https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tereza-valkounova-jidlo-absurdne-komplikuje-vzdelavani-v-lesnich-materskych-skolach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tereza Valkounová: Jídlo absurdně komplikuje vzdělávání v lesních mateřských školách

27.7.2018
Rodičům stát neumožňuje dávat dětem zdravé jídlo a s ním také pocit bezpečí a domova, který je nedílnou součástí každé krabičky s jídlem pro malé školáky.
Rodičům stát neumožňuje dávat dětem zdravé jídlo a s ním také pocit bezpečí a domova, který je nedílnou součástí každé krabičky s jídlem pro malé školáky.
Český stát garantuje dětem v mateřských školách tři jídla denně: dvě svačiny a oběd. Ano, je to krásná vymoženost, která například v západní Evropě není vůbec samozřejmá. V lesních mateřských školkách ovšem přínos tohoto benefitu nikdo neocení, protože se právě jídlo stává překážkou pro smysluplný rozvoj dětí. Rodičům stát neumožňuje dávat dětem zdravé jídlo a s ním také pocit bezpečí a domova, který je nedílnou součástí každé krabičky s jídlem pro malé školáky.
 

A stát si trvá na svém. Raději žádné vzdělávání než jídlo od rodičů v jinak dobré mateřské škole? Týmy pedagogů ve školkách se tak nyní musí víc zabývat stravování než dalším zkvalitňováním vzdělávání dětí. A o této nesporné kvalitě vzdělávacího programu lesních MŠ mluví celá řada inspekčních zpráv z letošního jara (inspekční zprávy si lze přečíst zde).

V čem je problém?

Když před osmi lety začaly v Česku vznikat lesní školky, legislativa na ně nebyla připravená. Po letech vyjednávání s nejrůznějšími úřady se podařilo ukotvit jejich existenci ve školském zákoně a vyhlášce. Většina pravidel platí pro lesní stejně jako pro ostatní školky. Liší se jen to, co souvisí s pobytem venku.

Lesní školky tak samozřejmě musí stejně jako ostatní poskytnout dětem jídlo třikrát denně. Nemají ale zděné budovy, a tak nemohou ani mít kuchyň. Jediným řešením je tedy dovoz jídel. Když ale loni v září vstoupilo prvních 30 lesních mateřských škol do rejstříku ministerstva školství, ukázalo se, že zdaleka ne všechny mají ve svém okolí vhodného a dostupného dodavatele jídla. Jedinou prakticky dostupnou možností, se tak stalo jídlo od rodičů. Není to nejjednodušší cesta, ale rodičům i pedagogům se jeví jako možná a navíc v dané situaci nejprospěšnější pro děti.

Vyjednávání o nutných legislativních úpravách se ještě před dvěma měsíci se zdálo vcelku bez problémů, kooperace mezi kompetentními úřady a Asociací lesních mateřských škol (ALMŠ) přinášela všem naději na úspěch. Co se ale na jaře zdálo jasné a srozumitelné, komplikují nyní další a další nové podmínky ze strany úřadů.

Jaké nabízíme řešení?

Jídlo od rodičů se lesním školkám jeví jako dostupná, logická a všem zúčastněným prospěšná možnost, která je zároveň praxí osvědčená, a to i na základě platné legislativy. Rodiče můžou deklarovat svůj nezájem o zajištění svačin i obědů samotnou školkou, můžou se vzdát nároku na školní stravování.

Ministerstvo školství však možnost vzdát se nároku na hmotné zabezpečení neuznává. Akceptuje ale možnost dohody rodiče a školy na základě vyhlášky. Tu však nově zpochybňuje ČŠI kvůli nemožnosti kontrolovat spotřební koš. Tento požadavek je však okatě nesplnitelný. Zajištění jídla rodiči logicky znamená, že se rodič automaticky vzdává i garance státu týkající se jídla a jeho kvalitu si proto garantuje sám.

Co se může stát, když se rodiče, školky a úřady neshodnou?

Lesní mateřské školy jsou postaveny před situaci, kdy stále se měnící požadavky nebo omezení ze strany úřadů neumožňují plánovat příští školní rok. To je měsíc před jeho začátkem velmi těžká situace. Jsme přesvědčení, že kvalita vzdělávání potvrzená Českou školní inspekcí (ČŠI), je právoplatná (inspekční zprávy lze najít zde).

Požadavky na kontrolu spotřebního koše při zajištění jídla rodiči lze považovat za zbytečné obstrukce a plýtvání času všech přítomných, protože je zřejmé, že to není možné. Přitom půlroční jednání se všemi dotčenými orgány jasně ukázalo, že jiné řešení nedostupnosti externích dodavatelů pro lesní mateřské školy neexistuje.

Když jednání selžou a námitky budou zamítnuty, lesním školkám velmi pravděpodobně dojdou prostředky a síly. Dobrá snaha státu přinést inovaci do vzdělávacího systému tak selže kvůli nedostatku kvalitních dodavatelů stravy.

Ptáme se, zda je takový úřední postup v souladu s právy rodičů a dětí a v zájmu dobrého fungování vzdělávacího systému.

Přečtěte si odpověď ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Lesní mateřská škola musí prokázat, že je schopna stravování zajistit kdykoli


reklama

 
Tereza Valkounová
Autorka je předsedkyní Asociace lesních mateřských škol.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist