https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pavel-vlcek-nase-vira-v-blaho-jaderne-energetiky-je-velmi-vysoka
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Vlček: Naše víra v blaho jaderné energetiky je velmi vysoká

18.2.2025
Rafael Mariano Grossi nahlíží do prostřelené střechy skladu čerstvého paliva. 7. 9. 2022.
Rafael Mariano Grossi nahlíží do prostřelené střechy skladu čerstvého paliva. 7. 9. 2022.
Podle evropského průzkumu věří atomové energetice 77 procent Čechů. Tím překonáváme všechny ostatní evropské země. Podle polostátního ČEZu tato česká víra v atom v Evropě vede již celé čtvrtstoletí a blíže k technice máme už od doby Rakouska-Uherska.
 
Dovolím si toto tvrzení ještě rozšířit a přidat několik dalších důvodů, proč je víra v atom v Česku vysoká. Vybral jsem jen několik okolností a problémů, které v Česku nejsou známy, případně byly zmíněny až po delší době, například ve výroční zprávě SÚJB.

Jazykem českých odborníků, který je nedotknutelný, byla označena výstavba nového jaderného zdroje jako dostavba. A toto slovo již desetiletí Češi používají, jako by šlo o pouhou drobnost. Ale i samotný výraz „jaderný“ by se dal „přiostřit“ slovem „atomový“.

Během nejhorších let po havárii v Černobylu Češi netušili, že byla katastrofou, šlo o „tabu“, kterých v té době bylo bezpočet a neseme si je tudíž stále trochu v sobě.

Po havárii ve Fukušimě nikdo Čechům nevysvětlil, proč Němci reagovali uzavřením atomových elektráren. Fukušima se totiž může přihodit kdekoli. Kvůli tomu se záložní zdroje energie u nás průběžně přidávají k atomovým elektrárnám bez důkladnějšího vysvětlení hlavní příčiny.

Řečí českých politiků bývají atomové elektrárny popisovány jako bezemisní zdroje. Atomové emise jsou přitom běžnou součástí provozu všech atomových elektráren. Toto je možné ověřit například ve zjišťovacím řízení pro aktuálně vyvíjený malý modulární reaktor v Temelíně.

Zásadně se nemluví o absenci ochranné obálky na starších a sovětských Dukovanech, postavených čistě za socialismu a nehodnotí se tedy ani bezpečnostní rozdíly mezi oběma našimi atomovými elektrárnami.

Při provozních událostech obou atomových elektráren jsou informace často rozporuplné a neodpovídají vždy realitě.

Neinformovalo se při poškození střech obou strojoven v Temelíně. Byly poškozeny vlivem významných povětrnostních jevů, které později na Hodonínsku vyústily v tornádo.

Riziko válečného konfliktu, který může být pro atomové elektrárny zničující, jako kdyby neexistovalo. Tiskové zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii o situaci na Ukrajině v plném znění Česko míjí.


reklama

foto - Vlček Pavel
Pavel Vlček
Autor je předsedou spolku Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí, z. s.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (131)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

18.2.2025 06:43
Zatím nic lepšího, co by zásadně zajišťovalo stabilní zdroj energie, nemáme, pane Vlčku. Takže je to třeba brát realisticky, i s riziky z toho plynoucími.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.2.2025 07:27 Reaguje na pavel peregrin
ono těch smysluplných argumentů proti jaderné elektrárně moc není a tak se hodí i "Hodonínské tornádo". jenž Hodoním je od Dukovan 100km a Temelín ještě o sto km, přičemž v jihočeském kraji nebylo tornádo zaznamenané, což je minimálně od Rakouska 50 km.


Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.2.2025 07:28 Reaguje na Jaroslav Řezáč
jedním slovem to jsou " bláboly".
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.2.2025 10:36 Reaguje na pavel peregrin
A dlouho jiný nebude,
problém však je, že se našli tací, kteří to za pomoci médií -
sabotují !
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.2.2025 07:32
1) "Po havárii ve Fukušimě nikdo Čechům nevysvětlil, proč Němci reagovali uzavřením atomových elektráren", protože to ani žádné racionální vysvětlení nemá. Ze strachu z hypotetické havárie, která je v Německu velmi nepravděpodobná, upřednostnili uhlí, u kterého je jistota mnohem větších následků na zdraví obyvatel. Sami Japonci se přitom k jaderné energetice vracejí.
2) Slovo "bezemisní" se používá v souvislosti s emisemi skleníkových plynů, z tohoto pohledu provoz jaderných elektráren skutečně bezemisní je, ty "atomové emise" jsou z hlediska dopadů na životní prostředí bezvýznamné. Jde zejména o tritium, které se v přírodě stejně přirozeně vyskytuje.
3) "O absenci ochranné obálky na starších a sovětských Dukovanech" se nemluví asi proto, že "starší a sovětské Dukovany" ochrannou obálku ve skutečnosti mají, jsou chráněné stejnou vrstvou betonu jako reaktory v Temelíně, jen nejde o plnotlaký ale barbotážní kontejnment.
4) Žádám důkazy nějakých konkrétní provozních událostí kdy informace neodpovídaly realitě. Plácat nesmysly umí každý, dokázat to už bude složitější, že?
Odpovědět
DA

DAG

18.2.2025 07:45
Ale i samotný výraz „jaderný“ by se dal „přiostřit“ slovem „atomový“.
A výraz léky by se dal přiostřit jako jedy.
A z ohně může vniknout požár atd atd

Odpovědět
LB

Lukas B.

18.2.2025 08:40 Reaguje na DAG
pro léky (a chemické látky obecně) se tradičně používal výraz "drogy". od toho se ostatně používá pro obchody chemickými látkami výraz drogerie.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.2.2025 08:11
S těmi 77% procenty můžeme být na sebe hrdí, jádro se osvědčuje, nikdo o těch stavbách prakticky neví, narozdíl od záplavy solárů a megavrtulí. Pan premiér opakovaně varuje, že nemáme podléhat strašení různých populistů. Strašení jádrem je obehraná píseň, ale někomu se stále jako "šlágr" hodí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.2.2025 08:22 Reaguje na Karel Zvářal
Václav Cílek : Máme tolik solárních panelů, že elektřinu není kam uložit. Výpadek? Připravte si jídlo na 14 dní
https://www.youtube.com/watch?v=qu78G3JmoTM
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.2.2025 08:37 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pana Václava C. mám velmi rád, je to jeden z mála odborníků, které rád poslouchám. Věřím, že to tom někde je, ale teď na to nemám náladu. Prostě planetu jsme obnažili a zásobili skl plyny, tak je jí horko. "Co si kdo navaří, to si také sní".
Odpovědět
RV

Richard Vacek

18.2.2025 08:16
Víra v jadernou energetiku je podpořena rozumem. Protijaderné postoje obvykle nevzdělaností nebo penězi z ciziny.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.2.2025 08:38
"Po havárii ve Fukušimě nikdo Čechům nevysvětlil, proč Němci reagovali uzavřením atomových elektráren"
jako že chcete hlupákům něco vysvětlovat, aby to pochopili správně?
a přitom je příčina tak jednoduchá a průzračná,, krátkozraký populismus německých politiků. stejně jako o pár desetiletí dříve v Rakousku.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.2.2025 08:40 Reaguje na Lukas B.
jako že chcete hlupákům něco vysvětlovat, aby to pochopili správně? 1*
Odpovědět
va

vaber

18.2.2025 08:44
Opravdu režimní bláboly. Já byl v době havárie na Dukovanech a všichni věděli, že filtry primáru se kontaminovaly vzduchem z venku a ne zevnitř. To se nedalo skrýt.
Riziko válečného konfliktu samozřejmě je, když podporujeme válku a nenávist mezi národy a ne mírová jednání. Když budou lítat atomová bomby ,nějaká JE elektrárna je bezvýznamná.
Odpovědět
va

vaber

18.2.2025 09:03 Reaguje na vaber
V době havárie v Černobylu
Odpovědět
sv

s v

18.2.2025 12:45 Reaguje na vaber
"Režimní bláboly" ... režimu rušiče dostavby Temelína agenta bureše, vaberku. Ale jinak máš pravdu, riziko válečného konfliktu je velké.... v agresi podporujícím rusácku.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

18.2.2025 13:53 Reaguje na s v
Kdyby Babiš odolal tlakům, tak už tady máme další reaktor od Rosatom a svět by hned vypadal veseleji.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.2.2025 14:03 Reaguje na Richard Vacek
Kdyby Babiš odolal tlakům, tak by si podle dostupných informací ČEZ stejně vybral Westinghouse, a i kdyby si ČEZ vybral Rosatom, měli bychom spíš díru v zemi jako mají Maďaři, kteří si ho vybrali v úplně stejné době.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

19.2.2025 11:22 Reaguje na Emil Novák
Podle dostupných informací podlehl tlaku americké strany a proto se vyřadil Rosatom. "velvyslanec USA v Praze, Trumpův muž Stephen King, Čechy před přizváním Rosatomu do Dukovan varoval. Zdůrazňoval, že energetická bezpečnost rovná se národní bezpečnost."
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.2.2025 15:59 Reaguje na Richard Vacek
V roce 2014 Rosatom vyřazen nebyl, takže ty "dostupné informace" evidentně mají dost mizernou kvalitu, a že velvyslanec USA lobboval za americkou firmu asi sotva někoho překvapí.
Odpovědět
sv

s v

20.2.2025 13:21 Reaguje na Emil Novák
To, že ty víš kulové, nováku, opravdu ale opravdu neznamená že odborníkům z čezu nebyla nekompetence rosatomu dávno známa. O bezpečnostních rizicích nemluvě.
Odpovědět
sv

s v

20.2.2025 13:22 Reaguje na s v
Omyl. Tohle se týká vacka.
Odpovědět
sv

s v

18.2.2025 17:27 Reaguje na Richard Vacek
Kdyby bureš odolal tlaķům ... mít ručičky dozadu ... tak ano máme ... westinghouse, jsi chtěl říct vacku.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

18.2.2025 10:22
Evropský návrat k jádru :
https://oenergetice.cz/nazory/jaderna-energetika-v-roce-2024-2-cast-obnova-zajmu-o-jadro-v-evrope-a-zapadnim-svete
Příkladem je finská společnost Terrafame, která obnovila získávání uranu jako vedlejšího produktu při těžbě zinku a niklu ve svém dole Sotkamo v Talvivaare na severovýchodě země.
Belgie místo zrušení jádra bude stavět další rekatory :
https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/belgicka-jaderna-renesance-nova-vlada-planuje-vystavbu-novych-bloku
Švédsko místo větrníků uvažuje o těžbě vlastního uranu :
https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/svedsko-zvazuje-zruseni-zakazu-tezby-uranu-v-novem-memorandu-tezbu-doporucuje
I ta ukrajinská energetika paradoxně přežívá i díky jaderným elektrárnám.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

18.2.2025 10:28
Během nejhorších let po havárii v Černobylu Češi netušili, že byla katastrofou, šlo o „tabu“, .............
Já jsem v té době už žil a tak vím, že se o havárii informovalo. Jak podrobně, je jistě otázka. Ale rozhodně se z komárů velbloudi nedělali.

Po havárii ve Fukušimě nikdo Čechům nevysvětlil, proč Němci reagovali uzavřením atomových elektráren. ................
Ale ano, vysvětlil. Že v německu je silná prozelená lobby, a že tam politici příliš podléhají názorům veřejnosti. No a tak zájem o vlastní sesli a o opětovné zvolení vede ke krátkodobému myšlení.

Fukušima se totiž může přihodit kdekoli. .............
Nemůže, např. u nás nemáme moře na kterém by se zvedly 9 m vlny.

Význam záložní zdrojů znám i já, nukleární laik. I já vím, že atomka cca 1/3 vyrobené elektřiny spotřebuje pro vlastní provoz.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.2.2025 10:57 Reaguje na Jaroslav Pokorný
svobodná evropa a hlas ameriky o černobylu informovaly už v okamžiku, kdy nebylo jasné co se děje a skandinávské "gajgrmilery" se zbláznily. takže kdo chtěl, ten věděl.
Odpovědět
ŠM

Štěpán Major

18.2.2025 12:02
Autor příspěvku je Pavel Vlček
je předsedou spolku "Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí, z.s." a tak jsem se podíval na jejich stránky. Pokude se podíváte na stránky tohoto spolku ( viz. zde http://oizp.cz/), zjistíte že všechny jejich příspěvky se věnují boji proti Jaderným elektrárnám. O ochranu klimatu těmto lidem nikdy nešlo stejně tak je ani nezjímá ochrana přírody a udržitelnost. Kvalitních technických argumentů to individuum opravdu není schopen.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.2.2025 12:09
Už někdy začátkem století Velký Vladimir Vladimirovič prohlásil, že do Kaliningradu nebude dávat na Iskandery jaderné hlavice, bo má v dostřelu asi 50 jaderných elektráren celé Evropy. Taky proto si Němci to jádro zrušili.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.2.2025 12:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Předpokládám, že toto tvrzení "Taky proto si Němci to jádro zrušili." jste schopen doložit relevantním zdrojem?
Odpovědět

Radek Čuda

18.2.2025 13:38 Reaguje na Jaroslav Studnička
Samozřejmě ... to přece Hanzl vždy:-))).

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.2.2025 08:34 Reaguje na Jaroslav Studnička
Abyste si šel koupít rochlíky k Albóšovi, potřebujete na to taky relevantní zdroj?
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.2.2025 08:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne, jen na tvrzení lidí jako jste vy, co si neustále vymýšlejí a nedá se jim věřit vůbec nic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.2.2025 15:48 Reaguje na Emil Novák
A po vás někdo chce, abyste mi věřil? A proč?
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.2.2025 16:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne, po mně nikdo nechce abych vám věřil. Opět problém s chápáním psaného textu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.2.2025 10:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Porovnávat nákup rohlíků v Alboši s tvrzením "Taky proto si Němci to jádro zrušili." je dost jiná kapitola Hanzle.

Tak tu přestaňte blábolit s Albošem, doložte vaše předchozí tvrzení, nebo přestaňte lhát.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.2.2025 15:53 Reaguje na Jaroslav Studnička
Kurnik šopa, četl jsem nějaký rozhovor před 10. lety s nějakým německým politikem a tam to zaznělo. Co po mě pořád chcete? Na jedové váčky jste taky zapomněl? Věřte si klidně Jyrkovi Plyskéřovi a ne mě.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.2.2025 15:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, pokud diskutujete ve veřejném prostoru, což zdejší web je, tak je nutné se řídit jistými pravidly.

Tj. mimo jiné být schopen svoje argumenty něčím doložit.
Pro vás to platí mnohem více, jelikož jste usvědčený lhář.


Odpovědět
KV

Karel Valenta

18.2.2025 15:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Ukrajinská energetika paradoxně přežívá díky jaderným elektrárnám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.2.2025 08:31 Reaguje na Karel Valenta
Jistě, ale co kdyby si kremelská zrůda usmyslela, že ty elektrárny masivními nálety zničí? Je to snad nemožné?
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.2.2025 08:43 Reaguje na Pavel Hanzl
"Kremelská zrůda" si může usmyslet zničit cokoliv kdykoliv a kdekoliv, jaderných zbraní k tomu má víc než dost a vůbec k tomu nepotřebuje trefovat jaderné elektrárny, s mnohem menším ničivým efektem, takže tahle "hrozba" je úplně irelevantní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.2.2025 15:49 Reaguje na Emil Novák
Kremelská zrůda myslí něčím příšerným, co se lidskému mozku snad ani nepodobá a může provést absolutně cokoliv.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.2.2025 16:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže logicky nemá žádný smysl se masivními nálety na elektrárny vůbec zabývat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.2.2025 08:13 Reaguje na Emil Novák
Šak se nezabýváme. Ale i paprikáši, možná po zkušenosti s Rosatomem, dostali rozum.
https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/madarsko-se-behem-par-let-probojovalo-na-evropskou-solarni-spicku-na-slunce-vsadil-i-erdogan-1422453
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.2.2025 08:21 Reaguje na Pavel Hanzl
1) No vy se tím evidentně zabýváte, když tu o tom opakovaně píšete.
2) Výstavba solárů potřebu řiditelných zdrojů nijak neřeší, ani v Maďarsku, jsou to dvě oddělené věci.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

20.2.2025 09:44 Reaguje na Emil Novák
To je úžasný, jak se Maďarsko rychle v EU dostalo do čela využití sluneční energie, Maďaři mají nejvíc elektřiny ze slunečních panelů (25% celkové výroby elektřiny) z EU, jsou daleko před Německem a Španělskem, ČR samozřejmě až na chvostu ...
Zřejmě Maďaři vidí, že fotovoltaiku postaví RYCHLE a LEVNĚ, zatímco jádro, co jim budují Rusové staví velmi, velmi pomalu a zřejmě i velmi draho.
A i v továrnách na baterie, elektromobily, budou Maďaři díky čínským investicím na špici EU.
To jsou paradoxy...
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.2.2025 11:12 Reaguje na Milan Vaněček
Zřejmé je spíš to, že problém s vysokými cenami elektřiny fotovoltaika Maďarsku vůbec nijak neřeší i když se "dostalo do čela využití sluneční energie", ceny silové elektřiny mají výrazně vyšší než ČR která je "až na chvostu". Natož aby to byla nějaká alternativa k řiditelným zdrojům.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

20.2.2025 11:54 Reaguje na Emil Novák
Ceny elektřiny pro domácnosti jsou u nás jedny z nejvyšších v EU, naopak v Maďarsku jsou nejnižší, ty alternativo...
To je to co lidé platí ze své kapsy...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.2.2025 12:31 Reaguje na Milan Vaněček
A máte pocit, že ten levný proud v Maďarsku je kvůli fve? Všichni tu unisono bečí, jak je nejdražší. Tož nevím.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.2.2025 12:44 Reaguje na Milan Vaněček
Jako že mají jednu z nejvyšších cen silové elektřiny v EU, ale díky solárům se konečné ceny zázrakem stanou nejnižší? Vaněčku, takhle hloupý snad nemůžete být dokonce ani vy, že tomuhle věříte.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

20.2.2025 13:49 Reaguje na Emil Novák
Když se vláda stará o občany místo aby podporovala energetické oligopoly, tak to dopadne jako v Madarsku (laciná elektřina pro domácnosti) v kontrastu s tím u nás (drahá elektřina).
Nezáleží, jak se ta elektřina vyrábí, potřebujeme ji mít pro spotřebitele levnou.
Vy to nechápete, Nováku? Asi máte hodně akcií energetického oligopolu.
Odpovědět
ŠM

Štěpán Major

20.2.2025 13:58 Reaguje na Milan Vaněček
Nám elektřinu zdražují Němci ale nejen to! Neschopnost (a dokonce i neochota) politiků vynutit si výjimky (rozdíl mezi Polskem a ČR je opravdu markantní). Kromě toho dalších 0,60 Kč je přirážka ke každé spotřebované kWh, kterou kasírují majitelé solárních elektráren za naprosto skandálně parlamentem a vládou nastavené výkupní ceny elektřiny (12,50 Kč/kWh s inflační doložkou na 20 let). Vaše soláry Vaněčku opravdu nezachrání ekonomiku ČR, právě naopak solární baroni jí těžce poškozují.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.2.2025 14:00 Reaguje na Milan Vaněček
Výborně, takže nakonec sám přiznáváte že s nižší koncovou cenou elektřiny pro spotřebitele výstavba solárů vůbec nijak nesouvisí, protože "se vláda stará o občany", přeloženo z vaněčkovštiny dotuje koncové ceny elektřiny ze státního rozpočtu, tj. opět z peněz občanů, kterým je vytažena z jedné kapsy a za nadšeného hýkání podobných vaněčků slavnostně strčena do druhé kapsy. A vaněčkové se to pak snaží přičítat solárům nebo čemukoliv jinému, co se zrovna jejich propagandě hodí.
Ale tržní cena elektřiny přitom zůstává v Maďarsku jedna z nejvyšších v EU.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

23.2.2025 19:53 Reaguje na Emil Novák
Za nadšeného hýkání podoných Nováků Emilů platíme nejvyšší ceny elektřiny pro drobné spotřebutele v EU, ale Emilové jsou, jako akcionáři ČEZu moc spokojeni, že něco z lupu jde i do jejich kapes.
ˇJsem rás že to potvrzujete, výborně.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.2.2025 22:16 Reaguje na Milan Vaněček
Takže se jako obvykle ubožák Vaněček, když mu dojdou argumenty, nezmůže na nic jiného než lhaní a podsouvání ostatním podobných vymyšlených fantasmagorií, které druhá strana sice nezastává, ale mohla by...
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.2.2025 12:42
Fůra nesmyslného strašení. Bububu zlé jádro.

Jaké tedy máte jiné řešení?
Žádné - leda rezignovat na zajištěné dodávky energie, což je totéž jako rezignovat na současnou civilizační úroveň. Zpátky na stromy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.2.2025 08:18 Reaguje na Viktor Šedivý
My máme řešení celou řadu a některá, sice nedostatečně, se už dávno oprovádí. Jenom jadrníci se vykecávají a čekají na spásu z nebes, že někdo za 10 - 15 let postaví dva bloky JE. Což samozřejmě jisté není, ale konec uhlí jistý je, stejně, že slunko a vítr bodou fungovat stále.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.2.2025 08:25 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Jaká jiná řešení zajištěných dodávek energie máme? Mohl byste jich namátkou pár uvést? Jistě to nebude problém, když jich je prý "celá řada".
2) "Jadrníci" jsou připraveni stavět hned jak k tomu dostanou možnost.
3) Slunko a vítr už z principu žádné zajištěné dodávky energie neposkytují.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.2.2025 12:33 Reaguje na Emil Novák
Stačí se přece podívat po Evropě a vybrat si nejlepší model, ne? nemá cenu stále objevovat Ameriku.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.2.2025 12:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže podle předpokladů jich je podle Hanzla prý celá řada, ale konkrétně uvést neumí ani jedno. To je "překvapení".
Odpovědět

Radek Čuda

18.2.2025 12:55
"Fukušima se totiž může přihodit kdekoli."

A do prrrr ... barák proti tsunami pojištěný nemám:-/ ... ale zase máme Vlčka, takže to naštěstí zvládnu napravit.

Tady je laťka občas opravdu hodně vysoko, ale takhle blbý článek už tu dloooouho nebyl.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.2.2025 14:28 Reaguje na Radek Čuda
Hlavně ty hory mrtvých po Fukušimě, ty jsou podobné jako už teď kolem Temelína.

Mimochodem při tom strašení oběťmi - říkám si, kolik by bylo obětí po zemětřesení v zemi, kde by na každém jen trochu použitelném kopci byla přečerpávací elektrárna.
Odpovědět
ŠM

Štěpán Major

20.2.2025 14:05 Reaguje na Viktor Šedivý
Ta cunami na Jihlavě a speciálně na vodní nádrži Mohelno jsou už proslulé. A v Temelíně, tam je to ještě horší! stačí jenom mrknout na mapu kolik je v okolí rybníků.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.2.2025 16:48
Pojem VÍRA je blízký odpůrcům jádra, kteří nerozumí technice a energetice. Technici a energetici totiž nevěří, ale oni to VĚDÍ DÍKY VZDĚLÁNÍ a PRAXE.
V této zemi zatím žije ještě dostatek technicky vzdělaných lidí byť pouze
v základech školní fyziky, chemie a matematiky, ale postupně je nahradí
humanitně vzdělaní lidé a přijde ke slovu víra, že jádro je nahraditelné OZE a navíc rizikové pro lidstvo více, než jaderné zbraně a munice s
ochuzeným uranem. Proč nebojují proti jaderným zbraním a munici s tím
ochuzeným uranem, kterým je zapraseno kdejaké bojiště a vojenské cvičiště?
Že by je platili zbrojaři a nebo provozovatelé OZE a záložních plynových
elektráren? Možná by nebylo marné zjistit zdroj příspěvků těmto spolkům
a hned bychom byli moudřejší, proč jsou tak aktivní. Málokdy se oháním
TV seriály, ale seriál Limity s nadsázkou ukazuje financování spolků,
motivaci vůdců a odklánění části darů na nesouvisející činnost. No a
taky dopady na energetiku a navazující činnosti v daných oblastech.
Takže autor mluví o VÍŘE, ale příklon k jádru vyplývá ze VZDĚLÁNÍ a
HLAVNĚ ZE ZDRAVÉHO SELSKÉHO ROZUMU !!!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.2.2025 16:59 Reaguje na Břetislav Machaček
1*
tak jest!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.2.2025 08:24 Reaguje na Břetislav Machaček
Víra je zcela zásadní věc nejen pro každou civilizaci, ale i pro každého člověka. Kdo nevěří ničemu, ani sám sobě, NIKDY NIČEHO v životě nedosáhne.
Ochuzený uran je těžký a tvrdý kov, radioaktivitu má blízkou nule.
A vzdělání je dost často přímo proti cha cha "zdravému selskému rozumu".
Odpovědět
ŠM

Štěpán Major

20.2.2025 08:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle a jaké vzdělání a pracovní zkušenosti máte vy?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.2.2025 12:34 Reaguje na Štěpán Major
Mám vysokou školu života a celý život jsem byl zaměstnaný jako blázen (chovanec) v šaškecu.
Odpovědět

Radek Čuda

20.2.2025 16:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Nepodceňujte se ... v Sojuzu jste se neztratil, boníky domů přivezl, pak se i kapitalistou stal a tu legendární Octavii v dýzlu si pořídil ... komu čest, tomu čest!

To muselo být nějaké víry, tohodle všeho dosáhnout:-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.2.2025 22:21 Reaguje na Radek Čuda
Vy mě nějak sledujete. Já jsem taky úžasný investor. Mám kamaráda povoláním zlatokopa, který ze zlatých kontantů počítačů atd. vylouží zlato, odlije slitek a v mincovním ouřadě mu na něj dají punc. Tak jsem si od něho jeden objednal, jenže mi kleklo auto a koupil jsem radši tu oktávku v dýzlu. Do roka šlo zlato o polovinu na horu a oktávku mi ukradli. Normálka.
Odpovědět

Radek Čuda

21.2.2025 14:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne, já si na rozdíl od vás pamatuji, co sem kdo píše ... dokonce i co sem píšete vy, a že ve vašem případě je to tedy z mé strany slušný masochismus:-)))
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.2.2025 08:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Píše člověk bez vzdělání i zdravého selského rozumu...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

20.2.2025 09:42 Reaguje na Pavel Hanzl
No ja, ale jedovatý je fest.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.2.2025 22:23 Reaguje na Slavomil Vinkler
Uranium je silně inertní materiál.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

20.2.2025 11:26 Reaguje na Břetislav Machaček
Málokdy se oháním TV seriály, ale seriál Limity s nadsázkou ukazuje financování spolků, motivaci vůdců a odklánění části darů na nesouvisející činnost. ....................
Ještě bych doporučil seriál Sever, z téže oblasti, o výstavbě fotovoltaické elektrárny.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.2.2025 18:20
JE není žádné blaho. Je to nebezpečná bestie. Ale je to zřejmě to nejméně špatné ze všech špatných, jak získávat EE. Lidé musí vědět, že EE jsou vlastně novodobí otroci. Každých 100W je jeden otrok a sumárně v Evropě je to asi 20 "otroků na jednoho obyvatele včetně dětí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.2.2025 18:22 Reaguje na Slavomil Vinkler
Proto se nám zatím žije tak jak žijeme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.2.2025 15:55
Kdysi jsem si myslel, že mastodontní jaderku už asi potřebovat nebudeme, že bude stačit hejno SMR, ale nevypadá to. Teď je spíš otázka, jestli jsme schopni ty dva bloky vůbec postavit, na podzim jsou volby a pak se děje vůle Boží.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.2.2025 16:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Přestaňte Hanzle trollovat se stejnými bláboly.
V čem by měla být jiná výstavba dvou mastodontů oproti hejnu SMR? Pokud by budoucí vláda chtěla zarazit výstavbu JE z jakéhokoliv důvodu, nedojde k výstavbě ani SMR.
Mimochodem všechny stávající parlamentní strany podporují rozvoj a výstavbu jaderných elektráren.
To je fakt. Na rozdíl od vašich blábolů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.2.2025 07:27 Reaguje na Jaroslav Studnička
Hejno SMR by se stavěla ve městech a velkých fabrikách, stavělo by se rychle a tak by mohlo reagovat na rozvoj energetiky, s rozvojem OZE by mohlo vytvářet stabilní systém za rozumné peníze.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.2.2025 08:32 Reaguje na Pavel Hanzl
První SMR bude stavět rozhodně ČEZ a to v areálu Temelín. Další možné lokality budou v areálech stávajících uhelných elektráren.

Tedy pokud nebude podpora pro jadernou energetiku, bude to platit i pro SMR.

Nic se ve městech stavět nebude, to v životě neprojde i přes nadprůměrnou podporu jaderných elektráren u obyvatelstva ČR, protože NIMBY funguje zaručeně.



Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

20.2.2025 09:41 Reaguje na Pavel Hanzl
SMR asi budoum ale tak za 30-40 let.
Odpovědět

Radek Čuda

20.2.2025 12:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste fakt upadl a to fest na hlavu.

I v hypotetické situaci, kdy by se SMR už běžně vyráběly a uváděly do provozu by se o to v městských aglomeracích či výrobních provozech snažil jen úplný pitomec.

První důvod je ten, o kterém píše pan Studnička ... to absolutně nemá šanci projít. Druhý je pak ten, že z logiky věci je/bylo by optimální budovat SMR v objektech dosluhujících elektráren, kde těžce zjednodušeně řečeno prostě jen vyměníte jeden zdroj za druhý a se zbytkem si moc nemusíte lámat hlavu, bo máte už dávno hotovo. Stavba na zelené louce je proti tomu jednak noční můra, jednak ekonomická pitomost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.2.2025 12:39 Reaguje na Radek Čuda
Právě první SMR NuScale byly konstruovány tak, aby se mohly provozovat ve městech, asi proto se to tak táhne. Ten princip je přece dávno hotový a vyzkoušený.
Hodily by se především pro teplárny a KVET, v brně by se hodily 3 po 60 MWe, imnfrastruktura tam taky je.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.2.2025 12:50 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Tak až nějaký NuScale ve městě někdo postaví, dejte vědět. Do té doby je to stejná utopie jako všechno ostatní čemu vy tak bezmezně věříte, a ne dávno hotový a vyzkoušený princip.
2) Moduly po 60 MWe už NuScale dávno opustil.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.2.2025 16:04 Reaguje na Emil Novák
Je celkem jedno, jak se ta firma jmenuje, píšu o systému. Pícháním hnid princip nepochopíte.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.2.2025 16:27 Reaguje na Pavel Hanzl
O tom jak se ta firma jmenuje jsem vůbec nic nepsal, vůbec jste nepochopil co jsem psal, vy "hnido".
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.2.2025 12:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, projekt NuScale byl zrušen v listopadu 2023.
Odpovědět

Radek Čuda

20.2.2025 13:48 Reaguje na Jaroslav Studnička
To už jsem mu psal min před rokem a min pan Novák od té doby taky nejméně jednou ... prostě slovy klasika ... neschopnost myšlenku dokončit a neschopnost myšlenku opustit. :-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.2.2025 07:29 Reaguje na Jaroslav Studnička
Parlamentní strany nikoho po volbách absolutně zajímat nebudou, načalnika budeme mít v Kremlu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.2.2025 08:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak pokud jste to již v Kremlu diskutoval...
Odpovědět

Radek Čuda

20.2.2025 12:02 Reaguje na Jaroslav Studnička
Hanzl se koukám zase vrací v rámci své stařecké demence do mládí, kdy soudruhům v SSSR pomáhal za pár bonů na účtu budovat ty jejich světlé zítřky.-).

Prostě stará láska nerezaví;-)))
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.2.2025 12:24 Reaguje na Radek Čuda
Tak nějak to bude :-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.2.2025 12:40 Reaguje na Jaroslav Studnička
Já se dívám, co ten šílenec nakdákal v Rijádu.
Odpovědět

Radek Čuda

20.2.2025 13:46 Reaguje na Pavel Hanzl
No, pokud myslíte Voloďu, tak ten v Rijádu nebyl;-))).

Jinak pokud jde o nějaké kdákání, tak se nedá brát moc vážně ... stačí se podívat co tady vyplodíte občas vy, a to si to dokonce můžete před odesláním přečíst:-).
Odpovědět
ŠM

Štěpán Major

19.2.2025 16:53
Pane Vlčku e toto Vaše diplomová práce? https://theses.cz/id/9umjmz/?lang=cs
Na stránkách vaší organizace jsem nalezl Mgr. Pavel Vlček PF České Budějovice.

Pedagogická fakulta
Magisterský studijní program / obor:
Učitelství pro základní školy / Učitelství pro 1. stupeň ZŠ
Diplomová práce
Hravé formy práce v hodinách čtení a literární výchovy

Je to vhodné vzdělání k tomu abyste mohl kecat do energetiky?

Ano vy nám řeknete, že máte odborné poradce jako Ing. Davida Stránského z fakulty jaderné a strojní ČVUT, jenž je pověřencem země Horní Rakousko pro atomovou energetiku, viz zde: https://energieprobudoucnost.webnode.cz/besedy-ve-skolach/

Pravda je ale taková, že žádná fakulta Jaderná s strojní ČVUT neexistují. To co existuje jsou dvě samostatné fakulty a to:
- FJFI - Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská
- FS - Fakulta strojní
A tento pán nepůsobí ani na jedné z nich. Pan docent Stránský pracuje na Fakultě stavební na Katedře zdravotního a ekologického inženýrství

http://kzei.fsv.cvut.cz/cs/lide/vedeni/stranskyd

a jeho specializace zaručuje, že z jaderné a částicové fyziky nebo reaktorové techniky určitě nemohl složit tolik zkoušek co já :) a to nejsem reaktorový technik ani jaderňák:)

Jeho odbornost vodní hospodářství a vodní stavby, titul Ing.
Diplomová práce: Vliv stokové sítě v Příbrami na Příbramský potok – posouzení z hlediska recipientu.

Doktorské studium, FSv ČVUT, vodní hospodářství a vodní stavby, titul Ph.D.
Disertační práce: Spolehlivost stokových sítí navržených racionální metodou.

Habilitační práce: Stochastický srážko-odtokový model pro hydraulický návrh stokového systému
Habilitační přednáška: Aktuální trendy v nakládání se srážkovými vodami v urbanizovaných územích.

Další dva vaši odborní poradci jsou pak dva pánové podnikající v OZE
Ing. Vladimír Vlk auditor EM CONSULT

https://rejstrik-firem.kurzy.cz/25009346/em-consult-sro-v-likvidaci/

- firma je v současnosti v likvidaci

a pan Ing. K. Srdečný z EkoWATT. No, na mne působí takto, podnikatelé v oblasti OZE se snaží pomluvit a zničit konkurenci s níž v důsledku technické efektivity nemohou vyhrát a tak sázejí na nečestné manipulace. No a to je celá "Ochrana životnmího prostředí"!
Odpovědět
ŠM

Štěpán Major

19.2.2025 16:56
Pane Vlčku je toto Vaše diplomová práce? https://theses.cz/id/9umjmz/?lang=cs
Na stránkách vaší organizace jsem nalezl Mgr. Pavel Vlček PF České Budějovice.

Pedagogická fakulta
Magisterský studijní program / obor:
Učitelství pro základní školy / Učitelství pro 1. stupeň ZŠ
Diplomová práce
Hravé formy práce v hodinách čtení a literární výchovy

Je to vhodné vzdělání k tomu abyste mohl kecat do energetiky?

Ano vy nám řeknete, že máte odborné poradce jako Ing. Davida Stránského z fakulty jaderné a strojní ČVUT, jenž je pověřencem země Horní Rakousko pro atomovou energetiku, viz zde: https://energieprobudoucnost.webnode.cz/besedy-ve-skolach/

Pravda je ale taková, že žádná fakulta Jaderná a strojní ČVUT neexistuje. To co existuje jsou dvě samostatné fakulty a to:
- FJFI - Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská
- FS - Fakulta strojní
A tento pán nepůsobí ani na jedné z nich. Pan docent Stránský pracuje na Fakultě stavební na Katedře zdravotního a ekologického inženýrství

http://kzei.fsv.cvut.cz/cs/lide/vedeni/stranskyd

a jeho specializace zaručuje, že z jaderné a částicové fyziky nebo reaktorové techniky určitě nemohl složit tolik zkoušek co já :) a to nejsem reaktorový technik ani jaderňák:)

Jeho odbornost vodní hospodářství a vodní stavby, titul Ing.
Diplomová práce: Vliv stokové sítě v Příbrami na Příbramský potok – posouzení z hlediska recipientu.

Doktorské studium, FSv ČVUT, vodní hospodářství a vodní stavby, titul Ph.D.
Disertační práce: Spolehlivost stokových sítí navržených racionální metodou.

Habilitační práce: Stochastický srážko-odtokový model pro hydraulický návrh stokového systému
Habilitační přednáška: Aktuální trendy v nakládání se srážkovými vodami v urbanizovaných územích.

Další dva vaši odborní poradci jsou pak dva pánové podnikající v OZE
Ing. Vladimír Vlk auditor EM CONSULT

https://rejstrik-firem.kurzy.cz/25009346/em-consult-sro-v-likvidaci/

- firma je v současnosti v likvidaci

a pan Ing. K. Srdečný z EkoWATT. No, na mne působí takto, podnikatelé v oblasti OZE se snaží pomluvit a zničit konkurenci s níž v důsledku technické efektivity nemohou vyhrát a tak sázejí na nečestné manipulace. No a to je celá "Ochrana životního prostředí"!
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

20.2.2025 09:06
Když zde někdo po pravdě řekne, že je jaderná elektrárna v době havarie či válečných událostní obrovské nebezpečí pro své blízké i daleké okolí, tak by ho přátelé jádra nejraději ukamenovali.
Nikdo zatím nevyřešil 2 největší problémy jaderné energetiky:
1) když se jaderný reaktor dostane do stavu že nefunguje odvod tepla z reaktoru tak nastane to co ve Fukušimě, z té obrovské energie, která se uvolňuje ze zbytkového rozpadu, po zastavení řízené jaderné reakce v reaktoru. Rozkladem vody vznikne vodík a kyslík s následným výbuchem, po dalším čase se protaví reaktorová nádoba a radioaktivní materiál unikne ven.
To je čistá fyzika, žádná politika.
Jaderné reaktory se totiž staví na takové výkony, že se samy neuchladí.
2) Je krásné že reaktor (výroba horké páry) spolu s klasickou turbinou a alternátorem dodává stále většinou 100% svého elektrického výkonu. Ale ta investice je neskutečně drahá i pro nejbohatší firmy na světě, musí ji platit státy, na úkor jiných důležitých věcí.
To jsou 2 věci které by měl vyřešit jaderný výzkum a jaderný průmysl aby byl konkurence schopný s klasickými zdroji i s OZE.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.2.2025 09:21 Reaguje na Milan Vaněček
1) Jaderná energetika je statisticky jeden z nejbezpečnějších zdrojů vůbec, i přes havárii v Černobylu, která je jedinou havárií v historii jaderné energetiky, kde radiace skutečně zabíjela, a která u dnes provozovaných reaktorů z fyzikálních důvodů nemůže nastat.
2) Není pravda že zatím nikdo nevyřešil odvod tepla z reaktoru, dnešní reaktory jsou stavěné tak že odvod tepla ze zbytkového rozpadu je zajištěn pouze působením fyzikálních zákonů a nejsou k tomu potřeba žádné aktivní prvky. Vaněček se opět dopouští argumentačního faulu kdy vlastnosti reaktoru ze 70. let minulého století vztahuje na všechny i moderní reaktory. Vyletěl by ale z kůže kdyby někdo to samé udělal v případě fotovoltaiky.
3) I pro případ vzniku vodíku jsou dnes v kontejnmentu rekombinátory vodíku, které ten vodík řízeně spalují, aby k žádnému výbuchu nedošlo.
4) Není to tedy čistá fyzika ale čistá protijaderná propaganda.
5) Jaké jsou důležitější věci než zajištění energetické bezpečnosti státu?
6) Právě pro firmy které nemají na investici do gigawattového reaktoru se dnes rychle rozvíjí malé modulární reaktory, těch rozjetých projektů je všude po světě obrovské množství, ani Vaněček přes svou selektivní slepotu si toho nemohl nevšimnout.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

20.2.2025 09:53 Reaguje na Emil Novák
Emil Novák okamžitě zareagoval, ale o něčem jiném, já píši o těch cca 400 reaktorech co jsou v provozu a budou dál v provozu, jak nemají vyřsšenu základní věc: odvod tepla z reaktoru a on argumentuje nějakými fiktivními nevyzkoušenými údaji pro nové reaktory (kde sami výrobci těch reaktorů garantují ten odvod tepla při výpadku chlazení jen po dobu 3 dnů, pak už by mělo být nalezeno nějaké dodatečné řešení).
Takže všechny ty běžící reaktory, co se jim bude prodlužovat ještě životnost, to vyřešeno nemají a jen se záplatuje přidáváním dalších externích chladících zdrojů...
ad5) jak JE zajišťují bezpečnost státu?? Je to právě naopak, v době konfliktu jsou velmi nebezpečné a domácí jaderné palivo nemáme. Bezpečné jsou pouze dodávky elektřiny z domácích hnědouhelných elektráren, které sedí na zásobách paliva a dodávky z fotovoltaiky (Slunce vyjhe na oblohu každý den).
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.2.2025 10:47 Reaguje na Milan Vaněček
Emil Novák neargumentuje žádnými "fiktivními nevyzkoušenými údaji pro nové reaktory", argumentuje všemi dnes stavěnými a vyzkoušenými moderními reaktory, a i u těch starších již provozovaných došlo k zásadním úpravám které odvod tepla po dostatečně dlouhou dobu také umožňují. Takže Vaněček bez znalostí skutečného stavu opět jen plácá nesmysly.
JE zajišťují energetickou bezpečnost státu tím že je to řiditelný domácí zdroj, v ČR žádný konflikt není a i pro Ukrajinu, kde ten konflikt probíhá, jde naopak o páteř energetiky, v podstatě všechny ostatní řiditelné zdroje jsou dávno zničené a zbyly jim právě jen ty jaderné elektrárny. I proto chtějí stavět další, Vaněčkovým scestným názorům navzdory. Domácí jaderné palivo nepotřebujeme stejně jako nepotřebujeme např. domácí fotovoltaické panely nebo střídače, jde totiž o strojírenský výrobek, který lze naskladnit na libovolně dlouhou dobu dopředu. Jestli jste si nevšiml, domácí hnědé uhlí dochází a slunce sice vyjde na oblohu každý den, ale spoustu dnů je zakryté oblačností takže není vidět a v zimě svítí krátce a málo, takže fotovoltaika vyrábí absolutně nedostatečně.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

23.2.2025 20:00 Reaguje na Emil Novák
To je přímo geniální úvaha, hodná járy Cimrmana, co píše Emil, cituji "Domácí jaderné palivo nepotřebujeme stejně jako nepotřebujeme např. domácí fotovoltaické panely"
Víte Emile co to jsou fotovoltaické panely? A jakou energii přeměňují v elektřinu...
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.2.2025 22:20 Reaguje na Milan Vaněček
Jak vidno, argumenty tomuto trollovi opět došly.
Odpovědět

Radek Čuda

20.2.2025 12:14 Reaguje na Milan Vaněček
Do havárií si nedovolím kecat, pan Novák k tomu píše více a se skutečnou erudicí, ale pokud jde o ta válečná rizika, tak je ten argument úplně mimo.

V případě jaderného konfliktu by nějaká "blaflá" JE byla úplně šumák, protože by toho lítalo vzduchem tolik, že by to bylo šajs egál ... umřít totiž můžeme všichni jen jednou.
V případě konvenčního střetu ... byť tedy nevím kde by se min v EU vzal ... by si na ty JE dávaly všechny strany ale kua bacha. Stačí se podívat na Ukrajinu, jak i ti Rusové ... a že se zrovna u toho pohrobku RA nejedná o výkvět humanity a intelektu ... si na ty JE dávají celkem majzla.

Takže pokud na tom někdo trvá, tak se bát může samozřejmě čeho je mu libo, ale v tom případě mi přijde třeba taková Godzila jako větší vodvaz:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.2.2025 13:52 Reaguje na Radek Čuda
"...byť tedy nevím kde by se min v EU vzal ...." vy jste profi komik, nebo jste jen naivní jak 3 dny starý pes?
Odpovědět

Radek Čuda

20.2.2025 16:27 Reaguje na Pavel Hanzl
No tom to vy nekomiku napište ... fakt jsem zvědav, co z vás zase vypadne.

Pokud tedy už nenosíte zásoby do sklepa ve strachu před Rudou armádou:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.2.2025 22:31 Reaguje na Radek Čuda
".....Rovněž v lednu a únoru 2022, jen několik týdnů před invazí na Ukrajinu, vyzývalo Rusko opětovně USA, aby se americké alianční struktury stáhly právě za "hranice" z roku 1997, tj. ze střední, východní a jihovýchodní Evropy. Současně Rusko odmítlo stáhnout svá vojska od ukrajinských hranic, byť tvrdilo, že nehodlá na Ukrajinu vojensky zaútočit. Moskva volala po jednání s Washingtonem na nejvyšší úrovni a v podstatě navrhovala pakt Putin - Biden, v němž by se Rusko a USA dohodly na sférách vlivu v Evropě, přičemž by bývalé sovětsko - ruské kolonie, včetně Česka, které se osvobodily v letech 1989 -1991, znovu připadly Moskvě."
Petr Hlaváček, "Jak Putin v Rusku zavřel evropská okna", Forum 24+, srpen 2024.
A pokud dnes tohle dohodli v Rijádu, pak je to pro nás Konečná, Stačilo!. Kolik národů v historii zmizelo bezestopy?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.2.2025 07:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Za to ale Hanzle můžete vy.
Již před rokem jsem vám psal, abyste nastartoval svoje elektrokolo a vyrazil na Ukrajinu bránit západní demokracii.
A vy ne, zůstal jsem ve svém zaprděném brněnském bytě a jste pouhý internetový hrdina.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2025 08:39 Reaguje na Jaroslav Studnička
Doporučená postup je vymačkat si jedové váčky ihned, když člověk vstane z postele.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.2.2025 10:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Vaše doporučení je stejně směšné jako vaše příspěvky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2025 16:25 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ale vám by to velmi pomohlo a především lidem ve vašem okolí.
Odpovědět

Radek Čuda

21.2.2025 14:22 Reaguje na Jaroslav Studnička
Třeba čeká na povolávák do Lidových milicí, až budeme zase připadat Moskvě:-))).
Odpovědět

Radek Čuda

21.2.2025 14:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak schválně, kolik národů ve střední a západní Evropě zmizelo beze stopy ... ať su grand, tak stačí to uvést od konce 19. století.

A co by Rusáci chtěli a na co mají, to jsou dvě úplně různé věci. A když se podívá jak se hnula fronta od jara 2024, tak bych to zase s tím syslením zásob na válku ve sklepě nepřeháněl, takovou trvanlivost zase nemají ... a vy taky ne.

Ale ok, někoho být vyděšený prostě baví:-).
Odpovědět

Radek Čuda

21.2.2025 14:23 Reaguje na Radek Čuda
Kua drát ... od jara 2022 samozřejmě.
Odpovědět
LB

Lukas B.

20.2.2025 13:58 Reaguje na Radek Čuda
on ten rusák jedná svým způsobem racionálně. rozšvihaná dopravní infrastrukturá se dá opravit docela rschle rpovizorně a docela předvídatelně a v horizontu několika let definitivně, na rozdíl od podstatněji rozšvihané elektrárny (nemám na mysli nějaká ta vytlučená okna administrativní budovy). a takový blok dejmetomu dukovan se dá přepočíst na kilometry dálnice, a to je, pane, nějakých kilometrů. a rusák míní dobýt území a území si ponechat.
Odpovědět
ŠM

Štěpán Major

20.2.2025 14:08 Reaguje na Lukas B.
Asi tak nějak to také vidím. Takže některé věci je třeba ukořistit pokud možno nepoškozené.
Odpovědět

Radek Čuda

20.2.2025 16:33 Reaguje na Lukas B.
To jedná, a to taky z toho důvodu, že podobně jako za použití jaderných zbraní, byť i těch taktických, by jej Čína rozhodně nepochválila (a nejen ona). A bez ní a dalších zemí primárně třetího světa by to měl o dost těžší ... a to mu za to nestojí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2025 08:46 Reaguje na Lukas B.
Rusák jedná úplně jinak, než Evropan, on je ovládán mentalitou Hordy. Ta dobyde nějaké území, vydrancuje je a jde dál, dokud nenarazí na zeď. Správu dobytého území nedělá, nikdy do něho nic neinvestuje. Podívejte se na 2.sv. válku, Afganistán nebo Sýrii. Obnovu Ukrajinu by dělal stejně, jako Sýrii, kde žilo po asi 12. letech po anexi 80% lidí pod hranicí bídy a 4 milióny na útěku, neopravil tam VŮBEC NIC.
Tohle by čekalo i nás, pokud ho sem pustíme.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

21.2.2025 10:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale UA se útoku RU na JE nebojí a bude stavět nové:
https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/ukrajina-vybrala-lokalitu-pro-novou-jadernou-elektrarnu-s-americkymi-reaktory
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2025 16:16 Reaguje na Karel Valenta
Ukrajinci plánují budoucnost bez jakéhokoliv vlivu Ruska, který je VŽDYCKY destruktivní. Dnes to vypadá silně naivně, ale Západ má zcela reálnou šanci Rusko odkázat do patřičných mězí natrvalo. Otázkou ale je, proč to nedělá.
Odpovědět

Radek Čuda

21.2.2025 14:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Čistě technická ... v Afgoši stejně jako Syrii Rusové nic nedobývali a byli tam na pozvání tehdejší vlády. Jak se dotyčná vláda vládou stala ponechme stranou.
A pokud jde o 2. sv. v., tak do území, které si zabrali samozřejmě něco investovali a proč by měli investovat někam jinam mi uniká.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2025 16:19 Reaguje na Radek Čuda
Vy jste profi komik? To není jinak možný!!!

"Poslední období stability v Afghánistánu bylo mezi lety 1933 a 1973, kdy v zemi vládl král Záhir Šáh. V roce 1973 ale Záhirův švagr Muhammad Dáúd Chán zahájil nekrvavý puč. Dáúd a celá jeho rodina byli zavražděni v roce 1978, kdy afghánská komunistická strana uspořádala převrat a převzala vládu v zemi.  24. prosince 1979 SSSR intervenoval na základě žádosti tamního rozhádaného marxistického vládního uskupení. O dva dny později byl za pomoci sovětských zvláštních jednotek zavražděn prezident Hafizulláh Amín a místo něj dosazen Babrak Karmal, bývalý velvyslanec v Československu.

Tím začala Sovětská válka v Afghánistánu, tvající 10 let (1979-1989). Sovětské armádě se nikdy nepodařilo dobýt celý Afghánistán. Sověti v zemi postupovali s neuvěřitelnou brutalitou: mnoho vesnic bylo vyvražděno pro pouhé podezření ze spolupráce s mudžáhidy. Během bojů bylo zabito asi 1,4 miliónů lidí, převážně civilistů, a cca 4 milióny uprchly, převážně do Pákistánu". Zdroj: Wikipedia
Odpovědět
va

vaber

22.2.2025 09:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl co píší ty tvoje zdroje o Americe o ukradení celého kontinentu o vyhlazení milionů Indiánů a zavření je do rezervací, co píší o vietnamské válce ,kobercovém bombardování , použití defoliantů, kolik mrtvých, žádní? Chápeš co je to masírování mozků vládci médií.
Co lezli zachraňovat USA v Afghanistánu nebo Iraku,mají vojáky téměř v každé zemi, tvoje zdroje tvrdí, že mír a naši nohsledi jim šli pomáhat, že prý tím chrání nás a když USA utekli, utíkali i naši hrdinové a už nás nikdo nechrání a ještě žijeme. Jak je to, chce Severní Korea napadnout USA nebo naopak. Kdo má vojáky u čí hranic,Korea nebo Rusove u amerických nebo naopak.
Co ti říká pojem americké zájmy?
Jsi slepičí mozek ,který má své oblíbence a ti když udělají cokoliv budeš je chválit a ty co nenávidíš, když udělají cokoliv ,budeš vždy nenávidět. Typický bezmozek co se řídí jen vášněmi,rozum a myšlení to nezná. Když nemáš ty mozkové závity je to beznadějné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.2.2025 16:24 Reaguje na vaber
No to je zase bolševických zvratků, reagovat nětreba...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.2.2025 20:36 Reaguje na Pavel Hanzl
To je zajímavý, že v podstatě to samé říká Trump- to je taky bolševický zvratek?
Odpovědět
va

vaber

23.2.2025 08:41 Reaguje na Pavel Hanzl
To byla reakce na tvoje režimní zvratky.
Odpovědět
sv

s v

23.2.2025 13:10 Reaguje na vaber
Ano, komoušske režimní zvratky jsou ti vlastní vaberku. Jen jsi jaksi zapomněl, že genocida milionů domorodců a ukradení obrovských území se odehrály jen a pouze v jižní Americe a ... pozor ať tě netrefí... na Sibiři. Alejinak máš pravdu, rusácké kobercové bombardovánísyrských civilistů a agrese komoušů že severního Vietnamu vůči jihu bylo svinstvo, noshlede.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.2.2025 10:30 Reaguje na vaber
Je to typický prekabátník, co jel
nadšeně budovat SSSR a zavděčit se
mocným tehdejší doby a nyní se o to
snaží patolízalstvím zase k dnešním
mocným. Prostě povaha se nemění,
jako ta politika, které se umí
vždy přizpůsobit. Proto vychvaluje své vzory, které se chovají taky
tak. Vrána k vráně sedá a krákají
totéž, aby zapadly do hejna. On
hloupý není, ale právě naopak,
protože ví, že přizpůsobivý se má
vždy lépe, než ten, který kráčí
hlavou proti zdi. Vychvaluje
dotace, které na úkor ostatních
využívá a adoruje poskytovatele
až do nebe i kdyby nás směřovali
do pekla. Jako věřící žije naplno
už nyní na Zemi, protože se
nespoléhá na blahobyt po smrti,
když bude nyní chudý a trpět. Je
stejný jako církevní preláti, co
hlásají střídmost, ba přímo i
chudobu a sami žijí v přepychu.
Prostě typičtí pokrytci jako on,
který jezdí spalovákem, létá po světě za čumendou a jiné kteří
to nedělají nazývá ropáky.
Odpovědět
sv

s v

23.2.2025 13:11 Reaguje na Břetislav Machaček
Takovou míru sebekritiky bych od tebe patolízalský machačku nečekal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2025 16:23 Reaguje na Radek Čuda
Sýrie, co tam prováděli Rusi.
https://www.respekt.cz/denni-menu/proti-islamskemu-statu-nelze-bojovat-s-basarem-ktery-jeho-vznik-zpusobil
A jak to dopadlo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2025 16:23 Reaguje na Pavel Hanzl
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-damasek-ochrnul-takhle-spatne-v-zemi-suzovane-valkou-jeste-nebylo-221353

Odpovědět
sv

s v

23.2.2025 13:17 Reaguje na Radek Čuda
Tím pozváním máš na mysli russovětské rozstřílení prezidentského paláce včetně tehdejšího prezidenta amína a minimálně dalších dvouset lidí v roce 1979, čůďo.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist