https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-zoo-praha-souciti-s-ukrajinskym-lidem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Zoo Praha soucítí s ukrajinským lidem

1.3.2022 | PRAHA
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Praha
Vůči ruské agresi se Zoo Praha již ve čtvrtek 24. února vymezila pozastavením členství v Euro-asijské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EARAZA), která sídlí v Moskvě a sdružuje především zařízení z někdejšího východního bloku. Tuto asociaci již dříve opustily ukrajinské zoo.
 

Dále Zoo Praha připravuje pomoc pro rodiny ukrajinských zaměstnanců firem, které působí v jejím areálu. Až to bude možné, podpoří rovněž ukrajinské zoologické zahrady postižené ruskou agresí.

Od pondělí 28. února taky umožňujeme dětem a ženám z Ukrajiny vstup do Zoo Praha za 1 Kč. Snad jim to pomůže alespoň na chvíli pozapomenout na hrůzy války… Pro vstup stačí předložit platný cestovní pas nebo občanský průkaz Ukrajiny.

V této souvislosti také hledáme průvodce, kteří by těmto ukrajinským návštěvníkům byli k dispozici s výkladem v ukrajinštině. Případní zájemci se mohou ozvat na e-mailovou adresu doktorova@zoopraha.cz.

ПРАЗЬКИЙ ЗООПАРК СПІВЧУВАЄ УКРАЇНЦЯМ

Свою позицію щодо російської агресії Празький зоопарк уже визначив у четвер, 24 лютого, призупинивши своє членство в Євро-Азіатській регіональнійасоціації зоопарків та акваріумів (ЕАРАЗА), яка базується в Москві та об’єднує переважно об’єкти колишнього східного блоку. Українські зоопарки вже раніше вийшли з цієї асоціації.

Крім того, Празький зоопарк готує допомогу для сімей українських працівників компаній, які працюють на його території. Коли це стане можливим, він також підтримуватиме українські зоопарки, якіпостраждали від російської агресії.

З понеділка, 28 лютого, ми також надаємо можливість відвідувати Празький зоопарк дітям та жінкам з України за 1 ч. крону. Можливо, це допоможе їм хоча б на час забути жахи війни... Для входу достатньо пред'явити дійсний паспорт України.

У цьому контексті ми також шукаємо гідів, які б моглипроводити екскурсії українською для цих українських відвідувачів. Зацікавленихпросимо звертатися за адресою електронної пошти doktorova@zoopraha.cz.

Jak pomoci

Ukrajinské zoologické zahrady budou dříve nebo později potřebovat finanční podporu. Proto jsme se v Zoo Praha rozhodli vytvořit speciální podúčet našeho sbírkového konta „Pomáháme jim přežít“. Libovolnou částku mohou zájemci zaslat na níže uvedené konto:

43-6804660247/0100
Variabilní symbol: 2022
Zpráva pro příjemce: Ukrajina

Kompletní údaje i pro platbu ze zahraničí:
Account number/Číslo účtu: 43-6804660247
Bank code/Kód banky: 0100
IBAN No.: CZ2401000000436804660247
SWIFT/BIC: KOMBCZPPXXX

Account name/Název účtu: ZOOLOGICKÁ ZAHRADA – POMÁHÁME JIM PŘEŽÍT
Bank name/Název banky: Komerční banka a.s.
Bank address/Adresa banky: Na Příkopě 33 č.p. 969, Praha 1, 114 07
Beneficiary name/Název příjemce: Zoologická zahrada hl. m. Prahy
Beneficiary address/Adresa příjemce: U Trojského zámku 120/3, Praha 7, 171 00
Variable symbol/Variabilní symbol: 2022
Remittance information/Zpráva pro příjemce: Ukrajina/Ukraine


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (27)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Joska Malý

1.3.2022 16:43
A bude posílat Zoo Praha též humanitární potravinové dávky v podobě luskounů?
Naposledy, když jsem tam byl, tak tam hodně zněla ruština. Budou mít občané Ruské federace vstupné 200%, nebo tam nebudou smět vůbec?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

1.3.2022 17:15 Reaguje na Joska Malý
sarkazmus není na místě
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.3.2022 13:59 Reaguje na Joska Malý
Proč by měla ZOO Praha posílat do Ukrajiny jako potravinovou pomoc zrovna luskouny?
Souhlasím s panem Řezáčem, že zde sarkazmus opravdu není na místě.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

3.3.2022 13:47
Byl bych raději, kdyby rozesmátá tvář Bobek konečně objasnil úmrtí gorilí samice v jím řízené ZOO. Vnitřní zranění a na kamerovém systému záhadně vůbec nic.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.3.2022 14:00 Reaguje na Josef Mozek
Mohl byste, prosím, uvést nějaký zdroj, ve kterém se píše o této události? Ráda bych se o tom, že se to stalo, něco dozvěděla. Předem děkuji.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

4.3.2022 14:31 Reaguje na Majka Kletečková
https://www.blesk.cz/diskuse/1057449/1
Odpovědět
JM

Josef Mozek

4.3.2022 14:32 Reaguje na Majka Kletečková
https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/676045/uhynula-gorili-samice-v-zoo-praha-proc-bikira-25-trpela-v-tlupe-panuje-nervozita.html
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.3.2022 17:39 Reaguje na Josef Mozek
Tahle zpráva mi utekla. Nečtu z časových a jiných důvodů bulvár, ale jak je vidět z tohoto příkladu, i bulvár může být zdrojem, byť asi ne zcela seriózním, zajímavé informace.
Dík!
Odpovědět
DV

Daniela V.

3.3.2022 20:12
Pane Bobku,
dle mého názoru to přeháníte. Neustále na něco či někoho vybíráte peníze, zveřejňujete čísla kont. Na luskouny, šimpanze, který má v očích smutek, na zvířata v Zoo Praha. Teď jste to rozšířil i na Zoo na Ukrajině. S gestem jste se vymezil asociaci zoo zahrad, která sídlí v Moskvě. Ona se nějak změnila, nebo vadí, že se nachází v Moskvě ? Víte, že činíte dobrá rozhodnutí ? Naše vláda chce na pomoc Ukrajině dát 1,8 miliardy kč. Snad se v té částce najde i něco pro ukrajinské Zoo .....
Odpovědět
JO

Jarka O.

3.3.2022 22:09 Reaguje na Daniela V.
To je přesné.
TRochu z jineho soudku. Smutnější realita se mi zdá, že někomu vadí i děti ruských rodičů ve školách, a pro ty soucit nezbývá
Odpovědět
DV

Daniela V.

3.3.2022 22:26 Reaguje na Jarka O.
Ano,to je smutek. Nyní ještě vládne euforie, za několik dnů, týdnů ? , opadne. Jsem zvědavá, co nastane potom. Tuším, že pro nás nic veselého ......
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.3.2022 14:06 Reaguje na Daniela V.
Pro nás nic veselého, protože se budeme muset uskrovnit. Pro Ukrajince je to otázka života a smrti, přišli o své domovy a budou-li se moci jednou vrátit, přijdou do země zničené válkou, kterou nevyvolali.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.3.2022 14:05 Reaguje na Jarka O.
Jestli někomu vadí děti ruských rodičů ve školách, tak to je opravdu smutné. Já se s tím zatím ve svém okolí naštěstí nesetkala. Potěšilo mne, že v rozhlasovém vysílání stanic, které pravidelně sledují, jsem už několikrát slyšela výzvu některých našich ministrů, aby k něčemu takovému nedocházelo. Podle ministra školství podobné výzvy už byly rozeslány do školských zařízení. S odůvodněním, že řada Rusů odešla z Ruska ze strachu nebo protože nechtěli vychovávat své děti v nedemokratické zemi.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.3.2022 14:10 Reaguje na Majka Kletečková
oprava
... stanic, které pravidelně sleduji
Odpovědět
DV

Daniela V.

4.3.2022 15:18 Reaguje na Majka Kletečková
Prosím ještě, proč odešlo mnoho Ukrajinců ještě před válkou ?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.3.2022 17:23 Reaguje na Daniela V.
Lidé z východnějších zemí odchází v posledních desetiletích do zemí směrem na západ obvykle z ekonomických důvodů. V ČR díky tomu pracuje např. hodně Ukrajinců, Slováků, Vietnamců, silné ruské menšiny jsou v Praze. Myslím, že v posledních letech někteří Ukrajinci byli velmi zneklidněni dlouhodobými aktivitami Putina a chtěli žít v zemi, která je před Ruskem více bezpečná díky členství v EU a NATO. Ukrajinci pracující u nás většinou pendlovali mezi prací v ČR a rodinou na Ukrajině.
Platí to i pro Čechy. Např. významná část zdravotnického personálu se usazuje v Německu, u nás na jihu i v Rakousku. I moje sestřenice studující medicínu uvažuje o tom, že si po dokončení studia najde práci v SRN.

Jak to vidíte Vy - proč odešlo mnoho Ukrajinců ještě před válkou? Neznám statistické údaje o tom, jak mnoho Ukrajinců odešlo ještě před válkou. Vy tyto údaje znáte?
Odpovědět
DV

Daniela V.

4.3.2022 17:27 Reaguje na Majka Kletečková
Myslím, že se vše časem dozvíme.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.3.2022 16:46 Reaguje na Daniela V.
Proč odešlo mnoho Ukrajinců ještě před válkou podle Vašeho názoru?
Odpovědět
JO

Jarka O.

5.3.2022 11:26 Reaguje na Majka Kletečková
Proč se ministr cítí nucen k výzvám, aby se to nedělalo. Protože se to opravdu děje. Na dětech, studentech, sportovcích, umělcích... v naší zatím kosmopolitní společnosti si někdo vybíjí své komplexy. Navíc jde o princip kolektivní viny a ten je přeci v jiném horsím pripade zakázán. Já jsem byla svědkem šikany v mezinárodním "týmu"ze strany Ukrajinců, už pár let tomu.
Odpovědět
JO

Jarka O.

5.3.2022 11:33 Reaguje na Jarka O.
Stačilo říct 1 větu se špatným obsahem a strhla se z jejich strany vendeta. Velmi toxické. Někdo bojkotu všeho ruského může říkat solidarita, nevím, jestli to je správný výraz, skoro spíš výmluvy za nenávist.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.3.2022 16:59 Reaguje na Jarka O.
Byla jsem kdysi v době perestrojky v horkém létě na dlouhé dovolené na Krymu a byla jsem tehdy velmi překvapená, kolik rusky mluvících chlapů tam vystavovalo na odiv svou hruď s velkou vytetovanou hlavou Stalina a Lenina. V Charkově jsem před tím pár dní nocovala u ruských přátel svého partnera a to byli zlatí, skromní a pracovití lidé (např. odsuzující okupaci ČR v 68 a zločiny, kterých se sověti na Ukrajině dopustili).


Princip kolektivní viny je po právu v dnešní době v civilizovaném světě odsuzován.
Ukrajina to podle mého názoru poté, co získala svobodu, přepískla a nezvládla dobře postoj ke „svým“ Rusům, v některých směrech se chovala příliš nacionalisticky. V žádném případě to ale neopravňuje RF k bombardování a genocidě sousedního státu.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.3.2022 16:48 Reaguje na Jarka O.
Samozřejmě, to že ve svém okolí jsem zatím nebyla svědkem žádné šikany u nás žijících Rusů, neznamená, že se to neděje. I mezi našimi občany jsou a vždycky bylo nemálo „nemoudrých“, kolaborantů a „zmetků“, stačí připomenout nenávistné útoky některých Čechů na Karla Čapka před jeho smrtí. Proto je třeba se proti takovému chování vymezovat na oficiální úrovni. Nikdy není dost osvěty, že agresivní válka a utrpení nevinných lidí nesmí u nás vršit individuální křivdy na těch, kteří nenesou odpovědnost za kroky svého státu.
Odpovědět
JO

Jarka O.

5.3.2022 20:14 Reaguje na Majka Kletečková
Souhlasím s Vašimi odpověďmi mně. Ano, dlouhodobé útoky na Čapka měly podíl na jeho smrti. Ale i bez úmrtí na nemoc neměl šanci přežít. Lidi dělají nenávist a politici to zneužijou.
O tom možná píše Daniela, že pomine euforie, krom financí, se zjeví myšlenkový svět některých z uprchlíků, a bude to pro ne tak nemoudré lidi šok. Chování dětí us-ukrajinců bylo něco! Za co byli členové "týmu" vyštípáni -jen za úsměv nad výhrou Donalda, o vzpomínkách jako Vašich na ruské známé ani nemluvě, a představte si, až to chování přijde do Čech, do škol, práce. Buďte ráda, že jste nezažila. Správná je nabídka azylu pro české menšiny.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

10.3.2022 19:32 Reaguje na Jarka O.
Teď je aktuální nabídka azylu pro uprchlíky z Ukrajiny bez ohledu na to, zda se jedná o českou menšinu. Včetně nabídky azylu pro ty etnické Rusy žijící na Ukrajině, kteří dlouhodobě odmítají snahu RF Ukrajinu si podmanit a distancují se od donbaských a luhanských ruských povstalců.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.3.2022 14:02 Reaguje na Daniela V.
Ukrajina si podporu proti ruským okupantům zaslouží. I takovou symbolickou jako je pozastavení členství v Euroasijské asociaci zoologických zahrad SÍDLÍCÍ V MOSKVĚ a SDRUŽUJÍCÍ ZAŘÍZENÍ NĚKDEJŠÍHO VÝCHODNÍHO BLOKU. V tom, že se česká ZOO zapojí do podpory Ukrajiny formou zorganizování sbírky na pomoc zoologické zahradě v bombardované zemi, nevidím nic špatného, naopak to také považuji za dobré gesto. Nikdo z nás není nucen se do sbírky zapojit, pokud nechce.
Odpovědět
DV

Daniela V.

4.3.2022 14:49 Reaguje na Majka Kletečková
No, samozřejmě, ať si každý dělá gesta, jaká uzná .... Třeba, že ruská zmrzlina Sibirka teď bude ukrajinská. To je 1+ . Ona bude stejná, jen s malým přelepem.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.3.2022 17:26 Reaguje na Daniela V.
Je to další znamení solidarity s bombardovanou zemí a odsouzení agresora.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist