https://ekolist.cz/cz/publicistika/civilizace/copernicus-v-roce-2024-byla-v-severni-i-jizni-americe-zaznamenana-mimoradna-aktivita-pozaru
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Copernicus: V roce 2024 byla v Severní i Jižní Americe zaznamenána mimořádná aktivita požárů

13.12.2024 05:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pravidelné sledování emisí požárů v přírodním prostředí, které v průběhu roku 2024 prováděla služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), poukázalo na významnou aktivitu v několika regionech po celém světě. V Severní a Jižní Americe došlo v průběhu roku k obzvláště intenzivním požárům, které zasáhly zejména mokřady Pantanal, Amazonii, Kanadu a západ USA. Nadprůměrné emise požárů zaznamenala také východní Eurasie, včetně oblasti za polárním kruhem.
 
Na většině amerického kontinentu panovalo velké sucho, což zvyšovalo pravděpodobnost výskytu rozsáhlých požárů. V oblasti Amazonie, kde se sucho vyskytuje od poloviny roku 2023. V Severní tropické oblasti Jižní Ameriky bylo období požárů mezi lednem a dubnem obzvláště intenzivní, přičemž významná aktivita požárů byla hlášena ve Venezuele a severním brazilském státě Roraima. Také Bolívie zaznamenala v prvních měsících roku zvýšené emise požárů, které pokračovaly po většinu zbytku roku.

V oblasti Pantanalu, největší tropické mokřadní oblasti na světě, byla v roce 2024 zaznamenána nebývalá aktivita požárů, která měla pro tento ekosystém vážné následky. Údaje systému CAMS o emisích uhlíku z požárů v přírodním prostředí odrážejí tento neobvyklý nárůst aktivity požárů ve státě Mato Grosso do Sul (kde se nachází většina mokřadů Pantanalu) za období květen-červen, kdy odhadované emise uhlíku z požárů v přírodním prostředí v regionu za období květen-červen činí 3,3 megatuny uhlíku; je to nejvyšší hodnota za 22 let existence souboru údajů o emisích z požárů systému CAMS a téměř trojnásobek předchozí nejvyšší hodnoty emisí za toto období v roce 2009. Pro srovnání, ve stejném období vyprodukovaly lesní požáry v legální Amazonii 7,6 megatun uhlíku.

Celkové odhadované emise z požárů v Mato Grosso do Sul za rok se odhadují na 18,8 megatun uhlíku a jsou nejvyšší v souboru údajů o emisích z požárů CAMS. Celkové roční odhadované emise ve výši 176,6 megatun uhlíku pro legální Amazonii byly nejvyšší od roku 2010.

Navíc v období lesních požárů v Mexiku a Střední Americe, které obvykle probíhá mezi březnem a květnem, byly zaznamenány nadprůměrné emise. Zejména Nikaragua zaznamenala ve stejném období nejvyšší emise uhlíku z lesních požárů v souboru dat CAMS.

Měsíční globální lokalizace požárů a zářivý výkon požárů od ledna do listopadu 2024 z globálního asimilačního systému požárů CAMS (GFAS) na základě pozorování družice MODIS.
Měsíční globální lokalizace požárů a zářivý výkon požárů od ledna do listopadu 2024 z globálního asimilačního systému požárů CAMS (GFAS) na základě pozorování družice MODIS.
Zdroj | CAMS/ECMWF
Prohlédnout celou animaci

Kromě požárů v Pantanalu pokračovala v Bolívii i Brazílii v průběhu roku značná aktivita požárů. Extrémní to bylo zejména v Bolívii, kde byly roční emise uhlíku z požárů s velkým náskokem nejvyšší v souboru dat CAMS GFAS. V důsledku intenzivní požární činnosti došlo v některých oblastech Bolívie a Brazílie na delší dobu k výraznému zhoršení kvality ovzduší. V některých oblastech překračovaly koncentrace jemných prachových částic PM2.5 po celý srpen, září a říjen směrnice WHO pro kvalitu ovzduší pro denní průměrné koncentrace PM2.5 15 μg/m3.

Mark Parrington, vedoucí vědecký pracovník služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service, říká: "Z hlediska globálních emisí požárů v roce 2024 nejvíce vynikly lesní požáry v Severní a Jižní Americe. Rozsah některých požárů dosáhl historických hodnot, zejména v Bolívii, V Pantanalu a v částech Amazonie a Kanady byly přírodní požáry opět extrémní, i když ne v rozsahu roku 2023. Dopady všech těchto požárů měly dopady na kvalitu ovzduší v kontinentálním měřítku s vysokými přízemními koncentracemi pevných částic a dalších znečišťujících látek, které přetrvávaly několik týdnů. V rámci systému CAMS pečlivě sledujeme požáry vegetace po celém světě v průběhu celého roku, abychom lépe pochopili, jak se mohou měnit období požárů a co to znamená pro kvalitu ovzduší a potenciální dopady."

V roce 2024 došlo k výrazné aktivitě požárů také v regionech Severní Ameriky. Po extrémním počtu požárů a odhadovaných emisích v roce 2023 byly rozsáhlé části západní Kanady opět zasaženy významnými požáry. Významné emise z lesních požárů byly v květnu zaznamenány v severovýchodní Britské Kolumbii, kde odhadované emise uhlíku dosáhly v tomto měsíci 13,5 megatun uhlíku pro tuto provincii, což je nejvyšší květnová hodnota v souboru údajů GFAS pro tuto provincii a třikrát vyšší než celková hodnota pro květen 2023. Po zbytek léta pokračovaly lesní požáry s vysokou intenzitou a významnými emisemi v Albertě, Severozápadních teritoriích a Saskatchewanu. Na konci typické požární sezóny zaznamenala Kanada druhé nejvyšší emise uhlíku z lesních požárů v souboru údajů GFAS, výrazně nad průměrem a pouze pod bezprecedentními hodnotami z roku 2023.

V USA zaznamenal nejvyšší emise uhlíku za červenec stát Kalifornie a nejvyšší emise za červen až srpen stát Oregon. Navzdory těmto intenzivním požárům jsou emise uhlíku v USA celkově mírně pod průměrem let 2003-2023. Evropa zažila téměř průměrnou sezónu lesních požárů s některými významnými epizodami, jako byly ty, které se vyskytly v Portugalsku v září a v Severní Makedonii, Řecku a dalších částech východní Evropy a Balkánu během letních měsíců.

V horní části regionu ASEAN si tradičně vysoké emise lesních požárů v posledních dvou desetiletích ve většině zemí udržely klesající tendenci. V sezóně 2024 (leden až březen) byly emise obecně podprůměrné, s některými výjimkami ke konci sezóny, zejména v Myanmaru a Laosu. A konečně, s postupujícím létem na jižní polokouli CAMS pozorně sleduje požáry křovin v Austrálii.

Více informací o požárech v roce 2024 najdete v tomto článku.
Přístup na stránku globálního monitorování požárů CAMS.
Další informace o monitorování požárů najdete v odpovědích na otázky a odpovědi systému CAMS Wildfire Q&As.


reklama

 
Copernicus / ECMWF

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.12.2024 05:14
Co se děje v centru glóbu, na to asi netřeba slov. Katastrofa...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist