https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-bobek-divocina-v-kulisach-velkomesta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Divočina v kulisách velkoměsta

26.4.2021
Vypuštění koně Převalského v Praze.
Vypuštění koně Převalského v Praze.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
V pondělí 19. dubna 2021 jsme do téměř dvacetihektarové ohrady na pražských Dívčích hradech vypustili čtyři klisny koně Převalského. Když jsem dvě z nich o chvíli později spatřil na horizontu s kulisou Pankráce v pozadí, připadl jsem si jako v národním parku Nairobi, kde se za žirafami tyčí výškové budovy keňské metropole.
 

Vypouštění klisen přivezených z naší stanice v Dolním Dobřejově očekávaně vzbudilo značnou pozornost médií. Jinou akci, která proběhla o dva dny dříve – 17. dubna –, jsme jim pro její nenápadnost ani neavizovali, byť pro nás byla také velmi důležitá: Do někdejšího mlýnského náhonu v areálu naší zoologické zahrady jsme vypustili zhruba sto šedesát karasů obecných. Šlo o první krok k tomu, abychom pomohli návratu této kdysi naprosto běžné, ale dnes nanejvýš ohrožené rybky nejen do vod v našem areálu, ale doufejme i do dalších českých vod.

Jak vypouštění koní Převalského na Dívčí hrady, tak karasů obecných do náhonu v zoo je příkladem naší snahy o zachování biodiverzity zdejší fauny a flóry. Třebaže mnohem známější byly přinejmenším doposud naše aktivity namířené do světa, naše tuzemské úsilí má již poměrně dlouhou historii. Z valné části se však orientovalo hlavně do areálu Zoo Praha. Kupříkladu syslové obecní se v prostoru pod Sklenářkou neocitli sami od sebe, ale zásluhou kolegů, kteří je tam vypustili a celá léta se starají, aby jejich kolonie prosperovala.

Úplně vzornou ukázkou těchto aktivit může být revitalizace skalního masívu, kde jsme se pracně zbavili akátů a dalšího nežádoucího porostu, aby se sem mohla vrátit křovinatá skalní step i tradiční vinohrad. Toto obnovené prostředí dalo šanci mnoha druhům rostlin a živočichů, přičemž asi nejvíce viditelný je vzrůst populace kriticky ohrožené ještěrky zelené. A pro připomenutí: Hlavním úkolem koní Převalského na Dívčích hradech je také obnova tamní stepi.

I když navzdory pandemii nepolevujeme v úsilí o rozvoj našich ochranářských projektů ve světě, přece v nás roste chuť i na ty tuzemské. Po vypuštění koní Převalského na Dívčí hrady, tedy do jihozápadní části Prahy, jsme začali plánovat umístění zubrů do ohrady na severovýchod Prahy. Je na co se těšit!


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist