Petr Palacký: Špatně, špatně, špatně

Vedle toho, jako další série přílepků, se do zákona propsala též nesouvisející novelizace stavebního zákona. A odnesly to, bohužel, stromy v Praze, Brně a Ostravě.
Zmňovaná novelizace Lex OZE III totiž způsobila, že Pražské stavební předpisy (a obdobné předpisy pro Ostravu a Brno) pozbývají v některých svých částech platnost, mimo jiné v otázce koordinace podzemní infrastruktury a výadbových pásů.
A to je špatně, zásadně špatně. Stromy v ulicích potřebujeme a potřebujeme, aby z legislativního hlediska měly stromy přinejmenším stejnou váhu jako inženýrské sítě.
Je paradoxní, že nesmyslná legislativní omezení pro výsadbu stromů potvrzujeme v situaci, kdy adekvátní technická řešení pro koexistenci stromů a inženýrských sítí existují.
Je paradoxní, že něco takového musíme řešit v době bezprecedentní klimatické krize. Loňský rok byl celosvětově nejteplejší v historii, nezapomínejme prosím.
Možná jste slyšeli, že při poslaneckém projednávání bylo tohle omezení označeno za chybu a slíbeno, že se špatný přílepek nahradí jiným přílepkem, tentokrát při projednávání dalšího zákona Lex plyn.
K tomu mám několik poznámek:
1. Tohle se musí napravit co nejdřív. Jakékoli haprování se stavebními předpisy může mít následky na dlouhá desetiletí.
2. Je rozhodně správné, aby Praha, Brno a Ostrava měly mít možnost ovlivňovat parametry výstavby na svém území. Je rozhodně správné, abychom měli ve městech víc stromů.
3. Byl bych ale rád, kdyby možnost více stromů v ulicích neměly jenom tři největší města v republice. Cílem nás všech by mělo být, aby v dohledné době platily lepší podmínky pro stromy napříč republikou.
4. K tomu bude třeba upravit prováděcí vyhlášku ke stavebnímu zákonu, která vznikala narychlo a byla v mnoha ohledech nedotažená.
5. Všichni si dobře pamatujeme, jak chaotické a nezvládnuté bylo nabíhání nového stavebního zákona v oblasti digitalizace stavebního řízení. Málo se ovšem ví, že podobně nezvaládnutá a chaotická byla rovněž příprava všech souvisejících předpisů, jako je právě ta klíčová prováděcí vyhláška.
6. Jsem rád, že na úrovni pražské politické reprezentace, jak pevně doufám, už existuje konsenzus ohledně toho, že potřebujeme více stromů v ulicích a že pro stromy potřebujeme lepší podmínky. 7. Tak pojďme prosím tenhle konsenzus využít a dotáhnout ho dál.
8. Ony totiž ani ty stávající Pražské stavební předpisy nejsou dokonalé a vznikaly celkem narychlo.
9. Naše městská část (a spolu s námi i Praha 3 a Praha 7) požadovala, aby Pražské stavební předpisy jasně stanovily, že uliční stromořadí se zpravidla vysazují i u tzv. lokálních ulic v šířce od 12 mětrů. Tahle připomínka byla odsunuta s tím, že "navrhovaná změna vyžaduje širší odbornou i politickou debatu k níž v současné době není k dispozici časový prostor".
10. Pokud jsme se tedy nyní alespoň na pražské úrovni shodli, že stromy v ulicích chceme a maximálně podporujeme, pojďme to prosím dotáhnout i pro ulice od šířky 12 metrů!
reklama
Další informace |

Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (19)
Jaroslav Pokorný
6.3.2025 11:58Nemělo by být zlepšení v tom, že by se zákony zjednodušovaly než komplikovaly. Ale to by pak právníci neměli co žrát!
Karel Valenta
6.3.2025 14:41V parném létě je každý strom v rozpálených ulicích přínosem. A teplota bude dále stoupat.
Tonda Selektoda
7.3.2025 08:33Jaroslav Pokorný
7.3.2025 12:22 Reaguje na Tonda SelektodaTonda Selektoda
7.3.2025 16:45 Reaguje na Jaroslav PokornýBřetislav Machaček
8.3.2025 09:08 Reaguje na Jaroslav Pokornýkolektory pod chodníky, které tvořily panely s povrchovým
reliéfem zámkové dlažby. Pro případné opravy většího rozsahu
stačilo zvednout panely a vyndat třeba celý kus potrubí.
V těch kolektorech měli od kanalizace přes pitnou vodu, plyn, elektřinu vše a navíc se signalizátory poruch. Vnější
okruh sídliště byl lemován podzemními parkovišti a ty byly
s hlíněným návozem takovými zalesněnými kopci směrem k
obytným budovám. Vjezd byl dovnitř mimo zásobování a
záchranné a policejní složky zakázán. Když dnes vidím nová
satelitní městečka budována bez těchto kolektorů a bez
vyloučení vozidel z obytných zón, tak si říkám, že jsme
stále sto let pozadu za rozumem, který leckde používají.
Tonda Selektoda
8.3.2025 19:39 Reaguje na Břetislav MachačekJeště v současné době, různí novodobí telekomunikační operátoři, tyto podzemní kolektory a kanály, rádi využívají k zajištění provozu svých služeb.
Akorát si nejsem jist, zda v těch kolektorech bylo přípustné, umístit i rozvody, v té době používaného svítiplynu.
Karel Valenta
7.3.2025 12:32 Reaguje na Tonda SelektodaTonda Selektoda
7.3.2025 16:31 Reaguje na Karel ValentaPro majitele sítě, příliš komplikované a podstatně dražší řešení opravy, než vykopat jednu jámu a trubku v ní opravit. Pak se nedivme, že síťaři požadují dodržení zákonných omezení, daných ochranným pásmem jejich sítě...
Zkrátka, zelený politik, zvolený na funkční období čtyř let, zase něco špatně vymyslel a ještě ve svém článku drze kritizuje...
Karel Valenta
7.3.2025 21:45 Reaguje na Tonda SelektodaKdyž mi kopali elektřinu, tak poslední strom v aleji přišel o polovinu kořenů hned u kmene. Už jsem se s ním loučil, ale 5 let stále roste.
Tonda Selektoda
8.3.2025 19:34 Reaguje na Karel ValentaKarel Valenta
8.3.2025 20:29 Reaguje na Tonda SelektodaElektrické kabely jsme zatahovali do chráničky po 50 m, muselo se tam dát něco kluzného, optika se do chrániček zafukuje i na delší vzdálenosti.
Tonda Selektoda
8.3.2025 23:06 Reaguje na Karel ValentaK té chráničce a protahování kabelů. Ano, pokud je ta chránička uvnitř čistá, nezabahněná a nepoškozená, lze z ní vadný kabel jistě vytáhnout a protáhnout nový. Ale bez té odbočky na trase, jak je nakreslena na obrázku v článku...
Karel Valenta
9.3.2025 09:22 Reaguje na Tonda SelektodaMě jde o ochranu přírody a je mě jedno, zda to prosazuje někdo zelný, modrý či červený.
Tonda Selektoda
9.3.2025 11:27 Reaguje na Karel ValentaTak si myslím, že vysazení pár stromů do betonových jam, vedle nějaké silnice ve městě, má s přírodou pramálo společného.
Jo, rekultivovat nějaký zanedbaný park ve městě, nebo v rámci dotované tzv. revitalizace sídliště, vysadit na něm stromy a keře, místo obligátního zřizování parkovišť a rozšiřování silnic, to by bylo jistě „jiné kafe“.