Radomír Dohnal: V roce 2050 dosáhneme cíle klimatické neutrality. Co bude dál?

Pro tohle tvůrčí snění není úplně podstatné, jak jsme se k net zero bilanci skleníkových plynů ode dneška za devětadvacet let dopracovali. Dost dobře to mohlo být masivní adopcí obnovitelných zdrojů energie, elektrifikací automobilové přepravy, konzumací laboratorně pěstěného masa a zalesňováním kontinentů. A čert ví ještě čím. Prostě si představme, že to, k čemu se zatím upsalo 121 z cirka 196 států světa, došlo svého naplnění. Podařilo se nám udržet průměrný nárůst globální teploty pod 1,5 °C, jak jsme si předsevzali. Co budeme dělat dál?
Rok 2050 není cíl, spíš další start
V onom památném roce 2050 můžeme sice s nadějí vyhlížet 10 let kupředu (protože Čína přislíbila svou uhlíkovou neutralitu až na rok 2060), ale jinak tím pro nás práce rozhodně nekončí. Jedna věc je totiž uhlíkovou neutralitu dosáhnout a úplně jiná pak ji udržet.

Zvlášť na planetě, kde bude žít něco mezi 9,8-11 miliardami lidí, u nichž budeme společně zajišťovat naplnění 17 cílů udržitelného rozvoje. Včetně těch, které se v souladu se současnou klimatickou politikou zdají být lehce v rozporu. Jako například přiměřený růst ekonomiky, rozumná spotřeba a produkce nebo dostatek potravin a blahobyt bez chudoby pro všechny. Nicméně, až se nám tohle všechno nejpozději v roce 2050 podaří splnit, zjistíme, že to vlastně nestačí.
Oxid uhličitý totiž nehraje podle našich pravidel. Sice patří k těm nejvýrazněji v atmosféře zastoupeným skleníkovým plynům - ale zdaleka ne k těm nejsilnějším. Třeba takový metan, chlorofluorouhlovodíky CFC nebo oxid dusný mají mnohem větší ránu. Jenže na rozdíl od nich je CO2 schopen v planetární atmosféře přetrvávat opravdu hodně dlouho. Zhruba 300-1000 let.
Takže ono tolik pozitivní dosažení klimatické neutrality (z definice: hospodářství s nulovými čistými emisemi skleníkových plynů) v roce 2050 změnu pro klima vlastně neznamená. Uhlíkové emise nastřádané dlouho před průmyslovou revolucí, před začátkem 20. století, před konferencí v Paříži, tam pořád ještě budou. A budou tam ještě staletí poté.

Tohle naakumulované množství uhlíku dosažení milníku net-zero z atmosféry nevymaže. Maximálně bude charakterizovat jasný zlom, od kterého se budeme snažit uhlík do atmosféry vlastními vlivy nevypouštět. Uhlík, v koncentraci momentálně nejvyšší za poslední 4 miliony let i v roce 2050 atmosféře přetrvá. A lidstvo bude muset začít řešit, jak jej z atmosféry vyvázat.
Uhlík v atmosféře nastřádaný za staletí
Což se samo o sobě jeví být o dost větší výzvou než „jen“ dosažení uhlíkové neutrality. Dílem i proto, že trumfové karty jako plošné vysazování stromů a proměnu globální energetiky hrajeme teď. A do budoucnosti zatím nemáme v ruce nic. Tedy, kromě nejasné představy o tom, že nulová emisní bilance nám stačit nebude a že bude třeba umazat i staletí uhlíkových emisí z historie. Tím se mimochodem otevírá prostor pro dost nepříjemnou debatu. V současnosti totiž není problém ukázat na ty největší znečišťovatele, producenty emisí.
Víme, že 53 % z globálních emisí mělo v roce 2017 svůj původ v Asii. A s 9,8 miliardami tun CO2, tedy 27 % světové bilance, to byla čistě záležitost Číny (zatímco tehdy evropská osmadvacítka s 3,5 miliardami tun CO2 stála za 9,8 % globálních emisí).

Jenže když začneme pracovat s vizí „emisí minulosti“, vypadá mapa největších znečišťovatelů rázem dočista jinak. V součtu za období 1751-2017 už Čína nevypadá jako ten největší znečišťovatel a světovou jedničkou jsou rázem Spojené státy americké (s nasčítanými 399 miliardami tun, tedy 25 % toho, co jsme jako lidstvo do atmosféry nejspíš dostali). A stranou nemůže stát ani historie Evropy (s 22 % podílem toho, co v atmosféře momentálně je).
Je skoro až k neuvěření, jak velký problém máme s utáhnutím globálních emisí nyní, když jde (v roce 2020) o nějakých 31,5 miliard tun CO2 – a přitom na nás v záloze číhá řešení (v případě Evropy) 353 miliard nastřádaných tun. Ti největší znečišťovatelé dneška, které tak rádi peskujeme, totiž zhusta nejsou největší znečišťovatelé minulosti. Za takovou Indií sice stojí dnes podíl 7 % globálních emisí, ale posčítáno za poslední staletí nesou jen břímě 3 %. Byly i časy, kdy produkce emisí Česka (tedy za časů Rakousko-Uherska) byla s celou Indií srovnatelná či vyšší. Takže se hodí férově doplnit, že do stavu celoplanetární klimatické krize nás všechny jen Indie nebo Čína nedostaly.
Pochopitelně, že tohle zamyšlení – kolik kdo přispěl a kolik by tedy měl odstranit - připomíná porcování dosud neuloveného medvěda. A hádka o tom, na jaký způsob a podle jakého receptu jej budeme připravovat, by nám určitě neměla zabránit vyrazit na lov. Rozhodně bychom ale měli mít alespoň rámcovou představu o tom, co bude následovat po roce 2050. Protože dosažení klimatické neutrality není naším skutečným cílem. Je jen bodem na hodně dlouhé cestě, které lidstvo musí urazit. A bylo by dobré vědět, kam vlastně tímhle směřuje.
Pořád ale platí, že rokem 2050 práce rozhodně nekončí, ale spíš začíná.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (160)
vaber
16.6.2021 08:18naši potomci nám poděkují a řeknou jak jsme byli moudří, pokud se nám nepodaří udělat planetu zcela neobyvatelnou ,
ale možná se nám to podaří
otázka je proč se tak chováme?
Pavel Hanzl
16.6.2021 08:55 Reaguje na vaberTohle chování bylo vždy v zájmu udržení populace zcela nezbytné.
Člověk si k tomu ale vymyslel techniku, která mu základní potřebu získat potravu k přežití velmi ulehčila, jenže ten zvířecí pud mu zůstal.
Lukáš Kašpárek
16.6.2021 10:06 Reaguje na Pavel HanzlTento cíleně nekontrolovatelný konzum je pak základní stavební kámen a hnací silou hospodářského systému zvaného tržní hospodářství... tento systém je sám o sobě z podstaty věcí neudržitelný a není v ničím zájmu... jen to lidi odmítají vidět a berou současný postoj (prachy a moc jsou všechno) a přístup jako drogu, které se nechtějí (nebo neumějí) vzdát...
Pak přijde něco jako COVID a kompletně to bourá ony naivní představy, že nic vyššího a důležitějšího než peníze a moc není... a přitom zdraví (nejen jedince, ale i celého ekosystému planety) je to nejdůležitější...
Jak se říká.... zdraví mají mnoho přání, ale nemocný jen jedno....
Pavel Hanzl
16.6.2021 10:24 Reaguje na Lukáš KašpárekVy máte ale naopak příčinu a následek.
Čověk nekonzumuje proto, že mu to někdo vnucuje, ale vynucuji si výrobu věcí proto, že je chce.
Samozřejmě někdy ta výroba potřebu předbíhá, ale principiálně má člověk hlad po konzumu nenasytitelný.
Lukáš Kašpárek
17.6.2021 08:54 Reaguje na Pavel HanzlLidi by nekonzumovali zdaleka tolik, kdyby je celý systém (lidská společnost) neustále neznásilňoval a nevnucoval jim co si mají myslet, co mají kupovat, jak mají žít...
Proto často tvrdím, že "otroctví" neskončilo... jen změnilo své způsoby a procesy.
Jen málo kdo má opravdu svobodnou duši.... a ti co jí mají jsou těmi poblblými narkomany konzumu dehonestováni a je na ně pliváno.. mimo jiné i proto, že jim narkomani závidí jejich volnost a svobodu a ukazují jim, že oni svobodní nejsou... (nastavují jim zrcadlo) a to je štve...
Vidím to každý den, pořád dokola, kdekoliv jsem....
Každopádně to asi bude částečně jak tvrdíte Vy a částečně jako tvrdím já. A částečně ještě dalšími věcmi. Přesto, že se to jeví tak, že se tyto úvahy vylučují. Svět není černobílý, černobíle je zpravidla jen vnímání jednotlivce.
Určitě na toto téma bude spoustu odborné literatury. Aj bych si to rád přečetl :)
Pavel Hanzl
17.6.2021 15:37 Reaguje na Lukáš KašpárekJá mám velké množství známých a kamarádů, dnes už dětí kamarádů a ve velké většině jsou to lidé normálně žijící a dost málo jsou konzumní typy. Spíš alternativní svobodní lidé. Dlouho jsem se věnoval horolezectví a to je přímo líheň atypických jedinců. Ale zase především tam jsem poznal lidi ctižádostivé, kariérní a konzumní, prostě není to ajnfach.
Já jsem v životě koupil naprosté minimum věcí, které bych skutečně nepotřeboval a výrazně nevyužil.

Miroslav Vinkler
16.6.2021 08:26Ráj na Zemi podle všeho nastane až zafixujeme koncentrace CO2 v požadovaném rozmezí.
Zcela chybná a ve svých důsledcích tragikomická idea zužující postavení lidstva a jeho interakci s okolím na jediném ,doslova technickém ukazateli.
Takhle to nefunguje a z podstaty věci ani fungovat nemůže.
Cílem č.1 musí být dosažení obnovení globální ekologické rovnováhy jako nutné a nezbytné podmínky pro přežití homo sapiens.
A tady se situace neustále zhoršuje a nějaké CO2 je proti tomu doslova "takové hovno v trávě."
Břetislav Machaček
16.6.2021 08:41 Reaguje na Miroslav Vinklerhovořit a tak se upnuli k CO2, jako zástupnému neřešitelnému
problému. Proč neřešitelnému? Protože se neřeší to základní, co
jste naznačil. Pro investory je CO2 mánie zlatým dolem, který
se ale brzo vytěží, protože každá těžba potřebuje i investice.
No a ty investice do OZE plynou z povolenek a znevýhodnění jiných
zdrojů energie. Pak nastane období samofinancováni na úkor vyšších
cen pro koncové spotřebitele a výsledkem bude buď jejich odpor
a nebo krach průmyslu v premiantních zemích. Opravdu moudrá politika sebemrskačství a sebedestrukce, když je to zbytku světa u zádele.
Pavel Hanzl
16.6.2021 09:02 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
16.6.2021 08:45 Reaguje na Miroslav VinklerVědecká obec z IPCC řeší prioritně krvácení, protože to ho může zabít nejdříve, samozřejmě v dalším levelu je sepse a až ve třetím zlomeniny.
Vy budete chodit kolem něho a mudrovat nad tím, že se má vše řešit zaráz, ale vůbec netušíte, jak to udělat, to krvácení je dle vás jen "hovno v trávě".
agrice
16.6.2021 09:31 Reaguje na Pavel HanzlOno na téhle jedné planetě holt bude žít nějakých 10 giga človíčků s životní úrovní a la EU. To je tepené krvácení.
Mno, možná by bylo lepší mluvit o mnohočetném orgánovém selhání na následky trombóz.
Pavel Hanzl
16.6.2021 09:41 Reaguje na agriceagrice
16.6.2021 09:54 Reaguje na Pavel HanzlNeee, to jsem určitě špatně pochopil. Ta životní úroveň bude jako v USA. Pro celých 10G človíčků.
To je super!!!!
A v druhohorách na Zemi moc mrtvo nebylo. Biodiverzita si tu poskakovala bez všech lidských omezení!
Pavel Hanzl
16.6.2021 10:09 Reaguje na agriceVe druhohorách byl úplně jiný ekosystém, člověk by v něm bez skafandru nepřežil. Ještěři byli studenokrevní, neměli vůbec termoregulaci. Pokud máte normální teplotu řádově +40°C v noci a +60°C ve dne, tak z našeho ekosystému by přežil jen zlomek a to asi jen mikroorganismy.
Karel Tejkal
16.6.2021 10:52 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
17.6.2021 13:41 Reaguje na Pavel HanzlVědecká obec z IPCC krvácení neřeší a je jí to i zakázáno! Zeptejte se pana Tolaše. IPCC pouze říká, je to nebezpečné tepenné krvácení, zavolejte sanitku...
A v ní přijede MUDr. Greta T.
Pavel Hanzl
17.6.2021 15:41 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
17.6.2021 15:54 Reaguje na Pavel HanzlPolitik není žádný doktor. To je spíše patolog.
A jsme u toho. Jak ten problém efektivně řešit? Do nekonečna jen umetat cestičku OZE se brzy vymstí!
Pavel Hanzl
17.6.2021 22:17 Reaguje na Jiří SvobodaOZE je zcela jiný systém výroby energie než fosil a pokud má dobře fungovat, musí mít na to podmínky.
Když ty podmínky nemá, nefunguje to, viz. ČR. Fakt to není nijak složitý.
Jaroslav Studnička
18.6.2021 08:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.6.2021 10:44 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
18.6.2021 10:55 Reaguje na Pavel HanzlRespektive provozní dotace vyplácené v rámci solárního tunelu a investiční dotace, které od té doby jsou.
Jiří Svoboda
18.6.2021 10:16 Reaguje na Pavel HanzlZápadní politici jen fedují OZE a nemají vůbec představu, co je k zajištění funkčnosti takové sítě vše potřeba udělat. Kdo je zodpovědným architektem takového systému a co zmůže, když mu zelení politici budou neustále vrážet kudlu do zad.
Pavel Hanzl
18.6.2021 10:42 Reaguje na Jiří SvobodaTa hloupost se projevuje v tom, že Západ má už polovinu elenergi z OZE, má jí dost a cena je stabilní,
netrápi ho emisní povolenky a je v poho.
Naše chytrost spočívá v tom, že OZE mohutně dotujeme (víc než Němci) nestaví se skoro nic, uhláky kolabují a čeká nas energetická bída.
A věrchuška lže, jak je vše v pohodě, mastodonta už stejně odepsala.
Jaroslav Studnička
18.6.2021 11:00 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_price_emission/15.06.2021/18.06.2021/
Jiří Svoboda
18.6.2021 12:50 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
16.6.2021 09:38 Reaguje na Miroslav VinklerBohužel, vaše velmi omezené myšlení ohledně nebezpečnosti CO2 pořád přetrvává. Asi ve vás "vědci" Žarková a Kalenda zanechali hlubokou stopu!
Pavel Hanzl
16.6.2021 09:48 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
16.6.2021 10:04 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.6.2021 10:13 Reaguje na Jiří SvobodaMáte pocit, že stavitelé silnic, rodinných domů, jiné infrastruktury nebo čehokoliv jiného jsou nějací velcí "kapsáři", nebo neúměrně bohatnou?? Proč? Jaký je tam rozdíl?
Jiří Svoboda
16.6.2021 12:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.6.2021 12:39 Reaguje na Jiří SvobodaMy máme určité "špecifikum", protože se dotuje solární a předevím biopalivový tunel, kde se s žádnou výstavbou nepočítá.
https://www.cefas.cz/informace-cfa/zazije-ceska-republika-poprve-hromadne-desetitisicove-zaloby.html
Jiří Svoboda
17.6.2021 10:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.6.2021 22:07 Reaguje na Jiří SvobodaJaroslav Studnička
18.6.2021 08:01 Reaguje na Pavel HanzlTak se stavělo v době solárního tunelu.
Pavel Hanzl
18.6.2021 10:31 Reaguje na Jaroslav StudničkaZvláště hezký je graf č.1, kde je jasně vidět, že do roku 12 - 13 šly počty instalací velmi rychle nahoru, ovšem pak už nic až do roku 17, kde graf končí. Ale dál se taky nic neděje.
Jenom náhodou to koresponduje s nástupem současné věrchušky, zcela náhodou v té době šla cena fve komponent postupně na desetinu ceny z r. 10.
To je další důkaz, že jsme země naopak, invesujeme gigamega když je cena vysoká, zařežeme celý obor, když jde cena prudce dolů.
Fakt nemáte pocit, že nám vládnou pitomci??
Teď bečíme jak stádo ovcí, že nás dostanou emisní povolenky. Fakt nejsme blbí, že ne?
Jaroslav Studnička
18.6.2021 11:02 Reaguje na Pavel HanzlJen si ovšem taky někde uložte ty správné souvislosti, protože v tom totálně plavete...
Karel Tejkal
16.6.2021 10:53 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
16.6.2021 11:15 Reaguje na Karel TejkalStavitelé OZE se NIJAK neodlišují od stavitelů čehokoliv jiného. Ani tohle nejste schopen pochopit??
Karel Tejkal
16.6.2021 11:17 Reaguje na Pavel HanzlKarel Tejkal
16.6.2021 11:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.6.2021 12:06 Reaguje na Karel TejkalAsi je to ale moc "makačka na bednu", jak se říká u nás na Oltecu.
Karel Tejkal
16.6.2021 12:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.6.2021 12:30 Reaguje na Karel TejkalPavel Hanzl
16.6.2021 12:56 Reaguje na Karel TejkalPavel Hanzl
16.6.2021 12:34 Reaguje na Karel TejkalNa co by jim pak byla nějaká termoregulace, když jejich orgány byl na tuhle teplotu stavěné??
Otázkou je, PROČ se v těchto podmínkách vyvíjeli i savci, kteří to už uměli. To evoluce věděla předem, co se stane??
Karel Tejkal
16.6.2021 12:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.6.2021 12:57 Reaguje na Karel TejkalPavel Hanzl
16.6.2021 13:01 Reaguje na Karel TejkalO čem se vlastně bavíme??
O tom, že v druhohorním klimatu dnešní ekosysétm nepřežije.
Karel Tejkal
16.6.2021 13:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.6.2021 13:37 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
16.6.2021 14:31 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.6.2021 14:50 Reaguje na Karel TejkalOvšem se měnil rychlostí 100y nižší, než dnes.
Každá rázová změna (jako vidíme dnes) znamenala vždy kolaps.
Pavel Hanzl
16.6.2021 13:42 Reaguje na Karel TejkalTak kde vidíte ty hlouposti??
Karel Tejkal
16.6.2021 14:34 Reaguje na Pavel HanzlHloupé je tvrzení, že staří Řekové nevěděli, že Země je kulatá.
Pavel Hanzl
16.6.2021 14:46 Reaguje na Karel TejkalPavel Hanzl
16.6.2021 15:00 Reaguje na Karel TejkalPár filosofů ovšem psalo o geocentrickém (dokonce heliocentrickém) systému, otázkou je, kde k tomu přišli. Sami na to přijít nemohli.
Ptolemaios, jako guru kartografů byl celý život "zaměstnancem" Alexandrijské knihovny.
V jeho souborech map (nebo těch, které se za jeho dílo považují), jsou zakresleny země, které v té době nikdo neznal, natož aby je mohl mapovat.
Nebo si fakt myslíte, že běhal po Indii nebo Americe s trasírkou a mapoval?
Karel Tejkal
16.6.2021 15:12 Reaguje na Pavel HanzlGeocentrický i heliocentrický systém vychází z představy kulaté Země.
Pavel Hanzl
16.6.2021 15:54 Reaguje na Karel TejkalPředstava kulaté země vychází ze znalosti gravitace. Bez ní se to pochopit nedá.
Karel Tejkal
16.6.2021 16:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.6.2021 17:42 Reaguje na Karel TejkalEratosthenes z Kyreny (asi 200 před Kristem) měřil délku zemského poledníku (teda vzdálenost mezi nadhlavníkem a úhlem slunce měřeným (odhadnutým) tak, že jel ve voze a počítal otočky kola. Neznal ani dalekohled, nic.
Vypočítal pak obvod Zeměkoule na 40 000 kilometrů, což je zcela přesné. Nikdo po něm to až do 19. století nedokázal.
Jak je to možné??
Stovky hrubých chyb přece nemůžou dohromady dát přesný výsledek.
Možné vysvětlení je asi v tom, že byl většinu života správce Alexandrijské knihovny......
Karel Tejkal
16.6.2021 19:40 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://web.natur.cuni.cz/~bayertom/images/courses/HK/hist_kartografie_tvar_a_rozmery_zeme.pdf
Pavel Hanzl
16.6.2021 20:45 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
16.6.2021 20:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.6.2021 21:30 Reaguje na Karel TejkalKaždá měření i dnešní superpřesné má vždy odchylku. Třeba v tisícinách procent. Takže vám tam vyje pár km navíc, jindy míň.
Ale proč je to vždy 40 tisíc??
Karel Tejkal
16.6.2021 23:05 Reaguje na Pavel HanzlKarel Tejkal
16.6.2021 23:11 Reaguje na Karel TejkalPavel Hanzl
17.6.2021 07:48 Reaguje na Karel Tejkal(nějaký nový údaj je 40 007.8km)
Karel Tejkal
17.6.2021 08:39 Reaguje na Pavel Hanzl(2) Není to "nějaký nový údaj".
(3) Kdysi (dosti dávno) se délka poledníku používala pro definici metru, pak se přešlo na etalon uložený v Sévres a dnes je metr definován pomocí rychlosti světla a zpřesněné definice sekundy. Necelých 8 km rozdílu oproti 40 000 km není chyba měření nebo nějaká "odchylka". Zemský obvod po poledníku je delší než 40 000 km.
Pavel Hanzl
17.6.2021 11:00 Reaguje na Karel TejkalFrantíci fakt vymysleli (to museli být politici, vědci těžko), že definují úplně novou délkovou jednotku metr jako desetitisícinu zemského kvadrantu, jehož délku ovšem neznali!!
Kdo takovou blbost vymyslel??
Samozřejmě to podle toho dopadlo, ta definice se musela aspoň dvakrát předělávat, ale funguje dodnes.
Karel Tejkal
17.6.2021 16:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.6.2021 22:01 Reaguje na Karel TejkalAle zkuste mi logicky vsvětlit, PROČ někdo definuje na superpřesno jednotku podle hodnoty, kterou nezná.
Definuji korunu (nebo jakoukoliv měnu) jako tisícinu hodnoty hroudy zlata, o kterém nevím, jak je veliká.
Karel Tejkal
17.6.2021 22:45 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.6.2021 07:36 Reaguje na Karel TejkalNeplatný pokus, zkuste to znovu.
Karel Tejkal
18.6.2021 09:28 Reaguje na Pavel Hanzl"Metr je definován fixací číselné hodnoty rychlosti světla ve vakuu c, aby byla rovna 299 792 458, je-li vyjádřena jednotkou m.s−1, kde sekunda je definována pomocí cesiové frekvence ΔνCs."
A pro definici sekundy je potřeba kvantová mechanika, tu encyklopedisté také neznali.
Už chápeš? Jsem si jistý, že nechápeš.
Pavel Hanzl
18.6.2021 10:18 Reaguje na Karel TejkalDefinovali ho přece jako etalon ze Sévres, ovšem až zjistili, že zemský kvadrant jako etalon je pitomost.
Karel Tejkal
18.6.2021 10:22 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl plácá nesmysly.
Pavel Hanzl
18.6.2021 14:08 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
18.6.2021 14:15 Reaguje na Pavel HanzlDnešní věda pro definici metru teorii relativity potřebuje.
Pavel Hanzl plácá nesmysly, protože vědě nerozumí a formální logika s výroky typu "všichni", "někdo", "alespoň někdo", "nikdo" apod. je mimo jeho intelektuální obzory.
Pavel Hanzl: "Samozřejmě to znám, jenom nevím, proč by měli v 19. století definovat metr takto."
Je evidentní, že Pavel Hanzl "to" samozřejmě nezná.
Karel Tejkal
17.6.2021 22:55 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.6.2021 22:05 Reaguje na Karel TejkalPavel Hanzl
17.6.2021 07:54 Reaguje na Karel TejkalMudrujte gůglujte, proč je poledník dlouhý zrovna 40 000 km? Takový kulatý údaj, je to velmi jednoduché.
Samozřejmě na konci je setina procenta tolerance měření.
Pavel Hanzl
16.6.2021 21:39 Reaguje na Karel TejkalMěli zmapovanou Indii, počítali vzdálenost z Vietnamu do Iberie.
Kde k tomu přišli?
Od karavan kupců fakt těžko.
Pavel Hanzl
16.6.2021 20:55 Reaguje na Karel TejkalBez toho nebylo možno nic přesného změřit a metoda otáčení kola může mít přesnost +-30%, když tam zavedou všechny korekce.
A pokud cesta z Asuánu do Káhiry má být 1/50 obvodu země, tak jim vyjde totální pitomost.
Pavel Hanzl
16.6.2021 08:35Oteplení bude do pár let (desetiletí) těch kritických +1.5°C.
Do roku 2050 to může být výrazně přes +2°C.
Maximální hodnota CO2 v našem ekosystému byla vždy nižší než asi 300 ppm, už dnes máme 412 ppm.
Do roku 2050 stoupne možná na 440 ppm.
Je zcela zbytečné se hádat, kdo za to může historicky a kdo dnes.
Důležité je vymyslet a hlavně REALIZOVAT mohutný systém odchytávání CO2 z atmosféry a ukládání zase pod zem.
Existují systémy CCS, ale to problém neřeší.
Jednoduchý systém gigantických farem, které by ze zelené hmoty vydestilovaly uhlík (technologie dřevěného uhlí) a ten by byl natlačen do vytěžených ropných, nebo uhelných ložisek, jsem zatím nikde neviděl.
Ovšem v tak gigantickém rozsahu, aby to vůbec mělo smysl, to fakt nevím.
Jenže předpokdal nutný, nikoliv dostačující, je totální uhlíková neutralita. To samo vidím velmi problematicky.
Ten výhled vůbec není optimistický a spolíhat na černou labuť je nesmysl.
Jiří Svoboda
19.6.2021 10:53 Reaguje na Pavel HanzlJeště mezi to můžete prohodit Green Deal. Ti přece ví jak na to!
agrice
16.6.2021 08:47"China to stop subsidies for new solar power stations, onshore wind projects in 2021" (https://www.reuters.com/business/energy/china-stop-subsidise-new-solar-power-stations-onshore-wind-projects-2021-2021-06-11/)
"Elektřina vyrobená z nových projektů se bude prodávat za místní referenční ceny uhelné energie nebo za tržní ceny, uvádí se v prohlášení."
Možnost dokázat škarohlídům, že "renevables" jsou rozumnou ekonomickou volbou dneška!
Zaradujme se.
Čína dá EU mat v dosažení uhlíkové neutrality!
Omlouvám se za sarkasmus.
Pavel Hanzl
16.6.2021 08:59 Reaguje na agriceVůbec nevadí, že nehrajeme šachy proti sobě, že celé lidstvo je na jedné lodi a má jednu barvu figurek, čínské vítězství by bylo i naším.
agrice
16.6.2021 09:49 Reaguje na Pavel HanzlJaký bude přírůstek množství a výkonu NOVÝCH projektů v OZE poté, co si to budou platit investoři BEZ státní podpory?
Jaký bude přírůstek v OZE, když budou dostávat totéž co FF zdroje?
Teď ještě aby číňani zařízli přednostní přístup do sítě (pokud tedy mají) a bude po "svaté krávě".
A úplně by to dorazili požadavkem na stabilní dodávku 24/7/365. A pokud nebude tak penalizace.
To by oddělalo i stávající intermitentní (s přerušovanou dodávkou) zdroje.
Pavel Hanzl
16.6.2021 10:02 Reaguje na agriceV tak gigantické ekonomice to trvá, ale optimální cestu si najít dokážou.
Nějakého zařezání OZE a budování uhlíkových zdrojů se tam skutečně nebojím, nejsou šílenci.
agrice
16.6.2021 10:30 Reaguje na Pavel HanzlAle
1) Omezení podpor obvykle vede k poklesu v daném odvětví (ani investoři nejsou ignoranti a chcu vidělat)
2) Pokud si dobře pamatuji tak spotřeba FF roste v Číně celkově, u per capita si nejsem jist. Mám pocit, že celková energie per capita klesá, ale jist si nejsem.
Jsem velmi zvědav zda se mýlím a dojde k razantnímu růstu v OZE.
Jen drobná poznámka Invesco Solar ETF klesl o 2,49 procenta (a koukněte do portfolia na podíl Číny a energetiky).
Pavel Hanzl
16.6.2021 11:47 Reaguje na agriceJiří Svoboda
19.6.2021 10:59 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
16.6.2021 09:25Každopádně je tu jeden fyzikou daný aspekt, který jste opoměl. Polovina emisí CO2, které nyní emitujeme, se rozpouští v podsycených oceánech! A pokud bychom v 2050 zastavili emise CO2, očekávám, že v 2100 bude díky tomu efektu v atmosféře jen kolem 300 ppm CO2, ale oproti minulosti bude oceán asi 2x okyselenější, než dnes. Takže je to problém kyselosti oceánů, který budeme muset, ale možná nebudeme muset řešit.
Docela mne zaráží, že takto zjevný aspekt klimatického problému je notoricky nebrán v úvahu!
Pavel Hanzl
16.6.2021 09:56 Reaguje na Jiří SvobodaProstě naše emise CO2 nahradí tání permafrostů, které produkují kromě CO2 taky 20x účinnější metan, taky se zvyšuje koncentrace vodní páry atd. atd.
A to oceány už nepoberou, navíc s vyšší teplotou vody se i to sycení omezuje.
Jiří Svoboda
16.6.2021 12:04 Reaguje na Pavel HanzlVliv teploty oceánu tu asi nebude hrát až tak velkou roli. Mnohem důležitější je jeho podsycení vůči stávající atmosféře a také, jak se bude dařit oceán promíchávat.
Asi nejhorší historická chyba byl ústup od jádra. To si asi budeme hodně vyčítat, že jsme tuto cestu víceméně promarnili.
Pavel Hanzl
16.6.2021 12:20 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
17.6.2021 21:57 Reaguje na Jiří SvobodaJaroslav Studnička
18.6.2021 07:58 Reaguje na Pavel HanzlNa rozdíl od mnohých států, které si na EKO jenom hrají.
O vyhořelé palivo z jejich jaderných elektráren se opravdu obávat nemusíte.
Pavel Hanzl
18.6.2021 09:55 Reaguje na Jaroslav StudničkaTo se jako máme vrátit nějakým strojem času o 60. let zpět a začít budovat ve velkým jádro?? Nebo proč?
Jiří Svoboda
18.6.2021 10:23 Reaguje na Pavel HanzlVy OZE-Hurvínci opravdu nevíte, oč jde, a jen koulíte očima.
Jaroslav Studnička
18.6.2021 11:18 Reaguje na Pavel HanzlNepotřebujeme se vracet v čase. V současnosti jsou na trhu reaktory generace III+.
Jak píše p. Svoboda, jaderná energetika je osvědčená technologie a jedná se o nízkoemisní zdroj.
V kombinaci s OZE lze dosáhnout skutečné nízkoemisní energetiky.
Jiří Svoboda
18.6.2021 10:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.6.2021 13:39 Reaguje na Jiří Svobodavaber
16.6.2021 16:55 Reaguje na Jiří Svobodaa nikde jsem neviděl údaj kolik CO2 by se ještě teoreticky mohlo rozpustit ,třeba v 1l vody při dnešním stavu atmosféry,
bych řekl, že nasycování vody kysličníkem ,při určitých podmínkách, rychle dospěje k rovnovážnému stavu,
pokud chceme dostat do vody více CO2 musí se něco změnit,
Jarka O.
17.6.2021 10:00 Reaguje na vaberJiří Svoboda
17.6.2021 10:46 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
17.6.2021 12:16 Reaguje na Jiří Svobodahttps://is.muni.cz/el/1431/jaro2014/C5760/um/Texty/CO2_ve_vode.pdf
Jiří Svoboda
17.6.2021 16:13 Reaguje na Jarka O.Voda si jistě z ovzduší vezme, co potřebuje, ale chce to čas! Náš problém atmosféra-oceán ukazuje, že chemická reakční doba jsou řádově desítky let a to při tempu emisí CO2 již hraje významnou roli. V případě teplotní reakční doby to jsou spíše tisíce let.
Jarka O.
17.6.2021 19:11 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
17.6.2021 20:59 Reaguje na Jarka O.Reklamu spíše pořádně zdanit.
Jarka O.
18.6.2021 09:19 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
18.6.2021 10:29 Reaguje na Jarka O.http://globalcarbontax.eu/
Rád s vámi o tom podiskutuji.
Jarka O.
18.6.2021 12:33 Reaguje na Jiří SvobodaRozpustnost CO2 v vode 1,7 g·l−1 pri 20 °C.
Jiří Svoboda
18.6.2021 16:19 Reaguje na Jarka O.Koncept uhlíkové daně nás má zachránit od komunizmu a protekcionalizmu, jak je to zamýšleno v Green Deal.
Proč by se všichni měli mít stejně? Ti co budou uhlíkově šetrní si přilepší, ti opační si pohorší.
Bohaté země hodlají vydat obrovské peníze za vlastní bezuhlíkovou budoucnost, takhle by vydaly mnohem méně za globální bezuhlíkovou budoucnost.
Obchodnící to musí uvítat, protože se vyhnou teroru chystaných uhlíkových cel.
Plasty z ropy půjdou až jako poslední opatření, ale bude stále sílící tlak na jejich náhradu. Já neřeším, jaká ta náhrada bude, ale aby byl tlak tu náhradu hledat a uplatňovat.
Jsem si plně vědom úskalí s přijetím konceptu. Teď píšu o tom knihu, pokud byste byla ochotna manuskript (34 stran A4) přečíst a okomentovat, moc bych uvítal. Pokud mi odpovíte na e-mail svobj@ipm.cz, rád vám koncept nezávazně pošlu a rozhodněte se jak chcete.
Jiří Svoboda
17.6.2021 10:38 Reaguje na vaberO kinetice rozpouštění hovoří fakt, že při současném parciáním tlaku CO2 se rozpouští v oceánech zhruba polovina emisí CO2. Tyto údaje stačí pro popis kinetiky CO2 v atmosféře a oceánech (za předpokladu, že oceán je velký rezervoár), pokud budeme znát časový průběh emisí.
Zbyněk Šeděnka
16.6.2021 09:36Pavel Hanzl
16.6.2021 09:51 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
16.6.2021 10:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.6.2021 10:30 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaRozbíhají se velké projekty na zelený vodík, ale žádný ještě není hotový. Plynová infrastuktura s vodíkem do budoucnosti počítá, takže spotřeba zemního plynu půjde zase dolů.
A právě výnos emisních povolenek jsou ty dotace do OZE, já to vidí jako správné.
Jiří Svoboda
17.6.2021 13:32 Reaguje na Pavel HanzlTo jste vy OZE-Hurvínci s naivními představami!
Pavel Hanzl
17.6.2021 13:49 Reaguje na Jiří SvobodaSamozřejmě se vše vyvíjí dle možností, zaznamenal jste nějaké problémy se zásobování elektřinou kdekoliv na Západě??
Proč pořád považujete náš zaprděný babišistán za Evropu??
Pavel Hanzl
17.6.2021 21:54 Reaguje na Jiří SvobodaJaroslav Studnička
18.6.2021 07:55 Reaguje na Pavel HanzlPetr Eliáš
18.6.2021 08:13 Reaguje na Jaroslav StudničkaPavel Hanzl
18.6.2021 10:11 Reaguje na Petr EliášTeror oligarchie proti lidem (k dokonalosti dotaženo v KLDR), dynastické předávání moci (jak v KLDR nebo na Kubě), totalitní a tvrdý kapitalismus v Číně atd. nemá s žádnou levicí NIC společného.
Proto naši komunisti zcela bezproblému drží vládu nejtrvrdšího kapilatisty a vykořisťovatele, podporují ruský oligarchický fašismus.
Pavel Hanzl
18.6.2021 10:00 Reaguje na Jaroslav StudničkaPiráti jsou moderní, evropská levice.
Komunisté jsou feudální struktura, to co vybudovali v SSSR bylo pouze samoděržaví, tj, carský feudalismus obarvený na rudo. (oprávněně)
Máte zcela fuk, jestli se Car jmenuje Stalin nebo Ivan Hrozný, struktura moci je tam stejná (vertikální), zatímco ve demokracii je horizontální.
Jaroslav Studnička
18.6.2021 11:45 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.6.2021 12:55 Reaguje na Jaroslav StudničkaKaždopádně 100x lepší, než ruský fašismus, který tu prosazují hlavně fašouni (SPD) a zaprdní stalinští komunisti.
Jaroslav Studnička
18.6.2021 13:13 Reaguje na Pavel HanzlPak už to ale je o míře připouštění si té volby "menšího zla".
Z mého pohledu např. sochy osobností z dávné historie odstraňovali pouze totalitní režimy. Míchání politiky do sportu byla zase doména studené války a komunistického bloku nebo ještě před tím nacistického Německa. Toto se děje pod taktovkou té moderní progresivní levice na západě.
Pavel Hanzl
18.6.2021 13:59 Reaguje na Jaroslav StudničkaSkutečně by se nám nelíbilo chodit denně kolem sochy Hitlera nebo Stalina. Taky jsme strhli Mariánský sloup v době, kdy Rakousko bylo symbolem naší nesvobody (omylem).
Myslím, že to nemá nic společného s politickou levicí.
Jaroslav Studnička
18.6.2021 14:37 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.6.2021 19:31 Reaguje na Jaroslav StudničkaPavel Hanzl
18.6.2021 12:58 Reaguje na Jiří SvobodaTyhle zákony předpokládají, že znáte demokratické a kapitalistické principy (což neznáte) a pak je to humorná třeštička na dortu.
U vás by to znamenalo totální zmatení, což na vás vidím stále.
Jiří Svoboda
19.6.2021 11:26 Reaguje na Pavel HanzlJá hlavně reagoval na vaše pitomé trvzení, že horší už to snad být nemůže, z čehož zjevně vyvozujete, že po volbách bude líp.
Jarka O.
16.6.2021 11:25Petr Eliáš
17.6.2021 09:05 Reaguje na Jarka O.https://earthobservatory.nasa.gov/features/Tyndall

Miroslav Vinkler
16.6.2021 18:01Globální oteplování v důsledku antropogenní produkce CO2 je stejnou chimérou jako yetti. Všichni o něm mluví, ale nikdo ho neviděl.
Je nezpochybnitelně doloženo paleodaty, že v minulosti byly koncentrace CO2 jak na vyšší tak i na nižší úrovni. (a všechny formy života to přežily)
Kolísání globální teploty, zase nic nového,opět doloženo paleodaty (a všechny formy života to přežily).
Kolísání teploty je přímo úměrné kolísaní sluneční svítivosti, důsledek změn magnetického pole Slunce , lidově "skvrny na Slunci.", které se periodicky v různých kombinacích projevují.( opět doloženo jak výpočty, tak pozorováním)
Požadavky na energie se neustále navyšují a navyšovat budou. Je to důsledek neustále rostoucí populace a stále zvyšování jejího komfortu.
OZE jako energetická páteř společnosti je totální nesmysl, navíc paradoxně poškodí ŽP více než fosilní energetika, kterou šlo tlumit podstatně efektivněji.
Ostrakizace jaderné energie je dalším hřebem do rakve této společnosti. Bez jádra to prostě nejde a nepůjde. Stejně jako se solí v kuchyni.
Hrozbou č.1 pro lidstvo je počínající rozpad globální ekologické stability (GES) v důsledku antropogenní aktivity.
GES je m.j. narušená exponenciální tvorbou odpadů, zejména syntetickými materiály a sloučeninami . Od plastů po agrochemikálie.
I ono CO2 je pouze odpad v plynné fázi !!!
Světoví politici nevidí to, co mají doslova na talíři. Podstatou problému není CO2 , ale rozpad lokálních, regionálních i globálních ekosystémů a jejich vazeb. Vše v důsledku strmě rostoucího antropogenního tlaku na ostatní formy života i znečišťování ŽP.
Proto nějaké emisní povolenky a kšeftování s nimi a bilióny dotací směřované do OZE neřeší nic ze skutečného problému.
Je to pouze a jenom snaha zachovat ekonomický růst žitím na dluh a úmyslné a vědomé infiltrování kultu zlatého telete do každého jedince v lidské společnosti. Přesnější a výstižnější název je - totální monetizace společnosti . Ani tudy však cesta nevede.
Petr Eliáš
17.6.2021 09:04 Reaguje na Miroslav Vinkler1) To že vy ho nevidíte (nevěříte mu) může být tím, že jste ignorant (pro vysvětlení, ignorant není nadávka ale konstatování faktu).
2) To samé, ignorace. Je nezpochybnitelně doloženo daty, že vymírání v historii Země byla spojena s nárůstem CO2 (potažmo uhlíku) v atmosféře:
https://johnenglander.net/co2-levels-and-mass-extinction-events/
https://news.st-andrews.ac.uk/archive/great-dying-what-caused-earths-biggest-mass-extinction/
3) Opět to samé. Prostě nemáte pravdu.
4) Je prokázáno, že nejen Slunce má vliv na teplotu na Zemi. A pozorování posledních cca 30 let vašemu tvrzení neodpovídají. Ale asi vím co přijde teď - Kalendům integrál nebo Charvátová. :-)
https://www.climate.gov/news-features/climate-qa/couldnt-sun-be-cause-global-warming
https://climate.nasa.gov/blog/2910/what-is-the-suns-role-in-climate-change/
Jinak ok. Ale je zábavné sledovat vaši evoluci o CO2. :-)
Pavel Hanzl
17.6.2021 11:07 Reaguje na Miroslav VinklerVy musíte být slepý jak slepýš.
Stačí se podívat na JAKÝKOLIV graf globálních teplot, stačí se podívat na historické fotografie JAKÉHOKOLIV ledovce na JAKÉMKOLIV místě Zeměkoule a porovnat je se současným stavem.
Viktor Šedivý
17.6.2021 12:04Pavel Hanzl
17.6.2021 12:29 Reaguje na Viktor ŠedivýJarka O.
17.6.2021 12:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.6.2021 13:44 Reaguje na Jarka O.Problém je, že další dekáda bude s největší pravděpodobnější ještě horší, ta další zas a ta další zas atd. ten vývoj nemá konce.
Nás z toho hlava bolet už asi nebude, ale máme děcka....
Pavel Hanzl
17.6.2021 13:46 Reaguje na Viktor ŠedivýJiří Svoboda
17.6.2021 16:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.6.2021 21:53 Reaguje na Jiří SvobodaA cenu elektřiny mají vyšší asi o 60%. takže ji mají výrazně levnější, než my.
Jaroslav Studnička
18.6.2021 07:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.6.2021 10:03 Reaguje na Jaroslav StudničkaJmenuje se to "parita kupní síly" a zanmená to, že když člověk má trojnásobný plat, tak je pro něho věc 1,5 x dražší, stále levnější.
Jiří Svoboda
20.6.2021 18:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Miroslav Vinkler
17.6.2021 22:23Pro pana Hanzla :
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/klimatolog-pocasi-se-po-triceti-letech-vratilo-k-normalu-ale-nezvykejte-si-167586#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=mVUKgmRwE3e-202106172020&dop_id=167586&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Pavel Hanzl
18.6.2021 07:53 Reaguje na Miroslav VinklerPočasí není klima, naše je dáno jet streemem, který se ale mění silně nahodile (nebo ještě neznáme jeho logiku).
Tohle jaro jsem si skutečně užíval, protože mohlo být na hodně dlouho (nebo na pořád??) poslední.
Ta klimatická katastrofa je zcela neúprosná a začne nás drtit už v téhle dekádě, odhaduji.
A když v téhle ne, tak určitě v té příští.
A i kdybychom se tomu nějakým zázrakem vyhnuli, čas a emise CO2 v milirdách tun běží dál.
Nelze spoléhat na to, že přiletí černá labuť, pouze velmi masivní spoluprací lidí CELÉ PLANETY a pomocí velmi chytře cílených gigamega investic by se to snad moho zvrátit, čort znajet.