https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/renata-plackova-odpovedne-verejne-zakazky-kdyz-se-chce-tak-to-jde
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Renata Placková: Odpovědné veřejné zakázky? Když se chce, tak to jde

29.2.2016
Ve veřejných zakázkách se točí velké peníze – v roce 2014 to bylo jen v České republice asi 650 miliard korun.
Ve veřejných zakázkách se točí velké peníze – v roce 2014 to bylo jen v České republice asi 650 miliard korun.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
S tématem veřejných zakázek se, bohužel, asi nejčastěji setkáváme v negativních souvislostech – předražené, chybně vysoutěžené, vytunelované, neprůhledné… Ve veřejných zakázkách se točí velké peníze – v roce 2014 to bylo jen v České republice asi 650 miliard korun. Většinu z nich utrácejí tzv. veřejní zadavatelé – obce, státní úřady, příspěvkové organizace atd. Jak z názvu vyplývá, tak hospodaří s veřejnými prostředky, tedy financemi plynoucími především z daní. To by mělo tyto utráceče zavazovat k tomu, aby s nimi nakládali hospodárně, efektivně – a nejlépe ku prospěchu všech. Hospodárnost a požadavky na co nejnižší cenu se na přetřes dostávají často, ale co další dopady utrácených financí a nakupovaných výrobků a služeb – environmentální a sociální?
 

Současný zákon o veřejných zakázkách (č. 137/2006 Sb.) stanovuje postupy a hlediska, která musí veřejní zadavatelé uplatnit – hlavními jsou nediskriminace, hospodárnost a účelnost. Zákon zároveň umožňuje (a evropská legislativa přímo doporučuje) do požadavků zahrnout také další kvalitativní kritéria – požadavky na nižší dopady na životní prostředí (např. výrobky z recyklovaných materiálů nebo s nízkým obsahem toxických látek) a požadavky na sociální zodpovědnost (např. přednostní zaměstnání znevýhodněných osob nebo nákup fairtradových produktů).Možností uplatnění těchto požadavků je mnoho, a to aniž by se snížila kvalita nakupovaných výrobků a služeb. Recyklovaný papír je ekologičtější a pokud je kvalitní, tak je srovnatelný s „nerecyklovaným“. Při ekologickém úklidu je možné ušetřit značné množství chemikálií i financí. Energeticky úspornější počítače nemají vyšší pořizovací cenu, ale spotřebují méně energie. Fairtradová káva stojí o něco víc, ale není za ní vykořisťování pracovníků na kávových plantážích. Pro orientaci mohou sloužit nezávisle garantované ekoznačky a požadavky pro jejich uplatnění

Veřejná správa utrácí značné množství prostředků – a zároveň je pro dodavatele zajímavým odběratelem, protože své závazky uhradí a často odebírá velké objemy zboží a služeb. To z ní dělá velkého hráče na trhu, který může nabídku dodavatelů posunout k lepšímu. Příkladem mohou být třeba zakázky realizované v Německu, kdy spolkové země požadovaly výpočetní techniku, při jejíž výrobě byly splněny alespoň minimální garance na bezpečnost práce a spravedlivou odměnu. To vedlo firmy ucházející se o zakázku k tomu, aby samy prověřily své subdodavatele a přiměly je k plnění alespoň těchto minimálních standardů. Jedna velká zakázka tak zlepšila pracovní podmínky tisíců lidí. Lze ale najít i jednodušší příklady: Pokud bude veřejná správa požadovat alespoň 50% podíl recyklátu v kancelářském papíru, který nakupuje, přispěje to zásadně ke stabilizaci trhu s použitým papírem, který tak pečlivě třídíme.

Šanony se dají koupit s ekoznačkou. Usnesení vlády to doporučuje.
Šanony se dají koupit s ekoznačkou. Usnesení vlády to doporučuje.

Environmentální a sociální kritéria nejsou „něco navíc“, co by ještě ke všemu nutně zvyšovalo cenu. Požadavky na hospodárnost se často zaměňují za nejnižší nabídkovou cenu – která ve výsledku ale nemusí znamenat nejlepší a nehospodárnější volbu. Usnesení vlády dokonce přímo doporučuje samosprávám nakupovat environmentálně šetrné výrobky. Zejména veřejná správa by měla fungovat jako „uvědomělý spotřebitel“, který nakupuje odpovědně – a navíc to dokáže „svým občanům“ vysvětlit. Nový zákon o veřejných zakázkách, který začne platit v dubnu letošního roku, tuto roli ještě posiluje a rozšiřuje – nabídky ve veřejných zakázkách bude možné hodnotit také podle dopadů životního cyklu výrobků a bude možné také zohlednit dopravní vzdálenost.

Další informace |

Konference Odpovědné veřejné zakázky

Odpovědným veřejným zakázkám se 10. března věnuje konference Odpovědné veřejné zakázky, kterou pořádá Síť ekologických poraden STEP.

Síť ekologických poraden STEP připravuje k vydání publikaci Odpovědné veřejné zakázky – Manuál pro chytré a výhodné nakupování. Publikace obsahuje osm metodik pro uplatnění environmentálních kritérií ve veřejných zakázkách, dále v ní najdete legislativní rámec veřejných zakázek, soubor příkladů dobré praxe ze zahraničí, přehled ekoznaček a doporučené postupy na zadávání environmentálních a sociálních kritérií a jejich ověření. Publikace bude po 10. březnu 2016 zdarma ke stažení na www.zeleneuradovani.cz.

foto - Placková RenataRenata Placková
Autorka pracuje pro Síť ekologických poraden STEP
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist