https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/nebudeme-prosazovat-vystavbu-novych-jadernych-bloku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Guth: Nebudeme prosazovat výstavbu nových jaderných bloků

15.2.2007
Titulní věta z „letní“ koaliční dohody se rozrostla do následujícího odstavce v programovém prohlášení současné vlády ČR: „Vláda nebude plánovat a podporovat výstavbu nových jaderných bloků a na základě konsenzu všech tří politických stran zúčastněných na vládě zřídí po konzultaci s opozicí nezávislou odbornou komisi k posouzení energetických potřeb České republiky v dlouhodobém horizontu. Bude zrušena omezená odpovědnost provozovatelů jaderných reaktorů za případné škody tak, aby platili tržní pojistné stejně jako v jiných průmyslových odvětvích. Další kroky ve vyhledávání hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva bude vláda činit transparentně a nepřekročitelným kritériem bude souhlas dotčených obcí.“
 
Protijaderní aktivisté za ten pokrok snad musejí vyjednávače ze Strany zelených pochválit. Obě formulace jsou přitom výsledkem dlouhých a těžkých jednání a faktickým úspěchem SZ. Nejzazším vyjádřením protijaderného postoje zelených, který jejich partneři ještě připustili.

Představitelé mnoha občanských iniciativ to vskutku považují za úspěch, ale obvykle jedním dechem vyslovují obavu, jestli vláda své sliby dodrží a záměry z programového prohlášení splní. Dokáže v takovém případě Strana zelených vystoupit z vládní koalice a přiznat neúspěch? Není takové riziko příliš vysokou cenou za podíl na výkonné státní moci? Domnívám se, že nikoliv.

Lehce provokativně a zjednodušeně lze tvrdit, že potenciál občanského odporu proti jaderné energetice v České republice se už patrně vyčerpal. Zastavit jadernou elektrárnu Temelín chce asi jen málokdo (aktuální výzkumy ale nejsou dostupné). Podle výzkumů STEM naopak slabě nadpoloviční a stále –byť pomalu- rostoucí podíl populace České republiky souhlasí s dalším rozvojem jaderné energetiky v ČR. Po celé Evropě i Severní Americe se přitom mluví o začínající renesanci jádra a i na dalších kontinentech se plánuje jeho další rozvoj. Tato teze donedávna jasně dominovala i veřejnému prostoru v ČR. Řídké protiútoky odpůrců se prakticky omezily – kromě trvalého připomínání nevyřešené „koncovky“ – na ne zcela přehlednou argumentaci o výrazných přímých a nepřímých státních podporách výzkumu a vývoje v jaderné energetice.

Jaderné elektrárny v Dukovanech i v Temelíně mají skoro všechna potřebná povolení (a roky od černobylské katastrofy plynou...). ČEZ, a.s. se pokusila v součinnosti s příslušnými úřady pojednat kolaudaci JETE jako formalitu a nejspíš se jí to podařilo.

Základní námitka odpůrců jádra –co s vyhořelým palivem, nebezpečným a zneužitelným desetitisíce let- sice pořád platí, ale málo platné, pro veřejnou podporu (plošný tlak na politiky) by potřebovali nové nápady a myšlenky. Jak ale překonat uvažování typu co nevidím, mne nepálí? Soudím, že bez havárie jaderného zařízení alespoň 5. stupně INES (zhruba jako byla v elektrárně Three Mile Island), a tu si rozhodně nepřejeme, není v krátko- a střednědobém výhledu reálná přímá mobilizace veřejného mínění.

Je čas na jinou cestu, možná na pověstný „dlouhý pochod institucemi“ – s využitím demokratických i byrokratických organizací a s podporou části establišmentu, tedy vládnoucích elit: různých vědců, techniků, úředníků a některých politiků. V současné době totiž efektivní odpor proti jaderné energetice v ČR vyžaduje připravit, zveřejnit a popularizovat solidní - reálný a důvěryhodný scénář „výstupu“ z jaderné energetiky, sečíst a zveřejnit celkovou podporu jaderné energetiky z veřejných rozpočtů, sledovat a zveřejňovat všechny uskutečňované kroky (technické přípravy) k výstavbě dalších bloků a rozdělit superČEZ (s jeho ekonomickým a politickým vlivem) a kontrolovat příslušné úřady (MPO, SÚJB, SÚRAO,...) a další instituce (Řež, Energoprojekt,...), které ty výše zmíněné kroky už podnikají.

Ke všem čtyřem úkolům je účast (protijaderných) zelených ve vládě důležitou podmínkou. Není to všelék, samozřejmě. Především je to možnost získat mnoho spolehlivých a aktuálních informací nejen o stavu a podmínkách příprav, ale i o různých neformálních vazbách mezi jaderným výzkumem, a.s. ČEZ a státními úřady. Dále to poskytuje určitou dodatečnou kapacitu na samotnou činnost. České protijaderné hnutí totiž trpí vážným nedostatkem finančních a lidských zdrojů, respektive motivace. Třetí velkou výhodou vládního angažmá pak je punc solidnosti a důvěryhodnosti, potřebný nejen pro veřejný obraz hnutí, ale snad ještě víc pro získávání spojenců. Ty je třeba hledat mezi liberálními ekonomy (jen Miroslav Zámečník nestačí), mezi techniky a v akademické sféře, především mezi vysokoškolskými pedagogy.

Možná, že Strana zelených měla svou podstatnou politickou „jinakost“ demonstrovat důsledně opozičním postojem. Z dílčího hlediska tradičně zeleného odporu proti jaderné energetice má však její podíl na vládě určitou logiku.


reklama

 
Jiří Guth
Autor je člen Strany zelených
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist