https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/rene-zavoral-redaktor-hoffman-k-tyrani-zvirat-ci-k-likvidaci-chranenych-druhu-urcite-nevybizi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

René Zavoral: Redaktor Hoffman k týrání zvířat či k likvidaci chráněných druhů určitě nevybízí

3.6.2022
Samice jestřába lesního. Ilustrační snímek.
Samice jestřába lesního. Ilustrační snímek.
Vážený pane Martine Machu Ondřeji,
pozorně jsem si přečetl váš podnět a dal ho také přezkoumat vedení Zpravodajství ČRo.
 
Jako novináře vás určitě nechci poučovat o rozdílech mezi zpravodajskými formáty a komentářem. Přesně do této kategorie nicméně článek pana Ivana Hoffmana spadá. Jde o komentář, který pracuje s autorským názorem, s autorským pohledem na svět. Zároveň tento komentář určitě není obsahově zaměřen pouze na událost, kterou popisuje, ale využívá ji spíše jako alegorii či odrazový můstek ke sdělení něčeho jiného.

Článek z hlediska zákona o ČRo nebo Kodexu ČRo nic neporušuje a nevybočuje z žánru komentáře. Autor určitě nevybízí k týrání zvířat či k likvidaci chráněných druhů apod. Popisuje v první rovině střet mentální, zvykový i legislativní mezi ochránci zvířat a chovateli, v tomto případě drobnými.

A zároveň v další rovině střet mezi mentalitou města a vesnice či takzvaných "náplav" a tradičních obyvatel vesnice. To vše Ivan Hoffman činí ze svého úhlu komentátorského pohledu, se kterým je samozřejmě možné souhlasit či nesouhlasit. K tomu využívá místy i expresivních výrazů. Český rozhlas jako médium veřejné služby dává prostor všem názorovým proudům a jeho cílem je, aby nad nimi ve veřejném prostoru zaznívala diskuse a posluchači o nich přemýšleli. Vnímám to tedy jako příspěvek do této diskuse. Napsaný místy expresivně, ale pořád v mezích, které nejsou za hranicí Českého rozhlasu jako média veřejné služby.

Zároveň bych vás chtěl ubezpečit o tom, že Český rozhlas ve svém vysílání velmi výrazně akcentuje ekologická témata, věnuje se tématu ochrany rostlinných i živočišných druhů a obecně udržitelnosti. Samotný Český rozhlas jako instituce pak podniká kroky k tomu, aby byl z hlediska svého provozu co nejohleduplnější k životnímu prostředí. Jedním z takových kroků bylo například ukončení vysílání na střední vlně (AM) ke konci loňského roku. Ukončili jsme tím vysílání na velmi energeticky náročné platformě, která byla plně nahrazena digitálním vysíláním.

Poznámka redakce: Podnět, zmiňovaný panem generální ředitelem René Zavoralem, nepodával Martin Mach Ondřej (toho času šéfredaktor Ekolistu). Redakce Ekolistu nabídla Českému rozhlasu možnost reakce na otevřený dopis Nadace na ochranu zvířat, který byl na Ekolistu zveřejněn jménem Nadace na ochranu zvířat.


reklama

 
foto - Zavoral René
René Zavoral
Autor je generální ředitel Českého rozhlasu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

3.6.2022 16:11
Muj autorsky názor j tento.Pobít vlky,rysy,medvědy,volávky,jestřáby,kormorány,vydry,krahujce a filatelisty.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

3.6.2022 16:19 Reaguje na karel krasensky
A železniční modeláře
Odpovědět
kk

karel krasensky

4.6.2022 21:34 Reaguje na Jakub Graňák
1+
Odpovědět
Sl

Slovan

4.6.2022 13:29
Pan Zavoral by nám mohl tedy sdělit, co člověk musí napsat, abysme to mohli brát jako výzvu k likvidaci chráněných druhů!
Hoffman je obyčejný chudák a ***! Podotýkám, že jde také pouze o komentář, který “pracuje s autorským názorem, s autorským pohledem na svět.”

Děkuji lidem, kteří toho *** naprášili! Je to ostatně i jejich občanská povinnost - nicméně karma v tomto případě zafungovala taktéž. Nám slepice taky vzala nejednou liška, ale nejsme kokoti a víme, že to byla jen a jen naše chyba. Do dobře zabezpečeného výběhu se prostě nedostane a proto jsme udělali nový a dobře zabezpečený... a je klid. Jestřáb se dá taky řešit normálním způsobem!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.6.2022 10:00 Reaguje na Slovan
Prosím o radu, jak řešit jestřába a slepice. Kamarád to vyřešil
sítí nad travnatým výběhem 100x 50 metrů! Představte si tu cenu a
na konec to, že jeden z jestřábů to doslova "odskákal" se zlomeným
křídlem. O dalśím osudu jestřába raději pomlčím. K sousedce liška
přišla do oplocené zahrady(podhrabala se pod betonovou podezdívkou) učit dva lišťata lovit slepice v poledne! Z kotce na ni štěkal pes
a sousedka křičela a tleskala(netleskala umění lišky, ale imitovala
střelbu). Prosím poraďte, ale ne to, že je potřeba slepice chovat
v hale a nebo ve voliéře, jak ji poradili "odborníci" z AOPK.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.6.2022 10:57
Proč není možné normálně diskutovat o tom, dokdy je ještě efektivní zlepšovat zabezpečení (vyšší plot, ochranné sítě, betonové zábrany) a kdy už je rozumnější pokusit se vypěstovat v predátorech strach z lidských obydlí?
To, že je nějaké zvíře chráněné, nemůže přeci znamenat, že má absolutní právo volného lovu a nelze mu nijak bránit.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist