Radek Drahný: Skládky dřeva nejsou dětské prolézačky!
V letošním roce v Krkonoších stále ještě zpracováváme nadprůměrné množství kůrovcem napadeného dřeva. Likvidujeme také poškozené dřevo na některých větrnými kalamitami postižených lokalitách. V neposlední řadě se v posledních týdnech více než obvykle zaměřujeme na vyhledávání a likvidaci nebezpečných stromů. Kromě toho probíhají i úmyslné zásahy ve prospěch změny druhové skladby krkonošských lesů.
Logistika těženého spočívá v přepravě pokácených kmenů lanovkou nebo vyvážecí soupravou na odvozní místo. Tam pro ně přijede odvozní souprava, která jednotlivé kmeny naloží a odveze k dalšímu zpracování. Ideální je, aby těžba a odvoz na sebe bezprostředně navazovaly, ale pokud není dostatek odvozních kapacit, nebo když je v jednom čase velké množství vytěžených kmenů, hromadí se dřevo na skládkách. Ty jsou v souladu s našimi směrnicemi označeny informačními cedulemi a bezpečnostní páskou s nápisem „vstup zakázán“. Bohužel se často setkáváme s poškozením tohoto označení.
Lesy Krkonoš zaujímají 80 % rozlohy Krkonošského národního parku a v současné době jsou i přes nepříznivé vlivy minulých let (kůrovec, větrné kalamity) v nejlepším stavu za posledních 200 let. I díky našem ochranářsko-lesnickému přístupu k hospodaření jsme držiteli certifikátů PEFC a FSC, které deklarují, že zdejší lesy jsou obhospodařovány šetrným způsobem. Například nejsou povoleny holoseče, používání chemických prostředků či pálení klestu v lese. Lesy jsou postupně převáděny na věkově rozrůzněné porosty s větším podílem listnatých stromů a jedle. V budoucnu pak budou odolnější před větrnými, sněhovými a kůrovcovými kalamitami. Významný podíl dřeva zůstane v lese k zetlení, ke zvýšení druhové rozmanitosti rostlin a živočichů, k obnově půdního prostředí, lepšímu zachycení vodních srážek (zmírnění povodní) a zdraví ekosystému. Přednostně jsou v lese ponechány doupné stromy jako hnízdiště ptáků. Hospodaření podle standardu FSC klade na správce lesa zvýšené nároky, je ale k přírodě odpovědnější.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (19)
Lukas B.
10.9.2022 08:20děsím se toho, že jednou dojde k neštěstí a následnému soudu, a má to potenciál výrazně zasáhnout do "tereziánských" práv volného pohybu krajinou.
smějící se bestie
10.9.2022 08:37 Reaguje na Lukas B.Jan Škrdla
10.9.2022 13:07 Reaguje na smějící se bestiesmějící se bestie
10.9.2022 13:44 Reaguje na Jan ŠkrdlaDemokracie je i povinnost, odpovědnost za sebe sama - ne anarchie, jak si mnozí mysli i předvádějí.
Jan Škrdla
10.9.2022 16:07 Reaguje na smějící se bestiePavel Jeřábek
12.9.2022 22:19 Reaguje na smějící se bestiePravda - máma nejdřív zkusila zda skládka je bezpečná, protože věděla, že nic jiného ji stejně nemůže čekat, než že na skládku vylezeme.
No a potom když bylo nejhůř, nám vytáhla nohu, která zapadla do mezery mezi kládami.
Ale to jeden naprosto zásadní rozdíl mezi námi před půl stoletím a dnešními dětmi.
Byli jsme vyběhaní, vsadím, že pevnější vazy na nohách, než dnešní asfaltové děti, a hlavně, máma nás vychovávala nepřeceňovat svoje možnosti.
Takže - co si vybavím - maximálně odřené kotníky, když jsme se propadli do mezery.
Katka Pazderů
13.9.2022 05:34 Reaguje na Pavel JeřábekJarek Schindler
13.9.2022 15:09 Reaguje na Katka PazderůLukas B.
13.9.2022 18:23 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
13.9.2022 20:26 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
14.9.2022 14:01 Reaguje na Jarek Schindlermějme kládu ne úplně rovnou, nebo kládu s pár cm vyčnívajícím sukem pořádné větve. posaďte kládu na nezpevněnou plochu tvořenou od slunce sežehnutým trávníkem na půdě tvořenou jemnozrnnou soudržnou zeminou tak, že jedním tím kolenem/sukem opírá o zem a je ve stabilní rovnováze. otočte kohoutkem a pusťte na čtrnáct dní deštivé počasí, pak kohoutek zavřete, nechte svítit sluníčko a pošlete okolo skupinku turistů, které kláda zlákala k usednutí, odpočinku a svačině. co se za těch 14 deštivých dní stalo? půda rozměkla a koleno klády se zabořilo, a ze stabilní rovnováhy se stala rovnováha labilní, čili kláda visí na vlásku, a jakmile první turistka usedne, tak se kláda o třetinu otočky pootočí.
Svatá Prostoto
14.9.2022 15:58 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
14.9.2022 21:26 Reaguje na Svatá ProstotoLukas B.
11.9.2022 09:31 Reaguje na1. to je zákon velkejch čísel - většině se nic nestane a někomu jo, stejně argumentují domorodky co bez problémů porodily doma na podlaze v kuchyni.
2. když tenkrát někoho klády rozmačkaly (nebo se utopil v rybníce nebo spadl z kola a rozbil si hlavu nebo vlezl na stavbu a tam spadl z jeřábu), tak nikoho nenapadlo někoho žalovat nebo hledat viníka jinde než v dítěti nebo rodičích. dneska Vám zloděj spadne do nezakryté studny na Vaší zahradě, a půjdete nakonec bručet Vy. výsledkem je to, že nemůžete povozit děti na valníku za traktorem, po sousedsku postavit prolejzačky a já se bojím, že výsledek bude ten, že majitel lesa (nebo firma provádějící lesopráce) bude uzavírat vstup do obrovské plochy lesů - všude tam, kde se skladuje dřevo.