Miroslav Bobek: Návrat divokých koní. Do stepí i do Troji
Zbývá zařídit ještě mnohé, ale nebudu mrhat prostorem, abych popisoval co všechno. Důležité je, že skupiny převaláků, z nichž vybereme po čtyřech pro vlastní přepravu, již čekají jak v Dolním Dobřejově, tak v Berlíně, letová trasa strojů CASA je naplánována, letiště pro přistání a také dvě záložní přistávací plochy vybrány, aklimatizační ohrady postaveny.
Proto jsme také naše plány již se všemi partnerskými organizacemi mohli představit na dvou tiskových konferencích: předminulý týden v Astaně, kde byla celá tiskovka vysílána živě v televizi, a minulý týden v Praze.
Nezapomínáme však ani na Mongolsko. Naopak. Bedlivě sledujeme situaci v Gobi na jihozápadě země, kde letošní krutá zima na rozdíl od té loňské „naše“ převaláky zatím příliš nezasáhla, a nadále pracujeme na reintrodukčním projektu pro východní Mongolsko.
Nyní se zaměřujeme zejména na přípravu výstavby základny a ohrad v Údolí klášterů. To znamená jednak zajišťování všech nezbytných povolení, jednak průzkum trhu v Mongolsku a zejména v Číně, odkud se dováží většina stavebních materiálů.
Chápu, že tomu všemu návštěvníci naší zoo mohou fandit, ale současně je to pro ně poněkud vzdálené. Takže zpět do Prahy a do Troji. Nový expoziční celek Gobi je dokončen. A ačkoli zatím nejsou pro návštěvníky viditelní, do nových výběhů a stájí se již nastěhovali čtyři koně Převalského.
Přečtěte si také |
Miroslav Bobek: Čirá hrůza v očích bezbranných zvířatZ Dolního Dobřejova jsme přivezli hřebce Granolu a klisny Victorii II. a Konni, z pražských Dívčích hradů pak klisnu Xicaru. Většinu dalších obyvatel expozice Gobi, včetně (předobrazu) bájného olgoje chorchoje, čeká stěhování příští týden.
A hotovy jsou již pochopitelně všechny doplňky, které dokreslují gobijské prostředí – a to včetně repliky skalních rytin, které jsem u čínské hranice objevil předloni na podzim. Zapište si prosím do kalendáře, že tuto naši novou expozici otevřeme v sobotu 23. března. Máte se na co těšit!
reklama