Radek Kubala: Mateřská společnost Komerční banky se stahuje z Ruska a její akcie hned posílily
Tento odklon je nejen dobrá zpráva pro Ukrajinu, ale i pro klima. Société Générale totiž patří k významným podporovatelům ruského fosilního byznysu. Jen v posledních dvou letech půjčila ruskému Lukoilu necelou miliardu dolarů. Z vyjádření francouzské banky však není jasné, zda končí i s podporou Lukoilu.
Naše závislost na fosilních palivech už dávno není technologickou nutností. Obnovitelné zdroje (OZE) vyrábějí elektřinu levněji než fosilní. I bez započtení dopadů na životní prostředí. Naše závislost na fosilní energetice je v tuto chvíli uměle udržována velkými investory, kteří s ní stále spojují svůj kapitál, který by namísto toho mohli efektivně využít na budování OZE.
Současná krize donutila některé firmy přehodnotit kam investují miliardy eur. Je dobře, že Société Générale dala podobně jako nedávno Allianz přednost lidským životům na Ukrajině. A je potřeba, aby tento přístup udržela a přestala kompletně podporovat rozvoj fosilních paliv, tedy kromě uhlí také ropy a plynu.
Na propojení mezi Komerční bankou a ruským fosilním byznysem, který přímo i nepřímo financuje vládu Vladimira Putina, upozornila v Čechách koalice Zastavme špinavé prachy minulý týden v rámci mezinárodní kampaně Putin100.
Société Générale byla velkým investorem do ruského fosilního průmyslu. Její dnešní krok vynucený tlakem veřejnosti, chápeme i tak, že nebude nadále půjčovat ruskému fosilnímu byznysu. Proto se nám zdá tento postup rozumný. Pokud chceme zabránit mnohem větším katastrofám, musíme přestat investovat do fosilních paliv, které ohrožují nás všechny. Nyní by se měly banky UniCredit a Raiffeisen chytnout za nos a také přestat spolupracovat s ruskými energetickými firmami. Klimatická krize nepočká a čím dříve banky a pojišťovny opustí fosilní paliva, tím lépe.
Kampaň špinavé prachy dlouhodobě upozorňuje na banky a pojišťovny podporující fosilní paliva s cílem přesvědčit je, aby svými investicemi neprohlubovaly klimatickou krizi, ale aby ji naopak pomohly řešit. dlouhodobě upozorňuje na banky a pojišťovny podporující fosilní paliva s cílem přesvědčit je, aby svými investicemi neprohlubovaly klimatickou krizi, ale aby ji naopak pomohly řešit.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Svatá Prostoto
13.4.2022 14:59Abstrahujme od odchodu z Ruska, který je jedině dobře. Ale současně zcela přirozeně roste, a to to zejména ze strany zemí EU, tlak na zvýšen produkce fosilních paliv (ropa+plyn) z ostatních destinací. To v řadě případů nepůjde bez značných investic. Takže pointa článku je totál ptákovina, v dnešní době právě z důvodu zajištění energetické bezpečnosti Evropy (ale ten tlak je třeba i v USA) je nezbytné podporovat investice do těžby ropy a plynu.
To je prostě ve střednědobém horizontu nutnost. Sice bohužel, ale prostě je.
vaber
15.4.2022 09:01ruský oligarcha co žije v V Americe