https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/stat-slibuje-boj-se-suchem-dal-ale-vytvari-poust
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daniel Pitek: Stát slibuje boj se suchem, dál ale vytváří poušť

10.5.2019
Širé, suché lány.
Širé, suché lány.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V úterý zasedala vládní "Koalice pro boj se suchem". Slyšel jsem několik výstupů, ať už od ministra zemědělství Miroslava Tomana, který mluvil hodně o přehradách, nebo od premiéra Andreje Babiše, který, když bude sněmovna jednat o ústavní ochraně vody, tak bude pro.
 

Neslyšel jsem od nich ale vůbec nic o tom, za co jsou zodpovědní ve svých funkcích: neslyšel jsem nic o hospodaření v lesích a v zemědělské krajině.

Podle mého názoru je možné eliminovat dopady klimatických změn a zadržet vodu z dešťových a sněhových srážek na našem území vytvořením pestré krajiny, krajiny pestře strukturované, s nelesní zelení, solitérními stromy, remízky, skupinami keřů, alejemi, agrolesnickými systémy, krajinou malých polí přerušovaných mezemi, příkopy, zatravněnými údolnicemi se širokou škálou pěstovaných plodin a půdou hnojenou organickou hmotou v podobě chlévské mrvy, kompostu nebo zeleného hnojení ze zaoraných meziplodin.

Potřebujeme krajinu, kde své místo mají meandrující vodní toky, rybníky, tůně a mokřady a se zemědělskou krajinou se střídají pestře věkově a druhově složené lesy. Lesy smíšené a stabilní, pěstované podrostním nebo výběrným způsobem přátelským k životnímu prostředí.

Taková krajina nám vody zadrží dostatek a bude mnohem odolnější vůči dopadům klimatických změn.

Realita pod vedením této vlády zatím vypadá tak, jak jsem v loňském létě nafotil při cestách po českých a moravských zemích (viz výš). Vytváříte poušť a to ještě za využití veřejných prostředků. Rozpor mezi činy a slovy vládních činitelů je ohromný a pro nás jako celou společnost nebezpečný.

Tato praxe je rozšířena na velké části našeho území. Je to velký byznys, který je jedním z hlavních důvodů dramatického úbytku vody na našem území. A vládnoucí garnitura jej neřeší, protože je sama součástí tohoto byznysu.

Jde to ale i jinak

Sedlo od Blíževedel, statek rodiny Vodňanských. Zlatý držitel certifikátu Pestrá krajina za rok 2018.
Sedlo od Blíževedel, statek rodiny Vodňanských. Zlatý držitel certifikátu Pestrá krajina za rok 2018.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Zemědělství slouží všem. Nebo alespoň by mělo. A rád bych ukázal i příklady dobré praxe sedláků, kteří svůj přístup ke krajině a půdě měnit nemusí, protože jsou vzorem toho, jak se mají hospodáři na svém hospodářství chovat.

Jejich půda nezná, co je eroze, v krajině je dostatek krajinných prvků a na nich navázané biodiverzity. Tito zemědělci nám vytvářejí prostor pro rekreaci a oddych, produkují zdravé potraviny a zadržují na svých pozemcích vodu pro nás pro všechny. Při své práci provádějí veřejnou službu pro celou společnost.

Vyzývám proto vládu České republiky, pokud chcete naši zemi silnou, jak tvrdíte, tak podpořte na venkově tyto hospodáře, rodinné statky s tradicí a se vztahem k místu, kde žijí a pracují.

Tvrdě a nekompromisně zabraňte drancování půdy a ničení české krajiny nezodpovědným podnikáním některých velkých podniků pro momentální zisk.

Přečtěte si komentář Jakuba Hrušky Nebojte, pršet bude. Musíme se ale připravit na to, že jinak a jindy


reklama

 
foto - Pitek Daniel
Daniel Pitek
Autor je lesník a zemědělec.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

10.5.2019 11:00
Škoda, že takoví lidé jako pan Pitek nesedí na ministerstvech zemědělství a ŽP.
Má naprostou pravdu ve svých tvrzeních.
Pouze bych dodal, že je to byznys,který jde proti zájmům veřejnosti na zdravé krajině.
Rozpočet MZe je cca 57 mld Kč, z toho příjmy z EU cca 31 mld Kč.na realizaci Společné zemědělské politiky .
Přímé platby -21,5 mld. Kč ,prostředky budou použity na Jednotnou platbu na plochu (SAPS), Platbu pro zemědělce dodržující zemědělské postupy příznivé pro klima a životní prostředí (Greening), Platbu pro mladé zemědělce a Dobrovolné podpory vázané na produkci.

A jsme doma, nemalá část těchto prostředků skončí u dodavatelů agrochemikálií,osiva.

Všem to vyhovuje, peníze EU se přerozdělují podle v ČR stanovených národních pravidel, tedy bez ohledu na současný stav půdy a krajiny.
Zjednodušeně- bohatnou podnikatelské subjekty, ale společnost jako celek,vztaženo ke stavu krajiny, chudne.
Dokud nebudou dotace přímo svázány s kvalitou ZPF, tak se nic nezmění.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.5.2019 12:02 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ale nejvíce peněz je třeba tam, kde má dojít k nějaké změně. Jak to zařídit, aby se to uvedlo do chodu správným směrem? Slíbit, že až něco uvedeš do pořádku za své obrovské peníze, začneš pobírat dotace, není moc motivující. Opravdu nevím jak na to, aby to brzy začalo dobře fungovat.
Odpovědět
VK

Václav Kain

10.5.2019 12:23
Babiš velice rád oblbuje tím,že říká Agrofert má nepatrný podíl na pěstování řepky a spousta lidí mu to zobe z pazoury.Ale měl by říci,že je to on kdo zpracovává to svinstvo a je to on kdo dodává jedovaté postřiky.A že jich řepka potřebuje.Je to on kdo má a tyto produkty monopol.Je to on kdo přimýchává biosložky do pohonných hmot.Za vším hledej prachy a Babiš ten se umí snažit pokud jde o love.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

13.5.2019 15:29 Reaguje na Václav Kain
On Babiš prosadil zákon, nařizující přimíchávání MEŘO do nafty? Že o tom nic nevím! Ať je Babiš jaký chce, nepodsouvejte mu věci, které zařídil někdo úplně jiný.
Odpovědět

Jan Škrdla

14.5.2019 23:13 Reaguje na pavel peregrin
Jen na okraj, Babiš ten nesmysl nevymyslel ani neprosadil, ale využívá ho, jak jen se dá. A hlavně brání (ať už sám nebo zprostředkovaně) jakékoliv rozumné změně, vždyť je to pro něj byznys. Viz:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zruseni-povinneho-primichavani-biopaliv-pirati-vlada-babis-repka-preol-agrofert.A190408_102901_domaci_kop
Odpovědět
MV

Martina Vránová

15.5.2019 18:16 Reaguje na Jan Škrdla
Babiš nevymyslel, neprosadil, ale využívá na maximum. K tomu se demagogicky hájí, že jen malá část zlatých lánů je jeho. Jistě, ta větší část je druhých, kteří pak plodinu úspěšně nechávají zpracovávat v JEHO zpracovatelských závodech. A že prý do potravin je ho potřeba, výživa obyvatelstva! V obchodech vidím 5x více slunečnicových olejů než řepkových, ale slunečnicové lány se netáhnou od obzoru k obzoru - zajímavé! Řepka se prodává se i do zahraničí. Na oplátku si můžeme dovézt zahraniční brambory, mrkev, cibuli, jahody, salát, na které nemáme "volno" na polích.
A ani zemědělští odborníci se neshodnou na to, jestli řepka vysušuje pole -názory jsou zcela protikladné. Ale ať tak nebo onak - nutnost nadměrné chemizace této plodiny zůstává faktem. Takže devastace....kolik let to bude ještě trvat, než bude možná změna - formou voleb do parlamentu, lokální aktivity, atd - dlouho předlouho.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

16.5.2019 06:02 Reaguje na Martina Vránová
Byly by tu i slunečnicové lány, jen pro tu slunečnici nemáme takové dobré pěstitelské podmínky, jako pro řepku. Takže dovážíme slunečnicový olej z Maďarska. Zdravotně je ale řepkový olej lepší, i pro studenou kuchyni je lepší než olivový, svým chemickým složením.
Odpovědět
MM

Milan Milan

10.5.2019 21:58
Boj se suchem? Už ten pojem "boj" obdobně jako jakási "Národní koalice pro boj se suchem". Na honosné ve své podstatě ale hloupé termíny si naši úředníci evidentně potrpí. Ale vážně. Přečetl jsme si ten nástin akčního plánu, nevidím tam téměř nic pozitivního pro naši zeměpisnou a srážkovou oblast, snad kromě těch mokřadů a rybníků. Jinak pouze technocko organizační bláboly snad jako krásné kšefty, dotační projekty a vyhozené peníze. Obávám se, že až se tento plán naplní a boj skončí budou naše vodní zdroje stejně prázdné, voda dražší, regulací "neúrekom",a odolnost krajiny a jednotlivých vodních zdrojů silně narušena, spodní voda znečištěna.... Obdobné jako boj s kůrovcem na jehož konci jsou sežrané lesy, nebo ochrana a zkvalitňování ovzduší na jehož konci se v podstatě nic nezměnilo. Ale peněz bylo vyplácáno a projektů zadotováno.....
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.5.2019 17:20 Reaguje na Milan Milan
Bohužel máte pravdu, přesto si myslím, že každý kdo je přesvědčený o potřebě změny může něco udělat - od voleb do parlamentu,přes podporu fyzickým i právnickým osobám,které se o to snaží, až po vlastní aktivitu v místě.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.5.2019 09:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
Dokud nedojde ke sjednocení názorů na základě věcné a kritické diskuse, jak problém co nejefektivněji řešit, nemá význam se na kohokoli obracet. Aktivizací protichůdných snah můžete situaci drasticky zhoršit.
Odpovědět
MV

Martina Vránová

15.5.2019 18:21 Reaguje na Milan Milan
A to ani nevíme, kolik peněz bylo ještě před těmi dotačními projekty vynaloženo na průzkum toho, který dotační program bude ten nejlepší! Zkrátka na aktivity typu, které nedávno provozovala jistá nejmenovaná hejtmanka ve svém úřadě.
Plán vlády - zakládání nových vodních ploch - je, jak už jsem zde jednou napsala, oním pověstným natíráním zábradlí na potápějící se lodi. Nevyřeší vůbec nic, jak správně píše pan Milan Milan, protože neřeší podstatu - ochranu půdy.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

13.5.2019 15:37
Vzletná slova, ale článek v podstatě o ničem- to víme všichni, co by to chtělo, ale to by se musela změnit agrární politika státu. A není vůbec pravda, že malá hospodářství to zachrání a jsou veskrze lepší- je to pouze vždy a všude o lidech a tak i mezi malými sedláky jsou dobří a vyslovení lajdáci.
Odpovědět
MH

Martin Horňák

14.5.2019 23:15
ze strany vlády není absolutně žádná snaha něco změnit, vše je o penězích, řepka sype kačky, tabletky z lovochemie taky fungujou

já dělám úses a podobný věci, sady, meze, a jak řikám, z rozpočtu na to jde tak málo peněz, že to ani nestojí za řeč

je to ostuda a zbyde po nás akorát poušť jako mají na jihu
Odpovědět

Jan Škrdla

15.5.2019 21:41 Reaguje na Martin Horňák
Stát se taky dost málo angažuje v tom, aby zajistil pozemky pro skladebné prvky ÚSES, pro meze, sady, aj.
Pozemkové úpravy, ze kterých by mohl vzejít plán společných zařízení, pokračují dost pomalu, nějaké výkupy pozemků ze strany státu jsou také vzácností.

Zato když se mají stavět velké přehrady nebo realizovat technická opatření, tak tak se tam na hoře můžou přetrhnou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist