https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/richard-sedy-konec-dalsich-dvou-jedu-na-evropskych-polich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Richard Šedý: Konec dalších dvou jedů na evropských polích

18.5.2016
Evropská komise zakázala s účinností od 30. září používat herbicidy amitrol a isoproturon. Rozhodnutí je průkopnické v tom, že jde o první látky, kde byla důvodem zákazu skutečnost, že jde o endokrinní disruptory. Informoval o tom britský list Guardian.
 

Endokrinní disruptory jsou chemické látky, které mohou zasahovat do hormonálního systému. Vědecké studie ukazují, že mohou způsobit rakovinné nádory, vrozené vady a řadu onemocnění souvisejících s tvorbou pohlavních hormonů a reprodukčním systémem.

Hans Muilerman z organizace Pesticide Action Network (PAN) Europe k tomu uvedl: „Je to historické rozhodnutí, neboť je zřejmé, že tyto chemikálie jsou 100% endokrinní disruptory. Tento krok oceňujeme, ale zároveň si uvědomujeme, že spousta podobných látek stále čeká na rozhodnutí, které bylo komisí opakovaně odloženo.“

Obě dvě nově zakázané látky jsou běžně používané selektivní herbicidy. Amitrol, také známý jako aminotriazol, je široce používán v zemědělství 10 zemí EU. Ale analýza Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) shledala, že jde o endokrinní disruptor, který by mohl poškodit nenarozené děti a má toxické účinky na štítnou žlázu a reprodukční orgány.

Isoproturon má podle dostupné vědecké literatury negativní vliv na plodnost. Je na seznamu nebezpečných a zvlášť nebezpečných látek pro vodní prostředí. Prodává se ve 22 zemích EU, jen v České republice jej podle sdružení Arnika bylo v roce 2014 spotřebováno téměř 94 tun.

„Závěry, které EFSA pro amitrol a isoproturon udělal, ukazují, že obě látky mají nejen souvislost s narušením endokrinního systému, ale existují i jiné vážné obavy týkající se posouzení rizik, které byly základem pro odnětí schválení,“ uvedl mluvčí Evropské komise pro Guardian. Komise nebyla schopna okamžitě vysvětlit, co tyto obavy znamenaly. Ale ekologové tvrdí, že kdyby tyto látky byly zakázány pouze jako endokrinní disruptory, současný stav právních předpisů EU by umožnil výjimky v použití v případech „zanedbatelné expozice“ a „vážného ohrožení zdraví rostlin“.

Je zajímavé, že zatímco v České republice je tlak chemické lobby v zemědělství úspěšný, na evropské úrovni se jí tolik nedaří. A to i přesto, že podle dokumentů, které má Guardian k dispozici, vytvářejí v souvislosti s přípravou obchodní dohody TTIP američtí obchodní činitelé na Evropskou komisi tlak, aby odložili zveřejnění kritérií, které by mohly zakázat dalších až 31 pesticidů.


reklama

 
Richard Šedý
Autor se věnuje propagaci přirozenější ochrany rostlin a snižování závislosti na pesticidech v zemědělství. Autor vystupuje pod pseudonymem.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist