https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/richard-sedy-komu-poslouzi-novela-rostlinolekarskeho-zakona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Richard Šedý: Komu poslouží novela rostlinolékařského zákona?

10.10.2016
Poslanecká sněmovna by se na některé ze svých dalších schůzí měla zabývat novelou rostlinolékařského zákona. Vláda ji schválila v polovině června. Novela by měla navázat na Směrnici č. 2009/128/ES přijatou Evropskou unií. Ta již byla do českého práva implementována pomocí novely zákona č. 326/2004 Sb. o rostlinolékařské péči (novela č. 199/2012 Sb.) a novou vyhláškou č. 205/2012 Sb.
 


Podle posudku bývalého děkana Právnické fakulty Univerzity Karlovy profesora Aleše Gerlocha je v původní evropské směrnici jasně uvedeno, že může-li zemědělec místo chemického postřiku pro ošetření rostlin a plodin použít látku vyrobenou na přírodní bázi, je povinen tak učinit. A jelikož v původní české novele 199 tato skutečnost nebyla zohledněna, mnozí ochránci životního prostředí si mysleli, že by nyní mohlo dojít k nápravě.

V dostupném textu navrhovaných změn ale opět nic takového není! V §5 navrhované novely se lze dočíst:

(1) Profesionální uživatel je povinen brát v úvahu veškeré dostupné metody ochrany rostlin a následně zavádět vhodná opatření, která lze z hospodářského a ekologického hlediska odůvodnit a která snižují či minimalizují rizika pro lidské zdraví nebo životní prostředí (dále jen „integrovaná ochrana rostlin“).

(2) Profesionální uživatel je při rozhodování o využití integrované ochrany rostlin povinen vždy zabezpečit optimální růst zdravých rostlin a zdravotní nezávadnost a kvalitu rostlinných produktů při co nejmenším narušení zemědělských ekosystémů a zvážit použití opatření integrované ochrany rostlin stanovených prováděcím právním předpisem.

Takže o upřednostnění biologické ochrany před chemickou zde zase není ani slovo. A ve skutečnosti by stačila jedna věta o povinnosti dát nechemické ochraně jednoznačnou přednost. Nikoli ji nutně vždy používat, protože samozřejmě existují situace, kdy chemická varianta nemá alternativu.

Z výše uvedeného posudku prof. Gerlocha vyplývá, že cokoli bude v rozporu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009 a Směrnicí č. 2009/128/ES bude neplatné a žalovatelné, neboť legislativa EU je nadřazena legislativě v tomto případě jednotlivých členských států. Pokud dojde ke schválení v této podobě, existuje možnost soudního napadení novely a náklady by v tomto případě nesl český stát.

Jelikož se výrobci chemických pesticidů v poslední době stále častěji ozývají, že jim nemalé ztráty působí černý trh s falzifikáty, dochází zde i k výraznému zpřísnění postihů za jejich používání u právnických osob. Takže nezbývá, než se ptát: Komu celá novela slouží a co je jejím cílem? Větší ochrana přírody a spotřebitele před pesticidy a jejich rezidui to nejspíš nebude… To si jen chemická lobby může mnout ruce a tisíce tun jejích pesticidů budou dál zamořovat ekosystém.
Richard Šedý
Autor se věnuje propagaci přirozenější ochrany rostlin a snižování závislosti na pesticidech v zemědělství. Autor vystupuje pod pseudonymem.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist