Petr Gazdík: "Mlžiti kyanid, mlčeti fenol?" Zveřejněte vzorky!
Soudní znalec, v jehož výsledek práce je vkládána naděje na prosvětlení případu, jak víme, oznámil potřebu více času. Jak dlouhou dobu potřebuje navíc můžeme ale jen spekulovat. Odborníci z expertního týmu z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Fakulty rybářství a ochrany vod, ale mají na zpracování a dodání jejich znaleckého pomocného posudku pro hlavního znalce termín až do konce března, jak bylo uvedeno v Hospodářských Novinách. Stejně jak u předchozí tříměsíční lhůty, kdy jsem o její sdělení veřejnosti apeloval na ministra vnitra Jana Hamáčka, budu stejně postupovat i nyní, po překročení trvání měsíce lhůty druhé.
Od prosince mám v kanceláři na stole připraven podnět pro Generální inspekci bezpečnostních sborů na postup policie. Doposud jsem doufal v práci policie a měl domnění, že stěžejní znesnadnění / zmaření vyšetřování bylo zapříčiněno předáním případu v dezolátním stavu po prvních dnech šetření Českou inspekcí životního prostředí. To je sice pravda, ale zřejmě to není zásadní odůvodnění, proč policie nekoná efektivněji, a proto v podnětu na GIBS již nalézám jeho opodstatnění a nejvyšší čas k podání.
Nejvyšší zástupce reprezentace životního prostředí u nás, ministr Richard Brabec, se od konce minulého roku raději odmlčel. V jeho konkrétním případě je to možná lepší řešení, něž když se na podzim ke kauze vyjadřoval, ale rozhodně to není správně z hodnosti jeho pozice. Na mé výzvě k jeho rezignaci stále trvám. Stejně neúnosná je situace ve vedení ČIŽP a jak jsem aktuálně zmínil na tiskové konferenci z Poslanecké sněmovny (19.1.2021), vyzývám inspekci ke zveřejnění jejich analýz a především času a místa odběrů. Sama policie uvedla vícekrát, že informační embargo neplatí pro vlastní zjištění orgánů mimo policii. A právě inspekce předala výsledek svého šetření policii již 25. 9. 2020! V opačném případě vidím opět nevyhnutelné personální změny na pozici ředitele ČIŽP.
Důvody k otřesu křesla jsou opodstatněné i ve vedení Valmezu. Starosta Stržínek, přes jeho prohlášení z prvních hodin otravy, že z podniků z území města havárie nepochází, přes čtyřdenní neinformování svých občanů o zákazu vstupu do Bečvy, se aktuálně potýká s otázkou, zda mlčet, či mluvit. Dříve se totiž ohrazoval, že policie udělila mlčenlivost na na údaje z kauzy, dokonce pod několika milionovou pokutou. Po vyjádření policie o neexistenci embarga a po neutichajícím tlaku veřejnosti prohlásil, že se formou mailu dotáže 21. 12. 2020 na policii, zda tedy může nebo nemůže o podrobnostech k otravě mluvit. Dodnes neznáme odpověď policie, pouze díky vlastní iniciativě z řad občanů víme, že i skoro po měsíci policie vede v tomto ohledu s panem starostou komunikaci, což je sdělení nešťastné pro obě strany dialogu.
Ve spojení jsem také, především díky osobní komunikaci mého asistenta, s občany hnutí STAN PROVALMEZ, jimž není lhostejná, mimo jiné, kauza otrávené Bečvy. Díky jejich zajímavým informacím a aktuálním zprávám z Valmezu a okolí se mně daří hlouběji nahlédnout do místních poměrů a fungování města a zdejších podniků. V pátek 15. 1. 2021 proběhlo jednání členů STAN PROVALMEZ s mým asistentem Markem Smetanou, kde společně probrali aktuální i dřívější slabá místa v oblasti životního prostředí města a okolí a jejich možná řešení do budoucna prostřednictvím krajské a celostátní politiky, ale také z hlediska komunální úrovně, jak výše naznačeno.
Závěrem bych rád poděkoval za nedocenitelnou vlastní iniciativu veřejnosti, představitelů místních rybářů a ostatních uskupení občanů, díky jejichž sílícímu hlasu se kauzu nepodaří uvést v zapomnění, o což se také vší silou zasazuji. Neubráním se ještě poznámce k pingpongovým míčkům - jak je možné, že pokus s fluorescentem, v případu zcestné a několik kilometrů od otravy vzdálené výusti z rožnovské tesly, nebyl průkazný, protože dle vyšetřovatelů uvedené barvivo nemá stejné fyzikální vlastnosti, jako kyanid a proto se při pokusu rozprostřelo dříve v korytu Bečvy, než toxické látky a pak následně provádí policie pokus v kanalizaci areálu Dezy s pingpongovými míčky...? Mlžiti, mlčeti, smáti se, plakati? Děkuji za přečtení a zamyšlení v tomto novém roce, v jehož druhé polovině bude mít každý z nás v rukou budoucnost, i z hlediska zamezení podobných katastrof či průběhu jejich vyšetřování.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (40)
Jaroslav ŠUBRT, PhDr. Ing., MBA
19.1.2021 18:08Břetislav Machaček
19.1.2021 20:58 Reaguje na Jaroslav ŠUBRT, PhDr. Ing., MBAs přílepky. Nač jsou dokonalé zákony, když stačí zatlačit na správném místě, aby byly dodány do voleb ty správné výsledky vyšetřování a to bez rozdílu napříč stranami. Nedělám si iluze
o nezávislosti, když pak vidím po ukončení práce ve státní
službě některé na různých funkcích a pozicích za odměnu za
předchozí "dobrou" službu. Neúplatným pak se štěstím rentu
za mlčení a civil.
Pavel Hanzl
20.1.2021 15:17 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
20.1.2021 17:22 Reaguje na Pavel Hanzlpolitik, tak to vidím špatně. Nevím jaké informace má, ale pokud mohou přispět k nalezení viníka, tak ať sdělí vyšetřovateli. Pokud jsou to ale pouze spekulace, tak je to materiál pro bulvár a ne pro
orgány činné v trestním řízení. Jinak si sečtěte
všechny roky, kdy vládla dnešní opozice(i ta co
stále pouze převléká kabáty) a ty zákony jsou
vesměs jejich dílo. Polovina schůzí PČR je pouze
o Čapím hnízdě a Agrofertu a tak není čas na ty
zákony, které tam leží i rok a více. Kdo se dívá
na ta rétorická cvičení opozice, tak je zděšen,
že lze i takto promrhat čas, který by se dal
využít smysluplněji. Vám to asi nevadí, neboť
i vaše příspěvky jsou mrháním času.
Pavel Hanzl
20.1.2021 22:01 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
21.1.2021 07:52 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
20.1.2021 15:14 Reaguje na Jaroslav ŠUBRT, PhDr. Ing., MBATohle je čistě kaše MŽP a orgánů na něho navázaných, také PČR.
Korupce dosáhla u nás asi vrcholu, obávám se, že pouze předvrcholu.
Karel Ploranský
20.1.2021 16:08 Reaguje na Pavel HanzlVláda - opozice - všechno jedno.
Volby nemají na bordel v našem systému řízení věcí veřejných žádný podstatný vliv. On totiž existuje POŘÁD a bez ohledu na to, kdo zrovna vyhrál a obsadil nejvyšší posty.
Bordel všude a ve všem, nekompetentnost a praktická beztrestnost úředníků na všech úrovních, to je takový náš národní folklor.
Pavel Hanzl
20.1.2021 22:05 Reaguje na Karel PloranskýMy jsme dostali 30 let prakticky ideálních podmínek k budování demokratickéo státu pro lidi a dotáhli jsme to tam, kde píšete.
Tak napište PROČ.
Já to vím, ale chtěl bych to vidět od vás.
Jiří Daneš
23.1.2021 17:16 Reaguje na Pavel HanzlJindřich Filip
20.1.2021 23:02 Reaguje na Jaroslav ŠUBRT, PhDr. Ing., MBAMíra Nový
19.1.2021 18:41Pavel Hanzl
20.1.2021 16:00 Reaguje na Míra NovýTrochu logiky: kdyby se nevědělo, tak by nebyl důvod všechno tajit a lhát, tak by se celé pátrání mohlo vést zcela veřejně.
Miroslav Vinkler
19.1.2021 21:26Pro pořad Reportéři ČT v pondělí uvedl, že inspekce u výpusti z Dezy zajistila vzorky až čtyři dny po havárii.
(Seznam.cz 19.1.)
Pavel Hanzl
20.1.2021 15:21 Reaguje na Miroslav VinklerLukáš Kašpárek
20.1.2021 08:57Pavel Hanzl
20.1.2021 15:32 Reaguje na Lukáš KašpárekJediná šance je vyhrát volby a postavit estébáka a jeho mafii před soud, jinak to dopadne tragicky.
Pavel Hanzl
20.1.2021 15:34 Reaguje na Pavel Hanzlrýpal lesní
25.1.2021 22:13 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.10.2021 21:44 Reaguje na rýpal lesníJirka Černý
20.1.2021 18:13Břetislav Machaček
20.1.2021 18:35 Reaguje na Jirka Černýzcela zmaří další vyšetřování. Pokud se vyšetřování i dokončí,
tak už mívá viník dostatek informací k účinné obhajobě. Únik
informací je pro příslušníky státních orgánů důvodem k trestu
a často i výpovědi. Mlčenlivost je podmínkou služby a zbavit
mlčenlivosti může příslušníka rozhodnutím pouze nadřízený
a nebo soud. Takže pokud důkazy prosákly do tisku, tak se bude
hledat ten, kdo je poskytl. Pokud nebyl mlčenlivosti zbaven,
tak bude potrestán. Takový je zákon a zásady vyšetřování.
Žvanit mohou babky na trhu a to pouze potud, pokud to je pravda.
Jinak se dopouštějí pomluvy a mohou být potrestány i ony.
Jirka Černý
20.1.2021 18:41 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
20.1.2021 19:10 Reaguje na Jirka Černýpak bude jako u těch babek z trhu. Lež je trestná
taky a to i ta která se některým náramně hodí.
Já bych to nechal na policii a nedělal soudce.
Vím prd stejně jako většina diskutérů a hrát si
na soudce nemíním. Kdo ano, tak pozor na rozsudek
nad nevinným. I to je trestné a hlavně nemorální.
Trestejme soudně pouze viníky, protože lynč mívá
nevratný výsledek i v případě neviny. Víte ony
ty novinářské informace s utajenými zdroji jsou
jako ty JPP(jedná paní povídala) a jsou pouhou indícií. Důkazem je ale až to svědectví před
vyšetřovatelem a nebo soudem. Je to jako před
bohem. Buď se nebát říci pravdu a nebo navěky
mlčet.
Jirka Černý
20.1.2021 19:37 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
22.1.2021 17:49 Reaguje na Jirka ČernýPavel Hanzl
23.1.2021 20:44 Reaguje na Jiří DanešRené Florek
21.1.2021 05:35Pavel Hanzl
21.1.2021 07:59 Reaguje na René FlorekOvšem není jasné čím a hlavně, proč se vytvořila kolem toho tak gigantická blokáda do které je zamotáno ministerstvo i premiér.
To nebude kvůli nějaké provozní havárii.
To vypadá na nějaký rozsáhlý černý kšeft s jedy, které nejsou registrovány a jedou tam miliónové korupce a černoty, odhaduji. Je to samozřejmě jen výmysl, ale logiku jednoznačně má.
Jiří Daneš
23.1.2021 17:47 Reaguje na Pavel HanzlJak jsem kdysi, před 62 lety viděl u vypusti odpadní vody z pračky generátorového plynu ze šamotky ve Velkých Opatovicích (okr. Blansko), tak ve vodě Jevíčky pod výpustí zbarvené fenolem do slabě červena, se mohou vesele prohánět pstruzi. Ti se ovšem po ulovení nedali konzumovat, tak smrděli fenolem.
Poznámka : Šamotka funguje dodnes, po privatizaci patří do P-D Refractories CZ a. s., Nádražní 218, 679 63 Velké Opatovice, 49°36'34.199"N, 16°41'44.140"E.
Břetislav Machaček
23.1.2021 20:18 Reaguje na Jiří Daneši Odře. Ryb více než nyní, ale nejedlých. Já je ale
nejím z řeky stále, protože jed nemusí pouze smrdět
a barvit nějak vodu. Může být i průzračný, bez
zápachu a neotrávit ihned, ale až po nastřádaní ve svalovině ryb a z nich i v predátorech a lidech.
Mnozí žalobci neví co činí a májí štěstí, že
ani Švejka soudci za dezerci neodsoudili a
vrátili ho zpátky k regimentu. Některé prostě
ani soudit nelze.