Veronika Murzynová: Emise metanu musíme dostat pod kontrolu, řešení máme na dosah ruky
Vědci i politici se tak vzácně shodují na tom, že rapidní snížení emisí metanu z lidské činnosti je v současné chvíli jedním z hlavních dílů skládačky, jak udržet celkové oteplení planety na únosné míře.
Jak ale bohužel ukazuje před několika dny zveřejněný vědecký výzkum v časopisu One Earth, dosud přijaté politiky pro regulace emisí metanu v energetice, zemědělství a nakládání s odpady ani zdaleka nestačí.
Co s tím? Začít můžeme doma, tedy na evropské úrovni.
Evropa a snižování emisí metanu v energetice
Pár měsíců po podpisu Global Methane Pledge přišla Evropská komise s novou legislativou, která si klade za cíl snížení emisí metanu v energetice. Je to logický první krok. Emise metanu ze sektoru energetiky - tedy převážně těžby, zpracování a transportu fosilních paliv - tvoří dle Mezinárodní energetické agentury IEA asi 37 % veškerých lidmi způsobených emisí metanu.
Hned několik studií však prokázalo, že skutečné emise metanu jsou až o 60 % - 70 % vyšší, než jak je firmy reportují, přitom je jejich omezení například v případě plynové infrastruktury efektivní a nenákladné - většinu opatření lze implementovat s čistými nulovými náklady.
Snížení emisí metanu v sektoru energetiky je oním pomyslným “nízko visícím ovocem” jehož plody, tedy zpomalení postupu klimatické krize a udržení globálního oteplování na úrovni kolem 1,5 °C, bychom mohli sklízet v horizontu jedné generace.
Evropská metanová legislativa se nyní blíží do závěrečných fází vyjednávání mezi jednotlivými institucemi a evropští zákonodárci tak mají na nějakou dobu poslední příležitost ovlivnit její konečnou podobu.
Vzhledem k tomu, že EU naprostou většinu své spotřeby fosilního plynu dováží ze třetích zemí, je zásadní zejména zavedení pravidelných kontrol a oprav energetické infrastruktury v celém dodavatelském řetězci, tedy i mimo území EU, odkud k nám přichází až 90 % plynu, který v EU spotřebujeme.
Přijetí odvážné metanové legislativy, která by pokryla kompletní dodavatelský řetězec, by pro Evropskou unii bylo jedinečnou příležitostí ukázat, že to se snižováním emisí metanu myslíme opravdu vážně - přinejmenším co se sektoru energetiky týče.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (35)
Jaroslav Řezáč
29.5.2023 06:31V první řadě se musí chránit půda a to jde jen tím, že se bude svlažovat " lesem" každý kraj by měl mít 50% lesních porostů na svém území. Musí se nastartovat malý vodní oběh. Půdu je potřeba hydratovat je to jako kůže, teky se vysouší. Namazat jí krémem nemůžeme.
Požadavky na snižování CO2 a Metanu je takové ekologické přicmrndávání, které nám nic nezajistí. Ono se totiž celkem přirozeně uvolňuje do ovzduší běžně.
Karel Zvářal
29.5.2023 07:00 Reaguje na Jaroslav ŘezáčKarel Zvářal
29.5.2023 07:07 Reaguje na Karel ZvářalJiří Svoboda
29.5.2023 09:36 Reaguje na Karel ZvářalNad rozpáleným suchým povrchem je ve vzduchu více vodní páry než nad lesem?
Karel Zvářal
29.5.2023 11:20 Reaguje na Jiří Svobodahttps://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/co-prozradi-termokamera-ze-lesni-porosty-si-nicime-sami
Nemalý negativní vliv antropocénu tkví i v letecké dopravě, která využívá tryskové proudění, kteréžto samozřejmě ovlivňuje=zpomaluje, a proto chod oblačnosti bývá značně narušen. Ač by při zvýšené teplotě a vyšším odparu mělo (teoreticky) pršet častěji, opak je pravdou. Někde nezaprší celé měsíce, ač země leží u moře, je vyschlá na troud. Toto proudění (o průměru 1,5-5 km) není nijak masivní a lze ho tedy leteckou dopravou ovlivnit. Kdo si myslí, že nikoliv, ať uvede citace, které tuto domněnku vyvrátí. Prostě změna klimatu není jen o sodovčáku, ale celé řadě jevů, jejichž dopad si zřejmě neuvědomujeme, nebo raději tabuizujeme (?).
Jiří Svoboda
29.5.2023 12:25 Reaguje na Karel ZvářalNa druhé straně si představte, že spousta lidí popírá, že by sodovkáč mohl ovlivnit globální klima. To jsou hrozní ignoranti elementární fyziky. Fuj!
Karel Zvářal
29.5.2023 13:04 Reaguje na Jiří SvobodaMně už ani nepřekvapuje, že necháváte bez komentáře ony závratné cifry vyplundrovaných (zejména) deštných lesů. Lesů posléze (začasto) odvodněných - a potažmo vliv odkryté půdy na prohřívání krajiny. My nejenže si lesy ničíme sami, my si ničíme celou planetu.
Protože kromě toho teplého vzduchu vyzářeného do atmosféry tu máme také ten, který k nám donesou vzdušné proudy ("vpád saharského vzduchu"), kteréžto mají vliv na odtávání nejen ledovců, ale i Antarktidy. A o co větší bude odlesněnost jižního gigakontinentu, o to méně pocítíme vpády arktického vzduchu.
A chtít napravit tento aspekt nebude záležitostí nejbližších let ani desetiletí, demokřivka naopak ještě bude progresivní. Takže to má zachránit honba za kysličníkem? Obávám se, že to ani zdaleka nebude stačit. Ale to poznají až další generace, většina společnosti je ve vleku současné politiky GD, kde snahu o omezení let dopravy, spalování biomasy pralesa, vození potravin přes polovinu planety... nějak nebadať. Proto si ani trochu nejsem jist, zda to vše je myšleno vážně, nebo, řečeno slovy klasika Miroslava P., to není jen ***.
Jiří Svoboda
29.5.2023 14:35 Reaguje na Karel ZvářalJá chci naopak deštné lesy ochránit před mýcením tím, že z nich uděláme trvale udržitelné hospodářské lesy produkující řezivo na stavby a dávající místním lidem dosti obživy.
Rozhodně vzdušné proudy nepopírám. Vy ale tomu svému třetímu odstatvci rozumíte? Já tedy nikoliv.
Přístup GD též považuji za scestný.
Vždyť my si vlastně (po vysvětlení) úžasně rozumíme!
Jakub Graňák
29.5.2023 15:32 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
30.5.2023 08:37 Reaguje na Jakub GraňákPetr
30.5.2023 11:20 Reaguje na Jiří SvobodaOstatně, úplně stejně, jen v menší míře, se projevuje "hospodaření" i v našich lesích. Jen to nechceme vidět.
Karel Zvářal
29.5.2023 15:44 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
30.5.2023 08:45 Reaguje na Karel ZvářalZkuste poprosit někoho inteligentního, ať posoudí, oč tam jde. On třeba takový teplý vzduch vyzářený do atmosféry, to je opravdu na chápání lahůdka...
Karel Zvářal
30.5.2023 08:54 Reaguje na Jiří SvobodaPodobně je to s tou převahou horkého vzduchu z jižních směrů. Nikde není napsáno, že Artktida musí být navěky zamrzlá. To množství hliněných gigatetelínů prostě planeta přestává zvládat. A zelené střechy to fakt nevytrhnou.
Jiří Svoboda
29.5.2023 09:47 Reaguje na Jaroslav ŘezáčKolik se tam uvolňuje metanu do ovzduší?
Jaroslav Řezáč
29.5.2023 10:27 Reaguje na Jiří SvobodaPopravdě kolik se uvolňuje metanu do ovzduší mi je naprosto ukradený. Jde jej uvolňovat uměle nebo přirozeně tlením biologicky rozložitelného odpadu, tedy přirozenými procesy se dostává do atmosféry po celou dobu a dneska se hledá nesmrtelnost chrousta kdekoliv jen proto, aby takzvaní vědci vykázali nějakou činnost dokážou zrecyklovat kohokoliv a cokoliv.
Jiří Svoboda
29.5.2023 13:34 Reaguje na Jaroslav ŘezáčOno je snad jedno, zda se ta voda vypařuje přímo z půdy nebo (a to mnohem více) z korun stromů. Nebylo by dobré vycházet ze zákona zachování hmoty (v tomto případě vody) a tak nedělat chybné, byť ideologicky atraktivní, závěry?
Petr
30.5.2023 11:41 Reaguje na Jiří SvobodaRostlinný pokryv snižuje teplotu prostředí a tím i odpar. Vody je tedy v porostlém prostředí více, takže se i déle uvolňuje a déle zvyšuje vlhkost prostředí, více se vsákne a déle odtéká. Je to prostě úplně něco jiného než povrch bez rostlin.
No a v našem silně poškozeném prostředí malý vodní režim již témeř nefunguje, což vám opravdu může připadat, jako že nic takového neexistuje a je to jen zbožné přání. Ale to je naše vina, my jsme ho zničili a teď sklízíme suché plody naší práce.
Petr Eliáš
29.5.2023 12:00 Reaguje na Jaroslav Řezáčhttps://metelka.blog.pravda.sk/2019/08/13/proc-pan-kravcik-nikdy-nedokaze-spravit-globalni-klima/
Slavomil Vinkler
29.5.2023 12:55 Reaguje na Jaroslav ŘezáčSlavomil Vinkler
29.5.2023 16:41 Reaguje na Jaroslav ŘezáčRadim Polášek
29.5.2023 20:04 Reaguje na Slavomil VinklerZatímco když je lesů málo, dojde k nedostatečnému ochlazení krajiny výparem a relativní vlhkost vzduchu je nižší, nad pevninou nedojde ke srážkám. Ke srážkám dojde až nad mořem, protože moře svým výparem vzduch ochlazuje více než je ochlazován nad pevninou. Voda je tak z pevniny odstraňována vzduchem v podobě vzdušné vlhkosti.
Karel Zvářal
29.5.2023 21:00 Reaguje na Radim PolášekPokud chybí les jako úložiště uhlíku, navíc když zelení khmérové ne/ekologicky spalují část vyprodukované hmoty (slámu, štěpku) místo jejího uložení do půdy, je zaděláno na ekologickou katastrofu obřích rozměrů. A tento tvor má tu odvahu zovat se moudrým (?)... Kdyby to nebyla reality šou, ale sci-fi, tak se tomu s chutí zasměju.
Slavomil Vinkler
30.5.2023 07:50 Reaguje na Radim PolášekDalší rozpor, srážky jsou v místech, kde teplý vzduch stoupá, nikoli kde klesá studený. Jak při bouřce, tak teplá i studená fronta, vždy teplý vzduch stoupá nahoru a prší. Naopak neprší v tlakové výši(vzduch klesá), nebo v dešťových stínech a pouštích. Ty jsou tam, kdy studený vzduch shora klesá. Za kopcem fén.
Petr
30.5.2023 10:27 Reaguje na Slavomil VinklerLes může vypařovat víc vody a i z lesa může odtékat víc vody jednoduše proto, že v lese je úplně jiný režim vody než v nelese. V lese se voda "chová" jinak, putuje jinak, jinými cestami a mechanismy, vše je tam složitější, komplikovanější a delší. Když budete tohle přehlížet, přijde vám to samozřejmě nesmyslné, protože voda je přece všude voda a víc než naprší jí být nemůže, tak ani nemůže víc odtékat.
Z lesa může odtékat víc vody než z nelesa, protože se jí tam kvůli složitosti (pro vás jinakosti, špatnosti a nesprávnosti) toho celého prostředí víc udrží a je jí tam v celém systému mnohem více. Vy to berete jako že odtéká víc než naprší, ale je to jen vaše nepochopení. Odtéká víc, protože jí tam víc zůstává. A s tím souvisejí i další jevy a provázané mechanismy, vliv na krajinu, na na počasí, na klima...
Opět můžete provést malý pokus doma na zahradě. Půlku zahrady vysekávejte až na hlínu, půlku nechte neposekanou a pozorujte, sledujte a porovnávejte. Přestože vám na zahradu bude pršet pořád stejně a na obě půlky dopadne stejné množství vody, každá půlka bude úplě jiná. No a pak třeba můžete i půlku z té neposekané části nechat spást a zase porovnávejte. Uvidíte velké rozdíly.
Petr
30.5.2023 10:55 Reaguje na PetrSlavomil Vinkler
30.5.2023 19:12 Reaguje na PetrOdtéká více... Zaklínáte se složitostí, ale bez vysvětlení. Prosil jsem tvrdá odměřená data nebo vysvětlení, kde a jak voda vzniká.
Petr
30.5.2023 19:39 Reaguje na Slavomil VinklerKde a jak voda vzniká? To nevím a neví to nikdo. Voda na Zemi prostě je. A jestli jste tím myslel kde se bere v lese, tak něco ze srážek, něco ze vzdušné vlhkosti, ale to jsou taky srážky, někde voda může přitéct, co vám na tom není jasné?
Petr
30.5.2023 20:00 Reaguje na Slavomil Vinklerdřevnatá rostlinná pletiva obsahují asi 50 % vody, nedřevnatá asi 75. Jen v samotných rostlinách je tedy vázáno obrovské množství vody, a čím víc rostlin, tím víc vody.
Průměrná zásoba dřeva je asi 230 m3 na hektar. Jen v samotném dřevu je tedy nějakých 115 m3 vody na každém hektaru lesa.
Petr
30.5.2023 20:30 Reaguje na PetrLesní porost (není to jen dřevo) tedy obsahuje mým odhadem asi dvacetkrát víc vody než třeba porost luční.