https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/radek-kubala-pojistovny-temer-neresi-plyn-a-ropu.pokud-to-nezmeni-dopadum-klimaticke-krize-se-nevyhneme
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radek Kubala: Pojišťovny téměř neřeší plyn a ropu. Pokud to nezmění, dopadům klimatické krize se nevyhneme

28.4.2022
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
I vlivem ruské agrese na Ukrajině jsme se ocitli na klíčové křižovatce, ze které se můžeme vydat buď cestou do klimatické katastrofy, nebo naopak k čisté a udržitelné budoucnosti. Pojišťovny budou při rozhodování hrát klíčovou roli. Dosud však téměř žádná z nich neřeší plyn a ropu, ačkoliv podle vědců musíme s fosilními palivy skončit co nejdříve. Takové jsou hlavní závěry reportu s názvem Pojišťovny a energetika na rozcestí: krmení fosilního monstra, nebo čistá energie svobody?, který ve čtvrtek 28. dubna vydala platforma Re-set.
 
Většina pojišťoven již odmítá pojišťovat uhelnou infrastrukturu. Během loňského roku oznámily například Allianz, Kooperativa i Generali ukončení pojišťování uhelných elektráren ČEZu i Sev.en Energy. V otázce plynu a ropy však pojišťovny i nadále selhávají. Z šesti největších pojišťoven operujících v České republice se tímto tématem zabývají jen dvě. Dle zjištění reportu navíc pojišťovna Allianz doslova vlastní tuzemské plynovody Gazela a Antilopa, které do České republiky přivádějí plyn z Ruska.

Z naší analýzy vyplývá, že žádná z pojišťoven nemá plynovou a ropnou politiku, která by odpovídala závažnosti klimatické krize. Alespoň nějakou politiku mají pouze Generali a ČSOB pojišťovna, ale i ty jsou velmi slabé. Plyn a ropa přitom výrazně přispívají k prohlubování klimatické krize. Navíc skrze jejich prodej financuje ruský prezident Putin svou agresi na Ukrajině. Pojišťovny dnes rozhodují, jestli budeme i nadále krmit fosilní monstrum – například skrze stavbu nových plynových elektráren – nebo půjdeme cestou míru a udržitelnosti.

Report hodnotil plynové, ropné a uhelné politiky šesti největších pojišťoven operujících v České republice, tedy konkrétně Allianz, ČPP, ČSOB pojišťovny, Generali, Kooperativy a Uniqa. Pojišťovny mohly získat až čtyřicet bodů: třicet za propracovanou plynovou a ropnou politiku a deset za kvalitní uhelnou politiku. Nejvíce bodů získaly postupně ČSOB pojišťovna (14), Generali (13), Allianz (11), Kooperativa, ČPP (obě 7 bodů) a nakonec Uniqa (6 bodů).

Jak je vidět, žádná z pojišťoven nedosáhla v našem hodnocení ani poloviny možných bodů. Oceňujeme, že většina z nich už odmítá pojišťovat uhelnou infrastrukturu. Je však ostudné, že nadále udržují při životě plynový a ropný průmysl, který dnes a denně ohrožuje životy miliony lidí. Požadujeme, aby pojišťovny přidaly ve snaze chránit klima a odmítly pojišťování všech nových plynových a ropných projektů.

Report má sloužit zejména jako zpětná vazba pro pojišťovny, ale také jako nástroj k nastavování strategií pro české klimatické hnutí. Otázkou klimatu a finančních institucí se v České republice od loňského roku zabývá koalice Zastavme špinavé prachy, která od 6. do 10. června pořádá druhý ročník akčních dnů proti špinavému pojištění.


reklama

 
foto - Kubala Radek
Radek Kubala
Autor je aktivista, výzkumník z organizace Re-set a expert na financování fosilní infrastruktury.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jaroslav Studnička

28.4.2022 11:17
Pokud se nepletu, zemní plyn byl v rámci taxonomie uznán jako dočasný zdroj.
Toto by měli ctít i pojišťovny, aby princip taxonomie zůstal zachován.

Na druhou stranu, co čekat od p. Kubaly a podobných...
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

2.5.2022 13:53 Reaguje na Jaroslav Studnička
Co na tom, že pokud se započtnou emise metanu při těžbě a přepravě nadělají víc škody na Joule vyrobený ze zemního plynu než kolik se ušetří na spálení uhlí.

metan má sice 4x menší životnost než CO2 ale je cca 80x silnější.

průměrné úniky jsou kolem 3 procent... to snadno dožene tu 50 procentní úsporu skrz CO2.

Pálení plynu je "environmentálně" horší pro planetu jako celek než pálení uhlí.


ta slavná "taxonomie" není nic jiného než výsledek Německého lobbingu - s cílem zajistit jejich investičním fondům a bankám ekonomickou návratnost investic do ruských trubek.

co potřebujeme je celou taxonomii kompletně poslat do háje.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

2.5.2022 20:27 Reaguje na Vaclav Sobr
Souhlasím s Vámi, nicméně když už to tak jednou je nastavené, tak by se to mělo principiálně dodržovat se vším všudy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.4.2022 12:45
"Oceňujeme, že většina z nich už odmítá pojišťovat uhelnou infrastrukturu."

... tak doufejme, že zase fofrem začnou. Protože jak to vypadá s plynem a ropou teď máme v přímém přenosu, a jak to vypadá s Ruskem taky.

Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.4.2022 12:49
Zajímavé zjištění viz nadpis. Chování našich pojišťoven je schopno způsobit globální klimatickou krizi. Blahopřeji k tak vytříbeným schopnostem myšlení! To by si "klimaskeptici" mohli přidat do tabulky svých důvodů, proč se současné klima mění.
Odpovědět
EN

Emil Novák

28.4.2022 12:52
Autor je aktivista a tím je řečeno vše. Pojišťovny tu nejsou kvůli řešení "klimatické krize" ale kvůli pojišťování svých klientů. Až budeme mít lepší náhradu za uhlí, plyn a ropu, tak tyto komodity skončí v propadlišti dějin úplně bez přispění pojišťoven i aktivistů, ale určitě ne dříve, i kdyby se všichni aktivisté světa na hlavu postavili.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.4.2022 14:16 Reaguje na Emil Novák
1*
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

28.4.2022 14:25
Doufejme, že pojišťovny fofrem pojistí a banky zafinancují projekt nějakého terminálu na zkapalněný plyn, ze kterého povede trubka do Česka. Doufám, že bude dost svářečů a ocelových trubek aby se to dalo zrealizovat co nejrychleji. Já tedy topím vlastním palivovým dřívím a ohřívám s ním i TUV ve slušně zatepleném domě ale nerad bych sledoval masivní pokles české ekonomiky a potíže svých sousedů zapříčiněné zaslepeným aktivismem několika obyvatelů jurt.
Odpovědět
kk

karel krasensky

28.4.2022 19:50
Važení diskutující,ti z vás ,kteří jsou vyššího věku snažte se zemřít dokud metan teče.Krematoria jím totiž spalují.Myslím to s vámi dobře at pak neskončíte vrstva nebožtíku,vrstva nehašeného vapna.
Odpovědět
va

vaber

1.5.2022 10:14 Reaguje na karel krasensky
nehašené vápno je taky energeticky náročné, udržitelné je ,pouze, nechat nebožtíky sežrat divé zvěři,
jen se divím ,že žádný ekologista nebo MŽP ještě spalování nebožtíků nenapadl ,určitě se při tom emituje do ovzduší hodně škodlivin a ušetřil by se oškivý ruský plyn
Odpovědět

Viktor Šedivý

1.5.2022 19:00
Pojišťovny jsou tu proto, aby klientům pomohly vyrovnávat rizika.

Svinské aktivistické nátlakové akce ať si dělají pošahaní adolescenti.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.5.2022 07:04
Jen vzhůru a dál. Do světlýc zelených zítřků.
Do zelené ekonomické chudoby a zeleného ekonomického kolapsu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.5.2022 13:01
Zelení aktivisti by nyní měli chodit kanály. A nelozit mezi lidi.
Nebýt zelených aktivistů. měli bychom dost energie z uhlí na dalších 10- 20 let, dost jaderných elektráren, protože by se nestavěly 15 - 20 let, ale třeba 8 let, v Německu by nezrušili tamější jaderné elektrárny a 3/4 tamějších uhelných, nedovážely by se tisíce tun rozemletých lesů z Kanady a Brazílie a hlavně krvavvý Putinův plyn by nebyl náš hlavní zdroj energie, ale jen okrajový doplňkový, který by šel utnout ze dne na den.
Ovšem díky mnohaleté činnosti zelených aktivistů v EU, jejím výsledek je třeba Greten Deal a další zelené nesmysly, jsme s plynem naletěli Putinovi na vidle a musíme penězi za jeho krvavý plyn Putinovi financovat jeho válku na Ukrajině a zabíjení a mučení Ukrajinců.
Ovšem zelení aktivisti se tváří jakoby nic.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

14.5.2022 09:55
A co krmení přemnožené Afriky a s tím spojená likvidace deštných pralesů, to bude pokračovat?
Proč pojišťovny pojišťují lodě s obilím?
Čím míň pralesů - tím víc sucha!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist