Miroslav Hruška: Jak se (ne)rýmuje vládní čvrt v Letňanech, zemědělská půda a sliby programových prohlášení?
Podle tisku a televize se jedná o pozemek o 35 hektarech, která je podle všeho užívanou zemědělskou půdu. Podmínka vedení Prahy, a to financovat dostavení okruhu v ceně cca 60 miliard a i další podmínky za to, že předají pozemek v Letňanech, který jim patří, je na hranici vydírání. Nebál bych se říci, že vzhledem k stranické příslušnosti pana primátora je to pirátství.
To je ovšem jen jedna strana tohoto problému. Ta druhá je daleko horší.
Programové prohlášení vlády ČR v kapitole Životní prostředí praví: "Budeme důsledně chránit zemědělskou půdu, především tu nejkvalitnější, její využití pro jiné než zemědělské účely bude možné jen z důvodu vyššího veřejného zájmu... A to včetně vytvořeného nového systému motivačních opatření, která předpokládá budoucí společná zemědělská politika EU. Budeme preferovat větší využití bývalých hospodářských ploch tzv. brownfieldů."
Koukněme i do programového prohlášení Rady Středočeského kraje, kde v kapitole Životní prostředí, odstavci 55 čteme: "Budeme chránit přírodu a krajinný ráz. 55.1 Budeme minimalizovat zábory zemědělského půdního fondu pro novou investiční výstavbu a podporovat využití brownfieldů. Současně budeme podporovat opatření na zlepšení kvality zemědělského půdního fondu.
Toto jsou jen dva z mnoha příslibů, co všechno bude naše vláda a další instituce dělat pro ochranu půdy. Stejné sliby dávají i další ministerstva, politické strany a další ve svých volebních programech.
Ale skutečnost je jiná.
Praha nabízí panu Babišovi pro vládní čtvrť Bubny. Nechala zpracovat územní studii. Tento prostor je klasickým případem brownfieldu. Proč se tedy nehodí? Nějaký důvod jistě je, ale raději ho nechci znát.
Tak tedy má být znovu zabetonováno a zaasfaltováno 35 hektarů zřejmě zemědělské půdy. A patrně to není konec. Když se podíváte na mapu naší silniční a železniční sítě, připočtete k tomu další průmyslové zóny, skladové prostory, montovny a další, jak dlouho může trvat, kdy budeme šedou betonovou a asfaltovou skvrnou na mapě. Pak se přestaneme chlubit, na jakém místě jsme v EU, a začneme se zabývat problémem, čím nakrmíme miliony našich občanů. Na betonu a asfaltu neporostou ani brambory ani obilí. Budeme snad dovážet zemědělské produkty z Polska a odjinud?
Nejvíce mne na tom překvapuje, že tento nápad, tedy zničení zemědělské půdy, přišel patrně od pana Babiše, který dost často tvrdil, že je vlastně zemědělec. Bůh nás chraň od takových zemědělců.
Napadá mne jediné řešení tohoto problému. Snížit počet úředníků o těch deset tisíc, kteří by pracovali v Letňanech. A bylo by po problému.
Takže dámy a pánové ve vládě a dalších úřadech, rozhodněte se. Chcete mít zajištěnou zemědělskou výrobu pro své občany, a nebo mít nové pohodlné klimatizované kanceláře pro sebe? A dejte vědět panu Babišovi, jak jste rozhodli!
reklama