Miloš Picek: Vyjádření k článku "Ze světového seznamu mizí jeden národní park - Šumava"
A nyní k uvedené rozpravě, kterou článek vyvolává:
Národní park Šumava historicky neměl nikdy přiznanou jakoukoli klasifikaci IUCN, ať již se jedná o zmiňovanou kategorii II nebo V. Vždy ale v dobách, kdy se to některé straně hodilo, byla tato skutečnost používána. Dnes z neznámých důvodů (snad z obav před přijetím zákona o NP Šumava) se tak stalo opět. V několika posledních měsících, návazně na projednávání Zákona o NPŠ u kulatých stolů ministra ŽP a následně v souvislosti s přípravou Plánu péče, jsme byli MŽP ČR ubezpečováni, že tato situace se vyřeší. Objevily se představy o zařazení do kategorie IV. Ty byly naposledy na jednání Výkonného výboru NP Šumava (dále jen VV) prezentovány velmi důrazně náměstkem MŽP ČR p. Tesařem. VV informaci vzal na vědomí a osvojil si ji, neboť v podstatě věci vidí možnost kompromisního řešení mezi neustále proklamovaným zařazením do kategorie II nebo V.
V každém případě důrazně trval a trvá VV na tom, aby před vlastní tvorbou návrhové části Plánu péče byla kategorie určena a tuto skutečnost před vlastním započetím díla (Plánu péče) musí schválit Rada NP Šumava jako součást zadání. Mohlo by se totiž stát, že bude vytvořen Plán péče podle zadání, které nebude v souladu se schválením Rady NP Šumava a pak by tento byl v území těžko přijat (jak filosoficky, tak i právně). Vzhledem k tomu, že jsem pamětníkem tvorby všech v minulosti platných plánů péče a vím, jaké složitosti jsou s procesem spojeny, a i sebemenší chyba se pak vrací mnoho let, jsem přesvědčen, že pravidla hry musí být jasně a včas nastavena.
Zároveň tak jsem přesvědčen, že pro image NP Šumava, stejně tak jako pro jeho právní ochranu (doufám, že zákon o NP Šumava bude přijat) v prostředí ČR se skutečně nic nemění. Připravovaný zákon, tak jak prošel kulatým stolem MŽP ČR, hovoří o 45 letech období, ve kterém bude převedeno 35 % plochy do bezzásahové zóny. Kategorie II dle pravidel IUCN počítá se 75 % bezzásahovosti. Pokud by tedy NP Šumava byl zařazen do této kategorie, pak bychom teprve nastartovali nálepkový podvod tak, jak o něm hovoří bývalý ministr ŽP p. Miko.
reklama
Další informace |
Online diskuse
Miko zkresluje výklad! - 2. 8. 2012 - TakamuroJá to četl již dávno.Máte v něčem pravdu, ale tady jde o to, v jakém stavu jsou ty lesy nyní! My tu prostě nemáme lesy v takovém stavu a na takové ploše, aby to odpovídalo kategorii II. To, že bychom takové mít chtěli je jiná věc. Možná se to zdá být paradoxem, ale k cestě do kategorie II. pomůže právě to, když se budeme chovat tak, jako bychom je měli v kategorii IV. nebo V. Nejdříve zásahy proti kůrovci, následně šetrnou péčí, tj. přírodě blízkým hospodařením je nejprve uvést do přežitíschopného stavu a pak, stále uplatňujíc tento způsob, po několika generacích můžeme hovořit o málo nebo vůbec dotčeném porostu. V té charakteristice kategorie II. to takhle je - nejméně 75% ploch porostů musí být les nedotčený lidskou činností, nebo dotčený jen minimálně. Jenže stávající les na Šumavě takový prostě není. To přece víte. Kolik je tam skutečných pralesů? 47.ha na Boubíně? Na stránkách sdružení Šumava.21 jsem objevil výčet pralesovitých porostů na Šumavě, ale samotný součet těchto ploch, člověkem minimálně dotčených, které by se při troše dobré vůle daly do kategorie II. zahrnout, je malý. Koknu se Vám, kolik je to přesně, ale vím zcela jistě, že to není ani 30%, natož 75%. Jenže - než začneme ono přírodě blízké hospodaření uplatňovat - musíme zastavit tu proklatou kalamitu. A to zas tak moc šetrné nebude. Sežere-li kůrovec příliš mnoho dospělých, plodících stromů, je s lesy konec! A to zřejmě navždy. |