https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomas-sieger-a-jan-zidek-vratte-nam-permanentky-aneb-znovu-ukradeny-lesopark
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tomáš Sieger a Jan Zídek: Vraťte nám permanentky aneb Znovu ukradený lesopark

11.4.2016
Lidem, kteří uvěřili slibu „vstupu bez placení vstupného“ se teď vedení Botanické zahrady směje, když oznamuje: „Pokud k nám, milí sousedé, rádi chodíte, velice oceníme, když nás podpoříte zakoupením permanentky
Lidem, kteří uvěřili slibu „vstupu bez placení vstupného“ se teď vedení Botanické zahrady směje, když oznamuje: „Pokud k nám, milí sousedé, rádi chodíte, velice oceníme, když nás podpoříte zakoupením permanentky
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Lenka Steffanová
Před vchodem do Botanické zahrady se tísní dav lidí. „To je nehoráznost!“ rozčiluje se starší pán a maminka se dvěma dětmi s ním souhlasí: „Nejdřív ten les oplotí, a teď jej znepřístupní!“. Cítí se podvedeni. Právem. Botanická zahrada totiž po drobných krůčcích dosáhla svého, oblíbený lesopark přeměnila na své placené expozice.
 

Vše začalo na přelomu let 2010/11, kdy Botanická zahrada oplotila stráň a lesopark v lokalitě mezi Salabkou a Havránkou na Praze 8. Šlo o dlouhá léta volně přístupná a oblíbená místa. Pro místní obyvatele představoval lesopark nejen místo pro klidné a bezpečné procházky s dětmi, ale byl i důležitou pěší spojnicí mezi Bohnickým sídlištěm a Prahou 7. Počátkem roku 2011 se to však mělo změnit: Kolem stráně a lesoparku vyrostl nevzhledný plot. Botanická zahrada věděla, jak je lokalita pro místní důležitá, a veřejně deklarovala, že plot byl postaven proti divočákům, nikoli proti lidem. Ti prý budou moci i nadále do oblíbených míst vstupovat zdarma.

Spor mezi místními občany a Botanickou zahradou se poté naplno rozhořel, když byl volný vstup do lesoparku 1. dubna 2011 zcela znemožněn. Na to reagovali místní občané protestním pochodem (https://protiplotu.wordpress.com/2011/04/30/pochod-proti-plotu-je-za-nami/), jehož se 30. dubna zúčastnily téměř čtyři stovky lidí, a sepsáním petice, jíž podepsalo přes 5 000 odpůrců oplocení. Odstranit plot se bohužel nepodařilo, Botanická zahrada však alespoň částečně ustoupila. V plotě přibyly dodatečné vstupy a místní občané si mohli požádat o tzv. sousedské permanentky (https://protiplotu.wordpress.com/2011/07/11/permanentka-pro-lidi-z-bohnic-cimic-troje-a-kobylis-docasne-zdarma-2-vchody-do-konce-zari/). Ty jim do loňského roku umožňovaly se do oploceného území dostat zdarma, jak Botanická zahrada původně slibovala. Prostupnost území tak byla zachována alespoň během návštěvních hodin zahrady.

Mnozí místní stále s nelibostí nesou, že je prostupnost územím omezená pouze na otvírací hodiny zahrady, jiným se nelíbí plíživá přeměna stinného lesoparku na otevřenou botanickou expozici. Přesto došlo k výraznému uklidnění vztahů mezi Botanickou zahradou a místními obyvateli. Ovšem jen do konce března 2016, kdy Botanická zahrada oznámila, že již permanentky vydávat nebude. Lidem, kteří uvěřili slibu „vstupu bez placení vstupného“ se teď vedení Botanické zahrady směje, když oznamuje: „Pokud k nám, milí sousedé, rádi chodíte, velice oceníme, když nás podpoříte zakoupením permanentky.“

Jistě, Botanická zahrada potřebuje na svůj provoz hodně peněz (60% příjmů tvoří příspěvek Hl. m. Prahy). Čím větší území obhospodařuje, tím větší náklady na něj má. Obrovské náklady představuje jen cena pitné (sic!) vody, kterou Botanická zahrada zavlažuje svou expozici. Původní lesopark samozřejmě žádné zavlažování nepotřeboval. Botanickou zahradu čekají další obrovské výdaje na opravu Skleníku Fata Morgana (cena opravy skleníku z roku 2003 byla již před pěti lety odhadována na 35 miliónů Kč). Zdá se, že Botanická zahrada trpí častým syndromem veřejných institucí. Počítá automaticky s tím, že když už "erár" zaplatil nějakou investici, nenechá jí padnout a bude dotovat i veškeré ztráty. Proč by ale měli za finanční problémy botanické zahrady způsobené neuváženou expanzí platit obyvatelé Prahy 8?

Pro tisíce občanů Troje, Bohnic a Čimic představuje nešťastný krok Botanické zahrady velmi nepříjemný zásah do života. Cítí se podvedeni - vždyť jim byl lesopark již podruhé „ukraden“! Vyzývají proto vedení Botanické zahrady, ale zejména zainteresované politiky z radnic přilehlých městských částí a z Magistrátu k trvalému zachování sousedských permanentek, aby mohli lesopark i nadále využívat k rekreaci a mohli jím zdarma volně procházet. Volně přístupných zelených ploch obecně ubývá - ustupují parkovištím a nové zástavbě. Už jen proto by bylo dobré, aby se Botanická zahrada začala k obyvatelům sousedních čtvrtí chovat jako k opravdovým sousedům a splnila tak své sliby o volné přístupnosti tohoto území.


reklama

 
Tomáš Sieger a Jan Zídek

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist