Miriam Macurová: Klimatická konference COP29 skončila s nedostatečným cílem pro klimatické finance
Další důležitá jednání byla ohledně mitigačních opatření a tedy implementace dohody z COP28 o odklonu od využívání fosilních paliv (tzv. UAE dialog). Na nich se dohody dosáhnout nepodařilo a vyjednávání bude pokračovat na klimatických jednáních příští rok.
Slonem v místnosti jsou producenti fosilních paliv, kteří blokují pokrok v jednáních v oblasti snižování emisí, který stagnuje. Navzdory tomu se podařilo zabránit zrušení rozhodnutí COP28 o přechodu od fosilních paliv. Nadcházející odevzdání klimatických plánů (tzv. vnitrostátně stanovených závazků, NDCs) do roku 2035 v příštím roce musí sloužit jako zlomový bod v implementaci odklonu od využívání fosilních paliv (uhlí, ropy, plynu) a přinést reálný pokrok k 10. výročí Pařížské dohody.
Česko se v průběhu konference připojilo k výzvě za žádné nové uhlí v národních klimatických plánech (tzv. vnitrostátně stanovených závazcích, Nationally Determined Contributions, NDCs), dlouhodobých strategiích a energetických plánech. Tato výzva je reakcí práve na dohodu z loňského COP28 o odklonu od využívání fosilních paliv v energetických systémech.
Je nevyhnutelné přejít od uhlí k obnovitelným zdrojům energie a to z ekologických, ekonomických a sociálních důvodů, proto vítáme České zapojení k výzvě za žádné nové uhlí. Je ale nutné tento závazek implementovat v praxi, a to tak, že Česko přijme jasný plán odchodu od uhlí a jeho náhradu obnovitelnými zdroji energie, který dosud nemá. Schválení strategických dokumentů (Národně klimaticko energetického plánu, Státní energetické koncepce a Politiky ochrany klimatu), které toto implementují vláda odkládá již od července.
Již první den konference byla přijata také dohoda na článku 6.4 Pařížské dohody týkající se mechanismů fungování uhlíkových trhů. V průběhu konference se však nepodařilo sjednat další pokyny k jejich pravidlům a zhoršil se také text článku 6.2 upravující spolupráci mezi státy na snižování emisí skleníkových plynů. Dohodnutá pravidla jsou netransparentní, hrozí u nich riziko dvojího započítávání a nedokážou zabránit porušování lidských práv.
Pozitivem vyjednávání na COP29 je, že se dařilo sjednocovat globální opatření v oblasti klimatu a biologické rozmanitosti a budovat mosty mezi nimi. Momentum pro spojení ochrany klimatu a biodiverzity bude na konferenci COP30, která se příští rok bude konat v brazilském Belému, v Amazonu.
reklama