Daniel Pitek: Stát slibuje boj se suchem, dál ale vytváří poušť
Neslyšel jsem od nich ale vůbec nic o tom, za co jsou zodpovědní ve svých funkcích: neslyšel jsem nic o hospodaření v lesích a v zemědělské krajině.
Podle mého názoru je možné eliminovat dopady klimatických změn a zadržet vodu z dešťových a sněhových srážek na našem území vytvořením pestré krajiny, krajiny pestře strukturované, s nelesní zelení, solitérními stromy, remízky, skupinami keřů, alejemi, agrolesnickými systémy, krajinou malých polí přerušovaných mezemi, příkopy, zatravněnými údolnicemi se širokou škálou pěstovaných plodin a půdou hnojenou organickou hmotou v podobě chlévské mrvy, kompostu nebo zeleného hnojení ze zaoraných meziplodin.
Potřebujeme krajinu, kde své místo mají meandrující vodní toky, rybníky, tůně a mokřady a se zemědělskou krajinou se střídají pestře věkově a druhově složené lesy. Lesy smíšené a stabilní, pěstované podrostním nebo výběrným způsobem přátelským k životnímu prostředí.
Taková krajina nám vody zadrží dostatek a bude mnohem odolnější vůči dopadům klimatických změn.
Realita pod vedením této vlády zatím vypadá tak, jak jsem v loňském létě nafotil při cestách po českých a moravských zemích (viz výš). Vytváříte poušť a to ještě za využití veřejných prostředků. Rozpor mezi činy a slovy vládních činitelů je ohromný a pro nás jako celou společnost nebezpečný.
Tato praxe je rozšířena na velké části našeho území. Je to velký byznys, který je jedním z hlavních důvodů dramatického úbytku vody na našem území. A vládnoucí garnitura jej neřeší, protože je sama součástí tohoto byznysu.
Jde to ale i jinak
Zemědělství slouží všem. Nebo alespoň by mělo. A rád bych ukázal i příklady dobré praxe sedláků, kteří svůj přístup ke krajině a půdě měnit nemusí, protože jsou vzorem toho, jak se mají hospodáři na svém hospodářství chovat.
Jejich půda nezná, co je eroze, v krajině je dostatek krajinných prvků a na nich navázané biodiverzity. Tito zemědělci nám vytvářejí prostor pro rekreaci a oddych, produkují zdravé potraviny a zadržují na svých pozemcích vodu pro nás pro všechny. Při své práci provádějí veřejnou službu pro celou společnost.
Vyzývám proto vládu České republiky, pokud chcete naši zemi silnou, jak tvrdíte, tak podpořte na venkově tyto hospodáře, rodinné statky s tradicí a se vztahem k místu, kde žijí a pracují.
Tvrdě a nekompromisně zabraňte drancování půdy a ničení české krajiny nezodpovědným podnikáním některých velkých podniků pro momentální zisk.
Přečtěte si komentář Jakuba Hrušky Nebojte, pršet bude. Musíme se ale připravit na to, že jinak a jindy
reklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Miroslav Vinkler
10.5.2019 11:00Má naprostou pravdu ve svých tvrzeních.
Pouze bych dodal, že je to byznys,který jde proti zájmům veřejnosti na zdravé krajině.
Rozpočet MZe je cca 57 mld Kč, z toho příjmy z EU cca 31 mld Kč.na realizaci Společné zemědělské politiky .
Přímé platby -21,5 mld. Kč ,prostředky budou použity na Jednotnou platbu na plochu (SAPS), Platbu pro zemědělce dodržující zemědělské postupy příznivé pro klima a životní prostředí (Greening), Platbu pro mladé zemědělce a Dobrovolné podpory vázané na produkci.
A jsme doma, nemalá část těchto prostředků skončí u dodavatelů agrochemikálií,osiva.
Všem to vyhovuje, peníze EU se přerozdělují podle v ČR stanovených národních pravidel, tedy bez ohledu na současný stav půdy a krajiny.
Zjednodušeně- bohatnou podnikatelské subjekty, ale společnost jako celek,vztaženo ke stavu krajiny, chudne.
Dokud nebudou dotace přímo svázány s kvalitou ZPF, tak se nic nezmění.
Jiří Svoboda
10.5.2019 12:02 Reaguje na Miroslav VinklerVáclav Kain
10.5.2019 12:23pavel peregrin
13.5.2019 15:29 Reaguje na Václav KainJan Škrdla
14.5.2019 23:13 Reaguje na pavel peregrinhttps://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zruseni-povinneho-primichavani-biopaliv-pirati-vlada-babis-repka-preol-agrofert.A190408_102901_domaci_kop
Martina Vránová
15.5.2019 18:16 Reaguje na Jan ŠkrdlaA ani zemědělští odborníci se neshodnou na to, jestli řepka vysušuje pole -názory jsou zcela protikladné. Ale ať tak nebo onak - nutnost nadměrné chemizace této plodiny zůstává faktem. Takže devastace....kolik let to bude ještě trvat, než bude možná změna - formou voleb do parlamentu, lokální aktivity, atd - dlouho předlouho.
Katka Pazderů
16.5.2019 06:02 Reaguje na Martina VránováMilan Milan
10.5.2019 21:58Miroslav Vinkler
11.5.2019 17:20 Reaguje na Milan MilanJiří Svoboda
13.5.2019 09:38 Reaguje na Miroslav VinklerMartina Vránová
15.5.2019 18:21 Reaguje na Milan MilanPlán vlády - zakládání nových vodních ploch - je, jak už jsem zde jednou napsala, oním pověstným natíráním zábradlí na potápějící se lodi. Nevyřeší vůbec nic, jak správně píše pan Milan Milan, protože neřeší podstatu - ochranu půdy.
pavel peregrin
13.5.2019 15:37Martin Horňák
14.5.2019 23:15já dělám úses a podobný věci, sady, meze, a jak řikám, z rozpočtu na to jde tak málo peněz, že to ani nestojí za řeč
je to ostuda a zbyde po nás akorát poušť jako mají na jihu
Jan Škrdla
15.5.2019 21:41 Reaguje na Martin HorňákPozemkové úpravy, ze kterých by mohl vzejít plán společných zařízení, pokračují dost pomalu, nějaké výkupy pozemků ze strany státu jsou také vzácností.
Zato když se mají stavět velké přehrady nebo realizovat technická opatření, tak tak se tam na hoře můžou přetrhnou.