https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/msmt-lesni-materska-skola-musi-prokazat-ze-je-schopna-stravovani-zajistit-kdykoli?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŠMT: Lesní mateřská škola musí prokázat, že je schopna stravování zajistit kdykoli

27.7.2018
V případě požadavku zákonného zástupce na zajištění stravování ze strany mateřské školy musí pak mateřská škola v příslušném rozsahu stravování zajistit a poskytnout.
V případě požadavku zákonného zástupce na zajištění stravování ze strany mateřské školy musí pak mateřská škola v příslušném rozsahu stravování zajistit a poskytnout.
Odpověď ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na komentář Terezy Valkounové Jídlo absurdně komplikuje vzdělávání v lesních mateřských školách
reklama

 

Podle školského zákona (zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném jiném vzdělávání) musí lesní mateřská škola, stejně jako jiná mateřská škola, zajistit školní stravování (§ 122 ŠZ).

Lesní mateřské školy zapsané v rejstříku škol a školských zařízení musí zajistit školní stravování v rozsahu vyhlášky o školním stravování (§ 4 vyhlášky č. 107/2005 Sb.), tj. přesnídávku, oběd a svačinu za dodržení výživových norem pro školní stravování tedy tzv. spotřebního koše. Vzhledem k charakteru a k zákonnému ukotvení lesních mateřských škol v školském zákoně (§ 34 odst. 9), kdy vzdělávání probíhá především ve venkovních prostorách a zázemí nesmí být stavbou, se vždy uplatní výjimka vyhlášky o školním stravování (§ 2 odst. 9), která umožňuje zabezpečovat školní stravování (v tomto případě myšleno výdej a konzumace jídel) mimo prostory školní jídelny, vývařovny nebo výdejny.

MŠMT je toho názoru, že na základě prokazatelného projevu vůle zákonných zástupců lze rozsah mateřskou školou zajišťovaného stravování zúžit; tj. nastavení školního stravování v lesní mateřské škole lze pojmout tak, že přesnídávky, svačiny či obědy mohou na základě dobrovolného rozhodnutí zajišťovat rodiče dětí (za předpokladu dodržení hygienických předpisů, které se k takovým situacím vztahují).

V případě požadavku zákonného zástupce na zajištění stravování ze strany mateřské školy musí pak mateřská škola v příslušném rozsahu stravování zajistit a poskytnout. Mateřská škola však musí prokázat České školní inspekci, že je schopna stravování v případě požadavku rodiče zajistit v průběhu školního roku kdykoli.


reklama

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist