https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-palacky-spatne-spatne-spatne
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Palacký: Špatně, špatně, špatně

6.3.2025
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | TSK Praha
Poslanecká sněmovna těsnou většinou schválila sněmovní verzi tzv. Lex OZEI III oproti verzi senátní, tedy včetně všech problematických přílepků.
 
Tím hlavním důvodem pro těsné poslancké hlasování zjevně bylo protlačení stanjurovského přílepku, kterým se stát zmatlaně snaží ušetřit na podpoře vyplácené solárním elektrárnám. Změny byly do zákona vnesené narychlo, bez adekvátního legislativního procesu a vytvořily právní zmetek, na což senát správně upozornil.

Vedle toho, jako další série přílepků, se do zákona propsala též nesouvisející novelizace stavebního zákona. A odnesly to, bohužel, stromy v Praze, Brně a Ostravě.

Zmňovaná novelizace Lex OZE III totiž způsobila, že Pražské stavební předpisy (a obdobné předpisy pro Ostravu a Brno) pozbývají v některých svých částech platnost, mimo jiné v otázce koordinace podzemní infrastruktury a výadbových pásů.

A to je špatně, zásadně špatně. Stromy v ulicích potřebujeme a potřebujeme, aby z legislativního hlediska měly stromy přinejmenším stejnou váhu jako inženýrské sítě.

Je paradoxní, že nesmyslná legislativní omezení pro výsadbu stromů potvrzujeme v situaci, kdy adekvátní technická řešení pro koexistenci stromů a inženýrských sítí existují.

Je paradoxní, že něco takového musíme řešit v době bezprecedentní klimatické krize. Loňský rok byl celosvětově nejteplejší v historii, nezapomínejme prosím.

Možná jste slyšeli, že při poslaneckém projednávání bylo tohle omezení označeno za chybu a slíbeno, že se špatný přílepek nahradí jiným přílepkem, tentokrát při projednávání dalšího zákona Lex plyn.

K tomu mám několik poznámek:

1. Tohle se musí napravit co nejdřív. Jakékoli haprování se stavebními předpisy může mít následky na dlouhá desetiletí.

2. Je rozhodně správné, aby Praha, Brno a Ostrava měly mít možnost ovlivňovat parametry výstavby na svém území. Je rozhodně správné, abychom měli ve městech víc stromů.

3. Byl bych ale rád, kdyby možnost více stromů v ulicích neměly jenom tři největší města v republice. Cílem nás všech by mělo být, aby v dohledné době platily lepší podmínky pro stromy napříč republikou.

4. K tomu bude třeba upravit prováděcí vyhlášku ke stavebnímu zákonu, která vznikala narychlo a byla v mnoha ohledech nedotažená.

5. Všichni si dobře pamatujeme, jak chaotické a nezvládnuté bylo nabíhání nového stavebního zákona v oblasti digitalizace stavebního řízení. Málo se ovšem ví, že podobně nezvaládnutá a chaotická byla rovněž příprava všech souvisejících předpisů, jako je právě ta klíčová prováděcí vyhláška.

6. Jsem rád, že na úrovni pražské politické reprezentace, jak pevně doufám, už existuje konsenzus ohledně toho, že potřebujeme více stromů v ulicích a že pro stromy potřebujeme lepší podmínky. 7. Tak pojďme prosím tenhle konsenzus využít a dotáhnout ho dál.

8. Ony totiž ani ty stávající Pražské stavební předpisy nejsou dokonalé a vznikaly celkem narychlo.

9. Naše městská část (a spolu s námi i Praha 3 a Praha 7) požadovala, aby Pražské stavební předpisy jasně stanovily, že uliční stromořadí se zpravidla vysazují i u tzv. lokálních ulic v šířce od 12 mětrů. Tahle připomínka byla odsunuta s tím, že "navrhovaná změna vyžaduje širší odbornou i politickou debatu k níž v současné době není k dispozici časový prostor".

10. Pokud jsme se tedy nyní alespoň na pražské úrovni shodli, že stromy v ulicích chceme a maximálně podporujeme, pojďme to prosím dotáhnout i pro ulice od šířky 12 metrů!


reklama

Další informace |
foto - Palacký Petr
Petr Palacký
Autor je radní pro životní prostředí a klima na Praze 6, je členem Strany zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JP

Jaroslav Pokorný

6.3.2025 11:58
Já vzpomínám na seriál Bylo nás pět, kde pan Bajza dělal účetnictví v neděli odpoledně na kuchyňském stole tužkou v sešitě. Když před léty můj syn drobně podnikal, tak mně říkal, že kdyby neměl počítač, neuměl s ním zacházet a neměl příslušný program, tak by účetnictví nebyl schopen udělat. Prostě technické možnosti umožňují vymýšlet nové a nové zákony, předpisy, nařízení, vyhlášky, že už se v nich ani prase nevyzná, jeden zákon se kope s druhým a tak není divu, že nakonec nelze nic vyřešit. Jak se asi v Praze před 100 lety stavěly celé čtvrtě, když nebyly počítače a úředníci vše psali a počítali ručně? Mnohý ještě i krasopisně.
Nemělo by být zlepšení v tom, že by se zákony zjednodušovaly než komplikovaly. Ale to by pak právníci neměli co žrát!
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

7.3.2025 11:54 Reaguje na Jaroslav Pokorný
1**
Odpovědět
KV

Karel Valenta

6.3.2025 14:41
Díky autorovi, za bližší seznámení s vysazováním stromů ve velkých městech.
V parném létě je každý strom v rozpálených ulicích přínosem. A teplota bude dále stoupat.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

7.3.2025 08:33
Nejen vše živé, ale i podzemní infrastruktura má svou životnost. A co je nakresleno na obrázku v článku? Do jámy při výsadbě stromu, povinně (mandatorně) uložit technickou infrastrukturu, případně i s odbočkou, do chráničky? Na co to bude dobré? Vždyť až strom zmohutní a jeho kořeny chráničku obejmou, a třeba za deset let dojde v prostoru kořenového systému, v té chráničce, k poruše sítě, bude třeba tu poruchu opravit. Vykopat jámu v místě poškození. Třeba ten kabel, nebo prasklé potrubí, opravit. Tím stromu poškodíte kořeny, případně, podle situace, bude třeba strom pokácet. A pokud bude nutná rekonstrukce podélně uložené dožité sítě v ulici, vykácíte celou alej. Jejím vlastníkem bude obec, které tak vznikne škoda! Více náklady při opravě, vzniknou i majiteli sítě. Zákonodárce stanovuje ochranná pásma u každého druhu technické infrastruktury, kde též bývá omezena výsadba stromů.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

7.3.2025 12:22 Reaguje na Tonda Selektoda
V Břeclavi, kde jsem pracoval jako úředník, bylo stavěno nové "sídliště". Při přípravě jsem přesvědčoval kolegy v úřadu, aby pod chodníky byly vybudovány kolektory v nichž by sítě byly povinně uloženy - vodovod, plyn, telef. kabely ............ Odmítli to - kdo by to zaplatil, jak by úřad ty podniky k tomu mohl nutit. A tak se stavěly domy a postupně se chodníky a silnice překopávaly, tak jak která firma potřebovala natáhnout další trubku či kabel.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

7.3.2025 16:45 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Ano, průchozí kolektor pod komunikací, kde by byly přehledně uloženy elektrické i telekomunikační kabely a potrubní rozvody (snad mimo plynu a netlakové kanalizace), s možností provádění kontrol, údržby i přidávání dalších sítí, by jistě byl řešením. Ale to by musel majitel pozemků (obvykle obec) síťaře zorganizovat a stanovit podmínky již v procesu vydání územního souhlasu se stavebním záměrem.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.3.2025 09:08 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Viděl jsem před 30 roky film o satelitním sídlišti s těmi
kolektory pod chodníky, které tvořily panely s povrchovým
reliéfem zámkové dlažby. Pro případné opravy většího rozsahu
stačilo zvednout panely a vyndat třeba celý kus potrubí.
V těch kolektorech měli od kanalizace přes pitnou vodu, plyn, elektřinu vše a navíc se signalizátory poruch. Vnější
okruh sídliště byl lemován podzemními parkovišti a ty byly
s hlíněným návozem takovými zalesněnými kopci směrem k
obytným budovám. Vjezd byl dovnitř mimo zásobování a
záchranné a policejní složky zakázán. Když dnes vidím nová
satelitní městečka budována bez těchto kolektorů a bez
vyloučení vozidel z obytných zón, tak si říkám, že jsme
stále sto let pozadu za rozumem, který leckde používají.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

8.3.2025 19:39 Reaguje na Břetislav Machaček
V éře reálného socialismu, při budování sídlišť, se průchozí podzemní kolektory a z nich vycházející „odbočné kanály“ k připojeným domům, běžně zřizovaly. Kolektory bývaly dokonce i odkanalizovány, odvětrávány a vybaveny osvětlením, pro bezpečný pohyb lidí v kolektoru.
Ještě v současné době, různí novodobí telekomunikační operátoři, tyto podzemní kolektory a kanály, rádi využívají k zajištění provozu svých služeb.
Akorát si nejsem jist, zda v těch kolektorech bylo přípustné, umístit i rozvody, v té době používaného svítiplynu.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

7.3.2025 12:32 Reaguje na Tonda Selektoda
Ta chránička může být poblíž toho stromu z odolnějšího materiálu, třeba litina by měla vydržet hodně.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

7.3.2025 16:31 Reaguje na Karel Valenta
A když v té chráničce, dlouhé 3,6 m (dle obrázku) praskne (prorezne) trubka s vodou (teplá, studená, nebo topení), jak to opravíte? Vykopete jednu montážní jámu na jednom konci chráničky, a na druhém konci jámu nejméně o délce té chráničky? Ve výkopech, na obou koncích chráničky, pak trubku přeříznete, abyste ji vytáhl a vyměnil? A jak ji vytáhnete, když na obou koncích před ní v zemi zůstane zavazet trubka? To z ní budete muset odstranit další kus! A co když na té chráničce, v kořenech stromu, bude vysazena odbočka (nakreslená autorem na obrázku)? Jak tu poškozenou část trubky, pak z chráničky vytáhnete? Podobné to bude při výměnách různých kabelů.
Pro majitele sítě, příliš komplikované a podstatně dražší řešení opravy, než vykopat jednu jámu a trubku v ní opravit. Pak se nedivme, že síťaři požadují dodržení zákonných omezení, daných ochranným pásmem jejich sítě...
Zkrátka, zelený politik, zvolený na funkční období čtyř let, zase něco špatně vymyslel a ještě ve svém článku drze kritizuje...
Odpovědět
KV

Karel Valenta

7.3.2025 21:45 Reaguje na Tonda Selektoda
Pro neohebné trubky větších průměrů typicky pro vodu by to tak muselo být-ten výkop 3.6 m. Ale u běžných kabelů by neměl být problém s protažením.
Když mi kopali elektřinu, tak poslední strom v aleji přišel o polovinu kořenů hned u kmene. Už jsem se s ním loučil, ale 5 let stále roste.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

8.3.2025 19:34 Reaguje na Karel Valenta
U elektrických a telekomunikačních kabelů, vytažení poškozené části kabelu z krátkého úseku chráničky, většinou nebývá problém. Nicméně, nevýhoda zhotovení dvou výkopů a napojování nového úseku kabelu na dvou místech (ve dvou jamách), zůstává. Tím se majiteli sítě, celá oprava časově prodlouží a prodraží.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

8.3.2025 20:29 Reaguje na Tonda Selektoda
Ve velkých městech je stromů málo a tak bych se přimlouval za každý strom i za cenu vyšších nákladů pro jeho růst.
Elektrické kabely jsme zatahovali do chráničky po 50 m, muselo se tam dát něco kluzného, optika se do chrániček zafukuje i na delší vzdálenosti.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

8.3.2025 23:06 Reaguje na Karel Valenta
Taky jsem pro, aby ve městech byly stromy. Ale je třeba se na to podívat i z druhé strany. Posoudit výsadbu z pohledu dlouhodobého zajištění životních potřeb těch stromů, které by měly na svém stanovišti ve městě žít s lidmi několik desítek let. Vzít též v úvahu technický stav okolní zástavby, dopravní infrastruktury, práv a povinností majitelů nemovitostí i majitelů podzemní technické infrastruktury. To je případ od případu a sotva to nějaký zelený zastupitel, bude odborně posuzovat. Místo toho v článku vidím snahu, prosadit si jednotný způsob řešení. Nu což, až po čase zelení a jejich ideologie zmizí v propadlišti dějin, možná přijdou s lepší alternativou, třeba modropuntíkovaní...
K té chráničce a protahování kabelů. Ano, pokud je ta chránička uvnitř čistá, nezabahněná a nepoškozená, lze z ní vadný kabel jistě vytáhnout a protáhnout nový. Ale bez té odbočky na trase, jak je nakreslena na obrázku v článku...
Odpovědět
KV

Karel Valenta

9.3.2025 09:22 Reaguje na Tonda Selektoda
Ta odbočka je divná, dal bych tam dvě chráničky - rovnou a zahnutou.
Mě jde o ochranu přírody a je mě jedno, zda to prosazuje někdo zelný, modrý či červený.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

9.3.2025 11:27 Reaguje na Karel Valenta
Ano je divná. To jen poukazuje na odbornou úroveň zeleného pošuka, toho času pověřeného výkonem politické funkce.
Tak si myslím, že vysazení pár stromů do betonových jam, vedle nějaké silnice ve městě, má s přírodou pramálo společného.
Jo, rekultivovat nějaký zanedbaný park ve městě, nebo v rámci dotované tzv. revitalizace sídliště, vysadit na něm stromy a keře, místo obligátního zřizování parkovišť a rozšiřování silnic, to by bylo jistě „jiné kafe“.
Odpovědět
MK

Martin Králík

9.3.2025 19:57 Reaguje na Tonda Selektoda
Opravdu - z důvodu lidské pohodlnosti stromů ve městě netřeba. Tu nejsou místa na parkování, tu vede nějaká síť nebo to ohrožuje nějakou nemovitost. Celá v článku uvedená situace vznikla proto, aby i prvky veřejné zeleně měly své ochranné pásmo. U nás ve vsi pokládali vodovodní řad bezvýkopovou technologií kolem aleje velkých a statných líp a šlo to.
Odpovědět
pk

pepa knotek

7.3.2025 09:25
Pro občany této kolonie by bylo nejlepší, kdyby PS nedělala už vůbec nic a vzala si dlouhodobé pracovní volno.
Odpovědět
MK

Martin Králík

9.3.2025 19:52
Jak se prosím řeší havárie např. pod železnicí. Zde je dle předpisů ocelová chránička. Třeba když je havárie pod koridorem, tak se také kope? Ten samý případ je i v případě obnovy vedení. Ne nekope se - musí se využít stávající chránička.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist