https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/unie-botanickych-zahrad-otevreny-dopis-pozadujici-zapracovani-ex-situ-ochrany-rostlin-do-statni-politiky-zivotniho-prostredi?fbclid=IwAR083dWHQuAiBL4NEIcMcg0q82IZyfKfC5MPWdTsxEbmT5PXIsOs5-9zc7c
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Unie botanických zahrad: Otevřený dopis požadující zapracování ex situ ochrany rostlin do Státní politiky životního prostředí

25.1.2021
Ex situ ochrana je nedílnou součástí druhové ochrany a významný nástroj pro záchranu kriticky ohrožených druhů před vyhynutím (na snímku střevíčník pantoflíček).
Ex situ ochrana je nedílnou součástí druhové ochrany a významný nástroj pro záchranu kriticky ohrožených druhů před vyhynutím (na snímku střevíčník pantoflíček).
Zdroj | Unie botanických zahrad
Vážený pane ministře, vážené poslankyně, vážení poslanci,

Unie botanických zahrad České republiky dlouhodobě upozorňuje na nutnost institucionalizace a podpory ex situ ochrany ohrožených druhů rostlin. Populace řady kriticky ohrožených druhů na přírodních stanovištích, i přes jim poskytnutou péči, klesají. Ex situ kultivace je jedním z možných nástrojů, jak předejít jejich vyhynutí a mnohdy je i metodou poslední volby. Přitom se jedná o metodu pro mnoho druhů volbou nákladově efektivní.

 

Česká republika se přijetím Úmluvy o biologické rozmanitosti zavázala k ochraně biologické rozmanitosti včetně ochrany ex situ, která je definovaná v článku 9 Úmluvy. Ex situ ochrana neprodukčních rostlin však nebyla dosud zahrnuta do právního rámce České republiky, na rozdíl od ostatních států střední Evropy, kde tomu tak již je, a ani není součástí právě přijaté Státní politiky životního prostředí České republiky 2030 s výhledem do roku 2050.

Celosvětově se ex situ ochranou rostlin zabývají botanické zahrady. I u nás konzervujeme v botanických zahradách rozsáhlý genofond rostlin, čítající více než 100 tisíc rozdílných genotypů jak domácích, tak i exotických druhů a odrůd. Botanické zahrady vytvářejí síť po celé republice, spolupracují s vědeckými institucemi, orgány státní ochrany přírody a jsou napojené na mezinárodní organizace. Mají vytvořenou či připravují metodiku konzervace jednotlivých skupin rostlin.

Požadujeme, aby ex situ ochrana neprodukčních rostlin byla zahrnuta do Státní politiky životního prostředí v rámci cíle 3.2., a aby byla definována role botanických zahrad v ochraně genofondu a v její prezentaci veřejnosti.

Rádi poskytneme veškeré potřebné informace a podklady k této problematice.

S pozdravem

RNDr. Pavel Sekerka
prezident Unie botanických zahrad ČR, vedoucí Průhonické botanické zahrady, kurátor evidence rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy

RNDr. Vlastík Rybka, Ph.D
viceprezident Unie botanických zahrad ČR, Předsedající genofondové skupiny Unie botanických zahrad ČR, náměstek pro odbornou činnost Botanické zahrady hl. m. Prahy

Ing. Eduard Chvosta
Radní Unie botanických zahrad ČR, zástupce ředitele pro odborný výcvik zahradnických oborů, vedoucí Botanické zahrady SOŠ Jarov v Malešicích

Ing. Libor Kunte, Ph.D.
Radní Unie botanických zahrad ČR, ředitel Střední školy zahradnické a zemědělské

Ing. Ladislav Pavlata
Radní Unie botanických zahrad ČR, ředitel Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Bc. Bohumil Černý
Ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy
v PaedDr. Luděk Grätz
ředitel Domova pod hradem Žampach

Kristýna Hanzelková DiS.
organizační manažer a vedoucí Arboreta Žampach

RNDr. Jan Hošek, RNDr. Jitka Hošková
Dendrologická zahrada Běleč

Stanislav Hybler ml.
Soukromá botanická zahrada v Dubinách

Mgr. Magdaléna Chytrá
Botanická zahrada PřF MU

Ing. Lea Jedonková
ředitelka botanické zahrady, Centrum léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity

Zdeněk Kiesenbauer
Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i

Ing. Libor Muller
Park Sanatoria Jablunkov

Mgr. Jana Navrátilová, Ph.D.
Botanická zahrada Třeboň

Ing. Michal Pavlík
ředitel Botanické zahrady a arboreta Mendelova univerzita v Brně

Ing. Tomáš Peš
Vedoucí botanické zahrady, kurátor ptáků, drobných savců a ostrovních sbírek Microcebus EEP, Zoologická a botanická zahrada Plzeň

Bc. Petr Šíla
Botanická zahrada Teplice

Mgr. Barbora Šímová
ředitelka Přírodovědného muzea Semenec

Ing. Jaroslav Šíma
zakladatel Přírodovědného muzea Semenec

Ing. Jiří Šindelář
ředitel Bečovské botanické zahrady, předseda pobočného spolku 23/02 ZO ČSOP BERKUT

Ing. Žaneta Šišková
Botanická zahrada při VOŠ a SZeŠ Tábor

Ing. Tomáš Tureček Ph.D.
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity

MUDr. Václav Volejník, CSc,
Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé/Hamzův park a arboretum

Jana Zavřelová, DiS.
metodik parku, správce archívů, Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé/Hamzův park a arboretum


reklama

 
Unie botanických zahrad

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

25.1.2021 14:46
Buď ve vesmíru, nebo na Oslovi jsem zachytil pěkný bonmot ve smyslu: "Když se začne proslýchat, že nějaký druh bude chráněn, je nejvyšší čas podniknout kroky na jeho záchranu".
Protože je fakt, že ochranářská legislativa, kterou prosadili různí odborně bezcenní ekologičtí aktivisté a jejich organizace (opět s nulovým odborným zázemím) je tak idiotská, že vyhynutí chráněných druhů jednoznačně přispívá, případně je s to ho přímo způsobit.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.1.2021 07:08
Snad s tímto návrhem poslanci mít problémy nebudou a rychle ho schválí , úbytek donedávna celkem běžných rostlin je zarážející.
Odpovědět

Jan Šimůnek

30.1.2021 09:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ekologové ovšem budou těžce proti. Pro ně je opravdová ochrana přírody nejhorší nepřítel.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist