https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/nadace-na-ochranu-zvirat-otevreny-dopis-k-podpore-tyrani-zvirat-redaktorem-hoffmanem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nadace na ochranu zvířat: Otevřený dopis GŘ Českého rozhlasu k podpoře týrání zvířat redaktorem Hoffmanem

28.4.2022
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Vážený pane generální řediteli,
dne 27. dubna 2022 Český rozhlas zveřejnil glosu Ivana Hoffmana s názvem Dovyprávění příběhu. Pan redaktor zřejmě reagoval na případ, kdy chovatel drůbeže nastražil nelegální past na zvláště chráněný druh zvířete – jestřába lesního. Pachatel jestřába po odchytu ještě postřelil a nechal bez pomoci v bolestech zraněného. Skutku si všiml soused, kterému nebyl osud zvířete lhostejný a informoval Policii ČR. Ta správně vyhodnotila situaci a případ začala šetřit jako trestný čin pytláctví.
 
Pan Hoffman hned v úvodu svého příspěvku pojmenoval nahlášení trestné činnosti jako „udavačství“ (cit. „Před časem se naše vesnice dostala do televize díky skandálu, kdy sousedé, co se nově nastěhovali, udali starousedlíka, který se pokoušel zamordovat jestřába, co mu vraždil slepice.“)! Dále je v příspěvku zlehčeno i zranění zvířete „O jestřábovi se říká, že zřejmě nebyl zraněn vážně, jestliže ošetřovatelům záhy uletěl.“ Formulace, že lov kořisti je týrání zvířat („Z pohledu nás, co máme starost o slepice a vadí nám týrání těchto hodných zvířat, když je jestřáb žere zaživa, je to ovšem příběh s koncem špatným.“), směřuje k vědomé manipulaci veřejnosti a poukazuje na absolutní neznalost biologie zvířat a přírodních procesů.

Příspěvek byl zakončen větou: „Dostat jestřába ani za normálních okolností nesvede každý. Teď, kvůli udavačům, má u nás chráněná škodná pré a řádí jako černá ruka.“ I zde pan Hoffman uvádí formulace, které jsou pro společnost 21. století absolutně nepřípustné a odkazují na pochmurnou historii ohrožení naší přírody a mnoha jednotlivých zvířecích druhů činností tehdejších myslivců (vyhubení velkých šelem, či skoro vyhubení druhů, jakými jsou vydra říční, bobr evropský, a ptáků, jako je sokol stěhovavý, orel mořský, výr velký, luňáci, motáci a další).

Jen díky usilovné práci a ochraně se tyto druhy do naší přírody, kam neodmyslitelně patří, vracejí. Na druhou stranu jsou v naší společnosti stále lidé, kteří odmítají připustit, že příroda musí být pestrá a k zajištění rovnováhy v ní je přítomnost predátorů nezbytná. Každoročně jsou nelegálně odchyceny a usmrceny stovky zvířat i přesto, že si pachatelé musí být vědomi své trestní odpovědnosti.(Zde a zde) Nahlášení jakékoli nelegální činnosti lze proto klasifikovat jako občanskou povinnost, a to nikoli v pejorativním významu, který použil pan Hoffman.

Nadace na ochranu zvířat chápe rozhořčení chovatelů (nejen) drůbeže, kteří díky volně žijícím zvířatům přijdou o chovaná zvířata. Přesto jsou k dispozici prostředky a ochranná opatření, jak zvířata před nebezpečím útoku chránit. Pro dravce jiná možnost než lov není a nejsou schopni vyhodnotit, která zvířata dle lidského pohledu lovit smí a která již nikoli.

Vážený pane řediteli, vyzýváme Vás, abyste zajistil omluvu pana Hoffmana ve veřejném prostoru vašeho rozhlasu a věnoval ve vysílacím čase Českého rozhlasu více prostoru tématům ochrany přírody a zvířat.

Předem děkujeme. S pozdravem,
Mgr. Eva Marlene Hodek, Ph.D., ředitelka Nadace na ochranu zvířat,
Ing. Zdeňka Nezmeškalová, odborný úsek Nadace na ochranu zvířat

Odpověď

Generální ředitel Českého rozhlasu poslal Ekolistu své vyjádření. Najdete jej zde: René Zavoral: Redaktor Hoffman k týrání zvířat či k likvidaci chráněných druhů určitě nevybízí


reklama

 
Nadace na ochranu zvířat

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

28.4.2022 13:47
Pan Hofman použil fakt špatný slovník. Jinak samozřejmě téma zbytečně přehnané ochrany dravců by se mělo otevřít.
"Na druhou stranu jsou v naší společnosti stále lidé" citace pana Hodka a pí Nezmeškalové. To krásný obrat jak z komunistických padesátek. Už chybělo jen dodat: svět jak ho chceme si rozvracet nenecháme a žádáme trest absolutní :)))
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.4.2022 14:15 Reaguje na DAG
Pan Hoffman použil velmi správný slovník !
A doufám, že na ČRo bude dostávat prostor pro své názory i nadále.
Moc prostoru dostávají nejen v médiích ti, co jsou odtrženi od přírody, reality života na venkově.
Odpovědět
DA

DAG

30.4.2022 09:36 Reaguje na smějící se bestie
No je to jak s tím Suchoňem a Koubkem. Suchoň měl pravdu, ale moc tlačil, tak musel jít. Doufám, že rozhlas bude mít víc odvahy a Hoffmann se bude vyjadřovat lépe.
Odpovědět
MK

Martin Králík

28.4.2022 15:03
Tudíž na svém dvorku můžu zamordovat cokoliv, protože ten kdo nemorduje je odtržen od reality života na venkově! Tam se přeci může mordovat všechno. A pokud se to nebude někomu líbit, tak je udavač a komunista.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.4.2022 18:08 Reaguje na Martin Králík
Ty si taky myslíš, že potraviny rostou v márketech v regálech, co !
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

28.4.2022 21:42 Reaguje na Martin Králík
Sousedy a například pošťačku na svém dvorku nemordují ani ti, co od reality života na vesnici odtržení nejsou. Takže omyl, všechno mordovat nemůžete.
Odpovědět
kk

karel krasensky

4.5.2022 13:12 Reaguje na Jarek Schindler
Poštačku je lepší oš....t než zamordovat
Odpovědět
MK

Martin Králík

29.4.2022 07:02
Hodně jsem to nadnesl. Jde o to, že domácí zvířectvo týrá především ten, kdo jej dostatečně nezabezpečí proti útokům predátorů. Jinak komentáře pana Hoffmana rád poslouchával a vždy jsem se na jeho glosy těšil. Jenomže v poslední době už to ztratilo šťávu, a ke "slepicím" a "vesnici" přirovnává kde co. A jak se někteří "neodtržení" od reality chovají k hospodářským zvířatům, je vidět na různých kauzách, kdy je musela z těchto "dobrých" rukou zahraňovat veterinární správa.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

29.4.2022 08:15 Reaguje na Martin Králík
Dostatečně zabezpečit proti predátorům? Ono to jde? Nejlepší zabezpečení jsou klece nebo velmi malé výběhy. Ty zabezpečit jdou. Tady ale zase narážíme na "málo spokojené" slepice. No a jinak, vše přece oplotit nejde. Proti dravcům musí být nejen plot ale nahoře navíc i sítě.
Odpovědět
VK

Vaclav Kral

22.7.2022 11:07 Reaguje na Martin Králík
Co si představujeme pod dostatečně zabezpečeným chovem? Halový velkovýkrmny klece optinalizace a 40x40 cm na jednu slepici? Tam většinou kuna ani jestřáb nezaútočí? Fakt tohle zařízení jako chovatel chcete mit na pozemku?

Měl sem trochu problémy s letectvem, dal sem sítě a ten blbec jestřáb se tam zamotal, zlomil si křídlo a jako bonus ho dorazil kocour. Ale maximálně jeden dva kousky ročně takhle odrovnam a je klid od havěti. Určitě lepší je likvidovat mechanicky nez nejaky jedy z polska atp.
Nedají se třeba někde prodávat, zebych měl občas na granule navic nebo strašáka vycpanyho na chatu?
Dneska je pestrost škodné mnohem větší než když sem s chovem začínal tak se člověk musí učit nové i Staré triky jak na ně. Dědeček v stodole nechal na tramech železa, na půdě i jestrabi košíček. Prostě praktický věci každodenní potřeby .
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.4.2022 11:55
Hoffman byl vždycky pííp.
Tím nechci zlehčovat situaci chovatelů, ale holt tu máme nějaké právní prostředí a je potřeba se pohybovat v jeho rámci. A když už tedy někdo z toho rámce vybočí, buďme realisté, tak zdravý rozum velí být spíše zticha.

Ale že se mohl Hoffman projevit v rámci ČRo, který se tak rád ohání svojí nepostradatelností, bo veřejnoprávní médium, které se snaží kasírovat každého jak to jen jde ... to je opravdu povedená taškařice. Kéž bych se dožil toho, až se ČRo s ČT vezmou za ruce a odkráčí do nebytí.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

29.4.2022 18:44
Onou glosou svého redaktora se Český rozhlas chlubit nemůže. Český rozhlas poslouchám pravidelně a ráda, doufám, že je to ojedinělý renonc. Veřejnoprávní médium by se takovýchto kopanců dopouštět nemělo.
Odpovědět
VK

Vaclav Kral

22.7.2022 11:33
Na ten případ jestřába a vzduchovky si pamatuji. Tehdy se nějaká slepice z města (myslim pracovala v České televizi) podivovala na fesjbooku ze soused picnul jestřába. Hned policajty, zachrannou stanici divadlo, ze pytláctví atp, týrání.
Psal sem dokonce i tomu cipiskovi ze zachranne stanice, jestli ma zajem o zivy nebo případně lehce poskozeny jestraby a podobnou havěť, ze jim klidně nekolik prodam( za trzni cenu + když mi zaplatí skody a výdaje na likvidaci škodné).
Ten manasek ma proste svuj pisecek, kde mu lidí nosí exponáty a stat mu tu jeho zabavu platí. Nezaplatí ani zabitou slepici za 60 korun a ukradne ciziho jestřába z pasti kterou nezaplatil.
Fakt smutna realita dnešní doby.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist