https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-palacky-pamatkari-vs.klimaticka-krize
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Palacký: Památkáři vs. klimatická krize

27.2.2025
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | TSK Praha
Stojím si za tím, co jsem řekl pro televizi: „Kritéria, která památkové orgány uplatňují, jsou příliš přísná a trochu úzkoprsá a neodpovídají současné situaci. Nemůžeme sázet jenom stromy, které tam byly historicky, třeba před sto lety a které by se nám mohly líbit z čistě památkového hlediska.“
 

„Nezpochybňuji právo památkových orgánů vyjadřovat se k otázce výsadeb v památkově chráněných lokalitách. Nacházíme se ale v období bezprecedentní klimatické krize a musíme v první řadě zajistit, aby stromy vysazené stromy byly schopné ve zhoršených městských podmínkách fungovat po další desetiletí,“ dodával jsem ještě a pokračoval ve srovnání, že památkové orgány některé změny oproti minulosti bez problémů akceptují (jako třeba automobily), na jiných však tvrdě trvají, jako se týká právě stromů. To už se do reportáže bohužel nevešlo.

O co jde? Technická správa komunikací vysadila na jaře 2024 5 dřezovců trojtrnných v ulici U Letohrádku královny Anny, přičemž dřezovce trojhranné byly vybrány právě vzhledem ke své odolnosti a schopnosti dobře reagovat na klimatickou změnu. Tento taxon je odolný vůči znečištění ovzduší, roste i v méně kvalitní půdě a dobře zvládá městské podmínky.

Na základě striktního požadavku Národního památkového ústavu musely být během minulého týdne původní stromy přesazeny do nové lokace, konkrétně do zeleného pásu v ulici K Letišti. Na původní lokaci v ulici U Letohrádku královny Anny by měly být vysazeny lípy v březnu nebo dubnu 2025.

Pevně doufám, že se podobné bizarní situace, jakými jsme bohužel byli nyní svědkem v ulici U Letohrádku královny Anny, už nebudou opakovat. Každopádně ve výsadbě stromů na nová místa veřejného prostoru Prahy 6 budeme s Technickou správou komunikací i nadále pokračovat. Nedávno byly vysazeny nové stromy třeba v ulici U Petřin a v části Bělohorské ulice, v nejbližších měsících se můžeme těšit třeba na Kolejní ulici.


reklama

foto - Palacký Petr
Petr Palacký
Autor je radní pro životní prostředí a klima na Praze 6, je členem Strany zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Dorian Černý

Dorian Černý

27.2.2025 07:17
Souhlas, památkáři se mají věnovat památkám a nestarat se o stromy.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.2.2025 10:32 Reaguje na Dorian Černý
se domnívám, že se to v celkovém pohledu oddělovat nedá. Ono to nemusí být jen o těch stromech.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.2.2025 12:03 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Vždy by se měl najít/dohodnout nějaký kompromis i při znalostech ze světa.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.2.2025 08:29
To si někdo dupnul. Lípa je krásný strom, ten dřezovec zase odolnější. Chtělo by to trochu sladit noty a vyhnout se příště zbytečným akcím. Možná při zálivce ale vydrží. Čas ukáže.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.2.2025 08:51 Reaguje na Karel Zvářal
Lípa chcípne. Nesnáší sůl. Nebudou tedy solit?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.2.2025 08:57 Reaguje na Slavomil Vinkler
U nás je lip ga-fo, a rostou hned podél cest. Jsem pro tento strom všude tam, kde je to jen trochu možné. Jsou naopak typy, které se snaží udat exoty v maximálně možné míře. Tipuji na přetlak ve specializovaných zahradnictvích.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.2.2025 11:55 Reaguje na Karel Zvářal
1* !
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.2.2025 10:06 Reaguje na Slavomil Vinkler
kéž by se nesolilo. aspoň tedy na městských komunikacích nižších tříd.
(jestli chcete argumentovat babičkama co musí na nákup nebo s pejskem, tak připomínám, že v praze je sněhová pokrývka jednotky dní v roce a schody je lepší omést a případně sypat inertem. a i tomu pejskovi sůl moc nehoví)
Odpovědět
am

28.2.2025 10:57 Reaguje na Lukas B.
... a taky existujou nesmeky.

Sypat se dá škvárou pískem, jak píšete.

Dvorek a chodník před barákem sypu pilinama, taky to hezky drží.
Odpovědět
LB

Lukas B.

28.2.2025 11:39 Reaguje na
jistě, existují nesmeky a hůlky.

jsem vždy šokovaný při zimním výjezdu mimo naší republiku, jak moc se v porovnání se zahraničím u nás solí, respektive co všechno se solí. chápu solení dálnic a strmých úseků hlavních silnic. ale nerozumím tomu, proč se musí solit (skoro) úplně všude.
zrovna sypání škvárou*) není úplně příklad dobré praxe. piliny jsou jistě dobrá volba, a písek nebo jiný "inert" je také dobrá volba.

*) jestli tedy máte na mysli škváru jako produkt hoření uhlí při vysoké teplotě, tedy fakticky do slinutí vypálenou anorganiku z uhlí smíchanou s popelem, a často obsahující všechny možné a myslitelné sajrajty.
Odpovědět
LP

Libor Petr

27.2.2025 11:02 Reaguje na Karel Zvářal
Lípa je do městského intravilánu dost nevhodný strom. To se v Praze řešlilo v případě rekonstrukce Václaváku, kde mají být lípy nahrazeny platany.
Lípa je náročná na vodu, kvalitu půdy, má kompaktní hustou korunu tj. ve vegetační sezóně je pod ní moc stínu, na jaře produkuje medovici, tím zasviní chodník lepkavou hmotou. Naproti tomu platen nebo dřezovec snese vysušení, mizernou půdu, prostě městskou ulici, má světlou korunu, která v létě poskytuje stín, ale ne tmu a nesviní medovicí pod sebou.
Samozřejmě mimo ulice je to naopak; lípa se hodí do alejí, parků a volné krajiny, kde je pro změnu pitomost sázet exoty.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.2.2025 11:03 Reaguje na Libor Petr
Souhlas.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.2.2025 11:55 Reaguje na Karel Zvářal
1*
Odpovědět
JV

Jitka Vágnerová

27.2.2025 11:25
NPÚ má přece již od r. 2001 metodiku na výsadbu dřevin ve městě a od r. 2020 také metodický pokyn. Z něj cituji: U nových výsadeb bez historického kontextu je vhodné vybírat dřeviny, které budou mít na daném místě nejlepší
perspektivu kvalitního růstu. Doporučení se může lišit
region od regionu, stanoviště od stanoviště. Nutno využít
individuální zkušenos dle konkrétního místa. Nejčastěji
jsou jako dobře prosperující v současném městském prostředí uváděny taxony: Acer campestre, Platanus, Celtis occidentalis, Robinia, Gleditsia triacanthos, Ginkgo biloba
a jejich kultivary. Přijde mi tedy, že ani někteří pracovníci NPÚ ani projektant neví o existenci této metodiky a že je to především chybou komunikace mezi jednotlivými orgány. Zároveň k výsadbě musí být přece Závazné stanovisko NPÚ, takže buď se sázelo bez něj (tedy někdo něco porušil?) nebo se rozhodnutí změnilo, a to netuším jakým procesem k té změně mohlo dojít... https://www.npu.cz/.../o-pamatkove-peci/metodicke-materialy
Odpovědět
JG

Jiří Guth

27.2.2025 12:04 Reaguje na Jitka Vágnerová
No ale u letohrádku královny Anny mi připadá dost jasný "historický kontext", čili tam se citovaná metodika nejspíš neuplatní. - odhaduji...
Odpovědět

Radek Čuda

27.2.2025 15:32 Reaguje na Jiří Guth
Příhodná poznámka, myslím, že na tomto se NPÚ točí ... nakolik tam jsou vhodnější ty lípy a jakou tam mají šanci ale neumím vůbec posoudit, takže se do toho nebudu motat.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

27.2.2025 14:07
Zbytočne konfliktný nadpis, z textu nejasné okolnosti popisovaného prípadu, zavádzajúca sprievodná fotografia.
V skutočnosti to tam vyzerá takto:
https://maps.app.goo.gl/m1dn4szAH3JVhYKMA
Takže ide o výsadbu:
1. V priamom vizuálnom kontakte s renesančným letohrádkom, v jeho tesnej blízkosti. Predpokladám z logiky miesta vyplývajúce aj legislatívne podložené výsostné právo PÚ k predpisu habituálneho tvaru aj druhového zloženia výsadby.
2. Výsadba je síce na ulici, ale slepej. Nejde o uličné stromoradie v dlažbe, (hoci článok a sprievodná foto takýto dojem navodzuje), ale o výsadbu v zelenom trojuholníku slepej postrannej uličky.
3. Z hľadiska biotechnického je výsadba situovaná na úpätí svažitého zeleného ostrovčeka, ktorý bude slúžiť ako zberná plocha zrážkovej vody pre lipy. Že tam lipa životaschopná zrejme bude možno usudzovať z náletovej lipy poniže, dľa fotky so slušnou vitalitou. Navyše priľahlú frekventovanú ulicu Mariánské hradby lipové stromoradie lemuje...

Nespochybňujem týmto záslužnú činnosť Technické správy komunikací ani dlhoročnú angažovanosť p. Palackého pri obnove zelene Prahy 6, a jej popularizáciu, ktorú naopak veľmi oceňujem.
Len si treba jednoducho niekedy priznať chybný krok a pripustiť, že aj na NPÚ možno sedia ľudia, ktorí veci rozumejú.
Súvislosti ani rozhodnutia NPÚ autor článku neuvádza, ale predpokladám, že ide o pamiatkovú zónu alebo ochranné pásmo pamiatky a gledíčie sa vysadili bez predošlého súhlasu pamiatkárov.
O "bizarní situaci" by sa dalo hovoriť, pokiaľ by PÚ s odstupom roku vydal dva protichodné stanoviská, ale nič také článok nespomína.



Odpovědět
LB

Lukas B.

27.2.2025 14:39 Reaguje na Peter Sládek
taková vostuda! jediný kdo se před komentováním výsadby stromů v Praze ujistí o co jde a pořádně se podívá do mapy mluví slovensky :)
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

27.2.2025 14:44 Reaguje na Lukas B.
Snad tu ostudu zmírní fakt, že ten jediný umí taky česky a v Praze 6 chvíli bydlel i pracoval... :-)
Odpovědět

Radek Čuda

27.2.2025 15:36 Reaguje na Peter Sládek
Fakt je ten, že tam by to i ty lípy dát měly ... a pokud někdo tvrdí, že ani tam ne, tak je otázkou kde teda jo.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

27.2.2025 18:48 Reaguje na Radek Čuda
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/regiony/stromy-vyvolaly-spor-prahy-6-s-pamatkari-358269
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist