Speciální sekce ECCB 2009: Otevřený dopis premiérovi vlády ČR od účastníků mezinárodní vědecké konference ECCB 2009
Předsedovi vlády České republiky
Vážený pane premiére,
S politováním se v průběhu mezinárodního kongresu ECCB 2009 dozvídáme, že existují silné politické tlaky na těžbu kůrovcem napadených stromů v nejcennějších částech Šumavy, v oblastech horských smrčin. Bylo by velkou chybou připustit těžbu v jádrových územích národního parku a zničit těžkou technikou a motorovými pilami velmi cenné ekosystémy, jejichž vývoj trval tisíce let a v současnosti přežívají v Evropě pouze na posledních místech.
Mnohé lidi možná šokuje první pohled na suché kmeny smrků, avšak z vědeckého hlediska je kůrovcová gradace přirozeným procesem, který v těchto ekosystémech probíhá po tisíciletí. Větrné a kůrovcové disturbance jsou nedílnou součástí dynamiky horských smrčin a jakékoliv lidské zásahy negativně ovlivňují přirozené zpětnovazebné procesy, které umožňují přežívání těchto křehkých ekosystémů. Existuje řada vědeckých důkazů o tom, že asanační těžba zhoršuje následky přírodních disturbancí.
Smrk není vzácným druhem a smrkové porosty v průběhu několika let úspěšně regenerují, tak jak je možné vidět například v Národním parku Bavorský les. Horské smrčiny však nejsou jen smrky, ale také tisíce, ba miliony, mnohem nenápadnějších druhů jako baktérie, houby, nejrůznější byliny a bezobratlí živočichové, kteří mohou být těžbou zničeni nebo významně poškozeni. Vědci, kteří se výzkumu těchto ekosystémů věnují, dobře vědí, že ztráta těchto nenápadných druhů má nedozírné následky na celý ekosystém, protože tyto okem téměř neviditelné entity mají nepostradatelnou roli v koloběhu živin a udržování rovnováhy. Mnoha vědeckými studiemi bylo dokázáno, že asanační těžba má negativní vliv na druhovou skladbu společenstev horských smrčin a zpomaluje jejich přirozenou obnovu.
Jsme si vědomi toho, že kůrovec se z bezzásahových jádrových území může šířit do okolního nárazníkového pásma, ve kterém jsou účinné zásahy proti kůrovci nezbytné. Tyto těžby jsou nutnou daní za ochranu biodiverzity v nejcennějších částech území. Víme, že k výrazné kůrovcové gradaci nyní dochází v celé střední Evropě, na všude se daří asanace provádět včas. Jsme přesvědčeni, že včasná asanace kůrovcových stromů v hospodářských lesích je efektivnější než asanace v nesrovnatelně menších chráněných územích, jež jsou určeny k jiným než komerčním účelům. Koncept bezzásahovosti v jádrových územích podporují jak empirické zkušenosti z obdobných území, tak i matematické modely populační dynamiky kůrovce.
Dle našeho názoru by těžba v nejcennějších územích Šumavy znamenala nejenom významnou ztrátu biodiverzity, ale vytvořila by také negativní obraz České republiky jako země, která nechrání své přírodní bohatství pro příští generace. To, jak se k přírodě budeme chovat dnes a v průběhu nejbližších desetiletí, bude mít zásadní význam pro přežití velkého množství druhů, společenstev a neporušených přírodních území. Je dost možné, že v nadcházejících stoletích budou lidé pohlížet na počátek století jedenadvacátého jako na období, kdy hrstka zodpovědných lidí zachránila mnohé druhy organismů a celá biologická společenstva před vyhynutím. I vy sám, pane premiére, můžete k této hrstce patřit.
S upřímnými pozdravy
Účastníci speciální sekce věnované problému kůrovce na Šumavě konané během 2. Evropského kongresu biologie ochrany přírody (European Congress of Conservation Biology), Praha, 1.-5. září 2009.
(Kongresu se zúčastnilo 1200 vědců ze 65 zemí světa a znění výše uvedeného textu bylo prodiskutováno na speciální sekci věnované tomuto problému konané 4.9. od 13:00.)
reklama
Online diskuse
smrků je dost - 10. 9. 2009 - BedřichA ostatní právo nebylo snad trochu něco jiného? Ostatní právo ve starém Římě mělo již dnešní podobu? To je snad samozřejmé že se nějak každé odvětví vyvíjí - dříve se za krádeže sekaly ruce... Nějak si nejsem vědom toho, že před vyhlášením NP na území ČR to byly nějak extrémně hustě osídlené lokality....Ještě 19. století vůbec neznalo moderní koncept čehokoliv!!A čí by to měl být rozmar, když né vlastníků toho lesa? Když tehdy vše vlastnili feudálové?Nejsem si jist mou informací, ale nevím, proč ve 33 roce by měl Hitler zřizovat něco na česko-polské hranici, tím spíš, když Velká jizerské louka byla vyhlášena 1960? To je nějaký problém, že se tam pásly krávy?? Dnes se tomu říká management... Docela hezký článek o tom, jak ochrana přírody nemá vůbec žádnou tradici( http://www.casopis.ochranaprirody.cz/Z-nasi-prirody/historie-vzniku-lesnich-rezervaci-v-cr-do-roku-1945.html ) PS: pokud chcete jezdit do Černobylu(tam už by nebyl takový problém neopouštět vyhrazené cesty, který je nepřijatelný v 1.zónách NP, NPR, NPP,že?), tak prosím, já si raději zajedu na Šumavu, Pálavu či do Krkonoš... Jinak park u Černobylu je krásná ukázka toho, jak si příroda bez člověka dokáže poradit.... |