https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petrn-gazdik-reakce-na-vyjadreni-cizp.kdyz-se-zasekne-gramofonova-deska-je-lepe-gramofon-opravit-nebo-vymenit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Gazdík: Reakce na vyjádření ČIŽP. Když se zasekne gramofonová deska, je lépe gramofon opravit nebo vyměnit

4.10.2021
Foto | Miroslav Přikryl / Český rybářský svaz
Reaguji na vyjádření ČIŽP k závěrečné zprávě sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Krátce a výstižně. Ono totiž pokud se zasekne gramofonová deska, je lépe gramofon opravit nebo vyměnit, neztrácet zbytečně čas.
 
1) Komise měla zastoupení 9 politických stran. Vytvořit záměrně tendenční zprávu (jak tvrdí ČIŽP) v takovém politickém spektru by byl doslova zázrak.

2) Komise měla k dispozici téměř všechny materiály, i od policie. To ale ČIŽP dle jejího vyjádření ani netuší.

3) Komise neměla přístup pouze k výsledkům analýz od ČIŽP, které měly být dávno zveřejněny!

4) Jak toto může vůbec ČIŽP napsat? "Ale v každém případě, ať už někdo případně pochybil či ne, rozhodně to nemělo vliv na průběh vyšetřování a postup policie, která svá obvinění sdělila a jistě dojde ke spravedlivému výsledku." Toto jen potvrzuje mé podezření na zločinné spolčení, pokud chyby při vyšetřování neměly mít vliv na jeho výsledek.

5) Komise poukazuje na chyby jiných úřadů, přičemž stejných chyb se dopustila sama (pozdní příjezdy, nedostatečné odběry...)

6) Nepozornost ČIŽP - některé její výhrady jsou ale ve zprávě komise uvedeny (svědectví o vylití vzorků, záznam o rozboru vody u EA dne 21.9.)

7) ČIŽP kritizuje komisi, že neuvedla, kdo a jak přesně znehodnotil vzorky - to by ale museli umět číst i v poznámkách pod čarou, viz odkaz zprávy komise na dokument: "Odpověď Městského úřadu Hranice na dotaz podle zákona č. 106/1999 Sb."

ČIŽP tvrdí, že ji má sněmovní komise poradit, která z desítek výustí je potencionálně riziková. Rada zní: Úplně by postačilo prověřit prvních 5 výustí nad místem úhynu ryb, z nichž některé z těchto potrubí vedou z chemičky. Navíc ve výusti Dezy se měl vzorek odebírat jako první! Ne vůbec!

9) ČIŽP zmiňuje, že v době havárie neměla metodický pokyn, což je samo o sobě špatně. Nicméně i po jeho vyhotovení na vyžádání komise z něj vyplývá, že inspektor postupoval špatně při odběrech vzorků vody a nevymezil zdroj kontaminace.

10) ČIŽP ve vyjádření svádí svá pochybení především na vodoprávní úřad, krajské úřady, hejtmany, dokonce i hasiče a rybáře, což je nehoráznost! Rybáři se již několikrát právem ohradili proti tvrzením komise. Učiní tak i ostatní úřady? Nicméně mnohé z jich mají také máslo na hlavě.

Odkaz na analýzu ČIŽP zprávy Vyšetřovací komise k ekologické katastrofě na řece Bečvě.


reklama

 
foto - Gazdík Petr
Petr Gazdík
Autor je poslanec a místopředseda hnutí Starostové a nezávislí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (49)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

os

orb slavík

4.10.2021 13:16
ČIŽP a babišův poskok brabec (bývalý zaměstnanec agrofertu), dokázali zamést stopy pod koberec a ještě mají tu drzost kázat moudra. Za rok se nevyšetřilo nic.
Odpovědět
JS

Jiří Sedláček

4.10.2021 14:32
Začínám mít dojem, že se ale úplně vše přenáší již jen do roviny politické. Zajímalo by mne jen, kolik lidí z vyšetřovací parlamentní komise mělo alespoň ponětí o vodařině, vodohospodářství a pod. Pa Gazdík to ale určitě není. Proto mne překvapuje, že si vůbec dovolí bez jakýchkoliv odborných znalostí oboru kritizovat tak vysoce odborný orgán, jako je ČIŽP. Nemyslím si, že při objasňování příčin havárie na řece Bečvě nedošlo k pochybení, je nutném ale vědět, kdo má v rámci takovéto události jaké kompetence. Napadlo vůbec někoho zabývat se tím, k čemu se v průmyslu používají kyanidové soli? Máme ale před volbami, a tak za vše může Babiš a Putin. Páni politikové ( a pane Gazdíku ) alespoň občas se pokuste trochu zastydět, a netvařte sem, že rozumíte všemu.
Ing. Jiří Sedláček, Chemik a autorizovaný inženýr pro vodohospodářské stavby ( ČKAIT 0010889 )
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.10.2021 14:53 Reaguje na Jiří Sedláček
To byste chtěl od politické svoloče trochu moc. Jinak naprostý souhlas.
Odpovědět
os

orb slavík

4.10.2021 15:30 Reaguje na Jiří Sedláček
Jak je tedy možné, dle vašich slov - že tak vysoce odborný orgán ČIŽP, neodebrala okamžitě vzorky vody a ryb a neřešila situaci operativně na místě_ Jak to, že na místo okamžitě nepřijel ministr životního prostředí. Jako autorizovaný inženýr chemie mi vysvětlete, proč první ryby hynuly až po třech kilometrech a po dvou jezech, pod kanálem z dezy. Proč u tak závažné kauzy nebyl znalecký posudek svěřen renomované laboratoři. Nevím, proč do toho pletete Putina, Babiš je správně , protože deza mu patří a ryby začaly hynout pod jeho kanálem a on má za fabriku odpovědnost. Rok je pryč a zůstaly jen pochybnosti. Promińte, ale z vás čouhá babišovec jako blecha z ježka.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.10.2021 18:51 Reaguje na orb slavík
Nemusím být držitel osvědčení na vodní problematiku , postačí mi držení obyčejného selského rozumu.

A ptám se stejně jako jiní . Proč ČIŽP neodebrala vzorky z nejbližších výpustí nad prvními otrávenými rybami ?
Proč neodebrala první vzorek přímo z výpustě DEZA , aby jednoznačně vyloučila její zavinění?
Proč si nepřevzala vzorky od rybářů, byť "neodborně" odebrané a ponechané na vodoprávním úřadu?
Atd.,atd.

Místo toho si dělala selfíčka a klábosila na mostě s ponocným.
Odpovědět

Jirka Černý

4.10.2021 19:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
Mně stačilo to jak nikdo nevěděl nic, ale hned bylo jasné že to DEZA určitě není a kdo bude tvrdit opak toho zažalují. Víc se snad ani přiznat nejde, alespoň podle mého trochu selského rozumu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2021 21:55 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, jenom já vám to tady vysvětluji asi tak rok, ostatní daleko déle.
Vy musíte být skutečně dub, princip celého je přece zcela jasný a logický.

Demoralizovanému jedinci žádný důkaz nepomůže....
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

6.10.2021 19:58 Reaguje na Jiří Sedláček
Tak jeden nemusí být chemik, aby zjistil že mnohé orgány pochybily...Kromě toho jde nejen o chemi,ale také o biologii.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2021 21:59
Nevím, co pořád řešíte.
Jmenuje se to "systémová korupce", což je nejdorší varianta, kdy mafie už není ilgální a trestatelnou mafií, ale ovládá celý stát se většinou státních institicí.
Tento týden jsou volby.......,
Odpovědět
pp

pavel peregrin

5.10.2021 07:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Doufám, že ve svém věku nejste tak bezbřeze naivní, abyste si myslel, že volby něco vyřeší- nebo si opravdu myslíte, že ty zoufalé slepence stran, které se ve svých programech často zásadně liší, mohou této zemi přinést něco dobrého? Banda tlučhubů a lidí, co v životě nesáhli na pořádnou práci?
Nijak neobhajuji ANO, pouze konstatuji, že jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet.
Odpovědět
os

orb slavík

5.10.2021 15:24 Reaguje na pavel peregrin
Vaše slova: Banda tlučhubů a lidí, co v životě nesáhli na pořádnou práci. Ale to jsem přece slyšel od babiše. To jste vy bureši?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.10.2021 17:22 Reaguje na orb slavík
Infekce babišvirem je horší, než koronáčem...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.10.2021 09:14 Reaguje na orb slavík
Máte smůlu, já jsem naprosto apolitický člověk a politiky házím do jednoho pytle, většinou- s čestnými vyjímkami- jde opravdu o tlučhuby a lidi,kterým práce smrdí, ale žvanění jde dobře.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2021 19:29 Reaguje na pavel peregrin
Tohle je přesně ono, tam nás chtěli dostat špinavci.

Votrok a hlupák hází všechny politiky do jednoho pytle, potom si není schopen zvolit ani normálního politika, který bude hájit jeho zájem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.10.2021 17:21 Reaguje na pavel peregrin
To je přesně ono, tohle si má čecháček myslet, tohle nám špinvci natloukají do hlav.

Stačí se podívat na Slovensko. Tam se potřebovali zbavit Mečiara, udělali velkou koalici, sejmuli ho, udělali řadu dobrých reforem, na které jsme se my nezhrabali doposud.

Zkuste si vzpomenout, která naše vláda za 3 roky udělala dvě zásadní reformy (důchodovou a církevní), taky vypsala tendr na dostavbu Temelína, taky začala stíhat korupci v nejvyšších místech (odskákal to Rath).

Pokud to nevíte, je zbytečné chodit k volbám, ty nejsou pro .....víte koho......
Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.10.2021 09:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Jste velice naivní, ale nebudu Vám to vyvracet. Nemusíte se pro to ale rmoutit, takových je vás dost.
Odpovědět
os

orb slavík

6.10.2021 17:44 Reaguje na pavel peregrin
Když jste jak říkáte apolitický, tak proč něco hodnotíte a píšete. Nechte se nést vlastním egem a vlastní moudrostí.Ale moudra typu: nemá cenu chodit k volbám, všichni politici kradou a lžou, zoufalé slepence stran , tím asi napadáte koalice. Toto všechno jsem slyšel od babiše. Tak bych řekl, že jste burešovec jako vyšitý
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2021 19:25 Reaguje na orb slavík
Jistě, pan Peregrin politiku nesleduje, vůbec neví, co se tam děje. Babiš je největší gauner celé Unie, teď ho řešili v EP nejvíce, ze všech z Pandora Pempers. A to má na krku stamilióny tunelů v auditech, primitivní podvod jmémem Čapák se nevyřeší NIKDY, stejně jak otrava Bečvy. Takový gauner v naší politice nebyl ještě NIKDY..

A hlupáček čecháček ho zvolí do vedení země, to nemá snad nikde obdoby...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.10.2021 07:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Když tomu věříte.... vyvracet vám to nebudu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.10.2021 08:07 Reaguje na pavel peregrin
To není žádná víra, to je realita neboli pravda.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.10.2021 10:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Pravda je relativní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.10.2021 13:47 Reaguje na pavel peregrin
Není.
Existují různé úhly pohledu, ale pravda, neboli realita, je jen jedna.
Problém ale je, že je někdy dost složitá a pojmout ji celou není možné, je nutno udělat určitý výběr. A ten může být už ovlivněný i podvědomě.
Proto se snažím najít kořen, úplný základ určitých jevů, který bývá daleko jednodušší a jednoznačnější, jen se pod nánosy dalších skutečností ztrácí.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.10.2021 07:17 Reaguje na orb slavík
Nezdá se Vám, že i apolitický člověk může něco napsat a zhodnotit? K volbám bych šel jedině v tom případě, že by zde platil většinový systém vítěz bere vše. A za vše na 100% odpovídá. Jenže takový systém zde nikdy nebude, proto se nebudu unavovat s něčím, co nemá řešení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2021 19:16 Reaguje na pavel peregrin
Co je proboha naivního na tom, že chci, aby tuhle zemi vedly politické strany, které se už projevily jako schopné leccos prosadit i přes mohutnou špinavecko demagogii?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.10.2021 07:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Paměť mám naštěstí dobrou a tak si jaksi nemohu vzpomenout na ty úžasné strany, které pro tuto zemi vykonaly to neskutečné dobro, ale docela dobře si vzpomínám na ty, které tuto zemi přivedly tam, kde momentálně je.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.10.2021 08:12 Reaguje na pavel peregrin
Psal jsem nahoře:
"Zkuste si vzpomenout, která naše vláda za 3 roky udělala dvě zásadní reformy (důchodovou a církevní), taky vypsala tendr na dostavbu Temelína, taky začala stíhat korupci v nejvyšších místech (odskákal to Rath)".

A situaci, kdy se propadáme prakticky ve všem, rostou nám gigantické dluhy a "tuto zemi přivedly tam, kde momentálně je" asi tak kdo?
Pokud vám paměť slouží, tak byste si i snad vzpomněl, kdo tu vládne už OSM!! let!!
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.10.2021 10:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Zkuste si vzpomenout, kdo naprosto nevratně podetnul ekonomiku této země.Vláda posledních osmi let to rozhodně nebyla, i když svůj díl k devastaci přidala také.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.10.2021 13:48 Reaguje na pavel peregrin
To není složité, to byla vláda 40. let komunistů. V roce 1947 jsme patřili mezi 10 nejvyspělejších zemí světa, v roce 1989 jsme byli někde kolem 90. místa.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

8.10.2021 06:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale nebyla.
Odpovědět
Jiří Klicpera

Jiří Klicpera

6.10.2021 19:36
Komise křičí, že je třeba napravit zákony, které sami poslanci zmrvili. Prioč zrušili v zákoně o vodách podnikové vodohospodáře? Výsledek se jim vrací zde. Proč sedí na úřadech lidé naprosto nekvalifikovaní, kteří dělají chybná nebo žádná rozhodnutí? Proč poslanci v zákoně odebrali Inspekci kompetence, které dříve měla a předali je nekompetentním úřadům? Pro co tam hlasoval pan Gazdík? Kdy přijel zeměpisec Gazdík k havárii a co pro její nápravu udělal? Jak mohl pan Gazdík dne 3.května hlásit do sdělovacích prostředků, že nedůvěřuje mým závěrům ve znaleckém posudku, když byl posudek ještě na poště? Chodí mi snad cenzurovat poštu? Nebo vycházel z údajů novinářské kachny, která ten den putovala po internetu? Žádám po něm, aby se mi omluvil za neodůvodněné nařčení. Netuší chudák nic o tom, jak se posudek připravoval za covidových opatření, kdy jsem nemohl dobře ani na místo, ale přesto jsem si s věcí poradil a posudek odevzdal v nejkratší možné době. Nebylo to nic moc déle, než posudek na kyanidovou havárii na Labi v roce 2006, kdy žádný covid nebyl. Ano, pitomci řvou, protože věci nerozumí a chtějí věc využít jako politický tlak, ale nemají k tomu znalosti a argumenty. Věc na vzorcích z prvního dne vůbec nemusí stát, před časem jsem usvědčil viníka, když jsem dostal případ bez jediného vzorku až po třech letech po havárii. Pane Gazdíku, žádám veřejnou omluvu za nepodložené pomluvy ve sdělovacích prostředcích!
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

6.10.2021 20:06 Reaguje na Jiří Klicpera
TO je mně tedy argument...z jakého důvodu jste se nemohl kvůli COVIDU dostat na místo havárie? To by mne tedy zajímalo....Pokud jste měl objednávku na posudek, tak snad nebyl problém. Také jsem jezdil dělat zakázky přes různé kraje...ze Zlínského do Olmouckého i Moravskoslezského kraje...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.10.2021 08:23 Reaguje na Karel Pavelka
Jezdím dělat přes celou republiku až do Kladna a zakázali mi cestu až někdy v únoru....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.10.2021 08:21 Reaguje na Jiří Klicpera
Člověče nešťastná, kde máte ty hlavní důkazy: rozbor vody z rožnovského kanálu?
Pokud by kyanid do řeky skutečně vytekl tudy (což by trvalo řadu hodin) tak by musel být v x krát větší koncentraci a ten kanál by musel být vypálený totálně ještě za měsíce.
Přitom podezření bylo v médiích už za 4 dny.

Jak to, že tohle veřejnost neví? Nepište, že tyhle vzorky samozřejmě máte a žádný kyanid v nich není, tolik pravdy by tu nikdo nesnesl.

Přímo děsivá je výmluva, že jste se na místo kvůli koronáči vůbec nedostal, to si snad děláte srandu, že?
Odpovědět
Petr Gazdík

Petr Gazdík

7.10.2021 13:27 Reaguje na Jiří Klicpera
Pane Klicpero, kdybyste se držel svého řemesla a jemu určeným zákonům, nemuseli bychom předčasně (i když to bylo i dle Vašeho prvotního odhadu násobně déle) znát závěry onoho posudku. Pokud chcete omluvu, zameťte si nejprve před vlastním prahem. Omluvte se všem politikům, které pravidelně veřejně urážíte. Omluvte se rybářům a lidem, kterým se výsledkem Vaší práce vysmíváte. Najděte "přímé" důkazy k odhalení "pravého" viníka otravy Bečvy ze září loňského roku. A až toto všechno splníte, žádejte někoho o omluvu. Slovy klasika bych poznamenal: "Až opadá listí z dubu".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.10.2021 13:57 Reaguje na Petr Gazdík
Pne Gazdíku, můžu jen úplně jednoduchý dotaz?
Ihned po zjištění otravy (v neděli a v pondělí) se v médiích uvádělo, že na místo dorazilo asi sedm organizací a bylo odebráno a odesláno do laboratoří asi 130 vzorků, byla na tohle téma i reportáž (myslím že na ČT1).

Kde tyhle vzorky jsou a hlavně jejich rozbory z laboratoří??
Na Povodí Moravy testovali asi 80 vzorků a předávali je PČR, kde to zmizelo??
Proč se neozývají vzorkaři, ze kterých pan Klicpera dělá úplné hlupáky?
Nebo se nějak fatálně mýlím?? Děkuji předem.
Odpovědět
Petr Gazdík

Petr Gazdík

7.10.2021 15:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, v prvním týdnu bylo odebráno dost vzorků, ale ne tam, kde to bylo nezbytné... tam se buď neodebralo nic, případně se vzorky vylily či ztratily... Více se k tomu můžete dočíst ve zprávě komise od strany 19. Viz: https://www.psp.cz/sqw/sd.sqw?cd=9016&o=8

Abych Vás nalákal ke čtení zprávy:

"Ze zjištěných informací vyplývá, že v den havárie, tedy 20. 9. 2020, byl odebrán pouze jeden
vzorek (HZS v 17:20) v oblasti nad místem pozorování prvních příznaků otravy ryb (tedy proti
proudu řeky). Následujícího dne byly odebrány čtyři vzorky, další den žádný."
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.10.2021 15:34 Reaguje na Petr Gazdík
Děkuji, četl jsem to už.
Ale řekněte, jak je to možné? To ti VŠICHNI vzorkaři byli úpně opilí? Vždyť to jsou všechno profesionálové, kteří ví úplně přesně, jak se vzorky odebírají! Z každého vyústění, z řeky proti ní a nad ní.
A pohybovalo jich tam už v neděli dost.

Navíc ten jed musel vytékat hodiny (nebo spíš dny?), takže i během pondělí a celého týdne musel být jasně detekovatelný. A nebyl tam jen ČIŽP, ale taky Povodí, Krajská hygiena, PČR, hasiči, rybáři atd. to NIKDO z nich žádné vzorky neodebral?? PROČ???
Tomu skutečně nevěřím.....
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.10.2021 17:31 Reaguje na Pavel Hanzl
I když vám to říkají lidi z vašeho tábora, tak jim nevěříte, že ty včasné vzorky nejsou. A kdo vám to musí sdělit, abyste tomu věřil? Zároven p. Klicpera říká, že má vzorku a dukazu dost a že se zprávy o vyšetřování po soudu dočkáme. Tak nepočkáte jako všichni ostatní?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.10.2021 17:52 Reaguje na Jarka O.
Já vždy hledám příčinu a logiku událostí.
Když nastala otrava, sjely se tam dotčené organizace se vzorkaři, bylo to ve zprávách snad on-line, bylo to v neděli v TV, ještě v pondělí pan Brabec tvrdil, že je to otázka hodin, psalo se o 130 vzorcích, od lidí z Povodí vím, že vzorky vyhodnocovali a předávali PČR. Sledoval jsem to od začátku.
Tak jak je možné, že nejsou???

A co dělali všichni celý týden? Když prohlásili (ve čtvrtek) že to pošlo z rožnovského kanálu, tak snad měli z něho vzorky!!!!!

Tak jak to, že nejsou??

Mám intenzivní pocit, že někdo dělá z veřejnosti totálního blbce a pan Gazdík mi taky nepomohl.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.10.2021 17:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Vám se pomoct nedá, to je marná práce.
Odpovědět
os

orb slavík

7.10.2021 17:20 Reaguje na Jiří Klicpera
Ano, pitomci řvou, protože věci nerozumí. Já se tedy v klidu ptám, jak je možné, že první ryby začaly hynout až po třech kilometrech a dvou jezech. Tomu nevěří snad nikdo soudný, navíc je zde pokus pana Hrušky, který potvrzuje, že by ryby začaly nejpozději hynou na prvním jezu. Váš argument, že jste kvůli covidu nemohl na místo je pitomý blábol, protože se běžně vydávalo povolení pro zaměstnance, aby mohli překračovat hranice okresu při cestě do práce, sám jsem toto povolení od zaměstnavatele měl. Vím, že toto není vaše vina, ale vysvětlete mi, proč státní orgány neodebraly žádné vzorky a přesto podle brabce a geusse odvedly naprosto profesionální práci, proč nepřijel okamžitě ministr životního prostředí na místo havárie, ale jen žvanil v televizi, že to deza nebyla. Při vší úctě, nic osobního, ale myslím, že havárii takového rozsahu měla vyšetřit laboratoř mezinárodního významu, máme také špičkové vojenské chemiky anebo některá vysoká škola. A brabec nebo nevím kdo, určil pouze jednoho člověka. Podle mého názoru má pan Gazdík naprostou pravdu a myslím, vy jste v tomto případě hrál roli užitečného h....ka.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.10.2021 17:58 Reaguje na Jiří Klicpera
Dobrý den. Zachytila jsem zprávu, že možná šlo o CrVI. Tak na ten jsem tipovala, kdyby měla být otrava ryb kovy. Až to bude možné, zajímal mě zajímat článek o tom, co za nepořádky a obchody za těmi úniky stojí. Přeji pevné nervy.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.10.2021 18:05 Reaguje na Jarka O.
...a v průmyslu se někdy používají jeho komplexy s kyanidy.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.10.2021 18:35 Reaguje na Jiří Klicpera
Vám ani policii není opravdu co závidět. Zpolitizování této causy
je díky politikům a politrukům takové, že sebelepší posudek bude
stále napadán a ani rozsudek neuzavře tento případ. Netroufám si
fušovat někomu do řemesla a neměli by to ani politici, ale ono to
nutkání se zviditelnit a získat nějaké ty bodíky, je neodolatelné.
Dnes je "odborníkem" na podobné havárie kdokoliv a nemusí nic
zkoumat a vyšetřovat, stačí mít přesvědčení a neustále omílat to
samé. Máte plnou pravdu v tom, že nynější zákon o vodách je paskvil
a víme, kdo u jeho schválení taky byl a proč. Rozdělením kompetencí
to došlo až tak daleko, že nikdo neví, kde jsou nějaké vpusti, čí
jsou a co jimi do řek teče. Při havárii pobíhají kolem a kompetence přehazují jeden na druhého. Pokud nebude přesně ujasněno, kdo je za
co zodpovědný a zda tomu skutečně rozumí, tak budete mít plno práce
i do budoucna. Nakonec by asi bylo nejmoudřejší pověřit odběrem
havarijních vzorků hasiče, kteří mají vybavení k odebrání asi lepší,
než úřednice odboru životního prostředí městského úřadu. Mohou
disponovat mapou všech vpustí a odebrat odborně vzorky odevšad.
Na rychlou identifikaci látek mohou být vybavení taky a tím taky
předejít větším škodám. Čekat na příjezd někoho z ČIŽP mohou až
po tom a nečekat na jeho pokyny. Rovněž tak mohou okamžitě žádat
povodí o naředění vodou z přehrad a ne až po hodinách od zjištěné
otravy. Profesionální hasiči jsou v každém městě, slouží 24 hodin
a ne jako někteří úředníci, které musí oznamovatel někde shánět.
No a zrušení vodohospodářů je kapitola sama pro sebe, protože
tito odborníci se nelíbili často vedení firem, když byli skutečně
důslední. Proto si podnikatelská lobby prosadila jejich zrušení
a přehodili většinou zodpovědnost na nekompetentní, ale loajální
obětní beránky. Ti tak porušování předpisů tolerují a výsledkem
může být nejen havárie, ale často i trvalá kontaminace vod.
Ony ty normy se obcházejí a ohlášená kontrola není kontrolou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 22:58 Reaguje na Jiří Klicpera
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 23:02 Reaguje na Jiří Klicpera

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.10.2021 17:00
Někteří naši politici jsou fakt dobří a dokážou bojovat za nás i veřejně. Vystrčil odjel na Taiwan, i když mu vyhrožovali zabitím, Rakušan nebo Fiala jasně a veřejně řeknou, že hrabiš krade a lže, Gazdík jako mluvčí komise nad vyšetřování Bečvy jasně řekl přímo v TV, že policie by měla rozšířit pátrání o zločinné spolčení.

Jako občan cítím povinnost je podpořit ve volbách.

Odpovědět
pp

pavel peregrin

8.10.2021 06:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy považujete tyto lidi za politiky? Tak to je konec.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2021 10:21 Reaguje na pavel peregrin
A ti lidé jsou asi tak co? Paroubkovi Marťani, nebo hrabišovi loupežníci?? Nebojte, ani ťok.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist