Vladimír Wagner: Degradace hnutí za klima v Česku je nejspíše úplná
Akademie věd k diskuzi o klimatických změnách a energetice
Týden vědy a techniky Akademie věd měl podtitul „Věda, svoboda, odpovědnost“ a hlavním tématem byly právě globální hrozby, jako jsou právě třeba klimatické změny. Těmto tématům se věnovala i celá řada přednášek, jejichž záznamy jsou na internetových stránkách akce.
Zúčastnil jsem se panelu o energetice, který byl zaměřen na možnosti přechodu k nízkoemisní energetice v České republice. Spolu s kolegy, kteří se zabývají oblastmi spojenými s různými možnostmi produkce a ukládání energie, jsme se pokusili o přehled možností v oblasti fotovoltaiky, využití baterií či setrvačníků při ukládání energie, možnosti produkce vodíku a umělých uhlovodíků, jaderné energetiky, využití spalování odpadu a dalších oblastí.
Po krátkých prezentacích a diskuzi moderované Pavlou Čapkovou z redakce vědy České televize rozproudily dotazy publika živou a zasvěcenou debatu nad různými možnostmi náhrady fosilních paliv a potenciálnímu příspěvku ústavů Akademie věd k této cestě. Mezi panelisty i diváky se objevovala nejen shoda, ale často i diametrálně odlišné názory. Hlavním cílem všech však bylo rozšířit své znalosti reálné situace a upřesnit své představy o možné budoucnosti české energetiky. To, že beseda nebyla ukončena nedostatkem otázek a témat, ale pokročilým časem, můžete posoudit z odkazovaného záznamu.
V pátek a sobotu se pak v areálu ústavů v Řeži konaly dny otevřených dveří. Nejdříve pro školy a v sobotu pro veřejnost. I zde jsem se setkával s mladými lidmi, kteří se často vyznačovali hlubokými znalostmi. Perfektní pocit jsem však měl hlavně z jejich chuti poznávat a své znalosti dále rozšiřovat.
Okupační stávka studentů filozofické fakulty na Karlově univerzitě
Zcela opačně na mě zapůsobili studenti z iniciativy Univerzity za klima, kteří realizovali okupační stávku na Karlově univerzitě. Zvláště mě znechutili jejich mluvčí během jejich vystoupení v Rozstřelu. Velmi doporučuji si diskuzi s nimi poslechnout.
Předem bych zdůraznil, že absolutně nezpochybňují jejich právo na kritiku a i velmi radikální protest. Mělo by však být pravidlem, že o problematice, ke které se vyslovují, alespoň něco ví. Byl jsem účastníkem několika debat se středoškolskými studenty účastnícími se Hnutí za klima a na základě toho jsem vyjádřil názor, že často jim jde o úplně jiné věci, než je snaha o snížení emisí a pochopení problémů s vývojem klimatu (zde, zde a zde). U středoškolské mládeže se dá ještě pochopit, že o dané problematice moc neví a nedokáží formulovat, za co vlastně konkrétně bojují. Pokud tomu však je u vysokoškoláků, tak už je to opravdu na pováženou.
Hlavním heslem hlásaným Hnutím za klima je, že politici mají poslouchat vědce. Tedy mají dát na odborníky, kteří mají široké znalosti v dané oblasti. Úkolem vysokých škol by tak podle mého kromě vzdělávání mělo být získávání vědeckých poznatků a jejich šíření. Vědci by měli politikům poskytnout a zajistit odborné znalosti a fundované expertízy, které jim dovolí dělat potřebná politická rozhodnutí. Ta pak umožní řešit problémy, na které společnost naráží. Pokud jde o oblast možných klimatických změn, tak by vědci měli pracovat na měřících metodách, které umožní zjišťovat co nejpřesněji parametry ovlivňující vývoj klimatu. A na jejich základě zpřesňovat modely, které vývoj klimatu popisují. Měli by hledat možnosti a vyvíjet technologie pro cesty k nízkoemisní energetice. Současně by měli hledat vhodná opatření, jak lze čelit případným klimatickým změnám, jak se bránit negativním dopadům a jak využít ty pozitivní.
S ohledem na ideologické směry a různé politické proudy i politické střety by podle mě měly být vysoké školy neutrální. Vědci i akademici pochopitelně mají vstupovat a vstupují do politiky. Sami také podporují různé politické směry a volí různé strany a politiky. Ovšem univerzity jako organizace by měly být apolitické. Pokud však posloucháme zástupce iniciativy Univerzity za klima, tak jeden z důležitých bodů jejich požadavků je, aby univerzity tlačily na politiky. A jasně deklarují, že to má být tlak z té ideologicky správné pozice. O jakou se jedná je vidět nejen z deklarací stávkujících studentů z Filozofické fakulty, ale i z toho, že na okupační stávku si obléknou i tričko s Karlem Marxem.
Iniciativa se sice zaštiťuje problémy klimatu, ale její absolutní prioritou a tím klíčovým bodem je sesazení rektora Tomáše Zimy. Ten by měl být nahrazen rektorkou. Když se pak reportér ptal, která z žen by to měla být, tak se mu dostane upřesnění, že by neměla být podobná současným političkám, protože ty mají mužské chování. Mělo by jít o tu správnou ženu. Univerzita Karlova je moje alma mater, proto se snažím alespoň trochu sledovat její vývoj. Nejsem žádný velký příznivec rektora Tomáše Zimy. Netroufám si posuzovat, zda jeho postup ve zmiňovaných kauzách má vést k jeho odstoupení. Je možné, že třeba i ano. Ovšem jeho náhrada správně ideologicky kovanou soudružkou podle představ deklarovaných mluvčími stávkujících studentů mě spíše naplňuje hrůzou.
Při probírání témat týkajících se problému klimatických změn v Rozstřelu je vidět, že mluvčí studentů o něm nemají znalosti ani minimální. Je jasné, že hlavně studenti přírodovědných a technických směrů by mohli poskytnout řadu konkrétních cest a postupů, jak reálně podpořit cestu ke snížení emisí. Ovšem organizátoři stávky jsou výhradně humanitní studenti a je vidět, že se o odborné znalosti svých kolegů z přírodovědných a technických směrů vůbec nezajímali. Jejich body jsou tak směsí obecných proklamací a nereálných požadavků.
Charakteristická je diskuze o požadavku na dosažení uhlíkové neutrality u Karlovy univerzity do roku 2022. Uhlíková neutralita dané organizace znamená, že celkový její čistý příspěvek ke zvyšování množství oxidu uhličitého v atmosféře je nulový. Autoři tohoto požadavku nebyli schopni uvést žádnou konkrétní skutečnost, která by ukazovala, že je tak rychlý přechod k ní dosažitelný. Kromě toho, že jinde přechod k uhlíkové neutralitě také vyhlašují nebo že papírově budou odebírat elektřinu od dodavatelů z obnovitelných zdrojů. Reálně pochopitelně to v době, kdy nefouká či nesvítí, ani nejde, ale na papíře ve formě certifikátů to bez ohledu na fyzikální zákonitosti půjde. A to je podle aktivistů to podstatné.
Konkrétní představy o požadavku na snížení uhlíkové stopy stravování ve vysokoškolských menzách a bufetech končily zhruba u toho, že by menzy měly mít místo čtyř masitých jídel jen dvě. Co vlastně reálně znamená požadavek stravování s nízkou uhlíkovou stopou, nebyli autoři tohoto požadavku schopni vysvětlit. Kdo a podle jakých parametrů určí, co má nižší uhlíkovou stopu a jaké je to správné stravování? Aktivisté cílili na preferenci biopotravin. Velmi často je však uhlíková stopa biopotravin daleko vyšší než u intenzivního zemědělství. Je totiž třeba více půdy, více pracovní síly a více času. Z odpovědí aktivistů nebylo zřejmé, zda o této problematice vůbec reálně uvažovali. Jde u nich spíše o naučené ideologické proklamace. Stejně tak je vidět, že se vůbec nezamýšleli nad tím, k čemu povede, když místo levnějšího letadla se využije násobně drahý vlak. Pojede tak na konferenci jen vedoucí práce a na doktoranda už peníze nebudou? Kdo tedy bude rozhodovat o tom, kdo cestovat a čím bude, a kdo zůstane doma?
Závěr
Z jejich vystoupení jsem tak nabyl dojmu, a troufám si říci, že nejsem sám, že studenti Filozofické fakulty a aktivisté iniciativy Univerzity za klima využívají v současné době atraktivní téma klimatických změn a potřeby snížení emisí oxidu uhličitého pouze jako zástěrku a záminku pro politický boj na konkrétní univerzitě a prosazení pro ně ideologicky správné formy levicové revoluce. A tím do značné míry degradují současné hnutí za klima celkově. Jak jsem zmiňoval v dřívějších příspěvcích k tomuto tématu, aktivita studentů v Hnutí za klima by mohla mít pozitivní dopady, pokud by byla spojená se snahou o poznání této problematiky u studentů a veřejnosti a reálnou diskuzí s vědci při hledání efektivních cest ke snížení emisí a náhradě fosilních zdrojů. Postupně se však stále více naplňují mé obavy, že se toto hnutí stále více ubírá jiným velice úzce ideologicky definovaným směrem.
V případě studentů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy je pak tento odklon k politickému a ideologickému boji doveden k dokonalosti. Když jsem chodil já na univerzitu, setkávali jsme se s jistými typy absolventů humanitních směrů na povinných přednáškách z marxismu leninismu. A tam mi jako největší absurdita připadalo, když tito byli schopni prezentovat odborné přírodovědné a technické problémy a jejich řešení s absolutní neznalostí věci, ale naprosto razantně a bez možnosti diskuze, protože to měli správně ideologicky podložené. A na základě těchto svých často úplně scestných představ o problematice, kterou vůbec neznali, byli schopni kádrovat ostatní. A přesně tak na mě působili současní mluvčí iniciativy Univerzity za klima v Rozstřelu. Opravdu jsem si nepředstavoval, že se toho po třiceti letech od Sametové revoluce u čerstvých studentů či absolventů dočkám.
Většinou se snažím zůstat u odborných témat, ale tady bych se přece jen podělil i o osobní pohled. V roce 1989 jsem byl relativně krátce po absolvování matfyzu a doktorandem v Ústavu jaderné fyziky. Zúčastnil jsem se několika předlistopadových demonstrací a protestů. Na demonstraci 17. listopadu jsem nešel z několika důvodů. Měl jsem další týden jet na delší služební cestu a potřeboval jsem navštívit rodiče v Havířově. Demonstrace byla pořádána SSM, tak mě vůbec nenapadlo, že se semele, co se nakonec událo. Zprávy o událostech na Národní třídě se ke mně dostaly 19. listopadu, kdy jsem se vracel z Havířova zpět do Řeže. Při přestupu z Hlavního nádraží v Praze na Masaryčku jsem si tak řekl, že se musím podívat, zda se něco neděje a vydal se na Václavak. Tam jsem zjistil, že Činoherák, kam jsem v té době často chodil, je otevřený. Dostal jsem se tak čirou náhodou k založení Občanského fóra a poprvé viděl naživo Václava Havla. Bylo to absolutně neplánované a nezasloužené, ale dojem z této události byl obrovský. Vzal jsem odtud nějaké propagační materiály a hlavně informace o Občanském fóru a jeho požadavcích, které jsem pak další den vyvěsil v jídelně ústavu, což způsobilo docela dobrý poprask.
I to je důvod, proč jsem citlivý na to, že iniciativa Univerzity za klima podle mého názoru zneužila načasováním své okupační stávky výročí těchto událostí. Dalším důvodem, proč jsem velice opatrný k levicovým revolucím prováděným ideologicky zaslepenými mládežníky, je historická zkušenost našeho rodu. Před pár dny odešel na věčnost maminčin bratranec, režisér Vojta Jasný. Ve svém nejznámějším díle „Všichni dobří rodáci“ popisuje události v rodné vesnici mé maminky Kelči a také osud dědečka. V padesátých letech byli oba maminčini bratranci nadšenými levicovými revolucionáři a i oni přemlouvali dědu, aby vstoupil do družstva. A právě zmíněný film o kolektivizaci v Kelči je výsledkem jejich vystřízlivění. Byl bych hrozně nerad, aby současní mládežníci realizovali podobně úspěšnou revoluci a ta je pak stejným způsobem semlela.
Měl jsem to štěstí, že právě i sametová revoluce mi umožnila si splnit velkou část mých snů. Pochopitelně by řada věcí mohla probíhat lépe a v řadě oblastí už jsme mohli být dále. Je mi také jasné, že řada lidí nemohla využít ty hlavní přínosy, tedy svobodu a otevřený svět. Hlavně pro ty starší už to přišlo pozdě. Určitě je tak kritika v řadě směrů zasloužená a mládež má právo na protest a svou revoluci. Poprosil bych ji však, aby se snažila o tom, zač bojuje přemýšlet. A hlavně si uvědomila, že odborná témata, jako je třeba vývoj klimatu a cesta k nízkoemisní energetice nebo starostlivá peče o půdu, jsou řešitelná na základě hlubokých odborných znalostí a ne ideologickými hesly a proklamacemi.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (81)
Václav Kain
25.11.2019 06:51Jan Šimůnek
25.11.2019 09:07Lukas B.
25.11.2019 10:02 Reaguje na Jan Šimůnekdůležité je, aby se švec držel svého kopyta a ve fušování do oborů, kterým nerozumí ani co by se za nehet vešlo, se držel při zemi a nekonzumoval šalamounovo lejno.
Jan Šimůnek
25.11.2019 13:37 Reaguje na Lukas B.Ona to není tak úplně jejich chyba, protože to ovlivňují dva faktory:
1. Jednak jejich mentální nekompetence pochopit problém v širších souvislostech (což mají částečně vrozené, částečně je to vlivem stylu výuky; nicméně obojí nejsou s to ovlivnit).
2. Jednak je to i styl učebnic na těchto fakultách. Ty dost pečlivě maskují nedořešené problémy oboru, rozpory a pod., případně oblasti oboru, které nejsou výukou pokryty. Podobně, jako to třeba dělají třeba učebnice pro základní školu (jenže tam to jakýsi význam má, mj. i motivační).
Setkal jsem se s tím, že studenti humanitních oborů s pedagogickým přesahem měli po přečtení základní učebnice zdravovědy pro učitele (cca 120 stránek o něco větších než A5) představu, že po jednosemestrové zkoušce rozumějí naprosto všemu, co se týká zdraví, a nechápou, co se na tom ti blbečkové na té medicíně učí šest let (citován doslova výrok studentů).
Obávám se, že výuka řady oborů na humanitních fakukltách by měla být komponována zcela jinak, a to tak, aby si studenti / absolventi byli vědomi hloubky a rozsahu svých neznalostí, a že pro ně platí velmi silně ono Sokratovské "Vím, že nic nevím". A právě problém, nad nímž diskutujeme, je důsledek tohoto stavu.
Pochopitelně jsem se v mezích své působnosti o jakousi korekci na realitu při této výuce snažil, čímž jsem si vydobyl pověst "šíleného rasa, k němuž je třeba se učit na zkoušku skoro týden".
Lukas B.
25.11.2019 14:08 Reaguje na Jan Šimůneka samozřejmě, pohybujeme-li se v euklidovském a newtonovském zjednodušení světa umožňujícím rozumné a praktické uchopení problémů, platí kupecké počty, trojčlenka a zákony zachování.
Jan Cedič
25.11.2019 23:15 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
26.11.2019 08:24 Reaguje na Jan Cedičmožná se shodneme na tom, že placení přebujelé (polo)státní armády uměle zaměstnaných a placených s veřejných prostředků (čili z peněz někomu sebraných) je až na pár nesporných výjimek (policie, soudy, hasiči, armáda, hmotné rezervy...) je v nepořádku, a že třeba takový kadeřník nebo kabaretiér, ačkoli je ze selského pohledu reálné ekonomiky čistým parazitem, si chléb svůj vezdejší zaslouží - úplně stejně, jako "komerční" politolog, který si dokáže najít na nedeformovaném trhu zákazníky.
pavel peregrin
25.11.2019 11:00 Reaguje naAlena Lyskova
25.11.2019 11:45Vaclav Sobr
25.11.2019 13:13 Reaguje na Alena Lyskovaa nebo - zejména pokud je realizováno půjčkami - bude růst nade všechny meze (USA, Británie...) protože banky na to jednak "antidiskriminačně" půjči musí, a člověk to splácí i 25 let.
jenomže takový člověk pak nemá na hypotéku, málokdy se usadí s rodinou a nějak většinou nemá na další generaci daňových poplatníků.
celkově řečeno - taková půjčka by měla smysl jen pokud jí do 5ti let od ukončení školy danný student splatí.
(za takové podmínky to ještě v USA nějak stabilně fungovalo... dneska už ten systém má zaděláno na ekvivalent krize 2008)
Jediná další alternativa by byla přísně regulovat zákonem kolik to školné bude na každé jedné škole s tím že si nebudou moci zvednou ceny jenom proto že banky chtějí víc půjčovat (jenomže tady bude problém - politici budou chtít aby se víc peněz točilo systémem zadělávat na ještě větší problém)
Podle mne nejlepší by bylo zcela zakázat financovat školné půjčkami... s tím že by si na něj rodiče pro děti museli od jejich narození povinně spořit...
Jan Šimůnek
25.11.2019 13:20 Reaguje na Vaclav SobrČili by nebyl problém školné založit na průměrném procentu uplatnění absolventů v oboru.
Vaclav Sobr
25.11.2019 13:32 Reaguje na Jan ŠimůnekLékařů (či dokonce třeba chirurgů) jste schopen z generace vyrobit ani ne procento.
(já ikdyž jsem udělal fyzikální elektroniku a fyzikální optiku tak absolutně nejsem schopen zvládnout třeba anatomii... na to nemám paměť)
ostatně Jaderná Fakulta ČVUT pokud vím už asi 15 let nenaplnila kvotu na kterou od ministerstva dostane dotaci na žáka. (o tom že by byli libovolný kolega nezaměstnaný nevím... i ten největší flákač neschopný dodat protokol z praktik pracuje...)
ovšem většina z nás za nějakých 35000 měsíčně (a to je ještě ten lepší případ, po jiných instutucích je na tom většina kolegů hůř.)
Jan Šimůnek
25.11.2019 13:38 Reaguje na Vaclav SobrAlena Lyskova
25.11.2019 14:04 Reaguje na Jan ŠimůnekPetr-rtep-Petr
3.12.2019 10:00 Reaguje na Alena LyskovaZkrátka zcestné a naivní. Z hlediska snahy o zavedení nebezpečné.
Pokud si nepamatujete, snaha o řízené hospodářství už tu byla. A všichni víme jak to dopadlo.
Tím samozřejmě nezpochybňuju, že dnešní školy nechrlí spousty vystudovaných lidí s nejrůznějšími obory, které se studují jen pro ten "papír". A samozřejmě mnoho vysokých škol dost výrazně ztrácí na kvalitě a tím pádem degradují ony zbožňované "papíry" kterými se mnozí tak rádi honosí.
Jaroslav Štemberk
30.11.2019 13:12 Reaguje na Jan ŠimůnekAlena Lyskova
25.11.2019 14:37 Reaguje na Vaclav SobrJan Cedič
25.11.2019 23:17 Reaguje na Alena LyskovaMilan Štrupl
25.11.2019 14:56 Reaguje na Vaclav SobrJan Škrdla
26.11.2019 21:27 Reaguje na Alena LyskovaA na studovat půjdou ti, co mají bohaté rodiče, i když někteří z nich budou mít IQ houpacího koně.
Jaroslav Štemberk
30.11.2019 13:08 Reaguje na Alena LyskovaAlena Lyskova
25.11.2019 12:33Jan Šimůnek
25.11.2019 13:22 Reaguje na Alena Lyskova-- inženýr se ptá jak to funguje,
-- přírodovědec se ptá proč to funguje,
-- filosof se ptá, jestli s hořčicí nebo s kečupem.
Lidová tvořivost občas umí vystihnout to aktuální :-)
Lukas B.
25.11.2019 14:54 Reaguje na Milan Štruplsmrdí to? chemie.
hýbe se to? biologie.
nefunguje to? fyzika.
Jan Cedič
25.11.2019 23:18 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
26.11.2019 17:21 Reaguje na Jan CedičPetr-rtep-Petr
3.12.2019 12:20 Reaguje na Alena LyskovaDovede si někdo v nynější situaci představit, že dnešní mladí by mimo nedosažitelných hypoték na předražené bydlení ještě spláceli úvěr za studium? Vždyť to je výsměch tohle vůbec psát!
Tomáš Jelínek
25.11.2019 14:05Jan Šimůnek
1.12.2019 17:40 Reaguje naMilan Štrupl
25.11.2019 14:46---------------
To jim říkáte zbytečně, když 16letá nevzdělaná blbka s mentální vadou žvaní v OSN.... Oprávněně si říkají, že když si na tom mohla postavit kariéru tahle Švédská slípka, tak proč ne oni....:(:( Vítr vane už zase jen jedním správným směrem a zástupy mladých progresivních prounijních "humanistů" cítí svou šanci a napínají plachty - přesně jako v 50.letech... Pravda či znalosti jsou pro tyhle lidi nepodstatné - oni tak jako Gréta již pravdu znají - "Ten hrozný kapitalismus zničil klima a zelený socialismus zachrání svět" - viz program Německých zelených... co na tom, že klima zničili rozvojové státy, které za posledních 50let vykácely a vypálily prakticky veškeré rovníkové lesy a pralesy, čímž zničili schopnost ekosystémů planety odstraňovat ze vzduchu přebytečné CO2... to je nezajímá. Nezajímá je ani to, že pouze kapitalistické státy dokázaly snížit a dále snižují emise, zatímco ty rozvíjející se a rozvojové vypouští emisí neustále více a více.. Tahle univerzitní mládež netechnických oborů je úplně vymaštěná....
Jan Šimůnek
25.11.2019 18:53 Reaguje na Milan ŠtruplUvědomte si, že v době, kdy se v Československu bojovalo za "socialismus s lidskou tváří", tedy za odstranění alespoň těch nejextrémnějších hnusot, které tento režim doprovázely od jeho vzniku v únoru 1948, se bouřila v západní státech (a to až na barikádách) generace tehdejších vysokoškolských studentů za nahrazení demokracie trockismem a maoismem, tedy režimy, které v reálu (maoismus) a v teorii (trockismus - Trockij opakovaně kritizoval Stalina za to, že nepřátel režimu a dalších "nevhodných" osob nezlikvidoval dostatečné množství) daleko předčily (v negativním smyslu) ty nejhorší excesy, jaké se děly v SSSR za Stalina a u nás za Gottwalda a Zápotockého.
Tato mládež poté zahájila "pochod institucemi", který znamená, že naprostá většina univerzit, ale i státních institucí, včetně prokuratur, soudů, vládních úřadů apod., je prolezlá rakovinou, představující lidi, pro něž byly počty obětí stalinského režimu nedostatečné a brutalita tohoto režimu, převyšující v mnoha ohledech brutalitu nacismu, také.
Je ovšem dosti zajímavé, že nikdo z těch, kdo jsou v západních zemích tak nadšení pro socialismus, neměl zájem se do socialistických zemí odstěhovat a užívat si tamní poměry. Jen by je tihle lidé rádi naordinovali jiným.
Jaroslav Olšanský
25.11.2019 17:15Jan Šimůnek
25.11.2019 18:57 Reaguje na Jaroslav OlšanskýPetr-rtep-Petr
3.12.2019 12:37 Reaguje na Jaroslav OlšanskýAle životní styl a snaha o rozumnou umírněnost, skromnost a šetrnost a omezení nadbytečného plýtvání přece není hlásání o návratu lidstva na stromy a nebo do pravěku. To tvrdí pouze ti, co se snaží zdiskreditovat jakkýkoli jiný myšlenkový směr než je jejich vlastní.
Martin Jasan
26.11.2019 15:50Vážený pane doktore,
I) Souhlasím s Vámi v otázce, že by bylo dobré, kdyby studenti měli o problematice, kterou vyžadují řešit hlubší přehled. To že tématu nerozumí a vyžadují stereotypně věci, které jsou pro řešení jen marginální případně neřeší samotnou změnu klimatu je špatně.
II) V místě, kde chcete ukázat, že studenti problematice nerozumí a sám však sám do problematiky zamotáváte.
Tvrdíte: "Velmi často je však uhlíková stopa biopotravin daleko vyšší než u intenzivního zemědělství. Je totiž třeba více půdy, více pracovní síly a více času."
a) Pletete si totiž Uhlíkovou a Ekologickou stopu.
Ekologická stopa - započítává emise CO2 a poměrově i půdu nutonou k produkci.
Uhlíková - započítává emise všech skleníkových plynů.
Vyšší je z Ekologická stopa, ale Uhlíková stopa bude díky menšímu množství energie na výrobu hnojiv spíše menší nebo stejná.
b) Čas se do žádného z těchto environmentálních ukazatelů nezapočítává.
Tedy pokud, byste chtěl razit názor, že by nejdříve tématu měli důkladně rozumnět a teprve po tom, se k němu vyjadřovat, tak byste tímto požadavkem z diskuze diskvalifikoval i sám sebe.
(nezpochybňuji tím, ale Vaši odbornost ve vašem oboru).
c) To že studenti z FF jsou spíše levicově orientovaní je přirozené. Rozhodně ale nesouhlasím, že dáváte do souvislosti "levicovou ideologii" se studenty požadujícími řešení změny klimatu obecně.
Dovětek: možná by bylo fér, kdyby jste zmínil a měl na paměti, změna klimatu je téma komplexní zahrující obory jako: klimatologii, environmentální ekonomii, energetiku, nové technologie, ekologii veškéré biosféry, která je změnou postižena atd.). Téměř nic z toho se na školách (a to ani na VŠ neučí).
Martin Jasan
26.11.2019 19:01 Reaguje naJan Šimůnek
27.11.2019 06:15 Reaguje naVladimír Wagner
26.11.2019 22:12 Reaguje na Martin JasanJan Šimůnek
28.11.2019 08:47 Reaguje na Martin JasanI vyhynutí nějakého druhu se dá vyčíslit na základě nákladů na jeho rekonstruování pomocí GMO technik.
Vladimír Wagner
26.11.2019 16:39 Reaguje na Martin JasanVladimír Wagner
26.11.2019 16:46 Reaguje na Vladimír WagnerMartin Jasan
26.11.2019 18:59 Reaguje na Vladimír WagnerCarbon Footprint
https://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_footprint
(je tam i srovnání s Ecological Footprint).
Vysvětlete prosím, co myslíte tím:
"potřebné pracovní síly po ekvivalentní čas, který výrobě dané potraviny věnuje"
Carbon footprint počítaná LCA nebo z input-output analýzy toto opravdu nezná.
Zajímalo by mne, kde jste na to přišel, že to tak je? Pošlete kdyžtak odkaz.
Vladimír Wagner
26.11.2019 20:58 Reaguje na Martin JasanTakže, do uhlíkové stopy se hned v první části věty z Vašeho odkazu započítává vliv likvidace lesa, který proběhne při zajištění pole pro produkci a ten je pochopitelně tím větší, čím je větší potřebná velikost pole. A ta bývá u bioprodukce mnohem větší. Na konci citované věty je pak, že je třeba započítat emise skleníkových plynů spojené se službami, které jsou pro danou produkci potřeba. A těmi je i uhlíková stopa odpovídající pracovní síly, která se na výrobě potravin podílí. Když je daná výroba časově náročnější, tak jsou pochopitelně tyto emise odpovídající déle pracujícím farmářům a dalším pracovníkům podílejícím se na výrobě daných potravin mnohem větší.
Proboha, vy snad neumíte číst, když to tam přímo máte ve svém odkazu, který jste tu dal?
Například o tom, že do uhlíkové stopy produkce palmového oleje se musí započítat i ztráta absorpční schopnosti dešťového pralesa, který byl kvůli plantážím vypálen, jste nikdy neslyšel?
Martin Jasan
27.11.2019 10:46 Reaguje na Vladimír WagnerZa druhé. Vycházíte z vámi vykonstruovaného předpokladu, že potraviny se pěstují zásadně na nově vymícené půdě (potom by vaše úvaha o započtení byla správná). To ale asi neplatí, že?
Nepřipadá Vám absurdní vaše představa, že např. naši zemědělci každý rok vymítí les a udělají tam nové pole?
(Soušasné rozšířování palmových a sojových plantáží nesouvisí se zaváděním bio zemědělství, nebo se vám zdá, že ano?)
Za třetí, shodneme se, že biopotraviny potřebují mají nižší výnos na hektar a tím potřebují větší plochu (o tom nikdo nepochybuje, to je známý fakt).
Stále ale nevidím souvislost mezi emisemi produkce o kterých mluvíte (když nepocházejí z mýcení lesa).
Časová náročnost lidské práce - kterou pořád opakujete - automaticky neimplikuje vyšší GHG emise.
To je zásadní nesmysl, který Vám vytýkám.
Vladimír Wagner
27.11.2019 11:48 Reaguje na Martin JasanZa druhé. Popsaná situace se vůbec nemusí týkat nového vyklučení nějaké krajiny. Krajinu můžete využívat pro zemědělství nebo může plnit jiné funkce. Zintenzivnění zemědělství umožnilo uvolnit řadu území od zemědělské produkce a i díky tomu je třeba i procento zalesnění v Evropě největší v poměrně dlouhé historii. Lesní krajina, pralesy s dlouho rostoucími stromy je z dlouhodobého hlediska významným absorbérem CO2. Takže pohlcuje uhlík každoročně. Takže její přeměna na zemědělskou nepřináší produkci emisí jen při likvidaci lesa, ale ztrátu schopnosti pohlcování oxidu uhličitého každý rok v době, kdy les nahrazuje zemědělská výroba. Snižování uhlíkové stopy tak může být docíleno třeba i vysazením lesa a zalesněním bývalé zemědělské krajiny.
Za třetí, jestliže se shodneme, že biopotraviny potřebují větší plochy území, tak se snad shodneme i v tom, že tak zabírají daleko větší plochu, kde by mohl být les či přírodní krajina, která by efektivněji absorbovala oxid uhličitý. Takže i uhlíková stopa biopotravin je z tohoto titulu větší.
Chcete popírat, že každý člověk má uhlíkovou stopu? Takže, jestliže musíte mít více lidí a musí déle pracovat pro danou výrobu potravin, tak tito lidí i více přispějí k produkci oxidu uhličitého a uhlíkové stopě potravin.
Martin Jasan
26.11.2019 20:34 Reaguje na Vladimír WagnerUhlíková stopa je suma vypuštěných skleníkových plynů.
Ekologická stopa je měřítkem lidského nároku na zemský ekosystém. Koncept ekologické stopy (dále ES) je zaměřen na čerpání a spotřebu přírodních obnovitelných zdrojů.
Tedy již z definice je celkem zřejmé, že relevantní pro "změnu klimatu" je Uhlíková stopa, nikoliv Ekologická.
Nebo jste odlišného názoru?
Vladimír Wagner
26.11.2019 21:25 Reaguje na Martin JasanMartin Jasan
27.11.2019 10:53 Reaguje na Vladimír WagnerVladimír Wagner
27.11.2019 11:54 Reaguje na Martin JasanJan Šimůnek
1.12.2019 17:45 Reaguje na Vladimír WagnerJaroslav Čížek
26.11.2019 23:33 Reaguje na Martin Jasan(gha/os – tCO2/os – HDP v USD)
Spojené arabské emiráty ( 11 – 25 – 70000)
Katar ( 11 – 49 - 140000)
Bahrajn ( 10 – 23 – 40000)
Dánsko ( 8 – 6 – 45000)
Afghánistán ( 0,6 – 0,4 – 1900)
Bangladéš ( 0,6 – 0,5 – 3200)
Haiti ( 0,7 – 0,3 – 1600)
Malawi ( 0,7 – 0,1 – 1000)
Martin Jasan
27.11.2019 10:25 Reaguje na Jaroslav ČížekA vidí to i tvůrce Ekologické stopy, proto byla vytvořena stopa Uhlíková.
Zpravidla tam kde je vysoká US tam je vysoká i ES, protože oboje obsahuje CO2. To rozhoduje ve vašem případě států.
V případě konvenčního a biozemědělství (o kterých se bavíme) rozhoduje pro ES produkční plocha. Pro US rozhodují emise vstupů (produkční plocha v ÚS nefiguruje).
Je Vám už jasný rozdíl?
Vladimír Wagner
27.11.2019 12:06 Reaguje na Martin JasanMartin Jasan
26.11.2019 20:37 Reaguje na Vladimír WagnerVladimír Wagner
26.11.2019 21:41 Reaguje na Martin JasanVladimír Wagner
26.11.2019 21:43 Reaguje na Vladimír WagnerMartin Jasan
27.11.2019 10:50 Reaguje na Vladimír WagnerVladimír Wagner
27.11.2019 12:11 Reaguje na Martin JasanIZ
27.11.2019 00:14 Reaguje na Vladimír Wagnerděkuji za vaše články a rád bych dodal, že empirická evidence naznačuje opodstatněnost tvrzení, že systém ekologického zemědělství sebou nese vyšší ekologickou zátěž. Ano, vstupy jsou na hektar nižší, ale pokud vklady přepočítáme na jednotku výstupu, tak konvenční zemědělství vychází 'ekologičtější'. A přepočet na jednotku bude tím opodstatněnějším, dokud bude potřeba uživit miliardy obyvatel planety.. dovolím si tvrdit, že produktivita se postupně ukáže jako cesta k ekologii.
výsledky jsme publikovaly zde (dostupný pouze abstrakt):
https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-73028-8_17
dnes se objevují další empirické studie docházející k podobným závěrům..
Martin Jasan
27.11.2019 10:19 Reaguje na IZJinak jak jsem psal výše, bio zemědělství má zpravidla vyšší EKOLOGICKOU STOPU na produkční jednotku. Ale pro změnu klimatu je relevantní "UHLÍKOVÁ STOPA".
Odpovídá váš článek i na otázku srovnání UHLÍKOVÉ STOPY OrgF a CoF ?
Martin Jasan
28.11.2019 12:37 Reaguje na IZhttps://rodaleinstitute.org/wp-content/uploads/fst-30-year-report.pdf
@IZ:
- Jaké jste uvažovali "vstupy"?
- Odpovídá váš článek i na otázku srovnání UHLÍKOVÉ STOPY OrgF a CoF?
Vážený pane Wagnere,
abych omezil roztříštěnost naší diskuze navazuji zde.
1. ad Vaše "potřebné pracovní síly po ekvivalentní čas, který výrobě dané potraviny věnuje"
Pochopil jsem co tím myslíte. Ne, opravdu to takto není a je to chyba, kterou Vám od začátku vytýkám.
Nemůžete jen tak počítat lidi (a emise jejich osobní spotřeby), do emisí výrobků které vyráběli, a to hned z několika důvodů.
a) je to vysoce hypotetické (jak byste věděl jakou mají spotřebu a emise).
b) Protože pokud nebudou v biozemědělství budou dělat něco jiného a mít taktéž emise svojí osobní spotřeby.
c) Pokud byste počítal s lidmi jako s ostanímy vstupy produčních procesů (např. s uhlím), musel byste lidi nevyrobit (nebo přebývající nechat popravit - tak aby neměli, žádné emise). A naopak pokud jich bude potřeba víc, tak je nechát je vyrobit. Toto je samozřejmě absurdní.
d) Obávám se, že tento způsob výpočtu je čistě Váš a rozhodně není obecně přijímán. Pokud se pletu, pošlete odkaz (na který jsem se již opakovaně ptal)?
2. Mluvíte o absorpci nezemědělské krajiny, jako kdyby to byla "továrna" na absorbování CO2. To mě dost překvapuje (a po pravdě to považuji za druhou vaší chybnou domněnku).
Vysvětlete tedy prosím jaký mechanismus absobce CO2 máte na mysli? Pošlete odkaz nebo napište ideálně včetně přibližných hodnot.
Pokud se bavíme o absorpci do rostlnných organismů, tak ty se po ukončení života rozloží za vzniku CO2, původně absorbovaného. Propad CO2 do půdy je minimální. Jiný významný mechanismus absorpce CO2 neznám.
3. Jinak chápu dobře, že jsme se shodli, že pro globální změnu klimatu je relevantnější UHLÍKOVÁ STOPA? Že má s EKOLOGICKOU STOPOU společné dominující CO2, takže se dá v určitých případech použít zhruba i ES. Ale protože US obsahuje i ostatní skleníkové plyny, je výstižnější. Naopak potřebna produkční plocha u ES není pro klima relevantní (pokud s touto poslední větou nesouhlasíte, tak to prosím rozepište k předchozímu bodu o absorbci).
Díky předem za odpovědi.
Vladimír Wagner
27.11.2019 15:37 Reaguje na1) Jak se můžete dočíst v řadě publikací, není definice uhlíkové stopy jednotná. Už proto, že ji můžeme chápat v užším i širším pojetí. A to z hlediska zahrnutých plynů a hlavně také, jestli zahrneme pouze primární nebo i sekundární emise, které jsou právě dány i službami, které s danou výrobou souvisí a vznikly během celého výrobního cyklu. Pochopitelně, že tyto parametry silně závisí na řadě velmi různorodých podmínek (ostatně takto postižená je už i produkce elektřiny, silně závislá na daném energetickém mixu). I z tohoto důvodu je tato oblast volněji definovaná.
2) Ve zdravém lese to opravdu nefunguje tak, že by se veškerý oxid uhličitý, který rostlinstvo pohltí nakonec změnil opět v oxid uhličitý. Je to ostatně vidět i z toho, že vznikla fosilní paliva, jde o oxid uhličitý vázaný rostlinstvem v hluboké minulosti :-) A pohlcování je tam významné. I to je důvod, proč se ekologická stopa někdy vyjadřuje v jednotkách rozlohy, která by svým rostlinstvem byla schopna danou emisi CO2 pohltit. O využití evropských lesů k pohlcování emisí CO2 tak uvažuje i Evropská komise: https://www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/society/20170711STO79506/zmena-klimatu-vyuziti-eropskych-lesu-k-vyrovnani-uhlikovych-emisi
Pokud bychom začali přecházet od klasického zemědělství na bio a chtěli zajistit dostatek potravin pro současné obyvatelstvo, tak by se plocha zemědělské půdy musela opět začít zvětšovat. A to dost dramaticky. Začaly by se tak znovu likvidovat části existujících lesů, které emise pohlcují (ty nyní v Evropě, odhad je uváděn v odkazovaném materiálu, pohlcují skoro 11 % evropských emisí skleníkových plynů.
3) V tom si vůbec nejsem jistý. O čem není sporu, a nikdy jsem to nerozporoval, že je rozdíl mezi ekologickou a uhlíkovou stopu. Ovšem i klima a hlavně odolnost krajiny a přírody proti klimatickým změnám a jejich dopadu je velice silně závislé na jejím ekologickém zdraví. Ekologická stopa je tak z hlediska přežití a zdraví lidské společnosti daleko významnějším parametrem, než je uhlíková stopa. A navíc do jisté míry v sobě uhlíkovou stopu zahrnuje.
Marek Drápal
27.11.2019 18:01 Reaguje na Vladimír WagnerMartin Jasan
28.11.2019 12:26 Reaguje na Vladimír WagnerNepochybuji, že se odborníkem ve svém oboru. I ve výše zmíněných tématech se orientujete lépe než většina běžných lidí. Zároveň se stále dopouštíte těch samých (zásadních) chyb, které vám viceméně vytýkám od začátku a k tomu dalších, které imho svědčí o Vaší neznalosti v dané oblasi. Vaše nepřesnosti a rozdíly v pohledu píši kapitálkami.
1) NEMÁTE PRAVDU, že definice není jednotná. Zajímalo by mne, které publikace to rozporují?
a) První citační odkaz na Wikipedii u Carbon Footprint dává historickou a dodnes používanou definici.
Carbon Trust Definition
‘The total set of greenhouse gas emissions caused directly and indirectly by an [individual, event, organisation, product] expressed as CO2e.’
b) NEMÁTE PRAVDU, že by se dle definice nezahrnovali některé skleníkové plyny. A NEMÁTE PRAVDU, že by se z definice nezahrnovali nepřímé (sekundární) emise.
Obě základní metody výpočtu Carbon Footprint - LCA i input-output analýza - se tyto podmínky snaží splňit. To, že studie vynechají část (zpravidla marginálních) procesů nebo plynů, je nedostatkem dat, nikoliv rozpory v definici.
c) NEMÁTE PRAVDU, že by uhlíková (či ekologická) stopa započítávala "ekvivalentní uhlíkovou stopu i potřebné pracovní síly". K tomuto vašemu chybnému tvrzení jste se dívám už nevyjádřil a OPĚT NEPOSLAL ODKAZ na relevantní zdroj, který by tuto Vaši CHYBNOU tezi potvrdil jako správnou.
2. U tohoto bodu je vaše tvrzení viceméně správné (jak ohledně pohlcování CO2, tak i Ekologické stopy). Lišíme se ale v časovém horizontu, o kterém mluvíme. Vy o krátkodobém a já o dlouhodobém.
Vy popisujete část uhlíkového cyklu, tak jak je popsán zde:
https://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_cycle
první grafu opravdu ukazuje významne propady CO2 spojené s lesy (ostatní zdroje to potvrzují a já to rozhodně nerozporuji).
ALE JE ZDE ZÁSADNÍ PROBLÉM. TENTO MECHANISMUS NEMUŽEME UPLATŇOVAT DO NEKONEČNA A POVAŽOVAT HO ZA ŘEŠENÍ ANTROPOGENNÍCH EMÍSÍ GHG. COŽ SE MI ZDÁ, ŽE PŘESNĚ DĚLÁTE.
Takovéto ukládání má totiž své LIMITY.
a) Jak při ukládání do rostlin:
https://en.wikipedia.org/wiki/Biosequestration
"Candell and Raupach argue that there are four primary ways in which reforestation and reducing deforestation can increase biosequestration. First, by increasing the volume of existing forest. Second, by increasing the carbon density of existing forests at a stand and landscape scale. Third, by expanding the use of forest products that will sustainably replace fossil-fuel emissions. Fourth, by reducing carbon emissions that are caused from deforestation and degradation."
https://www.nasa.gov/feature/goddard/carbon-climate
Forests are one of the major carbon sinks, which are areas that absorb large amounts of carbon dioxide from the atmosphere, storing it for decades in trunks and roots. ... "The land helps to mitigate something like a quarter of the carbon dioxide emissions,"
b) Tak ani do půdy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_sequestration#Forestry
The effects of soil sequestration can be reversed. If the soil is disrupted or tillage practices are abandoned, the soil becomes a net source of greenhouse gases. Typically after 15 to 30 years of sequestration, soil becomes saturated and ceases to absorb carbon. This implies that there is a global limit to the amount of carbon that soil can hold.
Je to jen oddálení současného problému na problém budoucí, protože:
https://www.nasa.gov/feature/goddard/carbon-climate
In some regions, forests are releasing more carbon than they’re storing. Satellite images have also documented the transition of green, healthy forests through land clearing and events like wildfires and insect infestations, which are increasing in drought-stressed environments. Droughts themselves slow down the growth of vegetation, slowing down the uptake of carbon in regions such as the Amazon. This can flip the balance for forests and other ecosystems – from an overall absorber of carbon to an overall emitter of the greenhouse gas. While natural climate variability may cause such year-to-year changes, scientists are concerned that climate change could turn forests into sources of carbon on a regular or even annual basis.
Neříkám, že je špatně snažit se takto ukládat CO2. Říkám že to není dlouhodobé řešení.
Přehledně toto téma popisuje kapitola: Forestry
https://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_sequestration#Forestry
3. Vaše polemizace o větší důležitosti Ekologické stopy než Stopy uhlíkové, mě příjde jako odvádění pozornosti od změny klimatu. Tak jako např. u B. Lomborga: globobální změna klimatu není takový problém, zaměřme se radeji na jiné problémy.
Drobnou CHYBU máte, když tvdíte: "Ovšem i klima .... je velice silně závislé na ekologickém zdraví (krajiny)". Měl byste napsat v lokálním měřítku. V globálním na to vliv nemá.
Vladimír Wagner
28.11.2019 14:43 Reaguje na Martin Jasan1) Mohl jste si všimnout, že Vámi uváděna definice zahrnuje všechny skleníkové plyny i všechny přímé i nepřímé fenomény, kterými daná činnost ovlivňuje příspěvek ke skleníkovým plynům. Tedy v sekundárních pochopitelně mohou být nejen v principu zahrnuty všechny, které jsme diskutovali. Problém je, že emise některých skleníkových plynů se špatně určují či odhadují, proto se opravdu v některých konkrétních studiích omezují na emise CO2, či jinak omezeného počtu položek v této oblasti. Stejně tak i řada jevů a efektů hlavně v sekundárních položkách může být v konkrétních případech velmi složitá pro určování. V tomto případě jsou tak konkrétní reálné studie v zahrnování různých položek ještě různorodější. Pokud se přesně uvede, které položky se zahrnují a které ne, jak v oblasti druhů plynu, tak položek sekundárních, je to plně korektní a správně udělané studie toto dělají.
2) Snažil jsem se vám připomínkou vzniku uhlí a fosilních paliv ukázat, že ani z hlediska milionů či dokonce miliard let nemáte pravdu. I v takovém horizontu ukládá les (krajina) uhlík.
Ale to není podstatné. Nějak jste tu diskuzi pokroutil. Já jsem přece nikde netvrdil, že by les mohl vyřešit klimatický problém, to mi teď podsouváte vy. Jediné, co jsem tvrdil, bylo, že větší plochy zemědělské půdy, které jsou pro biozemědělství potřebné, vedou ke snížení plochy lesa a sníží schopnost krajiny absorbovat oxid uhličitý. Na to jste začal tvrdit, že les žádný oxid uhličitý reálně v delším horizontu neabsorbuje a ovlivňuje množství CO2 jen při vymýcení. Každý jev a jeho příspěvek k redukci množství skleníkových plynů v atmosféře má své limity. A souhlasím s vašim tvrzením, že i využití lesa pro absorpci oxidu uhličitého má své limity. Ovšem vaše zkratka ve stylu, když má limity, tak žádný vliv nemá, není opravdu korektní.
3) To, co píšete, je nesmysl. Jak jsem psal, to, aby lidstvo neovlivnilo klima takovým směrem, kdy se životní prostředí stává pro existenci člověka nevhodné, je přirozenou součástí snahy o ochranu životního prostředí. Naopak, právě pohled, že snížit emise je třeba za každou cenu, tedy i za cenu ohrožení či zničení životního prostředí, je opravdu nebezpečný. Vede k takovým průšvihům, jako jsou biopaliva nebo spalování lesů v Americe pro produkci elektřiny v Evropě. A v budoucnu by mohl vést k opravdu velkým průšvihům.
K poslední poznámce. Opravdu nemusí jít pouze o lokální měřítko. Pochopitelně jeden malý les ovlivní jen místní podmínky, ovšem amazonský deštný prales či lesy sibiřské tajgy už ovlivňují celkové složení atmosféry i klima. Napovím ještě faktem z geologické historie Země. Jak vznikla současná atmosféra s kyslíkem? Můžete mi říci, jak by vypadala Země při dramatickém snížení množství rostlinstva, a teď mám na mysli veškeré fotosyntetizující organismy? A opravdu by taková změna nevedla ke globálnímu ovlivnění klimatu?
Jak jsem už zmínil, už se zacyklujeme. Opravdu nevidím moc smysl k diskuzi nad některými konkrétnostmi a detaily. Pokud jsem pochopil, tak jste diskuzi začal s tím, že problematice koloběhu oxidu uhličitého a jeho zdrojů nerozumím, i když po studentech žádám, aby diskutovali až tehdy, kdy se s věcí seznámí alespoň na nějaké úrovni. Teď jste uznal, že "ve výše zmíněných tématech se orientuji lépe než většina běžných lidí". Myslím, že tak nastal vhodný okamžik s touto diskuzí skončit. Děkuji za ni a přeji hezký zbytek týdne.
Martin Jasan
28.11.2019 17:07 Reaguje na Vladimír WagnerAd 1) Chápu to tak, že tím, že jste opakovaně neragoval na body, o kterých tvrdím, že NEMÁTE PRAVDU (viz výše), uznal svoje chyby.
Myslím, že už potom není potřeba dělat moudrého a rozepisovat to, co jsem již napsal (včetně zdroje).
V oboru který není váš vlastní je přirozené, že máte určité limity. V případě diskuze a jaderných elektrárnách, byste měl navrch vy.
Jenom pro příšte bych rád, kdyby to brzdilo vaši suverenitu vůči studentům.
Ad 2) Říkáte: "Já jsem přece nikde netvrdil, že by les mohl vyřešit klimatický problém" ... ale to víte, že jste to nepřímo tvrdil (viz Vaše vyjádření výše):
"Lesní krajina, pralesy s dlouho rostoucími stromy je z dlouhodobého hlediska významným absorbérem CO2." (pokud by byly lesy z dlohodobého hlediska absorbérem CO2, tak by antropogení změnu klimatu krásně vyřešili, jenže oni z dlouhodobého hlediska nejsou, z dlouhodobého hlediska je to uhlí).
Tedy problém je, že dohromady zaměňujete, krátkodobé ukládání v rostlinách a půdě a dlouhodobou sekvestraci v podobě uhlí a vytáhnete vždy to, co se vám hodí a ještě se při tom snažíte poučovat. To je myslím pod Vaši úroveň.
U této otázky myslím, že jste se zamotal spíše omylem nebo jste to jen zkoušel uhrát.
ad 3) Nepodsouvejte mi názory. Nikdy jsem neřekl, že je potřeba snížit emise za každou cenu.
Ba naopak, zastal jsem se biofarmaření, které může (ale i nemusí) být emisně náročnější. Právě proto, protože je v určitých ohledech šetrnější ke krajině.
K vašemu dovětku, mluvil jste o tom, že zdraví krajiny ovlivňuje klima.
Pokud "krajinou" myslíte celou tajgu nebo amazonský prales, tak ano, ale tomu se neříká krajina, ale vegetační pás (nebo biom).
Závěrem. Buďtě odborníkem, v tom co je vaším oborem a buďtě prosím méně suveréní a vyhraněný v tématech, které nejsou vaší parketou.
Jinak také děkuji za podnětou debatu.
Pěkný zbytek týdne,
MJ
Vladimír Wagner
28.11.2019 23:17 Reaguje na Martin JasanVysvětlovat Vaše nesmysly pak je stále větší problém. Že už na ně nereaguji, neznamená, že jsem na ně přistoupil.
Přece jen alespoň na jeden bych si dovolil reagovat. Prosím Vás, ani Amazonský prales a ani Sibiřská tajga nejsou vegetační pásy. Amazonský prales je krajina v Amazonii porostlá tropickým pralesem. Je součástí vegetačního pásu tropických deštných lesů. Tedy Amazonský prales je součástí vegetačního pásu, ale není tímto. Stejně jsou Boubínský prales či lesy na Šumavě součástí Pásu smíšených lesů. Sibiřská tajga je také jen součástí vegetačního pásu Tajga, není tímto pásem. Pochopitelně má zdraví Amazonského pralesa větší dopad na klima než zdraví lesů Šumavy, stejně jako mají emise Číny větší dopady na obsah oxidu uhličitého než emise Česka.
Vy prostě, když se ukáže, že jste se mýlil, tak začnete vytahovat odborné pojmy a termíny, kterým ani nerozumíte, a úplně v chybném a nesmyslném kontextu. Takže bych řekl, že poslední větu jste směřoval hlavně na sebe: "Buďte prosím méně suverénní a vyhraněný v tématech, které nejsou vaší parketou". A to, o čem jsme nyní diskutovali opravdu viditelně není vaší parketou.
Jsem rád, že jste nakonec uznal to, co jsem se snažil poukázat v příspěvku o studentech, tedy, že biopotraviny nemusí mít nižší emise, ale mohou mít vyšší. A to bylo mé tvrzení. A nevím jestli vaše skákání po uhlíkové stopě bylo k tomuto uznání nutné.
Vladimír Wagner
29.11.2019 08:46 Reaguje na Martin JasanVíte pane Jasane, pokud by studenti měli povědomí o dané problematice alespoň takové jako vy, tak bych je asi nekritizoval. Na druhé straně, jestliže se chcete zapojovat do odbornějších diskuzí, tak by bylo dobré si alespoň nějaké relevantní studie a texty přečíst. Opravdu nejsem expert na uhlíkovou stopu a problematiku okolo, ale přece jen se mi zdá, že jsem o tom načetl přece jen více než vy.