https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-gazdik-mlziti-kyanid-mlceti-fenol-zverejnete-vzorky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Gazdík: "Mlžiti kyanid, mlčeti fenol?" Zveřejněte vzorky!

19.1.2021
Mrtvé ryby z otrávené Bečvy, ilustrační snímek.
Mrtvé ryby z otrávené Bečvy, ilustrační snímek.
Doplížili jsme se k završení dalšího - čtvrtého měsíce od katastrofické otravy Bečvy. Co se v posledním měsíci změnilo ze strany policie, inspekce životního prostředí, ministra životního prostředí či starosty Valašského Meziříčí? Taktika mlčení a mlžení je zdá se ideální řešení. Jen u policie šlo zaznamenat jakési aktivity v pátrání, snad na správném místě, když už bohužel nelze říci ve správný čas. Aktuální informace Deníku Referendum a dalších důvěrných zdrojů ale i naději v tento orgán značně podlamují.
 

Soudní znalec, v jehož výsledek práce je vkládána naděje na prosvětlení případu, jak víme, oznámil potřebu více času. Jak dlouhou dobu potřebuje navíc můžeme ale jen spekulovat. Odborníci z expertního týmu z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Fakulty rybářství a ochrany vod, ale mají na zpracování a dodání jejich znaleckého pomocného posudku pro hlavního znalce termín až do konce března, jak bylo uvedeno v Hospodářských Novinách. Stejně jak u předchozí tříměsíční lhůty, kdy jsem o její sdělení veřejnosti apeloval na ministra vnitra Jana Hamáčka, budu stejně postupovat i nyní, po překročení trvání měsíce lhůty druhé.

Od prosince mám v kanceláři na stole připraven podnět pro Generální inspekci bezpečnostních sborů na postup policie. Doposud jsem doufal v práci policie a měl domnění, že stěžejní znesnadnění / zmaření vyšetřování bylo zapříčiněno předáním případu v dezolátním stavu po prvních dnech šetření Českou inspekcí životního prostředí. To je sice pravda, ale zřejmě to není zásadní odůvodnění, proč policie nekoná efektivněji, a proto v podnětu na GIBS již nalézám jeho opodstatnění a nejvyšší čas k podání.

Nejvyšší zástupce reprezentace životního prostředí u nás, ministr Richard Brabec, se od konce minulého roku raději odmlčel. V jeho konkrétním případě je to možná lepší řešení, něž když se na podzim ke kauze vyjadřoval, ale rozhodně to není správně z hodnosti jeho pozice. Na mé výzvě k jeho rezignaci stále trvám. Stejně neúnosná je situace ve vedení ČIŽP a jak jsem aktuálně zmínil na tiskové konferenci z Poslanecké sněmovny (19.1.2021), vyzývám inspekci ke zveřejnění jejich analýz a především času a místa odběrů. Sama policie uvedla vícekrát, že informační embargo neplatí pro vlastní zjištění orgánů mimo policii. A právě inspekce předala výsledek svého šetření policii již 25. 9. 2020! V opačném případě vidím opět nevyhnutelné personální změny na pozici ředitele ČIŽP.

Důvody k otřesu křesla jsou opodstatněné i ve vedení Valmezu. Starosta Stržínek, přes jeho prohlášení z prvních hodin otravy, že z podniků z území města havárie nepochází, přes čtyřdenní neinformování svých občanů o zákazu vstupu do Bečvy, se aktuálně potýká s otázkou, zda mlčet, či mluvit. Dříve se totiž ohrazoval, že policie udělila mlčenlivost na na údaje z kauzy, dokonce pod několika milionovou pokutou. Po vyjádření policie o neexistenci embarga a po neutichajícím tlaku veřejnosti prohlásil, že se formou mailu dotáže 21. 12. 2020 na policii, zda tedy může nebo nemůže o podrobnostech k otravě mluvit. Dodnes neznáme odpověď policie, pouze díky vlastní iniciativě z řad občanů víme, že i skoro po měsíci policie vede v tomto ohledu s panem starostou komunikaci, což je sdělení nešťastné pro obě strany dialogu.

Ve spojení jsem také, především díky osobní komunikaci mého asistenta, s občany hnutí STAN PROVALMEZ, jimž není lhostejná, mimo jiné, kauza otrávené Bečvy. Díky jejich zajímavým informacím a aktuálním zprávám z Valmezu a okolí se mně daří hlouběji nahlédnout do místních poměrů a fungování města a zdejších podniků. V pátek 15. 1. 2021 proběhlo jednání členů STAN PROVALMEZ s mým asistentem Markem Smetanou, kde společně probrali aktuální i dřívější slabá místa v oblasti životního prostředí města a okolí a jejich možná řešení do budoucna prostřednictvím krajské a celostátní politiky, ale také z hlediska komunální úrovně, jak výše naznačeno.

Závěrem bych rád poděkoval za nedocenitelnou vlastní iniciativu veřejnosti, představitelů místních rybářů a ostatních uskupení občanů, díky jejichž sílícímu hlasu se kauzu nepodaří uvést v zapomnění, o což se také vší silou zasazuji. Neubráním se ještě poznámce k pingpongovým míčkům - jak je možné, že pokus s fluorescentem, v případu zcestné a několik kilometrů od otravy vzdálené výusti z rožnovské tesly, nebyl průkazný, protože dle vyšetřovatelů uvedené barvivo nemá stejné fyzikální vlastnosti, jako kyanid a proto se při pokusu rozprostřelo dříve v korytu Bečvy, než toxické látky a pak následně provádí policie pokus v kanalizaci areálu Dezy s pingpongovými míčky...? Mlžiti, mlčeti, smáti se, plakati? Děkuji za přečtení a zamyšlení v tomto novém roce, v jehož druhé polovině bude mít každý z nás v rukou budoucnost, i z hlediska zamezení podobných katastrof či průběhu jejich vyšetřování.


reklama

 
foto - Gazdík Petr
Petr Gazdík
Autor je poslanec a místopředseda hnutí Starostové a nezávislí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (40)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav ŠUBRT, PhDr. Ing., MBA

19.1.2021 18:08
Pane Gazdíku, co v té Sněmovně děláte, když se v zemi dějí taková svinstva.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.1.2021 20:58 Reaguje na Jaroslav ŠUBRT, PhDr. Ing., MBA
Co? Přece politikaří, dělají předvolební kampaň a zmetky zákony
s přílepky. Nač jsou dokonalé zákony, když stačí zatlačit na správném místě, aby byly dodány do voleb ty správné výsledky vyšetřování a to bez rozdílu napříč stranami. Nedělám si iluze
o nezávislosti, když pak vidím po ukončení práce ve státní
službě některé na různých funkcích a pozicích za odměnu za
předchozí "dobrou" službu. Neúplatným pak se štěstím rentu
za mlčení a civil.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2021 15:17 Reaguje na Břetislav Machaček
Co to zase plácáte? Opozice žádné zákony ani zmetky nevytváří, zkuste si přečíst něco o našem parlamentním systému......a vše je tlačeno zcela jasným směrem, případ Bečva je přece zcela učebnicový případ systémové korupce, což ej ta nejhorší varianta.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.1.2021 17:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Padni komu padni. Pokud se do trestní věci ale plete
politik, tak to vidím špatně. Nevím jaké informace má, ale pokud mohou přispět k nalezení viníka, tak ať sdělí vyšetřovateli. Pokud jsou to ale pouze spekulace, tak je to materiál pro bulvár a ne pro
orgány činné v trestním řízení. Jinak si sečtěte
všechny roky, kdy vládla dnešní opozice(i ta co
stále pouze převléká kabáty) a ty zákony jsou
vesměs jejich dílo. Polovina schůzí PČR je pouze
o Čapím hnízdě a Agrofertu a tak není čas na ty
zákony, které tam leží i rok a více. Kdo se dívá
na ta rétorická cvičení opozice, tak je zděšen,
že lze i takto promrhat čas, který by se dal
využít smysluplněji. Vám to asi nevadí, neboť
i vaše příspěvky jsou mrháním času.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2021 22:01 Reaguje na Břetislav Machaček
Zato naše mafie skutečně čas nemaří.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2021 07:52 Reaguje na Břetislav Machaček
Místo kontaminace bylo známé už pár hodin po havárii a asi bude znám i viník, jinak by se přece tak děsivě nelhalo a nemlžilo, hledalo by se veřejně a s podporou veřejnosti. Stačí se zamyslet tím mezi ušma.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2021 15:14 Reaguje na Jaroslav ŠUBRT, PhDr. Ing., MBA
V zemi se dělají svinstva, protože vládne vláda. Opozice skutečně nevelí ani ČIŽP ani policii a nemá na ně žádné páky.
Tohle je čistě kaše MŽP a orgánů na něho navázaných, také PČR.
Korupce dosáhla u nás asi vrcholu, obávám se, že pouze předvrcholu.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

20.1.2021 16:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jistě víte, že je to ještě trochu jinak. Bohužel.

Vláda - opozice - všechno jedno.
Volby nemají na bordel v našem systému řízení věcí veřejných žádný podstatný vliv. On totiž existuje POŘÁD a bez ohledu na to, kdo zrovna vyhrál a obsadil nejvyšší posty.
Bordel všude a ve všem, nekompetentnost a praktická beztrestnost úředníků na všech úrovních, to je takový náš národní folklor.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2021 22:05 Reaguje na Karel Ploranský
Tak mi ale napište PROČ?
My jsme dostali 30 let prakticky ideálních podmínek k budování demokratickéo státu pro lidi a dotáhli jsme to tam, kde píšete.
Tak napište PROČ.
Já to vím, ale chtěl bych to vidět od vás.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

23.1.2021 17:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Když už jsme místo u ekologie u politiky - ono bude někde na tom "budování demokratickéo státu pro lidi" nějaký zádrhel a to mimořádně velký a účinný, takový, jaký nebyl ani při budování socialismu, i když ani to nedopadlo. tentokrát je to ovšem vážnější, protože další alternativa k budování kapitalismu a demokracie, je jenom diktatura, jak ukazují příklady z minulosti (Itálie - fašismus, Německo - nacismus, jiná alternativa musí být teprve vymyšlena. Hanzl,zkuste to ...).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2021 20:41 Reaguje na Jiří Daneš
Zkuste ten "nějaký zádrhel" definovat.
Odpovědět
JF

Jindřich Filip

20.1.2021 23:02 Reaguje na Jaroslav ŠUBRT, PhDr. Ing., MBA
Pane Šubrte, máte tak moc titulů, že se musím ptát jak jste mohl vyplodit takhle hloupou otázku. A proč vlastně jsme to Vaše "vzdělání" museli platit.
Odpovědět
MN

Míra Nový

19.1.2021 18:41
Já nevím, co s tím pořád máte? Ministr Brabec jasně řekl, že to bude vyšetřeno v řádu hodin. No, a ještě jich neuplynulo ani 3 000!
Odpovědět

Jirka Černý

19.1.2021 19:44 Reaguje na Míra Nový
👍
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2021 16:00 Reaguje na Míra Nový
Možná vám bude připadat trochu paradoxní, že se to skutečně zjistilo v řádu hodin. Kvůli tomu se přece pořád lže a mlží.
Trochu logiky: kdyby se nevědělo, tak by nebyl důvod všechno tajit a lhát, tak by se celé pátrání mohlo vést zcela veřejně.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.1.2021 21:26
Inspekce sice po naléhání veřejnosti uvedla, že úřady v Bečvě zajistily téměř stovku vzorků, jenže podle experta, který je prověřoval, chybí ty zásadní. „Na dvou klíčových výpustích (Deza a Energoaqua – pozn. red.) se v den havárie vůbec neodebraly vzorky. Co se odebralo v dalších dnech, je sice dobré, ale už ne pro určení původu znečištění,“ řekl Holoubek.

Pro pořad Reportéři ČT v pondělí uvedl, že inspekce u výpusti z Dezy zajistila vzorky až čtyři dny po havárii.
(Seznam.cz 19.1.)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2021 15:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pokud vím od lidí z Povodí Moravy, tak odebírali asi 80 vzorků už v neděli odpoledne, rozbory jasně určily místo kontaminace a celé to v neveřejném režimu předali PČR.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

20.1.2021 06:51
Áááá, pan Gazdík se rozhodl oprášit konspirační akci pana manipulátora Kropáčka. Chce se mi říci jak hluboko jste klesl pane Gazdíku, dobrý starosto b.bý poslanče. To myslíte vážně, že Referendum je důvěryhodný zdroj? Na to vám odpovím, když se vám to hodí do krámu, tak se i s čertem spojíte.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.1.2021 08:57
Pokud tuto kauzu občané této země nepustí, tak se závěru a rozkrytí dočkáme... je to jen o tom vydržet a nenechat šmejdy z ANO nebo na ANO napojené v klidu ničit tuto zem....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2021 15:32 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jste asi jen trochu naivní, já se obávám, že to dopadne jak dycky.
Jediná šance je vyhrát volby a postavit estébáka a jeho mafii před soud, jinak to dopadne tragicky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2021 15:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Když to ale zvládli Slováci (a jejich mafie byly daleko tvrdší), tak to musíme dát taky. Sice ani oni nemají vyhráno, ale alespoň jdou správnou cestou, což my nikoliv.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

25.1.2021 22:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Mafie Mečiarova byla opravdu tvrdší než Klausova, ale ta Klausova byla zase o mnoho zažranější, než špína, kterou vypere Perwoll. <rl>
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2021 21:44 Reaguje na rýpal lesní
Klaus žádnou mafii neměl, člověče nešťastná, ani to nevíte??
Odpovědět

Jirka Černý

20.1.2021 18:13
Na Forum24 je pěkný článek, nakonec neni důležité kdo řeku otrávil, mnohem důsledněji se bude vyšetřovat kdo poskytl informace novinářům. Pokud je to pravda tak to už je fakt žumpa.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.1.2021 18:35 Reaguje na Jirka Černý
Z praxe vím to, že únik informací z neuzavřeného případu často
zcela zmaří další vyšetřování. Pokud se vyšetřování i dokončí,
tak už mívá viník dostatek informací k účinné obhajobě. Únik
informací je pro příslušníky státních orgánů důvodem k trestu
a často i výpovědi. Mlčenlivost je podmínkou služby a zbavit
mlčenlivosti může příslušníka rozhodnutím pouze nadřízený
a nebo soud. Takže pokud důkazy prosákly do tisku, tak se bude
hledat ten, kdo je poskytl. Pokud nebyl mlčenlivosti zbaven,
tak bude potrestán. Takový je zákon a zásady vyšetřování.
Žvanit mohou babky na trhu a to pouze potud, pokud to je pravda.
Jinak se dopouštějí pomluvy a mohou být potrestány i ony.
Odpovědět

Jirka Černý

20.1.2021 18:41 Reaguje na Břetislav Machaček
Tady se nejedná o únik informací od policie, ale od nějakého zaměstnance.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.1.2021 19:10 Reaguje na Jirka Černý
To pak záleží, zda jsou pravdivé a nebo lživé. To
pak bude jako u těch babek z trhu. Lež je trestná
taky a to i ta která se některým náramně hodí.
Já bych to nechal na policii a nedělal soudce.
Vím prd stejně jako většina diskutérů a hrát si
na soudce nemíním. Kdo ano, tak pozor na rozsudek
nad nevinným. I to je trestné a hlavně nemorální.
Trestejme soudně pouze viníky, protože lynč mívá
nevratný výsledek i v případě neviny. Víte ony
ty novinářské informace s utajenými zdroji jsou
jako ty JPP(jedná paní povídala) a jsou pouhou indícií. Důkazem je ale až to svědectví před
vyšetřovatelem a nebo soudem. Je to jako před
bohem. Buď se nebát říci pravdu a nebo navěky
mlčet.
Odpovědět

Jirka Černý

20.1.2021 19:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Ono bude ve výsledku problém i pokud někdo ze zaměstnanců řekl novinářům pravdu, předpokládám že pracovní smlouva obsahuje nějakou pasáž o mlčenlivosti, navíc na to bude i nějaký zákon.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2021 17:49 Reaguje na Jirka Černý
Zákon jasně považuje toho, kdo kryje zločin, za spolupachatele.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

23.1.2021 17:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Zločin je i křivé obvinění.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2021 20:44 Reaguje na Jiří Daneš
Pan Černý píše o člověku, který by mohl říkat pravdu. A to nemůže být nikdy křivé obvinění.
Odpovědět
RF

René Florek

21.1.2021 05:35
Zajimalo by mne, jakym dukaznim prostredkem operuje Deza, ze provozni udalost, ktera se stala 20.9. tedy v den otravy reky Becvy nemohla mit vliv na samotnou otravu. Panove z Dezy, nehryze vas svedomi, ze to co rikate je tak trochu jinak? Co udelala samotna chemicka pro to, aby dokazala, ze je v tom nevine?!! Dostala me informace ( teda jestli se zaklada na pravde), ze cajti v Deze pousteli pingpongove micky do kanalu u kaustifikacni jednotky.......ja myslel, ze tam borci privezou nezavadnou, +- o stejne hustote, obarvenou kapalinu cca 10m3 a vylejou to na miste kaustifikace. No jeste ze tam nehazely medicimbaly. Delejme neco, at to vypada, ze neco delame. Potom nebudeme vypadat za blbce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2021 07:59 Reaguje na René Florek
Kdo to provedl je celkem jasné.
Ovšem není jasné čím a hlavně, proč se vytvořila kolem toho tak gigantická blokáda do které je zamotáno ministerstvo i premiér.
To nebude kvůli nějaké provozní havárii.
To vypadá na nějaký rozsáhlý černý kšeft s jedy, které nejsou registrovány a jedou tam miliónové korupce a černoty, odhaduji. Je to samozřejmě jen výmysl, ale logiku jednoznačně má.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

23.1.2021 17:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Být Vámi, skutečně bych si pročetl, co říká zákon o křivém obvinění. A také bych si přečetl, aspoň na Wikipedii, co je to kaustifikace.
Jak jsem kdysi, před 62 lety viděl u vypusti odpadní vody z pračky generátorového plynu ze šamotky ve Velkých Opatovicích (okr. Blansko), tak ve vodě Jevíčky pod výpustí zbarvené fenolem do slabě červena, se mohou vesele prohánět pstruzi. Ti se ovšem po ulovení nedali konzumovat, tak smrděli fenolem.
Poznámka : Šamotka funguje dodnes, po privatizaci patří do P-D Refractories CZ a. s., Nádražní 218, 679 63 Velké Opatovice, 49°36'34.199"N, 16°41'44.140"E.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.1.2021 20:18 Reaguje na Jiří Daneš
Stejné zkušenosti mám s fenolem v minulosti v Olši
i Odře. Ryb více než nyní, ale nejedlých. Já je ale
nejím z řeky stále, protože jed nemusí pouze smrdět
a barvit nějak vodu. Může být i průzračný, bez
zápachu a neotrávit ihned, ale až po nastřádaní ve svalovině ryb a z nich i v predátorech a lidech.
Mnozí žalobci neví co činí a májí štěstí, že
ani Švejka soudci za dezerci neodsoudili a
vrátili ho zpátky k regimentu. Některé prostě
ani soudit nelze.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

25.1.2021 22:23 Reaguje na Břetislav Machaček
Pánové, podle kvality by se to dalo se sebezapřením i pít, ale to, co bylo v Ostravě, z toho se dělaly puchýře při kontaktu, a za hodinu jste už pořádně ani nevnímali. Ale červený kapry ( ne koa ) jsem tam viděl také, byli zvyklí. Myslím, že je nejedli. Po přičichnutí ke svetru by se vám udělalo šoufl, slabší i omdleli. A jak jsem již jednou psal, za socíku jsem to zažil ve VM jako mladej, ruce hodně pálily. Takže kde jsou ty úspěchy toho vymodleného právního kapitalismu, opravdu nevím. Informace preventivně byly. <rl>
Odpovědět
RF

René Florek

21.1.2021 05:42
Vysetruji se mordy stare nekolik desetileti mj. na zaklade DNA a tady nejsou schopni vyresit pripad stary 4 mesice? To vykladejte 30% populace!
Odpovědět
JM

Jan Miko

21.1.2021 16:14
Nevím proč,ale z pana Gazdíka mám takový divný pocit.....Valašské Meziříčí je totiž ve Zlínském kraji, v jehož vedení pan Gazdík v době otravy seděl..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2021 17:48 Reaguje na Jan Miko
No a co? Celá ta zkorumpovaná parodie na vyšetřování je na státní úrovni, kraj s tím asi nic společného nemá.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

23.1.2021 17:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale právě má, Valašské Meziříčí je právě v tom kraji a ve Zlíně je pobočka ČIŽP, třída Tomáše Bati 3792, že byste to, Hanzl, nevěděl?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist