-nas
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Milan Starec: Stažení žaloby na důl Turów? Chystá se blesková a tajná dohoda o nás bez nás

15.6.2021
Na snímku autor textu Milan Starec a polský důl a uhelná elektrárna Turów.
Na snímku autor textu Milan Starec a polský důl a uhelná elektrárna Turów.
Česká vláda včera poslala do Polska seznam podmínek, za kterých je ochotná stáhnout žalobu na důl Turów. Co přesně v seznamu je, zatím nikdo neví. A nevíme to ani my, kteří vedle dolu žijeme. Protože do toho, jestli se za našimi domy bude těžit dalších 23 let a jestli budeme mít pitnou vodu, nám podle náměstka ministra životního prostředí Vladimíra Smrže nic není. Z vyjádření lidí z vlády do médií ale můžeme usuzovat, že ten nejpodstatnější požadavek - na omezení těžby - v dohodě nebude.
 
Ministerstvo životního prostředí dříve tvrdilo, že nechce zveřejnit seznam opatření, která po polské straně vyžaduje, protože s ním ještě neseznámila Polsko. Nyní ale tento argument už neplatí a ministerstvo by mělo návrh smlouvy bezodkladně zveřejnit. Pokud mezi požadavky české strany není požadavek na to, aby se těžba dále nepřibližovala k českému území a aby se s ní skončilo dříve než v roce 2044, tak bude dohoda velice slabá a v podstatě nic nevyřeší.

Je to už měsíc ode dne, kdy Soudní dvůr EU vydal předběžné opatření, které znělo zcela nekompromisně: “Polsko musí bezodkladně pozastavit těžbu hnědého uhlí v dole Turów.” Ovšem místo toho, aby se těžba zastavila, a začalo se mluvit o tom, jak ji omezit, aby na nás neměla tak negativní vliv, rypadla jedou dál a česká vláda dokonce chce stáhnout žalobu na důl. My, místní lidé, kteří žijeme vedle dolu, jsme takovým přístupem zděšeni.

Soudní dvůr své rozhodnutí zastavit důl Turów odůvodnil následovně: “Újma na životním prostředí a lidském zdraví je v zásadě nevratná, neboť jakmile dojde ke zhoršení stavu hladiny podzemních vod a nastanou četné důsledky spojené s absencí dodávek pitné vody pro dotčené obyvatele, nebude je již možné později napravit.” A argumenty Polska, že nemůže důl zavřít, odmítl: “Socioekonomická újma, na niž poukazuje Polsko a která je spojena s rušením pracovních míst pracovníků dolu a elektrárny Turów a zaměstnanců subdodavatelských podniků, je především újmou finanční povahy, která nemůže být až na výjimečné okolnosti považována za nenapravitelnou.”

V pátek 21. května jsme pociťovali obrovské zadostiučinění: nezávislý evropský soud potvrdil co, co tvrdíme několik let: není možné ničit životní prostředí jiného státu a ohrožovat životní podmínky jeho obyvatel kvůli vlastním ekonomickým zájmům.

Česká republika získala díky tomuto rozhodnutí nejsilnější možnou pozici, jakou si mohla přát: Polsko musí zastavit těžbu a konečně po letech zasednout k jednacímu stolu, nicméně tentokrát skutečně s vůlí ke kompromisu a dohodě o budoucnosti těžby v bezprostředním sousedství nás, obyvatel Hrádecka, i našich německých sousedů z Žitavy a jejího okolí. Nakonec i polskému regionu by mohlo toto vyjednávání pomoci - kvůli plánům na těžbu do roku 2044 nedosáhne na evropské peníze z Fondu spravedlivé transformace. Kdyby se těžba na žádost Česka zkrátila a omezila, směřovaly by sem velké peníze.

Během pouhých pár dní ale narážíme na tvrdou realitu: polský premiér Mateusz Morawiecki deklaruje, že jím řízená země rozhodnutí Soudního dvora EU respektovat prostě nebude. Přesto, že se elektrárna v Turówě podílí na výrobě energie v Polsku pouze necelými 4 %, slyšíme vyfabulované věty o black-outech a o tom, jak školy, školky a nemocnice budou bez elektřiny, jak přijde o práci 80 tisíc lidí a další zcela zjevné nesmysly.

Logicky nás napadají otázky o smyslu celého našeho snažení, když je možné takto jednoduše rozhodnutím soudu pohrdat. Podařilo se nám dosáhnout nemalého cíle, bohužel ale na polskou vládu, která odmítá respektovat Soudní dvůr EU, jsme my, kteří vedle dolu bydlíme, krátcí. Čekáme tedy pevnou pozici naší vlády a ostatních zainteresovaných politiků, čekáme, že se nás zastanou: požádali přece Soudní dvůr o předběžné opatření, bylo jim vyhověno, měli by si tedy stát za svým a čekat, jak se Polsko zachová a s čím přijde.

Jaké je naše rozčarování, když se dozvídáme, že se na různých úrovních politici předhánějí, aby přišli s dohodou, která umožní celou žalobu stáhnout! Proboha, proč? Mnoho let nás Polsko nebralo vážně a našim obavám se vysmívalo. Z pracně vydřené špičkové vyjednávací pozice utíkáme jako okřiknutý jezevčík.

Co se dá dělat, sledujeme vyjádření lidí z vlády o podmínkách, které mají být navrženy: 1 miliarda na budoucí vodovody - dobrá, ochranný val proti hluku a prachu - fajn, v budoucnu vybudovaný nový vodní zdroj… a dál? Nic.

Těžba nás ohrožuje nejvíce tím, že se přibližuje. Rypadla se zakusují blíž a blíž, důl se prohlubuje, a tím se neustále zvyšuje odtok vody z našeho území do dolu, odkud ji musí čerpat a vést potrubím do řeky Nisy. Jak je možné jednat o stažení žaloby bez té nejdůležitější podmínky, aby se těžba nadále nepřibližovala? Jak nás má brát polská strana a také zbytek Evropy vážně, když několik let hovoříme o rizicích blížící se těžby pro naše zásoby vody a poté je směníme za pouhou 1 miliardu? Vodovody, které za ni snad budou vybudovány, jsou otázkou mnoha let - zatím jsou v projekční fázi. A voda v krajině? Tu vám síť vodovodů nepřivede.

Chtěli jsme naše obavy i návrhy sdělit hejtmanu Martinu Půtovi i ministru životního prostředí Richardu Brabcovi osobně, druhému jmenovanému jsme nabídli, že přijedeme na jednání do Prahy. Nikdo na naši prosbu o osobní setkání ani neodpověděl. Nedivte se nám, když máme pochybnosti, když slyšíme, že ministerstvo teď bude hájit naše zájmy. Spíš máme pocit, že se bude rozhodovat o nás bez nás.

Minulé pondělí jsme opět pocítili trochu naděje, že by se za nás mohla vláda postavit, když ministr Brabec oznámil, že Česko navrhne za pokračování ilegální těžby sankce ve výši 5 milionů eur denně. Naivně jsme si mysleli, že to myslí jako krok, který by mohl donutit polskou těžební společnost zastavit práce v dole a přijmout nějaké odvážné požadavky na omezení těžby. Hned druhý den ovšem přišlo další rozčarování, když zástupci ministerstev upřesnili, že chtějí dát Polsku (opraveno 16.6.2021) Polsko dostane tři týdny na vyjádření a během těchto tří týdnů se s ním chtějí dohodnout a žalobu na důl stáhnout. Pocit z toho nelze popsat jinak než jako znechucení.

Minulý týden se stala ještě jedna převratná věc, která se moc často nestává - k žalobě se jako vedlejší účastník na straně Česka připojila Evropská komise. Tím se ještě zvýšil tlak na Polsko a zlepšila vyjednávací pozice České republiky. Ta by teď měla požádat komisi, aby se přidala i k procesu vyjednávání dohody. Pokud se tak stane, bude pro Polsko velmi těžké vzpírat se českým požadavkům a mohla by přistoupit i na zkrácení doby těžby. Ostatně i z Polska se už začínají ozývat z oficiálních míst zatím opatrné a ojedinělé hlasy, že by těžba v Turówě mohla skončit dřív. Tak proč bychom to po polské straně neměli chtít?


reklama

 
foto - Starec Milan
Milan Starec
Autor je obyvatel obce Uhelná.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jarka O.

15.6.2021 12:56
Drzim vam palce, Polaci musi byt prinuceni tezbu smerem k ceskemu uzemi proste skoncit. A do te Prahy na jednani jedte. A klidne v hodne velkem poctu, i kdyz vam ministr zivotniho prostredi neposlal pozvanku.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

15.6.2021 19:13
Možná by se z tohoto tématu mělo stát politikum a téma do voleb. Zkuste to vyhlásit jako neoficiální referendum a zveřejnit, co která politická strana s tímto hodlá udělat, bude-li v budoucí vládě.
Odpovědět
VS

Vilda Smakal

16.6.2021 08:45 Reaguje na Katka Pazderů
Katko, nedělejte z toho divadlo. Když se těžilo a těží na Mostecku v Bílině a dalších lokalitách, tak nikdo nekvákl ani slovo. Teď je tady politika z Liberce kvůli Turowu a je z toho divadlo.
Státy musí jednat, poláci ať dají peníze, vesnice si udělají veřejné vodovody a nemusí více nic řešit !
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.6.2021 11:54 Reaguje na Katka Pazderů
Pravila členka strany, která bude ráda za 1,5 % ve volbách.

Že jim s tím referendem ten váš anarchistický kroužek nepomůže ... já se s chutí podívám, jak vám ta praktická politika pro lidi jde.

Jen pro pořádek, než mne někdo označí za obhájce té hrůzy, dodám, že v tomto případě se Poláci ... opět ... chovají jako píííp.
Odpovědět
kk

karel krasensky

15.6.2021 20:38
Hodte flintu do žita.Turow a Polsko budou veselé těžit dál.Českou republiku totiž nikdo nebere vážně
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

16.6.2021 07:53
Protože jsme země, které vládnou pokřivení přizdisrá**, kterým je osud této země i jejich obyvatel explicitně ukradený.....

A když čtu některé komentáře nejen na ekolistu, tak je zřejmé, že je osud této země ukradený i mnoha místním obyvatelům, kteří spíš hájí Polské porušování zákonů vůči ČR i nám všem, než že by hájili to co by měli....

Jsme země podivných, pokřivených existencí..... země, kterou nikdo nebere vážně právě kvůli této pokřivenosti a nepochopitelnému jednání mnohých z nás.... zdaleka nejen aktuálně vládnoucích politiků...

Snad z toho jako země jednou vyrosteme a snad se jednou začneme chovat tak, aby si nás mohl někdo vážit a uznávat nás.... hlavně, my sami....
Odpovědět
MC

Milan Cisak

16.6.2021 08:28
Pokud Česko povolí těžbu v dole Turów, pak je tu možnost tlačit na EU aby zvýšila cenu povolenek na spalování uhlí nebo jen lignitu, který se těží v dole Turów. Pokud bude povolenka na dvojnásobku, pak bude výroba elektřiny v tepelných elektrárnách nerentabilní.
Odpovědět
VS

Vilda Smakal

16.6.2021 08:41
Nechápu názory některých lidí.....
Poláci uhlí potřebují a pracují tam tisíce lidí a další jsou na tom závislý. Pokud se strácí voda, rád bych viděl nějakou studii, že to tak opravdu je, ikdyž pravděpodobnost je velká.
Voda se ale strácí celorepublikově a na místech, kde žádný důl doposud nebyl. Proto tvrdím, nechat jet důl dál, domluvit se s poláky na penězích a všechny peníze rozdat do postižených obcí, aby si každá obec udělala veřejný vodovot a lidi nebudou potřebovat studny.
Je to jednoduché, jen vyrazit od poláků peníze.
Odpovědět
Šimon Špidla

Šimon Špidla

16.6.2021 09:25 Reaguje na Vilda Smakal
Peníze se jíst ani pít nedají. Nedají se ani dýchat. Životní prostředí se stává vlivem činnosti člověka jednou z nejvzácnějších hodnot se kterou se hodnota peněz nemůže měřit ani omylem. Takže vaše řešení, ať nám dají peníze, my si za ně vybudujeme vodovody a hotovo, je dost krátkozraké.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

16.6.2021 09:54 Reaguje na Šimon Špidla
Hezky jste to napsal... někteří s nástupem kapitalismu nabyli dojmu, že za peníze se dá koupit vše.... jenomže to je jen krátkozraká a hloupá iluze, kvůli které jde právě celá tato planeta (mimochodem i náš domov) do pr****.... a my všichni s ní....

A ještě pak takový lidé píší, že nechápou názory těch, kteří jsou uvědomělí v tom co je realita.... zvláštní....
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

16.6.2021 09:47 Reaguje na Vilda Smakal
Co je lepší... mít svou studnu a vymáhat dodržování zákonů jiných tak, aby mi tam ta voda zůstala, nebo si nechat vodu protiprávně ukrást, rozkopat pozemek, nechat si připojit veřejný vodovod, a pak být otrokem nějaké společnosti co mi vodu dodává z X km vzdáleného zdroje a ještě jí za to budu platit? To vám vážně ta druhá možnost přijde jako lepší? Vážně?

Je vidět, že vy jste přesně jeden z těch, o kterých jsem psal svůj komentář z 7:53.....
Odpovědět
JO

Jarka O.

16.6.2021 12:58 Reaguje na Lukáš Kašpárek
P. Kasparku, nezavisle na tomhle si myslim, ze verejny vodovod je jistejsi, a voda z nej ma stalou kontrolu kvality. Studna je fajn jako zasoba pro vsechny pripady. Ale nemluvim o cene a o tom, ze se po r. 89 hodne Vodovodu a kanalizaci rozprodalo cizincum. Nektere obce si je pak koupily zpatky. To je jine tema. Jak je to v tomhle pripade: voda chybi ve studnach a s vodovodem s jine strany by dul nevadil? Nebo by chybela voda i pro ten vodovod?
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

19.6.2021 11:01 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nedramatizovat. Dle vas je vetsina obcanu CR otroky i jinde, nejen pripadne v Uhelne. Statisice obcanu naseho statu zijicich napr. vedle preplnenych silnic/ulic s celodennim provozem a to i s tezkymi nakladaky trpi - a jimi tez nezavinene - vic, nez je ujma z pohledu do obrovske otevrene jamy, jaky se naskytne kdyz se vzdalite pulkilometru od domu. Kdo JIM bude komplenzovat tu ujmu?
Ze by Polsko melo zaplatit napr. to zabezpeceni pitne vody do zasazene oblasti, je ale z naseho pohledu zrejme
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.6.2021 19:48
Nevím zda chce občan vodu a nebo spory, ale myslím, že tento zápas bude spíše remíza a zvítězit v něm je utopie. Pokud bude remízou investice
do vodovodní sítě a zjištění škod s případným odškodněním, tak to bude
úspěch. Kdo si myslí, že Polsko zavře důl s elektrárnou, tak je naivní
snílek. Polská energetika se bez dolu prozatím neobejde, pokud nemá čelit
v době rozvoje průmyslu nedostatku energie. Jeden rozsudek soudu ještě nic
neznamená, může následovat jiný, méně razantní a bez dohody investice do
vodovodů. I my máme máslo na hlavě, protože hasíme už hořící požár a nedali
jsme to k soudu už před mnoha léty, kdy se těžba blížila k hranici a dalo
se předpokládat, že jakákoliv těžba naruší vodní režim v okolí. Může taky
dojít na válku znalců, kteří na naší straně uvedou jako příčinu vysychání
studní důl a na straně Polska to dají do souvislosti s celkovým suchem
v dané oblasti. Pokud sleduji zprávy hydrometeorologického ústavu, tak
tam trpí suchem nejen okolí dolu, ale celá oblast. Míst ve srážkovém
stínu je v republice více, nespoléhají se pouze na studny a budují
vodovody a přivaděče z míst, které jsou na tom lépe. Něčím podobným si
prošli i obyvatelé Ostravska a Karvinska, když se jim ztrácela voda
vlivem těžby a stát budoval vodárenské nádrže Šance, Morávka a Kružberk
se vzájemným propojením a napojením drtivé většiny obyvatel na vodovody.
V předchozích létech vysychaly i pramenné oblasti a ne pouze ty nějak
narušené těžbou. Ani po ukončení těžby není návrat pramenů jistý. Ony
už proudí jinam cestou menšího odporu a tím je už stávající důl. Naivně
očekávat, že po zastavení těžby dojde k návratu pramenů nesdílím. Chce
to odborný hydrogeologický průzkum, který zjistí, zda je ta ztráta vody nevratná a nebo se mohou vrátit. Každopádně bych neodmítal urychlenou investici do vodovodu(vrabec v hrsti), než čekat, že se prameny vrátí
(holub na střeše). Ty lidi lituji a je třeba jim hlavně dopřát dostatek pitné vody a to se nyní nabízí tou dohodou. Bez dohody nebude asi voda žádná, to bude teprve malér. Bude to muset vyřešit zcela náš stát a než
se soudně vymohou nějaké finanční náhrady, tak budou kojenci fousatí.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

19.6.2021 10:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Pripomel jste dulezitou vec, ze i v tom frydlantskem vybezku pod Jizerkami, ktery v dlouhodobych prumerech neni nijak suchy za poslednich cca 7 let chybi "do prumeru" naprset nejmene jeden metr srazkove vody. (Tedy rekneme dvoulety srazkovy uhrn nad Prahou.) Staci i dnesni letmy pohled prutoku Smede -hnedy puntik Q_355
pod Jizerkami a za to drenaz do dolu v Polsku opravdu nemuze
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.6.2021 14:25 Reaguje na Miloš Zahradník
Víte mne štvou ti aktivisté, kteří milují hrotit spory a
jsou proti dohodám. Dobří sousedé se musí spolu dohodnout
i bez soudu a toho, že se budou vzájemně napadat. Tady
píšou rádi své názory lidé plni nenávisti a mají potěchu
z toho, že je někdo osočován, obviňován, často bez důkazů
a pouze proto, že jim ideologicky nezapadá do jejich mysli. Dát v životě na tyto emočně zakomplexované osoby, tak je
život jeden velký spor, soudy a nenávist až za hrob. Kdysi
platilo moudro, že se dva sedláci tak dlouho soudili o to, kdo přioral více z meze, až prosoudili celé statky.
Vydělali na tom advokáti, kteří pak statkáře zaměstnali na
jejich bývalých statcích jako nádeníky. Tak nějak se snaží
"bojovat" někteří aktivisté a než zajistit pitnou vodu
postiženým lidem, tak volí nekonečné soudy, obce bez pitné
vody, Polsko bez elektřiny a odškodnění v nedohlednu, ale
jejich ego se tetelí radostí, protože boj, který se jich
ani netýká osobně trvá, je o čem diskutovat a proč stále
protestovat. Kdysi se říkalo: přidejte jim roboty, aby
zbůhdarma neblbli !
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

19.6.2021 11:07
Nelze se zlobit na Stalina, Churchilla a Roosevelta ze tenhle maly kousek zeme vzali smahem "hranice Odra - Nisa" i kdyz z lokalniho pohledu spatne.
Mohlo to jejich jednani dopadnout pro nas mnohem hur, s dodnes nemeckym Reichenbergem atd. Nechci bagatelizovat utrpeni obyvatel Uhelne ale podobne postizenych obci a obcanu zijicich u CESKYCH dolu jak na Ostravsku tak v Podkrusnohori bylo v nedavne hisitorii mnohonasobne vic - a mediim to bylo vicemene fuk. Krome obvyklych obecnych kecu o postizene/odepsane oblasti nekde na severu kam zrak prazskych medii malokdy dohledne
Odpovědět

vladimír šmídl

19.6.2021 18:55 Reaguje na Miloš Zahradník
Nýřany měly vodovod zásobovaný vodou, čerpanou z opuštěných kamenouhelných dolů. S ohledem na vysoký obsah minerálních látek byl později vodovod napojen na upravenou říční vodu z Plzně (asi 15 km).
Časem se zapomnělo na doly, hutě, elektrárny, zůstaly jen borové lesy bez přírůstku a o návratu vody do studen jsem také neslyšel. To napojení na říční vodu byl správný krok ve správnou dobu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist