https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/profesni-sdruzeni-eu-chce-bezemisni-novostavby-a-rychlejsi-tempo-renovaci.udajne-plosne-zateplovani-nehrozi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Profesní sdružení: EU chce bezemisní novostavby a rychlejší tempo renovací. Údajné „plošné zateplování“ nehrozí

26.3.2023
Pokládání izolace
Pokládání izolace
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
EU chce v rámci směrnice o energetické náročnosti budov motivovat členské státy, aby výrazně zrychlily tempo renovací budov. Aktuálně schválený dokument zatím ale pouze vyjadřuje stanovisko Evropského parlamentu, které se výrazně liší od pozice členských států, jejichž hlas zastupuje Rada EU. Žádné nové povinnosti pro majitele nemovitostí nejsou dojednány. Smysl směrnice a tím i vzkaz pro vlády členských zemí je ale už teď jasný: zrychlit tempo renovací budov a podpořit ho poradenstvím, nízkoúročenými půjčkami, informační kampaní a dalšími nástroji.
 
Kvalitní renovace budovy dokáže snížit náklady na její provoz o 70 až 90 %. Návratnost činí při současných cenách energie je kolem 10 let. Budovy zodpovídají v Evropské unii za 40 % spotřeby energie a za 36 % emisí skleníkových plynů. Jejich úspornější provoz je nutný pro dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Zároveň se tím domácnosti a instituce zajistí proti vysokým cenám energie a státy zvýší svojí energetickou bezpečnost.

Pozice Rady EU

Stanovisko Rady EU, tedy členských států, dojednané 25. října 2022 za českého předsednictví, požaduje, aby novostavby nad 2000 metrů čtverečních byly od roku 2028 bezemisní, všechny novostavby by pak měly být bezemisní od roku 2030. Do roku 2030 by pak mělo být zrenovováno 15 % nejhorších budov a do roku 2034 dalších 10 %. Pro bytové domy by stát musel nabídnout takové prostředí, aby sledovaly progresivní renovační trajektorii a do roku 2033 byly průměrně v energetické třídě D. Rodinné domy navrhují členské státy vyjmout.

Pozice Evropského parlamentu

Evropský parlament svou pozici přijal 14. března 2023. Parlament navrhuje, aby se všechny nové veřejné budovy stavěly v bezemisním standardu od roku 2026, všechny budovy pak od roku 2028. Od stejného roku navrhuje parlament využití solární energie na nových budovách, pokud to je technicky a ekonomicky možné. Od roku 2032 by stejné opatření mělo platit i pro budovy procházejí větší renovací. Co se týče povinných renovací, ty by měly platit pro obytné budovy v nejhorších energetických třídách F a G a to od roku 2030. O tři roky dříve by stejné nařízení mělo platit pro ostatní budovy v těchto dvou nejhorších energetických třídách. Členské státy pak mohou z této povinnosti do roku 2037 vyjmout až 22 % budov.

Další postup

Nyní začínají tzv. trialogy, tedy evropská jednání o návrhu směrnice mezi Radou, Parlamentem a Komisí. Tato jednání vždy vede předsednická země EU, u této směrnice se očekává, že ji bude řídit v rámci svého předsednictví až Španělsko od července tohoto roku. Kompromisní stanovisko mezi návrhem evropského parlamentu a Rady EU by tak mohlo být dojednáno na konci tohoto roku. Poté začne dvouleté transpoziční období, kdy jednotlivé členské státy začnou směrnici zapracovávat do své národní legislativy. Důležité je dodat, že požadavky směrnice se vztahují na členské státy jako celek, až ty musí zajistit podmínky, aby požadavky plnili vlastníci jednotlivých budov.

Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy21, říká: „Jedna ze dvou evropských pozic k návrhu směrnice o energetické náročnosti budov budí velké vášně. Nicméně teprve začínají trialogy a dá se očekávat, že na konci roku bude výsledný kompromis mezi stanovisky Rady a Parlamentu. Požadavky směrnice se budou vztahovat na členské státy, ne jednotlivé vlastníky budov. Ty pak budou muset zajistit takové prostředí, aby vlastníky motivovaly ke kvalitním renovacím. Z EU k nám na tyto účely proudí obrovské množství prostředků.“

Vítězslav Malý, ředitel Centra pasivního domu, říká: „Návrh směrnice vnímáme jako příležitost ke koncepční a dlouhodobé práci vedoucí ke zrychlení a zkvalitnění renovací všech typů budov. Stát by měl podpořit bezplatné energetické poradenství a předprojektovou přípravu, aby si každý mohl rozmyslet, jak k investici do renovace přistoupí. Měl by rozšířit možnosti investiční podpory o zvýhodněné renovační úvěry, které by pomohly předfinancovat a dofinancovat dotaci z programů jako je Nová zelená úsporám. Díky těmto pobídkám můžeme tuto příležitost využít naplno a zároveň se ochránit proti vysokým cenám energie.“

Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR, říká: „Výsledná podoba směrnice a z ní vyplývající povinnosti pro jednotlivé členské státy jsou ještě daleko. Ale už nyní by vláda měla dát jasně najevo, že 2 až 3krát rychlejší tempo kvalitního zateplování budov potřebujeme bez ohledu na to, co domluvíme v EU. Musíme také směřovat ke kvalitním projektům, zateplení méně než 20 cm izolantu v této době už nedává smysl. Stavební sektor pak potřebuje předvídatelné a stabilní prostředí, abychom byli schopni poptávku po těchto opatřeních dlouhodobě uspokojit.“


reklama

 
Profesní sdružení

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

26.3.2023 07:36
snít a představovat si můžeme cokoliv, bude to, na co budeme mít a popravdě na vyhladovělé, předlužené Evropě už toho moc k mání není. Ekonomická dynamika v Evropě už dávno není.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.3.2023 11:18
Prostě pokračování v nastoupeném směru, kdy si bez dotací člověk ani neuprdne. Životodárná voda pro různé šíbry a obchodníky s teplou vodou. Přitom stát má už dávno možnosti, jak konání lidí usměrňovat žádoucím směrem. Například DPH - její případná nulová sazba na izolační materiály, fotovoltaiku a tepelná čerpadla by vedla k vyšší spotřebě bez různých parazitů. A to je i důvod, proč touto cestou stát nejde.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.3.2023 17:02 Reaguje na Richard Vacek
jenže ten stát taky z něčeho musí žít, řídit stát podle slevového letáku řídit nelze, podle něj se dá jen zbankrotovat
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.3.2023 19:22 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Pokud by se nedanily izolační materiály, tak o to méně by
stát vydal na dotace do zateplení. Takto se peníze přelévají z DPH do dotací a za nehty zůstávají každému, který se na tom přiživuje.
Dotace jsou totiž morem ekonomiky EU, které umožňují
část investic "odklonit" a zašantročit. Cena po slevě
není nikdy u seriózního obchodníka nižší, než cena nákupní
+ zisk, ale ostatní nadsadí prodejní cenu o desítky procent
a pak poskytují reklamovanou údajnou slevu. Stát by tím ušetřil na administrativním zpracováním dotací, které zaměstnávají stovky úředníků. Ti, ale spolu se šíbry přiživujícími se na dotacích rušení dotací brání a naopak vymýšlejí nové. Ve výsledku bohatnou i ti, co nedělají
nic potřebného, ale jsou pro chod toho paskvilu nezbytní.
Povím vám příběh mého nákupu zboží v ceně 20 tisíc, když
na něho dávala EU dotaci až 50%. Po třech létech dotace
skončily a totéž zboží bylo za 14 tisích. Ejhle, že by
až takový pokles výrobních nákladů při vyšších mzdách,
energiích atd. a nebo byla ta cena v době dotací pouze
nadsazená, protože se to zákazníkům i tak vyplatilo?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.3.2023 11:50
Evropa chudne. A kdo nepostaví dnes, nepostaví vůbec.
Odpovědět

vladimír šmídl

26.3.2023 13:40
Na konci vývoje bude bezemisní člověk.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.3.2023 17:03 Reaguje na vladimír šmídl
to je humorné uhlíková jednotko :-)
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

26.3.2023 21:39
A co takhle 50 cm nebo rovnou metr polystyrenu. A ty co to nesplní, tak povinně zbourat a postavit bez emisní chatrč. Já dodávám, že od teď bych těm všem co vymýšlí tyhle zhovadilosti stanovil, aby jim bylo povoleno užívat opravdu jen to co je vyrobeno bez jediného čmoudu a to od těžby až po finální výrobek a dovoz domů.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.3.2023 15:01 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Co máte proti 50 cm tepelné izolace? Takto zateplený dům je velmi příjemný na bydlení a vůbec nemusí být dražší, než obyčejný dům.

Bohužel touto cestkou EU jít nechce. Chtějí dát hlavně všude maximum FVE a vytvořit nerovnováhu mezi výrobou/spotřebou v rámci ročního chodu. Nepříliš dobře zateplené budovy tedy nadále budou výrazně přispívat k destabilizaci sítě.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist