https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/roste-zajem-o-pestry-jidelnicek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivana Capouchová: Roste zájem o pestrý jídelníček

20.6.2013
„Doma nepeču. Nikdo z rodiny není na sladké,“ usmívá se čerstvě jmenovaná profesorka Ing. Ivana Capouchová, CSc., která svoji profesní kariéru zasvětila studiu obilnin a zvláště ekologickému pěstování pšenice. Rozhovor s ní vedl Josef Beránek.
 

Paní profesorko, opravdu se celý život věnujete obilninám?

Ano, ale rozhodně nešlo o jednotvárnou práci! Hned po promoci jsem nastoupila na katedru rostlinné výroby. Po pár letech jsem se pustila do aspirantury na obilninách a u nich jsem zůstala až do současnosti. Spolupracovala jsem léta s profesorem Petrem. Začínali jsme u pěstebních technologií a kvality sladovnického ječmene a později jsme přenesli pozornost na pšenici. Podíleli jsme se na charakterizování parametrů jakosti u rozličných typů pšenice vzhledem k jejímu dalšímu využití, tedy například pečivárenské pšenice pro trvanlivá pečiva, nekynutá těsta, či škrobárenské pšenice. Pak jsme se začali zabývat hybridními odrůdami pšenice, pěstební technologii, výživou a hnojením, ochranou…

A pak jste se začala věnovat také ekologickému pěstování pšenice?

Kolem roku 2008 nám vyšlo několik grantů, které nás nasměrovaly tímto směrem, a zde se pohybuji dodnes. Opět jde o pěstební technologie pšenice seté, řešíme možnosti využití minoritních druhů, jako je například pšenice špalda a podobně. Od pěstebních technologií se ale postupně posouváme ke sledování jakosti a způsobům zpracování a využití. Spíš než se zemědělci tedy přicházím do styku s mlynáři, potravináři či nutričními specialisty.

V čem je výhoda těch minoritních či netradičních druhů obilovin?

Doposud byl jídelníček většinou tvořen produkty z běžné pšenice seté. V posledních letech roste zájem o pestrý jídelníček, o jeho obohacení potravinami s vysokou nutriční hodnotou či o výrobky, které se prostě odlišují chutí, vůní, a lidé je jinak vnímají. Myslím, že i proto roste zájem o naši práci na pomezí zemědělství a potravinářství.

Je rozpoznatelný rozdíl v jakosti běžné a ekologické produkce obilovin?

Velmi zjednodušeně by se dalo říci, že ekologicky pěstované pšenice jsou kvalitnější po nutriční stránce, ale jsou slabší, co se týče pekařského využití. Chybí jim dusík, a proto mají horší technologickou jakost pro pekařské zpracování. Mají nižší obsah lepkových bílkovin, které způsobují, že těsto dobře kyne. Na druhé straně bývají kvalitnější z pohledu nutriční jakosti. Mají vyšší zastoupení esenciálních aminokyselin, vlákniny, vitamínů i minerálních látek. Všechno, co tady hodnotíme, vychází z polních pokusů, z toho, co vypěstujeme na pokusných plochách Výzkumné stanice v Praze-Uhříněvsi. Máme certifikaci pro ekologické zemědělství už od roku 1994. Je to nejstarší pokusná, ekologicky certifikovaná plocha v republice. Na téže pokusné stanici jsou také běžné konvenční plochy, takže můžeme snadno srovnávat. Mimochodem náš úplně nejnovější projekt se týká právě šlechtění odrůd pšenice pro ekologické zemědělství, především pšenice špaldy, jednozrnky a dvouzrnky.

Mimochodem náš úplně nejnovější projekt se týká právě šlechtění odrůd pšenice pro ekologické zemědělství, především pšenice špaldy, jednozrnky a dvouzrnky. Jaký význam má podle vás ekologická produkce?

Beru ji jako určitou alternativu, která má své opodstatnění. Ekologické zemědělství je jistě vhodné do okrajových oblastí, kde se konvenční intenzivní zemědělství nevyplatí. Hodí se sem i proto, že řada těchto plodin je méně prošlechtěných a lépe snáší horší půdní a klimatické podmínky, obejdou se bez průmyslových hnojiv a pesticidů. Dnes můžeme pozorovat, že ekologickému hospodaření přeje i zemědělská dotační politika, i tak se ale ekologický hospodář bez značného nadšení neobejde, takové zemědělství je neobyčejně pracná záležitost.


reklama

 
Další informace |
Prof. Ing. Ivana Capouchová, CSc., (*1962) absolvovala Agronomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze, kde následně pracovala na katedře rostlinné výroby. Zde se v roce 1996 také stala odbornou asistentkou a v roce 2004 se habilitovala. V roce 2013 byla jmenována profesorkou. Dlouhodobě spolupracuje s kolegy z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze, v.v.i., Zemědělské fakulty JU v Českých Budějovicích, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a též z Výzkumného ústavu potravinářského průmyslu v Praze.
Ivana Capouchová

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist