https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/porta-educa-nemecka-jaderna-mise-konci.prestoze-vetsina-je-proti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Porta Educa: Německá jaderná mise končí. Přestože většina je proti

14.4.2023
V sobotu 15. dubna budou v Německu odstaveny z provozu poslední tři tamní jaderné elektrárny - Isar 2, Neckarwestheim 2 a Emsland. Stane se tak přesto, že podle o víkendu zveřejněného nejnovějšího průzkumu si jen 37 % dotázaných Němců a Němek myslí, že je to správné rozhodnutí. Více než polovina je naopak proti a 11 % dotázaných na otázku neodpovědělo.
 
Spor na toto téma neutichá podle německých médií pár dní před termínem, který ve vládě prosadila SPD společně se Zelenými, ani mezi politiky. Generální tajemník nejmenší vládní strany FDP Bijan Djir-Sarai o víkendu opět prohlásil, že jde o chybné rozhodnutí a podle šéfa opoziční CDU Friedricha Merze se v zahraničí jen těžko najde někdo, kdo chápe, že Německo v době největší energetické krize za desítky let spoléhá na uhlí a plyn a zavírá tři bezpečné bezemisní elektrárny. Také předseda frakce CSU v německém Bundestagu Alexander Dobrindt ještě jednou vyzval vládu, aby své rozhodnutí přehodnotila.

Éra využívání jaderné energetiky byla v Německu zahájena v únoru roku 1962 spuštěním první jaderné elektrárny v Kahlu jihovýchodně od Frankfurtu. Výzkum a vývoj jaderné energie pro mírové účely ale začal již v 50. letech minulého století, kdy byly v Německu postaveny první výzkumné reaktory. Velký rozvoj budování jaderných elektráren nastal zejména v desetiletí po takzvaném ropném šoku v roce 1974. Poslední z nich byla uvedena do komerčního provozu v roce 1989. Instalovaný výkon rostl až do poloviny 80. let, kdy v roce 1986 poprvé překročil hranici 20 000 MW a v roce 1989 dosáhl rekordních 22 900 MW. Kolem 22 tisíc megawattů se pak výkon německých jaderných elektráren pohyboval až do roku 2011. V té době představovalo 17 jaderných reaktorů, které všechny vyrobila a postavila společnost Siemens, 15 % celkového instalovaného výkonu všech německých elektráren a více než jednu čtvrtinu výroby elektřiny - v roce 2010 to bylo 133 TWh.

Po éře nadšení z jaderné energie v padesátých a šedesátých letech se v Německu začaly objevovat protesty proti jejímu praktickému využívání už záhy po spuštění prvních elektráren a zesílily na počátku 70. let. V roce 1975 obsadilo 28 tisíc demonstrantů staveniště jaderné elektrárny ve Wyhlu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa a stavbu se jim podařilo zastavit. Po havárii v americké jaderné elektrárně Three Mile Island v Harrisburgu v Pensylvánii v roce 1979 vyšlo v Hannoveru a Bonnu do ulic kolem 200 tisíc lidí, kteří demonstrovali proti využívání jaderné energie. Následovaly další protesty všude tam, kde byly uvažované lokality pro zpracování a skladování radioaktivního odpadu. Protijaderné hnutí se stalo jedním z klíčových hnacích faktorů pro založení Strany zelených v roce 1980.

Protijaderné nálady výrazně posílila havárie v Černobylu a němečtí politici začali zdůrazňovat, že jaderná energie je pouze přechodná technologie, nikoliv budoucnost. Po roce 1989 se nové jaderné elektrárny přestaly stavět, ale veřejné protesty pokračovaly i v 90. letech, většinou proti přepravě vyhořelého jaderného paliva do zařízení na zpracování odpadu a potenciálních úložišť odpadů, například do Gorleben nebo Schacht Konrad.

V roce 2000 německá vláda uzavřela s energetickými společnostmi dohodu o postupném ukončení komerčního využívání jaderné energie pro výrobu elektřiny. Každé jaderné elektrárně byl přidělen zbytkový objem elektřiny tak, aby celkový výkon odpovídal průměrné životnosti 32 let.

Po havárii v jaderné elektrárně Fukušima v Japonsku v březnu 2011 ale německá spolková vláda rozhodla o ukončení využívání jaderné energie pro komerční výrobu elektřiny už do roku 2022. Z celkem 17 jaderných bloků bylo osm nejstarších odstaveno ihned po nehodě a v provozu jich zůstalo devět s celkovým výkonem 12 tisíc MW. Dalších šest bloků bylo odpojeno do roku 2021 a zbývající tři s výkonem těsně přes 4 tisíce MW, což zhruba odpovídá výkonu obou českých jaderných elektráren, měly být uzavřeny do konce loňského roku. Loni na podzim však německý kancléř Olaf Scholz nařídil, aby tyto tři zbývající elektrárny zůstaly kvůli energické krizi v provozu do poloviny letošního dubna.

Umfrage: Mehrheit hält deutsche AKW-Abschaltung für falsch | kurier.at
FDP und Grüne bewerten Atomausstieg kontrovers (pnp.de)
Energie - Dobrindt: Tür zur Weiternutzung der Kernenergie offen lassen - Wirtschaft - SZ.de (sueddeutsche.de)
Germany pushes to extend lifespan of three nuclear plants -letter
GERMANY
Nuclear energy timeline
Nuclear Power in Germany
The history behind Germany's nuclear phase-out
Germany: The Birth of the Nuclear Dilemma
Germany extends nuclear power amid energy crisis
Germany Confronts Its Nuclear Demons
Nuclear Is Germany’s Best Path Out of the Energy Crisis
Why Germany won’t give up on giving up nuclear
Nuclear Energy
Out of phase: The costs and benefits of Germany’s nuclear phase-out


reklama

 
Porta Educa
Porta Educa je agentura, věnující se osvětě v energetice.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

14.4.2023 07:43
Nějak nám ta demokracie nefunguje ...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.4.2023 07:53 Reaguje na Michal Uhrovič
když se politik dostane ke korytu, demokracii nepotřebuje...to, že je mimo jeho politické ego nevidí
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.4.2023 18:48 Reaguje na Michal Uhrovič
Ále funguje, vůbec se nebojte. A má samozřejmě pravidla. Tj. rozhodnutí vláda dělá na základě mandátu z voleb, ne na nějakém průzkumu veřejného mínění.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

16.4.2023 20:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Jinak řečeno - máme mandát, tak co je nám do lidí a do toho, co chtějí...
Dokud máme ten mandát, tak si uděláme to, co se nám hodí - ať je to sebevětší pitomost. A až se ukáže, že to opravdu BYLA pitomost, budeme už nepostižitelní. Ať si to po nás vyžerou naši nástupci.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.5.2023 20:53 Reaguje na Karel Ploranský
Totální pitomost. Dnešní vláda tam kandidovala s tím, že ty jaderky odstaví a proto ji Němčouři zvolili. Tam se tohhle řeší asi 40 let a kdyby to nechtěli, dávno to nikdo v programu nemá.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

14.4.2023 07:44
Prostě jednou se přijme zákon a i když se v průběhu času ukáže, že se jedná o nesmysl, tak zákon je nad bohem a tím spíš nad ubohými voliči. Ti musí ten nesmysl realizovat a jeho důsledky protrpět.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.4.2023 07:59 Reaguje na Richard Vacek
vtipné na tom je, že nejde ani tak o jádro, ale o technologii, tlakovou technologii chlazení, když selže, tak tu je radioaktivní mrak. Dnes se vyvíjí jiný systém chlazení solemi, tedy bez použití tlakového rozvodu. Budoucnost není v obřích jaderných elektrárnách ale diverzifikaci jaderných zdrojů MMR

A konečně, energetika je největším odběratelem vody z celého průmyslového mixu, takže se změnou technologie velmi ušetříme i vodní zdroje.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

14.4.2023 08:56 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ještě jepší je jaderná fúze. Ale přesto není rozumné čekat na holuby na střeše a vzít vrabce které tady máme a kteří například na příkladu Francie ukázali, že dovedou naplnit požadavky po levné elektřině a teplo na desítky let.
Pokud se bude požadovat náhrada fosilu jinou technologií, MMR to stejně nespasí, protože by musely být v každém městě, zatímco klasické jaderky v každém krajském městě.
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.4.2023 09:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Není pravda že když tlaková technologie selže, tak je tu radioaktivní mrak. Od toho mají tyto reaktory kontenjmenty, aby tu nebyl radioaktivní mrak. Na selhání tlakové technologie jsou ty reaktory projektované.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.4.2023 18:51 Reaguje na Richard Vacek
Omyl. Pokud mají lidé zájem o změnu, zvolí si politickou stranu, která ji velmi ráda dá do volebního programu.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

16.4.2023 21:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Bohužel, v praxi to tak nefunguje, protože v politice to všechno probíhá s časovým zpožděním. Boží mlejny tam melou příliš pomalu.
Nevím, jestli v Německu je strana, která má přímo v programu zachování jádra jako zdroje energie.
Pokud ano, občan si musí počkat do voleb, než jí bude moci dát hlas. A protože energetika není jediné téma, podle kterého si voliči vybírají kdo bude reprezentovat jejich zájmy, tak i ti, kteří by jádro rádi zachovali, budou možná přesto volit nějakou jinou stranu - protože od ní budou očekávat třebas lepší řešení důchodů, zdravotnictví, dopravy...
Pokud taková strana není, může na základě tohoto přání voličů vzniknout nová strana, která na tom svůj program postaví - ale taková nová, nezavedená strana nebude mít na dané politické scéně příliš velkou šanci, že by se stala rovnou stranou vládní - takže ani ona neznamená pro voliče šanci, aby její volbou prosadil své přání zachovat jádro.

Závěr:
Udělat kravinu, to jde rychle. Napravit to, to je běh na dlouhé trati.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.5.2023 20:57 Reaguje na Karel Ploranský
Nesmysl, Němci si asi už 40 let cíleně volí strany, které jádro odstaví. Až do Fukušimy to bylo dost na plichtu, ale pak dali mandát Merkelové s jasným příkazem to zrušit. To není jak naše dezolátní scéna, kde se všichno ožerou a zapomenou, co kdákali včera (Rajchl).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.4.2023 10:45
Bude to jako se Stalinovým památníkem na Letné. Konrád postavil, Helmuth zbourá.
Pouze bych podotkl, že je stopro přesvědčený, že se soukmenovci k jádru vrátí .
Bez jádra, stejně jako v kuchyni bez soli , to prostě nepůjde.
Ledaže by jim energii nosili velbloudi z Afriky a Asie.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

14.4.2023 10:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
je to prý německá povaha. Dotahovat věci do konce za každou cenu.
A Křetínský a Tykač si mnou ruce a jásají ..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.4.2023 18:54 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tím bych si nebyl jistý, v Německu se tenhle problém řeší snad 50 let.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.4.2023 19:05 Reaguje na Pavel Hanzl
A dotáhnou ho do totálního konce. Souhlasím s vámi.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

16.4.2023 21:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Jo?
A kde je, prosím pěkně, to řešení?

Vím, že to bohužel nejde.
Ale kdyby to šlo, tak bych Němce důsledně odstřihl od možnosti odebírat elektřinu od nás, z Francie, prostě odkudkoliv, kde se na její výrobě podílí jádro.
A pak bych se skvěle bavil...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.4.2023 12:00 Reaguje na Karel Ploranský
Jasně, aby se Německo nezamořilo jadernými elektrony.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.5.2023 20:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ve světě naopak nejde prakticky nikdy nic, na tom je to celé přece postavené.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist