https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-f.mana-diky-novemu-stavebnimu-zakonu-muze-mit-green-deal-v-cr-brzy-zelenou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vladimír F. Mana: Díky novému stavebnímu zákonu může mít Green Deal v ČR brzy zelenou

8.1.2021
Nové přehrady? Možná to nebude tak snadné. Ilustrační foto přehrady Pastvina.
Nové přehrady? Možná to nebude tak snadné. Ilustrační foto přehrady Pastvina.
Foto | Michal Gregor / Wikimedia Commons
Jednou z významných chyb strategického myšlení je, když podceníme nebo přímo opomeneme krizové scénáře možného vývoje. Může se nám pak snadno stát, že nedosáhneme vytčeného cíle a k tomu ještě utrpíme ztrátu, na kterou jsme se vlastní chybou nepřipravili.
 

Nový stavební zákon dorazil na své legislativní pouti do Poslanecké sněmovny. Jeho iniciátoři a podporovatelé si od něj slibují rychlejší dosažení svých cílů, především pak rychlejší dosahovaní zisků z podnikání v oblasti stavebnictví. Je přitom zřejmé, že ti „nejrychlejší a nejšikovnější“ si v příštích deseti letech mohou ukrojit největší kus z koláče nových evropských dotací. Představa, že jim k tomu pomůže centralizace rozhodování při povolování staveb, což je hlavní idea nového stavebního zákona, se ale může velmi snadno obrátit přímo proti nim.

V čele Nejvyššího stavebního úřadu (NSÚ) bude stát předseda a místopředsedové, které bude jmenovat vláda. A i když by se podle návrhu stavebního zákona měl „výběr, jmenování a odvolání předsedy a místopředsedů řídit zákonem o státní službě“, bude se jednat o formální výběrové řízení, které posvětí kroky ryze politické. Každá nová vláda si tak bude moci vybrat svého předsedu NSÚ, prostřednictvím kterého bude rozhodovat o stavebních aktivitách v ČR. Podobně centralizované bude i jmenování a odvolávání ředitelů Krajských stavebních úřadů, které budou přímo podřízeny předsedovi NSÚ. A pokud bude možné centrálně rozhodovat, jakou nebo kterou stavbu lze povolit, bude možné také centrálně rozhodovat, čí stavbu (nebo chcete-li komu) lze nepovolit.

Pokud spoluautoři a podporovatelé návrhu stavebního zákona podlehli iluzi, že jim bude politická situace vždy nakloněna, dělají onu základní chybu strategického myšlení a nepočítají se změnou základních parametrů pro fungování nových stavebních úřadů, tj. se změnou politického směřování vlády, která může znamenat zcela nové zadání pro „přijatelnost“ či „nepřijatelnost“ konkrétních staveb nebo dokonce celých skupin typů staveb, jako jsou přehrady, solární a větrné elektrárny apod. V extrémním případě nelze vyloučit ani záměrné a centrálně řízené vytváření problémů při povolování staveb v případě konkrétních investorů, kteří nebudou „spolupracovat“ s vládnoucí politickou skupinou. To vše může nový stavební zákon v budoucnu způsobit.

Podíváme-li se na celý problém pozitivně, můžeme také s nadějí konstatovat, že nový stavební zákon je velkou příležitostí prosadit myšlenky Zelené dohody pro Evropu (The European Green Deal). Proevropsky orientovaná vláda může jít prostřednictvím centrálně ovlivňovaného povolování i nepovolování staveb a centrálně řízeného územního plánování myšlenkám Green Dealu významně naproti. Zda to tak bude, rozhodnou nejenom zákonodárci při schvalování nového stavebního zákona, ale především občané v dalších volbách.


reklama

 
foto - Mana Vladimír F.
Vladimír F. Mana
Autor vystudoval Lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně. V oboru ekologie, ochrana dřevin a ochrana přírody a krajiny pracuje od roku 1992.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.1.2021 08:46
Tohle
"Proevropsky orientovaná vláda může jít prostřednictvím centrálně ovlivňovaného povolování i nepovolování staveb a centrálně řízeného územního plánování myšlenkám Green Dealu významně naproti."

snad nemyslíte vážně pane autore !

ČR doposud neměla ani jednu proevropsky orientovanou vládu, to za prvé.

Za druhé - svévole různých starostů,hejtmanů a spřízněných investorů při
přípravě a schvalování územně-plánovací dokumentace je v ČR na velmi vysokém stupni. ÚPD z veřejnosti nerozumí téměř nikdo a zejména orgány ochrany přírody jsou často slepé a hluché.
Korunu všemu nasadila změna stavebního zákona,vyšachování spolků ze správních řízení , byť se týkají životního prostředí.
Vrcholem českého přístupu k ŽP je pak jednání Ústavního soudu ČR /zpravodaj JUDr.Suchánek/, který přes 3 roky !!! suší senátorský návrh na zrušení novely stavebního zákona.
A vy tady rozvíjíte konspirační teorie jak s tímhle marasmem vybojujeme zelené zítřky. Může mě omejvat,když tohle čtu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.1.2021 18:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
Fakt neměla? Ta neexistující vláda podala přihlášku do EU, splnila všechny náležitosti a kritéria nutná pro vstup, vypsala i referendum o vstupu, sladila unijní legislativu včetně technických norem atd. atd. atd. atd. atd. atd.
Na to, že vůbec neexistovala, toho udělala asi 100x tolik, co dnešní až příliš existující paravláda.
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.1.2021 10:13
Doufejme, že se tak nestane, a že u nás budou platit normální zákony, a to i za cenu našeho odchodu z EU (která by se ale velice rychle změnila v benefit).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.1.2021 12:11
Maximalizace svévole úřadů a jejich provázanosti s politikou a s "správnými" podnikateli je přece obecně zaběhnutý trend vývoje naší demokratické společnosti. Proto jsou ta koryta tak lákavá.

V tomto duchu budeme naplňovat i Green Deal. Opravdu světlé zítřky!
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.1.2021 12:32
Naděje, že se podaří vnutit zelenou ideologii do všeho, kde se dá i nedá?

Fakt?

Tomu se neříká naděje ale hrozba!
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

8.1.2021 13:01 Reaguje na Viktor Šedivý
V každém případě můžete poděkovat vládě. A brzy možná i parlamentu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.1.2021 13:16 Reaguje na Daniel Vondrouš
Nechápu, v čem je v tomto tato vláda horší než ty předchozí?

A nebo ten dík má být upřímný, že nás před tím vláda zatím jakš takš chrání?
Odpovědět

Viktor Šedivý

9.1.2021 09:58 Reaguje na Jiří Svoboda
Zelené plány v bruseli za nás ochotně a bez výhrad podepisuje kdo?

Tohle se už na Kalouska nedá svést.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.1.2021 18:11 Reaguje na Viktor Šedivý
Díky za vysvětlení!

Jenže dříve tam nebyla ta bláznivá Uršula.
Odpovědět
DA

DAG

9.1.2021 06:44
Ty jo ten už mele do všeho. Ovsem z posledního odstavce běhá mráz po zádech. Osobně jsem si myslel, že schvalování staveb funguje jinak než na libovúli úředníků.
Mě se třeba líbí systém Pirátské strany. Taky jejich priority, ale to jak se jejich politici vyjadřují a jak zpracované předkládají navrhy, tak je to pro mě naprosto nevolitelná strana.
Naštěstí to vypadá že levice je celoevropsky na ústupu. V Eu podle mě už po příštím volebním období skončí a u nás je to specifické, protože spousta stran už se ztrapnila a není z koho vybírat. Ne že bych byl velký priznivec pravice, ale asi není špatné, když se to občas prostřídá.
Odpovědět

Viktor Šedivý

9.1.2021 09:56 Reaguje na DAG
Levice na ústupu? U nás má druhé nejvyšší preference sakra levá levice. V Německu Zelení rozhodně nejsou na druhé koleji.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

9.1.2021 16:44 Reaguje na DAG
Bohužel, levice není na ústupu ani náhodou; naopak, prakticky vše co se v posledních letech stále razantněji prosazuje, jsou ideje vyhraněně levicové.
Ona totiž levicová ideologie, to je široký pojem - zdaleka to není jen "klasický" komunismus!! Levicové ideje dnes prosazují strany, které zdánlivě ani levicové nejsou, nebo přinejmenším nemají to v názvu.
Říká se tomu hnutí pomatených různě, nejčastěji "neomarxismus" - ale v pozadí je pořád stejná myšlenka: Že dosavadní společenský řád se přežil, a že je nutné jej zničit, aby se na troskách mohly začít budovat nové, lepší zítřky.
Je to úplně stejná píseň, jakou zpívali ruští bolševici pod taktovkou Lenina, jen kulisy a nápěv jsou jiné.
Typickým příkladem takových zakuklených, ale o to kovanějších levičáků jsou u nás Piráti. Já v nich vidím větší nebezpečí než v KSČM.
Jedním z praktických projevů (a nástrojů) levých idejí je např. tzv. "politická korektnost", která ve skutečnosti neslouží a nemá sloužit k ničemu jinému, než jako prostředek k zavření huby každému, kdo by chtěl šířit názor odlišný od tzv. mainstreamu a nazývat věci pravými jmény.

Je známo, že nejstrašnější tragédie v historii lidstva vždycky vyvolali zanícení apoštolové nových zítřků. Majitelé té jediné a jedině správné pravdy, kteří se rozhodli spasit svět, ať to stojí co to stojí.
A bohužel je pravdivé přísloví, že cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

9.1.2021 15:05
Děkuji za pozitivní náhled na věc. Ano, to je pravda, a byla vždy pravda. Pokud máte nějakou vládní agendu, tak mnoho lidí z podřízených úřadů za ní kopou, i když nejsou straníci.
Platí, koho chleba jíš, toho píseň zpívej.
Mě se líbí, že Zelené myšlenky mají i Piráti, i STAN, ČSSD je také docela zelená, pan Beneš z ČEZU má také rád obnovitelné zdroje.
To se poddá. za 10 let.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.1.2021 16:45 Reaguje na Katka Pazderů
Tvrzení, že STAN a zejména ČSSD mají zelené myšlení je vtip jak od Felixe Holzmana.
Jediným solidní zeleným socdemákem byl Sobotka, ale trčel tam jako kůl v plotě.
Naopak poslanec Foldyna (ČSSD) ,dnes v dresu SPD, způsobil největší ekologickou katastrofu od vzniku ČR. Míněna jeho novela stavebního zákona. Jinak ČSSD=spolek zkorumpovaného lumpenproletariátu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.1.2021 18:17 Reaguje na Katka Pazderů
Bodejť by naši politici neměli rádi OZE. To, že kryjí jejich nezákonnou podporu, kterou musí platit 10 milionů bezmocných občanů, je, myslíte, zadarmo?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.1.2021 18:39 Reaguje na Katka Pazderů
Za 10 let bude Evropa už asi úplně jinde a nás buď vyrazí, nebo půjdeme sami.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.1.2021 15:49 Reaguje na Katka Pazderů
Právě proto jsou pro mě vámi uvedené strany absolutně nevolitelné.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist