https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/radek-kubala-materska-spolecnost-komercni-banky-se-stahuje-z-ruska-a-jeji-akcie-hned-posilily
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radek Kubala: Mateřská společnost Komerční banky se stahuje z Ruska a její akcie hned posílily

13.4.2022
Société Générale prodává svůj podíl v Rosbank. Má v ní "podíl" 99 procent - tedy je přesnější říct, že prodává svou banku Rosbank. V posledních 15 letech se Societé Generale (jedna ze tří největších francouzských bank) v Rusku velmi silně angažovala a už od roku 2013 vlastnila více než 90 procent Rosbank.
 
Akcie Société Générale po oznámení zpevnily na pařížské burze až o osm procent.

Tento odklon je nejen dobrá zpráva pro Ukrajinu, ale i pro klima. Société Générale totiž patří k významným podporovatelům ruského fosilního byznysu. Jen v posledních dvou letech půjčila ruskému Lukoilu necelou miliardu dolarů. Z vyjádření francouzské banky však není jasné, zda končí i s podporou Lukoilu.

Naše závislost na fosilních palivech už dávno není technologickou nutností. Obnovitelné zdroje (OZE) vyrábějí elektřinu levněji než fosilní. I bez započtení dopadů na životní prostředí. Naše závislost na fosilní energetice je v tuto chvíli uměle udržována velkými investory, kteří s ní stále spojují svůj kapitál, který by namísto toho mohli efektivně využít na budování OZE.

Současná krize donutila některé firmy přehodnotit kam investují miliardy eur. Je dobře, že Société Générale dala podobně jako nedávno Allianz přednost lidským životům na Ukrajině. A je potřeba, aby tento přístup udržela a přestala kompletně podporovat rozvoj fosilních paliv, tedy kromě uhlí také ropy a plynu.

Na propojení mezi Komerční bankou a ruským fosilním byznysem, který přímo i nepřímo financuje vládu Vladimira Putina, upozornila v Čechách koalice Zastavme špinavé prachy minulý týden v rámci mezinárodní kampaně Putin100.

Société Générale byla velkým investorem do ruského fosilního průmyslu. Její dnešní krok vynucený tlakem veřejnosti, chápeme i tak, že nebude nadále půjčovat ruskému fosilnímu byznysu. Proto se nám zdá tento postup rozumný. Pokud chceme zabránit mnohem větším katastrofám, musíme přestat investovat do fosilních paliv, které ohrožují nás všechny. Nyní by se měly banky UniCredit a Raiffeisen chytnout za nos a také přestat spolupracovat s ruskými energetickými firmami. Klimatická krize nepočká a čím dříve banky a pojišťovny opustí fosilní paliva, tím lépe.

Kampaň špinavé prachy dlouhodobě upozorňuje na banky a pojišťovny podporující fosilní paliva s cílem přesvědčit je, aby svými investicemi neprohlubovaly klimatickou krizi, ale aby ji naopak pomohly řešit. dlouhodobě upozorňuje na banky a pojišťovny podporující fosilní paliva s cílem přesvědčit je, aby svými investicemi neprohlubovaly klimatickou krizi, ale aby ji naopak pomohly řešit.


reklama

 
foto - Kubala Radek
Radek Kubala
Autor je aktivista, výzkumník z organizace Re-set a expert na financování fosilní infrastruktury.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

13.4.2022 14:59
Boha jeho, to je zase úchylárna.

Abstrahujme od odchodu z Ruska, který je jedině dobře. Ale současně zcela přirozeně roste, a to to zejména ze strany zemí EU, tlak na zvýšen produkce fosilních paliv (ropa+plyn) z ostatních destinací. To v řadě případů nepůjde bez značných investic. Takže pointa článku je totál ptákovina, v dnešní době právě z důvodu zajištění energetické bezpečnosti Evropy (ale ten tlak je třeba i v USA) je nezbytné podporovat investice do těžby ropy a plynu.
To je prostě ve střednědobém horizontu nutnost. Sice bohužel, ale prostě je.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.4.2022 17:52
A proč o tom informuje ekolist.cz ?
Odpovědět
va

vaber

15.4.2022 09:01
ještě chybí říci kdo podíl od Société Générale koupil,
ruský oligarcha co žije v V Americe
Odpovědět
ZK

Zan K.

22.4.2022 12:42
Inu pár akcionářů se asi zaraduje a zbytek utáhne opasky.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist