Zdeněk Žalud: Proč je sucho a jak se mu bránit?
Jaké máme sucho?
Pokud chceme rozumět suchu, musíme vědět, že má čtyři na sebe navazující stupně. První z nich je označované jako meteorologické sucho, což je stav, kdy méně prší, většinou svítí slunce a často jsou i vyšší teploty. Většina populace označuje tento stupeň za krásné počasí. Nemusí to ještě pro přírodu ani pro nás nic znamenat, např. na jaře, kdy je po zimě většinou dostatek vody v půdě, či v létě, kdy probíhá sklizeň zemědělských plodin nebo v přírodě trávíme svoji dovolenou je tento stav i vítaný.
Poměrně rychle se může sucho posunout do druhého stupně, nazývaném půdní sucho. Někdy také zemědělské, agronomické, lesnické apod. Množství vody v půdě začíná limitovat rostoucí vegetaci. Právě tento typ sucha je monitorován na www.intersucho.cz, kde najdete intenzitu sucha, hodnocenou jako odchylku množství vláhy od dlouhodobého průměru (1961-2010) na daném místě a dni až do jednoho metru pod povrchem v detailním rozlišení pro celou ČR. Tohoto stavu si začínají všímat média, neboť tento typ sucha začíná vyvolávat vrásky nejen u první postihnuté skupiny, zemědělců a lesníků, ale každého kdo bydlí na venkově, jezdí na chatu či se stará alespoň o kousek zahrádky.
Třetí stupeň sucha se nazývá hydrologické a to je typické tím, že pozorujeme pokles hladin povrchových vod a dozvídáme se o poklesu zásob vody v mělkých podzemních rezervoárech. A to je problém již všech, neboť začíná být ohrožena nejen kvalita, ale i dostupnost vody, včetně vody pitné. Okruh postihnutých osob se rozšiřuje na každého z nás, i když většinou voda z kohoutku stále teče.
Vrásky však už naskakují i ředitelům průmyslových firem, starostům a všem dalším napojených na lokální menší zdroje včetně studní. A začínají se ozývat příslušná ministerstva a politici. Vždyť zemědělské sucho postihuje jen cca 2 % voličů, ale u nedostatku pitné vody se jedná o naprosto jiné číslo.
Všichni o suchu hovoří, bohužel drtivá většina jen do prvního deště. Přitom jsou to právě politici, kteří jsou zodpovědní za legislativu, bez které žádný celospolečenský problém, tedy ani sucho, nelze systémově a efektivně řešit.
Vzpomínám na prohlášení MZe před pěti lety. „Připravujeme novelu vodního zákona, kde bude kapitola škálující výskyt sucha, návod jak postupovat při jeho extrémním stadiu a postup při eliminaci následných dopadů“. Kdeže loňské, tedy předpětileté sliby jsou. Zmizely jako samotný sníh. Ano, několik dílčích věcí se podařilo, ale jde to prostě zoufale pomalu. Klíčový systémový legislativou podpořený nástroj (aktualizovaný vodní zákon o kapitolu sucho) chybí.
Jen pro doplnění, to jsme již ve čtvrtém a posledním stupni sucha s názvem sucho socioekonomické, které se projevuje zmíněným sociálním napětím a ekonomickými ztrátami (např. nižšími výnosy plodin, zastavenou lodní dopravou) nejen v zemědělství.
Mimochodem, v roce 2018 bylo jen v oblasti jižních Čech tisíce cisternových rozvozů pitné vody do vodojemů, aby z kohoutků nepřestala téct. I náklady na tuto zásadní pomoc jsou projevem čtvrtého stupně sucha.
Jaké jsou příčiny suchých epizod?
Není toho sucha v posledních letech trochu moc? Jaký je hlavní důvod, proč nastala doba sucha? Odpověď zní: Sucho tu bylo vždy a v rámci variability klimatu je jeho přirozenou součástí. Problém je skutečně v jeho současné vyšší četnosti a intenzitě.
Hlavní příčinou je, že se mění klima, otepluje se a významně roste výpar. A tak sucho nastupuje i v letech srážkově normálních! Natož, když se sejde v éře stále teplejších let, jeden či více roků, kde je srážek méně, či jsou nevhodně rozloženy.
A vyšší teplota způsobuje teplé zimy, voda se neakumuluje v podobě sněhu a odtéká již v zimě, jaro začíná dříve a rostliny předčasně odeberou více vody. Přibývá tropických dní, snižuje se vlhkost vzduchu a to vše opět vyvolává poptávku ze strany suché teplé atmosféry po vodě. Ano, vrací ji i zpět, ale v přibývajících přívalech, neboť se mění rozložení srážek, kdy navíc bouřky přichází podstatně dříve. Letos již v polovině dubna.
Rozhodně netvrdím, že náš vztah ke krajině reprezentovaný především průmyslovým zemědělstvím, nemá na současný stav sucha vliv. Naše často utužené a erozí poškozené velké plochy opravdu vody zadrží méně. Tvrdím pouze, že je to sekundární, nikoliv primární, důvod, proč suchých epizod přibývá. Důkazem jsou drtivé dopady sucha v minulých letech v Německu, Rakousku, ale i v Polsku, či v dalších zemích, kde je krajina mnohem více fragmentovaná a obhospodařovaná na menších honech. Bez vody to nejde nikde.
Jak se adaptovat na nedostatek vláhy?
Jsou to právě zemědělci, kteří mohou naši krajinu dát do pořádku. Pokud se podíváte, kolik procent půdy je zemědělsky obdělávané (54 %), kolik máme lesů (33 %) a zastavěných ploch (11 %) (pro pozorné čtenáře vysvětlení: zbývající 2 % jsou vodní plochy), pak je jasné, že je to skutečně agrární sektor, který hraje s krajinotvornou kartou. V dobrém i špatném.
Krajina musí produkovat! Zásadními produkty jsou jídlo, dřevo, energie. Jednoznačně a s naprostou vážností musí plnit také mimoprodukční funkce, jako je zadržení vody, ochrana půdy a vodních zdrojů, biodiverzita, rekreace apod. Nalezení kompromisu a bezmyšlenkové neupřednostňování jednoho nad druhé je trvalou výzvou celé společnosti a především ministerstva zemědělství. Nejen zmíněný vodní zákon, ale i navázání hlavních dotačních titulů i na posílení mimoprodukčních služeb. Ty současné nesmělé a pomalé pokusy opravdu rychle postupujícímu a prohlubujícímu se suchu nestačí.
V praktickém zemědělství musí být naprostou prioritou starost o půdu a její schopnost zadržet vodu (i když v některých lokalitách již začínáme pochybovat, zda je vůbec co zadržovat), využití nových půdoochranných technologií, včetně maximálního pokrytí půdy. Nechci se zde detailně pouštět do toho, co všechno by měli a neměli zemědělci udělat. Tuto problematiku a nutná opatření teoretici i praktici rozebírají do detailů v naší knize vydané v roce 2020 „Zemědělské sucho v České republice – vývoj, dopady, adaptace“.
Snad jen, že zmírnění dopadů sucha je jednoznačně skryto v péči o půdu. Aby kapka, co na ní spadla, na tom místě i zůstala. To je snad v zájmu i zemědělců. Alespoň těch zodpovědných. A chci věřit, že těch je většina.
Jistě, jde i o to vyčlenit část pozemků pro mimoprodukční zeleň, obnovit malé vodní plochy, budovat vlhká, pro biodiverzitu cenná území, obnovit v krajině meandrující toky atd. Ano, pak se nám bude lépe v krajině žít. Ale sucho to nevyřeší. Ta hlavní příčina je jinde. Opět zdůrazňuji, je to hlavně o změně klimatu.
A co budoucnost?
A jak to se suchem bude dál? Vše, co byste chtěli vědět o suchu v budoucnosti a jeho účincích, najdete na našem dalším webu www.klimatickazmena.cz. Vývoj klimatu a desítky dopadů během roku v krajině směrem k hydrologii, zemědělství, či lesnictví až do 2100. Vše je zpracováno mapovou formou, doprovázenou srozumitelnými texty, včetně základních adaptačních opatření v příslušných sektorech. A scénáře vývoje jsou postaveny na základě různých úrovní růstu skleníkových plynů.
Je zřejmé, že pokud jejich racionální omezení nebude prioritou, budeme jen počítat ztráty. Sucho se bude co do frekvence výskytu, ale i doby trvání vyskytovat častěji. Nejen u nás. Je to globální problém, týkající se všech kontinentů.
A že svět ke globálnímu problému dokáže přistoupit velmi zodpovědně, či alespoň koordinovaně, či minimálně zavést obdobná opatření, dokázala současné reakce na epidemii koronaviru. Klimatický problém takovou váhu, přes současné tisícileté sucho např. v USA, Mexiku, Austrálii, africkém Sahelu, Sýrii, Číně, jednoznačně nemá. Ale až nás o ní sucho přesvědčí, může být již skutečně pozdě.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (246)
Pavel Hanzl
28.4.2020 07:40Příčinou a kořenem problémů se suchem je klimatická změna, tj. globální oteplování způsobené emisí skleníkových plynů a všechny další důvody jsou už podružné a vyvolané.
vaber
28.4.2020 08:25 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.4.2020 08:38 Reaguje na vaberVelmi zjednodušeně se možná dá říci, že zvýšením teploty kontinentů se zvyšuje rosný bod a proto neprší, srážky spadnou tam, kde je zima. U nás to řídí "stratosférická dálnice" a ta je poškozená, já mám pocit, že se ví hodně.
Jenže se neví "kam to až dojde".
To je asi silně závislé na tom, jak se nám podaří snížit produkci skleníkových plynů, což je u nás (i na Ekolistu) nejvíce kritizovaný až hyenizovaný postup.
Já to optimisticky nevidím a obávám se tohoto, velmi recionálního scénáře:
https://www.respekt.cz/tydenik/2019/16/klima-vstupujeme-do-temneho-veku
Jiří Daneš
28.4.2020 11:05 Reaguje na Pavel HanzlCo se týká bouřky v dubnu, jak zmiňuje autor článku, tak si pamatuji, někdy v letech 1950 až 1955, bouřku s blesky v lednu.
O "bouřkách z horka", což byl termín užívaný před léty v předpovědích počasí (asi jako dnes slova "dle matematického modelu",nebo "model naznačuje") si máme myslet, že to bylo co? Ony totiž skutečně existovaly a lidově se říkalo "je dusno bude bouřka" a to nebyl ještě nikde nebyl ani mráček. Bouřka do hodiny ovšem většinou přišla, i s blesky.
Také se ovšem před mnoha léty (ono je to opravdu už 30 let, co budujeme nevybudovatelné, totiž demokratický kapitalismus), kdy se také hodně povídalo v souvislosti se suchem o kondenzačních jádrech, na kterých měla kondenzovat atmosférická vlhkost na dešťové kapky, dokonce se rozprašovaly z letadel do atmosféry různé látky, na př. jodid stříbrný, aby zapršelo na daném místě. Byly to pokusy v rámci vysmívaného "Poručíme větru, dešti".
Ale to ještě nebyla ta "klimatická změna", jen se topilo v každém bytě nejméně v jedněch špatně spalujících kamnech a v zimě i ve dvou. CO2 ve vzduchu se raději neměřil, ani na Mauna Loa.
Petr Eliáš
28.4.2020 12:58 Reaguje na Jiří DanešPavel Hanzl
28.4.2020 19:38 Reaguje na Jiří DanešV suchem vyprahlé krajině bouřka z horka nenastává. Milióny kamen nemohly nikdy vytvořit tolik CO2, kolik dnešní uhelné elektrárny.
vaber
29.4.2020 08:52 Reaguje na Pavel Hanzlvaber
30.4.2020 09:29 Reaguje na Pavel HanzlMilan Milan
28.4.2020 08:06Pavel Hanzl
28.4.2020 08:13 Reaguje na Milan Milanhttps://domaci.ihned.cz/c1-66756000-soucasna-epizoda-sucha-ktera-je-v-cesku-od-roku-2015-a-stale-nekonci-je-nejhorsi-za-poslednich-500-let
Richard Vacek
28.4.2020 08:39https://cs.wikipedia.org/wiki/Doba_ledov%C3%A1
Pavel Hanzl
28.4.2020 08:55 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
28.4.2020 09:59 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://climateknowledgeportal.worldbank.org/country/czech-republic/climate-data-projections
Pavel Hanzl
28.4.2020 19:39 Reaguje na Richard VacekJiří Daneš
28.4.2020 11:18 Reaguje na Pavel HanzlJeště otázečka: jak horká bude ta "jen horká koule bez života"? Podotýkám, že voda vře na povrchu země při cca 100°C.
Pavel Hanzl
28.4.2020 15:56 Reaguje na Jiří Danešpavel peregrin
28.4.2020 09:02Václav Kain
28.4.2020 09:36Pavel Hanzl
28.4.2020 17:04 Reaguje na Václav KainMiroslav Vinkler
28.4.2020 09:38Dále kultivovaně označil za viníka neprovádění adaptačních opatření vládu a politickou reprezentaci ( "Nejen zmíněný vodní zákon, ale i navázání hlavních dotačních titulů i na posílení mimoprodukčních služeb. Ty současné NESMĚLÉ A POMALÉ POKUSY opravdu rychle postupujícímu a prohlubujícímu se suchu NESTAČÍ.... Kdeže loňské, tedy předpětileté sliby jsou. Zmizely jako samotný sníh. ")
Opakovaně se potvrzuje to, co jsem v Ekolistu důrazně uváděl , stejně tak naposled i Klára Salzmann- Infarkt české krajiny .
= Bez skutečné obnovy krajiny jako celku se nikam nedostaneme. =
Máme solidní vědeckou obec, která nám předložila reálné návrhy na řešení problému sucha ve vazbě na klimatickou změnu.
Bohužel, co je to platné, když se na tyto recepty práší v ministerských šuplících a čeští politici opakují známé jihoamerické " mañana " - zítra,zítra.
K nápravě stavu pomůže jen kriticky suchý rok (snad to bude už tento) a následné obrovské materiální škody a tlak veřejného mínění.
Lukáš Kašpárek
28.4.2020 10:24 Reaguje na Miroslav VinklerJen dobrovolníci a na lobby nezávislí občané dělají skvělé a prospěšné projekty, vláda dělá pravý opak toho, co se od ní vyžaduje, ale vidíte snad, že by ve společnosti panovalo rozhořčení nad hovadstvím našich vládnoucích politiků?? A v tom tkví ona neřešitelnost čehokoliv nedobrého v ČR....
Děje se to dnes a denně v celé ČR a jen málo kdo se nad tím pozastavuje.... neskonalé pokrytectví a sebelhaní.....
Vláda v ČR ZNEUŽÍVÁ JAKÉKOLIV KRIZE K TOMU, ABY NA NÍ NĚKDO VELICE KONKRÉTNÍ VYDĚLAL A UPEVNIL SI "MOC"....
Mohli by jste tu rozebrat stav lesů a to, že Babišova firma vyhrála největší tendry na těžební a zalesňovací práce.... takže nemá důvod nic v lesích měnit..... mohli bychom probrat vědomé odvodňování krajiny melioracemi, které třeba MZe ještě propaguje a říká, že je potřeba je jen vylepšit....
Co téma to svinstvo a ničení celé ČR s tím, že celá společnost (až na pár vyjímek) tomu jen přihlíží a maximálně brble............ já nevidím světlo na konci tohoto megatunelu........
Daniel Kremr
28.4.2020 12:38 Reaguje na Lukáš KašpárekJakub Brenn
28.4.2020 12:49 Reaguje na Lukáš KašpárekLidská nevědomost je strašná a věčná.
Pavel Hanzl
29.4.2020 06:58 Reaguje na Lukáš KašpárekProč je tento národ tak děsivě hloupý, spíše doblblý, že si volí dobrovolně zcela nekompetentní jedince do vedení státu?
Kde se to vzalo?
Jan Šimůnek
3.5.2020 10:39 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
3.5.2020 10:37 Reaguje na Lukáš KašpárekJiří Svoboda
28.4.2020 11:02 Reaguje na Miroslav Vinklerpavel peregrin
28.4.2020 12:21 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
28.4.2020 12:26 Reaguje na pavel peregrinJakub Graňák
28.4.2020 13:35 Reaguje na pavel peregrinAutora článku jsem poznal za studií, což už je téměř 20 let. Je skličující, že upozorňuje stále na totéž, aniž by ze strany MZe, či "odborné" veřejnosti došlo k jakékoli reflexi a snaze napravovat neutěšenou situaci. Patrně nezbyde nic jiného, než opakování scénáře známého z lesnického prostředí, kde také řada skutečných kapacit dekády dopředu varovala, že si zaděláváme na kolosální průser, za ustavičných posměšků a ponižování ze strany praktiků.
pavel peregrin
28.4.2020 14:31 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
28.4.2020 14:55 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
29.4.2020 12:17 Reaguje na Jakub GraňákJiří Svoboda
29.4.2020 14:01 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
29.4.2020 14:22 Reaguje na Jiří SvobodaJakub Graňák
29.4.2020 14:29 Reaguje na pavel peregrinJan Šimůnek
30.4.2020 08:53 Reaguje na Jakub GraňákAž do začátku 19. století tu byl trojpolní hospodářský systém, který toho moc do půdy trvale neuložil. Až v průběhu toho století se začala vyvážet na pole hlína z jeskyní, sypalo se vápno apod. coby snaha půdu zlepšit. Hnojení organickými hnojivy bylo dost závislé na technologii, která by to dostala na pole (ještě zemědělec na začátku 19. století na to neměl dost pracovní kapacity, nebo alespoň ne vždy). Spíš se hnojily záhony na zeleninu. Nebo byly o něco pokrokovější šlechtické a klášterní statky (které taky měly víc lidí na práci).
A až 20. století začalo půdu plošně a cíleně doplňovat organikou. A mělo na to prostředky.
Jakub Graňák
30.4.2020 09:24 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
30.4.2020 14:20 Reaguje na Jakub GraňákMotýlokvěté (luštěniny) se v rámci trojpolního systému používaly mezi obilím a úhorem, spolu se řepou (úplně na konci tohoto systému se objevily brambory).
Jakub Graňák
30.4.2020 19:48 Reaguje na Jan ŠimůnekJakub Graňák
30.4.2020 10:13 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
1.5.2020 09:33 Reaguje na Jakub GraňákJan Šimůnek
1.5.2020 16:55 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
1.5.2020 18:43 Reaguje na Jan ŠimůnekJakub Graňák
29.4.2020 14:26 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
29.4.2020 17:51 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
1.5.2020 18:48 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
2.5.2020 13:55 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
2.5.2020 18:40 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
3.5.2020 11:49 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
3.5.2020 15:55 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
3.5.2020 19:30 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
4.5.2020 13:17 Reaguje na pavel peregrinTy stromy bychom měli dostat do krajiny spíše v milionových počtech, i vzhledem k významnému vlivu povětrnosti na vysoušení krajiny, kterou by se tímto dařilo výrazně omezovat.
S tím skotem to je asi fakt, i když i zde by se při troše dobré vůle za strany státu dalo problém alespoň zmenšit.
Mimochodem včera jsem asi po dvaceti letech viděl pole oseté peluškou, oblíbenou to plodinou mého zesnulého otce.
pavel peregrin
4.5.2020 15:33 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
4.5.2020 17:11 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
28.4.2020 16:01 Reaguje na Miroslav Vinkler"A scénáře vývoje jsou postaveny na základě různých úrovní růstu skleníkových plynů.
Je zřejmé, že pokud jejich racionální omezení nebude prioritou, budeme jen počítat ztráty. Sucho se bude co do frekvence výskytu, ale i doby trvání vyskytovat častěji. Nejen u nás. Je to globální problém, týkající se všech kontinentů".
Tímhle je přece jasně řečeno, že skleníkové plyny jsou přímo PŘÍČINOU celé tragédie.
Václav Kain
28.4.2020 09:39Lukas B.
28.4.2020 09:59 Reaguje na Václav Kainv každém případě však hlavním důvodem je, že se nemodlíme a chováme se hříšně. pomoci by nám mohlo pokání, askeze, řehole, po kolenou pouť k božímu hrobu. tradičně se tak v případě něčeho velkého a neovlivnitelného postupovalo, a není důvod, aby se v případě klimatických změn postupovalo jinak (povšimněte si prosím, že celá CO2 hysterie má výrazně náboženský charakter).
Jiří Svoboda
28.4.2020 12:27 Reaguje na Lukas B.Pavel Hanzl
28.4.2020 20:26 Reaguje na Václav KainJan Šimůnek
28.4.2020 10:15Tomu ovšem brání zelení fanatici, "bojující proti klimatu", ve skutečnosti prosazující opatření, která péči o krajinu a adaptační práce komplikují až znemožňují a jako "bonus" zpravidla i zvyšují produkci CO2.
Nebýt v EU, jsme na tom podstatně a po mnoha stránkách lépe.
Petr Eliáš
28.4.2020 10:31 Reaguje na Jan ŠimůnekLukáš Kašpárek
28.4.2020 10:58 Reaguje na Jan ŠimůnekTa poslední věta vám ale nějak uletěla.... na konci mělo být slovo hůře a ne lépe... ale nevadí, chybička se stane :) jistě jste chtěl ještě dodat, že nebýt v EU, tak bychom byli polodiktátorský režim, zničené silnice a infrastrukturu celkově, zaostalí, chudí ubožáci držící hubu a krok se svým fírerem.... ještě že JSME V EU... :)
pavel peregrin
28.4.2020 12:18 Reaguje na Lukáš KašpárekJan Šimůnek
28.4.2020 13:42 Reaguje na Petr EliášJakmile zohledníte skutečnost, že existují poměrně velké náklady na získání příslušných dotací (aby to bylo úspěšné, musí se to dělat prostřednictvím specializovaných firem, které si z těch dotací ukousnou deset procent; "zcela náhodou" v nich pracují bývalá EUrokomisaři a další EUropolitikové).
Další náklady navíc představuje nucená "spoluúčast", tj. vyhazování peněz za něco, za co bychom, pokud by nebyla nutnost vybrat ber kde ber vše, co se z dotací vybrat dá, peníze nikdy neutráceli. Problém představují i zvýšené náklady dané tím, že všechny větší firmy i státní instituce musejí živit právníky, specializované na právo EU, případně úředníky pro komunikaci s EU - to taky něco stojí a mělo by se to odečíst od peněz z EU.
A jsou i nejrůznější nepřímé náklady a výdaje.
I nedávná "metanolová aféra" má kořeny v EU: EU nás donutila přeřadit metanol z kategorie "zvlášť nebezpečný jed" do kategorie "jed", a tím se stalo možným ho dávat do kapaliny pro postřikovače u aut. Protože tam byl dřív etanol, tak fiškusové, nevědící o této změně, z té kapaliny izolovali alkohol (a protože metanol je senzoricky neodlišitelný od etanolu, což byl důvod k jeho zařazení do oné nejpřísnější kategorie, tak si nevšimli, že jim z toho leze metanol a dělali z destilátu BONA FIDE alkoholické nápoje). Zase jistě můžeme spočítat. kolik nás ten EUrošpás stál - dají se vyčíslit jak mrtví, tak zmrzačení (přes pojišťovenská čísla), i cena léčby těch, co to ustáli.
V oblasti norem, zajišťujících bezpečnost potravin, jsme obecně šli dost dolů a projevilo se to drastickým zvýšením výskytu některých alimentárních infekcí (ještě před vstupem do EU, když jsme "harmonizovali"), což je třeba dát také do nákladů na naše členství.
A našlo by se toho víc.
Lukáš Kašpárek
28.4.2020 14:01 Reaguje na Jan ŠimůnekJako kdyby jsi to vydával za abstraktní umění, tak by to mohlo i někoho bavit.... ale takhle jsou to jen žvásty....
Petr Eliáš
28.4.2020 14:39 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
29.4.2020 07:14 Reaguje na Jan ŠimůnekEU zrušila zákaz dávat do této kapaliny metanol, protože nikoho nenapadlo, že v Česku se z toho dělá vodka.
Grázli byli blbí a nevšimli si toho a otrávili kopu lidí.
Pozor pointa!!! Může za to EU!!!!
Takovou logiku nemůže vyprodukovat nikdo jiný, než ruský bot.
Jan Šimůnek
29.4.2020 11:06 Reaguje na Pavel HanzlA správně konstatujete: "EU zrušila zákaz dávat do této kapaliny metanol", protože tohle je podstata věci. To, že si toho "nevšimli" je logické, protože etanol od metanolu senzoricky neodlišíte.
Mimochodem, úvaha, že metanol ve směsi s etanolem ztrácí toxicitu je zcela správná, proto také ČSN povolovala v destilátech určité množství metanolu (v Borovičce to bylo údajně až 20 procent, opravdu nevím, zda ve vztahu k celkovému alkoholu nebo celému nápoji). A nic se nedělo, protože etanol působí jako antidotum metanolu (a taky se používá při léčbě otravy metanolem a nic lepšího za posledních 100 +něco let nikdo nevymyslel). A v řadě i zahraničních destilátů je metanol v určitém procentu dnes také.
Pavel Hanzl
29.4.2020 19:42 Reaguje na Jan ŠimůnekAle o tom to přece není. Tam jde o to, že grázli z průmyslové kapaliny vyrobí nápoj jen proto, aby nemuseli platit daň a vy z toho obviníte EU.
Není EU taky viníkem toho, že benzín do aut je taky nepitelný?
Jan Šimůnek
30.4.2020 08:57 Reaguje na Pavel HanzlTakže dopad aktivit těch grázlů nebyl jen ekonomický (což by mě jako pravičákovi zase tolik nevadilo, protože by se ty prachy stejně rozfrcaly na nesmysly), ale následkem byla epidemie těžkých onemocnění s řadou úmrtí a řadou dalších obětí s trvalým poškozením zdraví, a právě za to EU jednoznačně může.
Lukáš Kašpárek
28.4.2020 14:06 Reaguje na Petr EliášSvatá Prostoto
28.4.2020 13:01 Reaguje na pavel peregrinJistě, nikdo netvrdí, že to je/bylo ideální, ale chtělo by to se vždy podívat, jak dopadly ty echt české privatizace
pavel peregrin
28.4.2020 14:37 Reaguje na Svatá ProstotoPetr Eliáš
28.4.2020 14:54 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
29.4.2020 07:22 Reaguje na Svatá ProstotoŠkodovka by bez cizího kapitálu nebyla vůbec.
Stejně tak zbytek našeho soc. průmyslu. Po plyšákovi do nás nainvestovali "korporáti" několik biliónů do investic, tvoří dnes rozhodující část našeho HDP, platí rozhodující část našich mezd i daní a berou si PO ZDANĚNÍ dividendu.
Pro nás je to obrovská výhoda, když vidím tvrdě devastační parahospodářství "našeho" Agrofertu.....
Jan Šimůnek
29.4.2020 11:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.4.2020 11:48 Reaguje na Jan ŠimůnekPokud se snažíte pochopit nějakou etapu vývoje (třeba 90. léta minulého století), musíte napřed pochopit etapu předchozí, tj. skutečné fungování našeho "reálného socialismu" alespoň po ekonomické stránce. Bez toho to nejde...
Jan Šimůnek
29.4.2020 16:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.4.2020 18:59 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
30.4.2020 09:04 Reaguje na Pavel HanzlProstě rozdíly mezi SSSR a EU, která také staví pomníky masových vrahů Marxe, Engelse a Lenina, jsou v principu zanedbatelné. Ničím jiným než totálním ekonomickýcn zhroucením, jaké postihlo východní blok na konci 80. let, tato organizace skončit nemůže.
Ledy by se našel reformátor, který by EU transformoval zpět na EHS. Nicméně se obávám, že by snahy o něco podobného při dnešním stupni degenerace EU skončily podobně jako reformní snahy M. Gorbačova v SSSR.
Pavel Hanzl
30.4.2020 22:12 Reaguje na Jan Šimůnekprostě nevíte VŮBEC NIC. To je celý.
Jan Šimůnek
1.5.2020 09:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.5.2020 08:50 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
2.5.2020 11:21 Reaguje na Pavel HanzlA v principu je úplně jedno, jestli fabrika byla papírově formálně vyvlastněna a je řízená státem jako státní, nebo zda formálně zůstala původním vlastníkům, ale ti nemohou rozhodovat o tom, co a jak se v ní bude vyrábět (případně ani o tom, koho přijmout a koho ne).
Jan Šimůnek
3.5.2020 10:47 Reaguje na Pavel HanzlV obou těchto systémech přestává fungovat zpětná vazba, protože je násilně umlčována opozice a státní administrativa je maximálně motivována k zakrývání chyb a nedostatků.
Za této situace by nebylo nic platné ani pokud by v čele státní administrativy stáli géniové. Oni se tam ale nashromáždí neschopní hlupáci (viz poslední vedení KSČ v roce 1989, i současná a předchozí EUrokomise). Potom stačí nějaký drobný popud a celé se to sesype.
Lukáš Kašpárek
28.4.2020 14:07 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
28.4.2020 14:35 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
29.4.2020 07:40 Reaguje na pavel peregrinChovám se k tobě přesně jak si zasloužíš... jen tak dál a myslím, že se brzo potkáme...
Jan Šimůnek
30.4.2020 09:05 Reaguje na Lukáš KašpárekMilan G
30.4.2020 11:39 Reaguje na Lukáš KašpárekJakub Graňák
28.4.2020 14:19 Reaguje na Jan ŠimůnekNebýt EU, tak jsme v zájmové sféře Ruska, tak jako např. Ukraina, sem tam si tu rusák sestřelí nějaké civilní letadlo, nebo anektuje nějakou tu část republiky, např. oblasti s ložisky uranu, nebo co se jim zrovna zamane. Vaše představa o tom jak bez EU na tom budeme lépe, má právě v oblasti geopolitiky a mocenských choutek různých "velmocí" vážné trhliny.
Pavel Hanzl
29.4.2020 07:06 Reaguje na Jakub GraňákJan Šimůnek
29.4.2020 11:11 Reaguje na Jakub Graňák2. Od Ruska jsme poměrně daleko, osobně jsem toho názoru, že by nám bohatě stačilo členství v NATO.
Jiří Svoboda
28.4.2020 12:12Jakub Graňák
28.4.2020 14:58 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
28.4.2020 21:00 Reaguje na Jakub GraňákInu i takové vědce máme.
Jakub Graňák
29.4.2020 01:06 Reaguje na Jiří SvobodaRozklikněte si laskavě ten odkaz z článku.
Inu i takové čtenáře tu máme
Jiří Svoboda
29.4.2020 14:15 Reaguje na Jakub GraňákPavel Hanzl
28.4.2020 17:07 Reaguje na Jiří SvobodaMá to samozřejmě zcela ujasněné a o této příčině vůbec nepolemizuje.
Jiří Svoboda
28.4.2020 17:49 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
28.4.2020 15:20" Změny klimatu - Autoři: Trnka M., Žalud Z., Hlavinka P, Bartošová L a kol."
.... Mezi tzv. přirozené příčiny změn klimatu lze zařadit:
Postupné, ale zásadní změny v hlavních parametrech oběžné dráhy planety, slunečním výkonu a geobiochemických cyklech vedoucí ke změně klimatických podmínek v horizontu desítek až stovek miliónů let.
Pohyby desek zemské kůry a deskovou tektoniku působící změny klimatu v horizontu miliónů let.
Cyklické změny v oběžné dráze planety Země – Milankovičovy cykly – desítky až stovky tisíc let.
Změny ve sluneční aktivitě – desítky až stovky let.
„Jednorázové události“ – sopečné výbuchy, dopady meteoritů…, působící takřka okamžitě s následky trvajícími od měsíců po tisíce let.
cituji :
"....V mladším Dryasu došlo k rychlému návratu k podmínkám z poslední doby ledové v ostrém rozporu k doposud probíhajícímu oteplování. Je podivuhodné, že k této dramatické změně došlo dramaticky v řádu let až jedné dekády a data z Grónska ukazují, že teplota v období mladšího Dryasu byla přibližně o 15 ° C nižší než dnes.
...Průběh teplot v posledních dvou tisíciletích
Toto období bývá klasicky členěno (v návaznosti na práce anglického klimatologa Lamba) na Středověké klimatické optimum (nověji Středověká klimatická anomálie; přibližně 11.-13. století), Malou dobu ledovou (přibližně 1300–1850) a současné globální oteplování (od začátku 20. století).
Pokud jde o středověké teplé období, zdá se jeho určení značně nejisté (Metelka, Tolasz, 2009).
Američtí vědci Mann, Bradley a Hughes v roce 1998 publikovali odbornou studii, kde prezentovali rekonstrukci průměrných teplot severní polokoule od roku 1400. Stejně jako obdobné výzkumy byla založena na analýze nepřímých indikátorů (tj. letokruhů, vzorků z ledovců, sedimentů a samozřejmě i dlouhých řad přístrojových pozorování). Autoři ukázali, že konec 20. století je nejteplejší za posledních 600 let.
Výsledný graf se tvarem poněkud podobá hokejce – teplota nejprve od středověku velmi mírně klesá zhruba do konce 19. století, pak se prudce obrací a následuje výrazné oteplení. Tento jev začal být záhy nazýván „Mannova hokejka“."
-------------------
A zde si dovoluji upozornit P.T. ctěné publikum ,že tento graf -
- Rekonstrukce průběhu teplot v posledních 2000 letech -
se stal oficiální doktrínou IPCC pro vyvození dogmat o jediné pravdě - změny klimatu vyvolané antropogenní činností s celým následným cirkusem,který je vám už důvěrně znám.
vše dostupné zde :
http://www.klimatickazmena.cz/download/950dd0985a1347af33d27ced9304228d/3.%20kapitola_zmeny%20klimatu.pdf
Jiří Svoboda
28.4.2020 17:46 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
29.4.2020 11:14 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
29.4.2020 14:18 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
29.4.2020 16:58 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
28.4.2020 19:51 Reaguje na Miroslav VinklerČím je způsobena neméně drastická změna dnes?
Grafů globálních teplot za jakékoliv období je zpracována celá řada a prakticky se shodují, při nějakém poměru a měřítku to skutečně připomíná hokejku.
Každopadně ve VŠECH grafech od kohokoliv je poslední století naprosto děsivý "výšvih".
A o ten výšvih se teď bojuje, o tom je celý green deal a jiné aktivity.
Karel Tejkal
28.4.2020 20:42 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
28.4.2020 21:04 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.4.2020 07:27 Reaguje na Jiří SvobodaJan Šimůnek
29.4.2020 11:16 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.4.2020 11:51 Reaguje na Jan ŠimůnekZajímá mě normální Evropa.
Jan Šimůnek
29.4.2020 13:06 Reaguje na Pavel HanzlDobře je na tom akorát Francie, která má cca 70 - 80 procentní podíl jádra v energetickém mixu; proto si mohou dovolit blbnout s OZE (nicméně jsem přesvědčen, že se jim to v dlouhodobějším měřítku vymstí).
Jinak zaplaťpánbu za Babiše, který dělá co může, aby tyhle EUrodebility co nejvíce sabotoval. Z mnoha důvodů ho nemám zrovna v lásce, ale musím mu přiznat, že reálné alternativy na jeho místě by si pravděpodobně vedly spíš hůř než líp.
Jakub Graňák
29.4.2020 14:14 Reaguje na Jan ŠimůnekZapomínáte na největší eurodebilitu v podobě řepkové biosložky, kvůli které šel Babiš do politiky. Nevidíte, jak se toho drží jak hovno košile? Bez tohohle kšeftu zbankrotuje v řádu měsíců.
Petr Eliáš
29.4.2020 14:21 Reaguje na Jakub GraňákJan Šimůnek
29.4.2020 17:02 Reaguje na Petr EliášDruhá věc je, že EU po nás vyžaduje i jiné "alternativní" debility a vyšší obsah řepky v naftě je do určité míry kompenzuje (nemáme např. benzín zatentočkovaný etanolem, což je taky pěkný sajrajt).
Jiří Svoboda
29.4.2020 14:23 Reaguje na Pavel HanzlVytěžit barel ropy je jistě lehčí než vymyslet a vyrobit FVE panel. Ještě lehčí je ale koupit FVE panel v Číně.
Pavel Hanzl
30.4.2020 06:59 Reaguje na Jiří SvobodaOvšem ropu a plyn z Ruska máme zadara?
Vytěžit uhlí je taky zadara?
Problém je, že Babiš "sabotuje", což je to nejhorší, co může dělat.
Se sabotéry se vždycky jednalo tvrdě a sabotováním prosperita skutečně nevzniká, pouze bída.
Jan Šimůnek
30.4.2020 09:11 Reaguje na Pavel HanzlMohli bychom mít i vlastní plyn (břidličný, jako USA); zuřivě proti tomu bojují ekologové. Můžeme se jen dohadovat, zda v žoldu Ruska, nebo islámských teroristů.
Faktem je, že už jen samotná příprava části těchto ložisek k těžbě by výrazně zlepšila naši pozici při vyjednávání cen a dalších podmínek nákupu zemního plynu. Takže opět je třeba hledět na ekology jako na nepřátele, bojující proti našim státním a ekonomickým zájmům.
Jiří Svoboda
30.4.2020 20:30 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
1.5.2020 09:45 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
30.4.2020 22:17 Reaguje na Jan ŠimůnekPro nás je břidličný plyn cypovina jak lithium v Krkonoších nebo zlato v Ralsku, prostě normální ekonomika funguje úplně jinak a výrazně lépe.
Jan Šimůnek
1.5.2020 09:42 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.4.2020 19:53 Reaguje naJiří Svoboda
28.4.2020 21:08 Reaguje navaber
29.4.2020 08:47 Reaguje naJan Šimůnek
29.4.2020 13:08 Reaguje nahttp://www.zstgmivancice.cz/studium/prirodopis/rostliny_subtropy.pdf
https://zp.kraj-jihocesky.cz/_files/f615/files/projekty_nove/katalog_rostlin.pdf
A je zřejmé, že tam bude malinko rozdílná skladba dřevin,včetně těch,které dávají potravu. Než vysadím strom subtropů, zjistím si nejnižší teploty přezimování.
Jan Šimůnek
29.4.2020 17:07 Reaguje naProstě i kdybychom se dostali na průměr Chorvatska, budou některé tamní vytrvalé rostliny a dřeviny mít u nás problémy s přezimováním.
Navíc ještě u nás vždy několik let přetrvává období, kdy je klima bližší přímořskému a období, kdy je více vnitrozemské. Platilo dávno, už minimálně od poloviny minulého století.
Miroslav Vinkler
29.4.2020 08:51-zásadní změny v hlavních parametrech oběžné dráhy planety
-cyklické změny v oběžné dráze planety Země – Milankovičovy cykly
- změny ve sluneční aktivitě ,atd.
Nejsme s to ani řádně vysvětlit z pohledu antropogenních příčin ochlazení v mladším Dryasu , které bezesporu proběhlo na základě pouze přírodních příčin.
Protože klimaalarmisté si s tím něvěděli rady, přišli s tvrzením, že se nejednalo o globální ochlazení, ale pouze regionální. To je skutečně úsměvné, když teorie odporuje praxi,vyrobí se potřebný důkaz. Který má tu vadu, že nesouhlasí se zjištěnými fakty.
Oba jsme technici a oba víme, že oteplování či ochlazování musí mít souvislost pouze a jenom s kolísáním výkonu sluneční energie na Zemi a také s množstvím energie Zemí vyzařovanou zpět do vesmíru,popř. s jejich kombinací.
Vysvětlení se musí pohybovat pouze v těchto mezích :
- kolísá příjem od zdroje
- mění se velikost vyzařování energie ze Země.
Zástupci European Green Dealu se tak horlivě drží vysvětlení, že pouze a jedině zvyšování koncentrace CO2 = snížení energ. výdeje od Země = nárůst teploty, je odpovědné za globální oteplování.
Z této neprokázané hypotézy udělali společenské dogma a v rámci "dobré víry" nás teď z něho doslova přitloukají na kříž.
Ani vy jste si nevšiml jedné věci. Je celkem jedno, čím je oteplování způsobeno, my se přece musíme poprat s jeho důsledky.
Nárůst teplot není tragický, daleko horší je úder sucha. K datu chybí na 1m2 800lt srážek za posledních pět let.
A zde vám zvyšování/snižování emisí CO2 nepomůže ani náhodou.
Nárůst CO2 o cca 240 ppm v atmosféře fenomén úbytku srážek nevysvětluje a ani ho vysvětlit nedokáže.
Pokud jste si nevšiml, klimatická změna je provázena také necharakteristickým rozložením tlakových polí , které se projevují podstatně nižším přísunem oceánské vlhkosti ,v našem případě nad střední Evropu. Ani to zvýšení koncentrace CO2 v atmosféře nevysvětluje a vysvětlit ani nemůže.
Dobře to však vysvětlují jiné teorie, o nichž se však v zájmu "globálního uklidnění" psát v mainstreamech nemůže.
Petr Eliáš
29.4.2020 09:36 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
29.4.2020 10:17 Reaguje na Petr EliášCelá studie přímo hýří slovy "mohlo by se, pravděpodobně , jeví se ... apod.
Dále sami autoři přiznávají, cituji :" Studie byla omezena na podmínky jasného nebe a nepokusila se odhalit účinky procesů zpětné vazby."
Sami poté v závěru (4) uvádějí : " ... tyto nejistoty znamenají, že datový soubor nelze použít ani k vyčíslení přesné velikosti těchto plynových sil, ani k vyvození závěrů o procesech zpětné vazby ke klimatu, které by se daly očekávat. "
:-) Je zde i úlitba bohům, kde se autoři doznávají , že v atmosféře je koktejl skleníkových plynů jako je i CH4 :-) ,o CO2 ani zmínka, stejně tak i o vodní páře.
A co dál ?
Miroslav Vinkler
29.4.2020 10:56 Reaguje na Petr EliášNikoli však v závěrečném hodnocení (4) jako vymezené prvky,které prošly zkoumáním uvedeným ve studii, shrnuté do souvislé charakteristiky výsledků práce.
Petr Eliáš
29.4.2020 11:17 Reaguje na Miroslav VinklerPrevious work by Harries et al. (2001) reported the long-term changes in Earth’s clear-sky spectral OLR seen between 1997 and 1970 as manifested in IRIS and IMG measurements. This work showed observationally for the first time the impact of increases in well-mixed greenhouse gases such as CO2, CH4, and CFC-11 and -12 on the OLR spectrum. The study was limited to clear-sky conditions and made no attempt to detect the effects of feedback processes. However, work using newer instrumentation such as IASI promises progress toward achieving this ambition. For example, Brindley et al. (2015) use IASI data to show that all-sky interannual variability at the global scale, evaluated over the period 2008–12, is less than 0.17 K across the spectral region 645–1600 cm−1, reducing to less than 0.05 K in the atmospheric window region between 800 and 1200 cm−1. This latter region is particularly sensitive to surface temperature and the presence of cloud. This result therefore suggests that an efficient mechanism for regulating the planetary thermal emission to space, in the face of considerable variability in cloud and surface temperature, is in operation, at least at the global scale.
Popisuje předchozí práci od Harriese, která se zabývala clear-sky.
Miroslav Vinkler
29.4.2020 11:51 Reaguje na Petr EliášZatažená obloha = nebe s vyšším obsahem vodní páry.
Vodní pára je násobně lepší skleníkový plyn než CO2.
Počet hodin slunečního osvitu povrchu (ČR) je je cca 1526 hod. z celkových 8760 hod= rok.
I tak studie uvádí, že její výsledky "...nelze použít ani k vyčíslení přesné velikosti těchto plynových sil, ani k vyvození závěrů o procesech zpětné vazby ke klimatu..)
Vezmu cca 1/6 časového úseku se specifickými vlastnostmi, pominu účinek vodní páry a konstatuji, že dochází ke snížení odchodu dlouhovlného záření mimo Zemi.
Zabývali se autoři vůbec složením slunečního spektra v časovém údobí prvního a druhého měření.
Správná odpověď - nezabývali.
Tato studie má charakter iniciační aktivity, neprokazuje vůbec nic pro posouzení problému samotného. Nelze použít jako základ korektního vědeckého důkazu.
Petr Eliáš
29.4.2020 12:54 Reaguje na Miroslav VinklerNe, odchozí dlouhovlnné záření narůstá. Klesá na vlnových délkách odpovídajících skleníkovým plynům.
Složení slunečního spektra? Máte nějakou práci o proměnách spektra na vrchu atmosféry?
Miroslav Vinkler
29.4.2020 13:47 Reaguje na Petr Eliášhttp://atmospheres.gsfc.nasa.gov/climate/index.php?section=136
Pavel Hanzl
29.4.2020 10:15 Reaguje na Miroslav VinklerV současnosti, jak píšete, je možná jen aktivita slunce (prokazatelně nezesiluje) a vyzařování Země (prokazatelně zeslabuje).
Ročně emitujeme 4 miliardy tun CO2, což je prokazatelně skleníkový plyn, podílí se asi 5% na celkovém oběhu uhlíku v atmosféře.
Kolik dalších důkazů proboha ještě potřebujete?
Proč se oháníte Milankovičovy cykly atd. s dosahem desetitisíců let, když se nám otepluje nejvíc v poslední dekádě?
Poměr CO2 v atmosféře se jemně a přesně balancuje na každoroční nulu možná statisíce let a do toho přijde okamžitá emise fosilního uhlíku v sumě biliónů tun! A to jako nic?
Miroslav Vinkler
29.4.2020 10:34 Reaguje na Pavel HanzlTo je založeno na absolutním důkazu, který je příslušný pouze matematice. Pythagorova věta platila před vznikem člověka a platit bude i po zániku lidstva.
Fyzikální teorie, byť označená jako "pravdivé", se v čase poznání mění. Například Země jako střed vesmíru, náhrada newtonovské mechaniky ,kde prostor a čas byly absolutní veličiny teorií relativity apod.
Vždy to začínalo tím, že se našel jedinec, který zpochybnil učení svatých otců anebo věděcky uznávané dogma (nicota=vakuum) a dokázal, že věci se mají poněkud jinak.
Teze, že antropogenní emise CO2 ( celkem 0,03% atmosféry) jsou rozhodujícím hybatelem klimatické změny je pouze teze.
Naše úroveň poznání nám nedovoluje s jistotou prohlásit, že jde o objektivní skutečnost.
Jsou i jiné teze, které s obdobnou dávkou spolehlivosti současné změny vysvětlují také.
Pavel Hanzl
29.4.2020 12:00 Reaguje na Miroslav VinklerJá se rozhodně nedržím dogmat a právě tady stále pátrám po jiné příčině oteplování. Ale nemůžu najít stále NIC.
"Jsou i jiné teze, které s obdobnou dávkou spolehlivosti současné změny vysvětlují také."
Tohle by mě zajímalo, pokud to není jen kličkování pomocí sérií diferenciálních rovnic atd. tak si to rád přečtu a zamyslím se.
Jan Šimůnek
29.4.2020 13:09 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
29.4.2020 14:47 Reaguje na Miroslav VinklerNaše úroveň poznání nám nedovoluje s jistotou prohlásit, že jde o objektivní skutečnost." ??????
Věda z principu nedává jistotu a objektivní skutečnosti se může pouze přiblížit. Pokud dáte na stůl 10 příspěvků ke klimatické změně, ten jeden může být zcela dominantní a ostatní bezvýznamné.
Miroslav Vinkler
29.4.2020 16:24 Reaguje na Jiří SvobodaFyzikální vědy se snaží o popis objektivní reality pomocí různých modelů, které jsou popsány matematickými formulacemi.
Je zřejmé, že když fyzikální proces popíši nedokonalým modelem a použiji formálně správně jazyk matematiky, nikdy nemohu dojít ke správnému absolutnímu výsledku.
U CO2 a jeho vlivu na klima je tolik neznámých ,že se nejedná o důkaz, ba ani o teorii , ale spíše domněnku.
Ostatní vysvětlení jsou na tom obdobně.
Jiří Svoboda
30.4.2020 20:39 Reaguje na Miroslav VinklerAno, žádná vysvětlení současné změny klimatu nejsou 100%. Je však třeba kriticky vyhodnotit, jakou měrou jednotlivé mechanismy vůbec mohou k pozorované změně klimatu přispívat a jestli v současnosti pozorujeme přírodní jevy, které změny klimatu způsobují. A teď tedy v rámci takto tohoto pohledu na věc sdělte, co je možnou příčinou současné změny klimatu.
Miroslav Vinkler
29.4.2020 10:49 Reaguje na Pavel HanzlZcela se pomíjí i to, že změna svítivosti je provázena neméně zásadní změnou složení slunečního radiačního spektra.
Zcela s vámi souhlasím, že emitujeme 4 mld. t CO2/rok a že CO2 je skleníkový plyn.
Oceány, moře, jezera a řeky dodávají téměř 90 % vzdušné vlhkosti do naší atmosféry výparem, kdy zbývajících 10 % pochází z transpirace rostlinami.
Poměr objemu vodní páry/ objem CO2 v atmosféře je cca 4/0,03.
Objem vody v atmosféře je prakticky vždy cca 12 900 km3. Kdyby veškerá voda v atmosféře spadla naráz ve formě deště, pokryla by zemský povrch do výšky asi 2,5 centimetru.
Kdyby se veškerý CO2 zkondenzoval (akademicky) ,tak by jeho vrstva měla výšku 0,2 mm (ani byste si toho nevšiml).
A jen tak na okraj - vodní pára je "skleníkovější" než CO2.
Petr Eliáš
29.4.2020 10:58 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
29.4.2020 11:26 Reaguje na Petr EliášToho byste si s obtížemi všimnul. :-)
Petr Eliáš
29.4.2020 11:30 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
29.4.2020 14:54 Reaguje na Miroslav VinklerA přesto lze velmi přesně spočítat i naměřit, jaký efekt tato vrstvička na vyzařování Země má. Jen chtít si to nastudovat a nepovažovat se za Všeználka! Jeník Hollan vám jistě rád poradí, kde to najít.
Pavel Hanzl
29.4.2020 12:02 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
29.4.2020 12:05 Reaguje na Miroslav VinklerAle právě minimální změna koncentrace CO2 vyvolává obrovské změny, to je přece dávno známá věc.
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/frantisek-marcik-jak-to-dopada-kdyz-o-zmene-klimatu-verejne-hovori-vedci-kteri-ji-nerozumi
Pavel Hanzl
29.4.2020 10:22 Reaguje na Miroslav VinklerTaková razantní změna klimatu, která dnes probíhá, musí mít neméně razantní příčinu.
A tahle příčina je popsána jako antropogenní produkce skleníkových plynů.
Výrazná většina vědecké obce to považuje za prokázané, ale dobře, vy ne.
Jakou jinou příčinu vidíte tedy vy a jak ji můžete prokázat?
(prosím vás Milankovičovy cykly a pohyb kontinentů už NE).
Jan Šimůnek
29.4.2020 11:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.4.2020 12:07 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
29.4.2020 13:13 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
29.4.2020 14:00 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.ncdc.noaa.gov/abrupt-climate-change/Heinrich%20and%20Dansgaard%E2%80%93Oeschger%20Events
Pavel Hanzl
29.4.2020 19:09 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
29.4.2020 20:45 Reaguje na Pavel HanzlPříčinou globálního oteplování je pouze a jenom nepochybně zvýšení radiačního příkonu od Slunce a snížení vyzařování absorbovaného slunečního záření od Země, případně kombinace obou jevů.
Jste s odpovědí spokojen ?
Pavel Hanzl
29.4.2020 22:17 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
30.4.2020 06:09 Reaguje na Pavel HanzlKdyž vám na ni dám zcela jasnou odpověď zase nejste spokojený.
Pavel Hanzl
30.4.2020 07:08 Reaguje na Miroslav VinklerMilan G
30.4.2020 12:08 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
30.4.2020 09:14 Reaguje na Pavel HanzlRozhodně to není nic, co bychom byli schopni na naší technické úrovni ovlivnit, a tomu bychom měli přizpůsobit svoje konání.
Petr Eliáš
30.4.2020 14:41 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
30.4.2020 18:06 Reaguje na Petr EliášNěkteré prameny naopak uvádějí, že tok energie ze Slunce narůstá.
Miroslav Vinkler
29.4.2020 15:42 Reaguje naVzájemný vztah mezi dvěma procesy nebo veličinami=korelace.
Pokud se jedna z nich mění, mění se korelativně i druhá a naopak. Pokud se mezi dvěma procesy ukáže korelace, je pravděpodobné, že na sobě závisejí, nelze z toho však ještě usoudit, že by jeden z nich musel být příčinou a druhý následkem.
( citace)
Jan Šimůnek
29.4.2020 17:09 Reaguje naPavel Hanzl
29.4.2020 19:13 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
30.4.2020 09:22 Reaguje na Pavel HanzlPokles teploty byl daleko větší, např. přes zimu dlouhodobě zamrzalo Baltské moře a řada oblastí na našem území se stala neobyvatelnými. V zimě byly mrazy jako dnes na Sibiři a léta byla velmi chladná. Bylo i několik "roků bez léta", kdy jarní plískanice plynule přešly do podzimních. Mimo jiné přestaly mít význam rybníky, vybudované za předchozí teplé epizody. Jednak v důsledku promrzání až do dna v menších uhynuly ryby, jednak tak narostly ceny obilí a dalších zemědělských produktů, že se vyplatilo je zrušit a přeměnit na pole. Zbídačelá populace také nebyla s to ryby kupovat. Zrušen byl i velký rybník ve Stromovce, napájený Rudolfínskou štolou.
Pavel Hanzl
2.5.2020 08:59 Reaguje na Jan ŠimůnekTo budeme asi na poušti a v děsivé krizi, ale budou za to moci ekologové.
Jan Šimůnek
2.5.2020 11:24 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
29.4.2020 14:36 Reaguje na Miroslav Vinkler-cyklické změny v oběžné dráze planety Země – Milankovičovy cykly
- změny ve sluneční aktivitě ,atd."
To jsou slova, jaká jsou ale za tím za posledních 100 let čísla ve srovnání s navyšujícím skleníkovým efektem od CO2 v atmosféře?
Kdyby klimatická změna neprobíhala (a změna tlakových útvarů v jejím důsledku), asi by u nás sucho nenastalo. Pokud jsou emise skleníkových plynů dominantní příčinou klimatické změny (vy evidentně lepší vysvětlení nejste schopen dát) pak za sucho mohou emise CO2.
Zkuste, prosím, začít nevařit pouze z vody.
Miroslav Vinkler
29.4.2020 15:31 Reaguje na Jiří SvobodaJaká chcete mít čísla za 100 let, když o satelitech a informacích z jejich měření máme max. od konce let 70.?
Hokej máte i v posloupnosti příčin a následků. Emise CO2 bezesporu přispívají ke klimatické změně, ale zatím nikdo neprokázal, že jsou rozhodujícím činitelem.
Jak naleznete na :
https://www.ncdc.noaa.gov/abrupt-climate-change/Heinrich%20and%20Dansgaard%E2%80%93Oeschger%20Events
prošli jsme celkem nedávno 6ti skokovými změnami klimatu , a to v době kdy se nezapálila ani petrolejka.
Jiří Svoboda
30.4.2020 20:45 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
1.5.2020 17:40 Reaguje na Jiří SvobodaČistě akademicky-kdyby teď přestalo svítit Slunce a koncentrace CO2 v atmosféře byla klidně 100násobná= 3% , tak za krátkou dobu poklesne teplota na povrchu Země na cca - 260 C. (zbytek do -270C by připadlo na vrub geotermální energie)
Pavel Hanzl
29.4.2020 12:09Jan Šimůnek
29.4.2020 13:47 Reaguje na Pavel Hanzl2. Nesmyslné výdaje na OZE jsou hlavní překážkou v přizpůsobování krajiny na zadržování vody (což dělali naši předkové v předchozích teplých periodách a nepotřebovali na to ani EU, ani "vědce" z IPCC, ani ekologické aktivisty; zato ta jejich opatření byla plně funkční), protože po zaplacení OZE na to skutečně potřebné nejsou peníze.
3. Úspory elektřiny mohou přinést jen nové technologie. Politický aktivismus v této věci dělá jen škody.
Kdyby (například) nebylo násilného přechodu z edisonek na pochybné kompaktní zářivky pod diktátem nikým nevolených a nikomu neodpovědných úředníků EU, tak by lidé spontánně přešli o něco později na o generaci novější (a daleko úspornější) LED svítidla aniž by došlo k vytvoření obrovského množství toxického odpadu, obsahujícího rtuť (mimo jiné), a aniž by došlo k diskreditaci celé problematiky úsporného svícení, jejíž následky pociťujeme ještě dnes. A neměli bychom ani problémy v muzeích a galeriích, kde úřednicky nadiktovaná "úsporná" svítidla zkreslují barvy a v některých případech v důsledku vyššího podílu modré barvy ve světle (oproti klasické žárovce) i poškozují exponáty.
4. Recyklace odpadů je mnohdy organizovaná stylem "tu stovku ušetřím, i kdyby na to měla padnou tisícovka", což pozná i hospodyně z domácnosti, která opustila naše školství po ukončení ZŠ. Opět tohle celou problematiku v očích lidí s normálním intelektem silně diskredituje a už dávno je to jen doména nemyslících fanatiků (čímž se problém zacykluje prosazováním ještě nesmyslnějších opatření těmito fanatiky). Čímž nehodlám tvrdit, že je recyklace špatná; jen je prováděna naprosto nesmyslně a často i škodlivě a kontraproduktivně.
To vše jsou věci, které pochopí, a to poměrně snadno, i člověk se základním vzděláním. Z toho důvodu je zde silná nepodpora "ekologických" opatření ze strany širokých vrstev obyvatelstva, kterou sice vámi citovaný Jan Matys považuje za špatnou, ale já ji naopak považuji za pozitivní.
Z celé téhle situace jsou v podstatě dvě východiska:
A - buď budou násilně prosazovány naprosté a zjevné nesmysly, viz body 1 - 4 výše, Pak se musíme smířit s tím, že to lidé budou sabotovat seč budou moci, jako sabotovali opatření, prosazovaná nacisty a později komunisty, a dříve nebo později využijí příležitost k likvidaci celého systému (jako v roce 1989), a to i s možným rizikem likvidace i (několika málo) pozitivních opatření, která budou takto prosazována.
B - nebo budou (třeba i násilně) potlačeny organizace a jednotlivci, prosazující nesmysly a blokující racionální opatření, a lidé k ekologizaci a zúspornění budou mít důvěru, budou to široce podporovat a pohne se to někam pozitivním směrem
Problém zavádění ekologických opatření je v podstatě i v tom, že ekologičtí aktivisté jsou typičtí fašistoidní elitáři, pohrdající normálními lidmi a současně neschopní reflektovat svou hloupost a nevzdělanost (čehož jsou někteří diskutující zde na Ekolistu exemplárními případy).
Miroslav Vinkler
29.4.2020 14:30 Reaguje na Jan ŠimůnekOstatně je zde i další až zarážející podobnost. "Dejte mi čtyři roky a Německo nepoznáte !", křičel Vůdce (1933).
„Gebt mir vier Jahre Zeit, und Ihr werdet Deutschland nicht wiedererkennen!
To Ulrika von Leyen s tím už žádné štráchy nedělá a řekla si natvrdo o deset let , t.j. 2030 , dokdy hodlá Evropu předělat k obrazu svému - European Green Deal.
Takový elitářský přístup vycházející z velice pochybných principů , korunovaný dogmatem o neomylnosti předsedkyně EK
k ničemu dobrému nemůže vést.
J.C. Juncker, předcházející předseda EK , byl sice arciopilec , ale nikdy ze sebe nenechal dělat takovou loutku.
Petr Eliáš
29.4.2020 14:46 Reaguje na Jan ŠimůnekSoudružka Gréta
Loutkovodiči a přeprogramování
Nikým nevolení a nikomu neodpovědní úředníci
Nemyslící fanatici
Nacisti a komunisti
Fašistoidní elitáři
Hloupost a nevzdělanost
Nacistické pokyny
Vůdce
Arciopilec
Pánové, jedete BOMBY! :)
Miroslav Vinkler
29.4.2020 16:11 Reaguje na Petr EliášNikdo nikoho k ničemu nenutil a ve straně bylo přes milión členů.
Celá sranda skončila, když systém ekonomicky zkolaboval.
Komunistický manifest je nahrazován zastrašováním lidí před katastrofou. Je označen jediný viník, antropogenní emise CO2 a EK se pasuje do role Velkého kormidelníka světového boje s klimatickou změnou.
Lidem je papouškováno co je správné a co správné není. Kdo poslechne je odměňován, kdo neposlechne,má smůlu.
Pokud si projdete genezi Grety (zhroucená školačka sedící na chodníku, která se se svým trápením svěří náhodnému kolemjdoucímu),aby během roku a půl obrazila nejvýznamnější státníky i papeže, mluvila v Bruselu i OSN, včetně svatosvánku finanční oligarchie v Davosu,leden 2020 atd. musíte dojít k úsudku, že se skutečně jednalo o předem připravený marketingový tah z nejvyšších pater s postiženou školačkou.
Jak vystupoval J.C.Juncker v podroušeném stavu kdekoli a kdykoli najdete tady :
https://www.theguardian.com/world/video/2018/jul/13/eus-juncker-stumbles-repeatedly-at-nato-summit-video
tady:
https://www.youtube.com/watch?v=ZJsrJUuonkM
i tady :
https://encrypted-vtbn0.gstatic.com/video?q=tbn:ANd9GcQhJRpMDGByksWAYNXXA29u7FG_Fni2xmy9UdhAXy3FNbB8SdKa
Pavel Hanzl
29.4.2020 21:45 Reaguje na Miroslav VinklerTen spor se táhl dlouho ale byl vyřešen a od té doby o výsledku nikdo nepochybuje, byl nám vnucen "jediný správný názor" a nikým nevolení ouředníci nám předepisují, co si máme o tom myslet. Naštestí doposud žijí myslící a nezmanipulovaní jedinci, kteří ví, že země je placatá. A píšou to na Ekolistu.
Miroslav Vinkler
29.4.2020 22:10 Reaguje na Pavel HanzlVe středověku byli svatí otcové poněkud natvrdlí (nad Zemí je nebe , pod ní peklo = plochý tvar) a důkaz kulatosti byl dokázán, a to bez jakýchkoliv pochyb, obeplutím zeměkoule.(Magalhaes ).
Pak i církev vyměkla.
Vámi zbožštěná idea současné klimatické změny v důsledku antropogenního vlivu emisí CO2 nebyla bez pochyb prokázána.
Ano, máme vážné indicie, ale na důkaz to bohužel nestačí.
Jsou však tací, co píší na Ekolist a tvrdí, že víra je postačující důkaz sám o sobě.
Já vám ji brát určitě nebudu. :-)
Pavel Hanzl
29.4.2020 22:32 Reaguje na Miroslav VinklerJenže my nejsme ve středověké Evropě, kde se mohli hádat do alelujá...už slyším ty argumenty typu: ty výzkumy si zaplatily loďařské firmy, aby na tom trhly majlant atd. atd.
Jenže nám se už připaluje krupon.
A JEDINÉ vysvětlení jsou bohužel ty emise CO2. NIKDE jsem se nedočetl nic jiného, zastánci placatosti země pouze a stále jen kličkují (jako vy), nebo neví nic (jako pan Pokorný).
Ale v normálním světě je to dávno vyřešené, my jsme už zase na konci a působíme jako skanzen placatozeměpánů ....
Jan Šimůnek
30.4.2020 09:26 Reaguje na Pavel HanzlPřed pár dny tu byl článek o tom, jak chování CO2 v ovzduší v souvislosti s koronavirovým útlumem průmyslu a dalších antropogenních emisí tohoto plynu naznačuje, že vzestup CO2 je na antropogenních emisích nezávislý.
Pavel Hanzl
30.4.2020 11:19 Reaguje na Jan ŠimůnekA z nich se potom časem vyselektují ty, které jsou správné, protože se jejich předpovědi vyplní.
Proto můžeme navázat na ty teorie, které předpovídaly oteplení a pustit z hlavy ty, které ochlazení. Jednodušeji to popsat neumím.
Jan Šimůnek
30.4.2020 14:25 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.4.2020 07:26 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
30.4.2020 09:05 Reaguje na Pavel HanzlJiž babylonští, egyptští a zejména řečtí astronomové věděli, že zatmění vzniká působením stínu Země a jeho tvar je kulatý. Z čehož dovodili, že i tvar Země je koule.
Aristoteles odhadl průměr Země na 60 tis. km.
Eratosthenés (130 př.n.l.) se již dostal na správný údaj obvodu Země pouze s 15% chybou. Nevěděl, že Země je na pólech zploštělá- předpokládal dokonalý tvar koule.
Jeho postup byl založen na "stanovení vzdálenosti s dvou míst na stejném poledníku, které odpovídá na zemské kouli středový úhel α"
Vidíte sám, jak se hrubě můžete mýlit.
"To byl filosofický odhad tehdy ojedinělý a trefil se zcela náhodně.- p. Hanzl"
S globálním oteplováním jste na tom obdobně -nic ve zlém.
Pavel Hanzl
30.4.2020 11:11 Reaguje na Miroslav VinklerDalo by se to pozorovat na fázích měsíce, jenže tehdy vůbec mechaniku vesmírných těles neznali, bylo to dílo Boží a Zeus každé ráno vyjel na ohnivém voze na východě.
Měřením obvodu země se začali zabývat vědci koncem 18. století, především kvůli metru, který byl právě definován jako 1:10.000.000 zemského kvadrantu.
Miroslav Vinkler
30.4.2020 11:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.4.2020 14:38 Reaguje na Miroslav VinklerTohle bychom mohli pozorovat pouze sedíc na Měsíci.
V geocentrické teorii Ptolemaiově to ovšem takto vysvětleno není.
Jan Šimůnek
30.4.2020 18:11 Reaguje na Pavel HanzlUž v antice věděli, že na určitém místě v poledne dosvítí slunce až na dno studny a na jiném týž čas jen do určité hloubky a přes změření příslušných úhlů a vzdálenost těch studní se pokoušeli vypočíst průměr Země. Potřebné goniometrické funkce už tehdy znali, byť to počítat bez použití desítkové soustavy byl asi dost opruz.
Pavel Hanzl
1.5.2020 12:57 Reaguje na Jan ŠimůnekMezi Měsícem a Zemí nic není, tak jeho světlo nemůže nic zatmívat (třeba ISS???) Pokud by se něco zatmívalo, musí to být Slunce a zatmívač je asi Země, takže na Měsíci by to bylo pozorovatelné dobře. Ale to asi nemyslíte, nebo jo? Ptal jste se Měsíčňanů?
Jan Šimůnek
1.5.2020 16:59 Reaguje na Pavel HanzlUčit se, učit se, učit se. V tomhle řekl 5. 1. Lenin velkou pravdu.
Jan Šimůnek
30.4.2020 09:29 Reaguje na Pavel HanzlJistěže mnoho těchto znalostí bylo odsunuto, když se v Evropě dostala k moci křesťanská polozvířata, a evropané se k nim vrátili až poté, co byla moc těchto tvorů oslabena (renesance).
vaber
30.4.2020 09:16 Reaguje na Miroslav VinklerKdyž byla poslední doba ledová všude byly ledovce ,jen na Sibiři prý ne, to odborníky zmátlo a vymysleli si že tam bylo naprosté sucho i když ještě dodne je půda zamrzlá a když taje je jasné že je naprosto promáčená vodou,kde se vzala? Někdy mi to připomíná odborníky archeology ,když vypráví jak v době kamenné tesali v lomech obří žulové nebo čedičové kvádry obsidiánovými ,nebo měděnými nástroji, kdo tomu věří?
Pavel Hanzl
30.4.2020 11:14 Reaguje na vaberMegalitické stavby se nachází na všech kontinentech a NIKDO vůbec netuší, kdo je postavil a proč.
vaber
30.4.2020 16:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.5.2020 09:28 Reaguje na vaberNáš stát veškerou snahu sabotuje a chová se přímo ropácky.
Naštěstí je zcela miniaturní, daleko horší případ je Čína, nejhorší emitent skleníkáčů.
Američané se svým přežraným způsobem života tomu taky dávají zabrat, ale aspoň se snaží a jejich exhalace jdou nejvíce dolů z celé planety.
Jan Šimůnek
1.5.2020 11:18 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.5.2020 12:52 Reaguje na Jan ŠimůnekAle Amíci přemýšlí jinými hlavami a pro ně je prostě jakékoliv plácání zbytečné, radši makají. Samozřejmě tam mají mega různých green dealů a ekologů, proto jim to funguje líp, než u Evropě, kde to sabotuje nejen babišistán, ale hlavně rozvračeci z Ruska.
Jan Šimůnek
1.5.2020 17:00 Reaguje na Pavel HanzlPetr Eliáš
30.4.2020 09:02 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
30.4.2020 09:12 Reaguje na Petr EliášAno, mnou a p.Šimůnkem použité výrazy na první pohled vypadají nepravdivě snad i bulvárně.
Provedete-li rozbor verbální a skutkové roviny dotčených osob a porovnáte-li je s fakty dosažitelnými zejména na webu, zjistíte, že jsou realitě podstatně blíže než by se vám na první pohled mohlo zdát.
Konkrétně J.C. Juncker byl prvotřídní opilec, který by nemohl vykonávat funkci ani třídního učitele.
Petr Eliáš
30.4.2020 09:32 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
30.4.2020 10:12 Reaguje na Petr EliášPodle mě to skutečně opilec je.
====
Otázkou je, který ze dvou výše uvedených výroků má vyšší pravdivostní hodnotu.
Petr Eliáš
30.4.2020 10:28 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
30.4.2020 11:20 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
30.4.2020 11:46 Reaguje na Miroslav VinklerPetr Eliáš
30.4.2020 13:21 Reaguje na Milan GMilan G
30.4.2020 21:34 Reaguje na Petr EliášMiroslav Vinkler
30.4.2020 12:38 Reaguje na Petr Eliášhahahaha
Petr Eliáš
30.4.2020 13:15 Reaguje na Miroslav VinklerTo že je někdo excentrik neznamená že je alkoholik.
Miroslav Vinkler
30.4.2020 13:40 Reaguje na Petr EliášTady máte , už v originále :
Numerous people, in Luxembourg, in Brussels and in European capitals, can attest to several examples of Juncker drinking. ‘When a bailiff brings him a glass of water at a council of ministers, we all know it’s gin,’ says a former minister. The former Eurogroup president, Jeroen Dijsselbloem of the Netherlands, did not hesitate to describe on Dutch television a Luxembourgish man who was often drunk during Eurogroups.
Vysvětlení jsem sólo pro vás přeložil :
As the leaders are not subject to breathalysers, we will never know any different.
Protože vůdci nepodléhají dechovým zkouškám, nebudeme nikdy vědět něco jiného. :-)
Jan Šimůnek
29.4.2020 17:12 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
29.4.2020 22:33 Reaguje na Jan ŠimůnekMilan Jirsa
29.4.2020 18:01Pavel Hanzl
29.4.2020 22:41 Reaguje na Milan JirsaJan Šimůnek
30.4.2020 09:36 Reaguje na Pavel HanzlTen nulový součet je v podstatě artefakt různých vyhlazovacích procedur, na hodnocená některých aspektů takové soustavy je jistě dobrý, ale v jiných případech mlže být zavádějící.
A pokud vezmete na klima větší měřítko, zase nedostanete nulový součet, protože vám ho bude kazit střídání ledových a meziledových dob.
Pavel Hanzl
30.4.2020 10:59 Reaguje na Jan ŠimůnekA my do toho syslému mohutně kopli a on se vychýlil z rovnováhy a začíná se prostě rozjíždět z kopce.
Pokud jsme to ale neudělali my, tak kdo jiný? Žádný asteroid do nás nenarazil, ani sopečná činnost není výrazná, tak kdo?
Jan Šimůnek
30.4.2020 14:35 Reaguje na Pavel HanzlA celé se to snažíme "řidit" jako opilý kopáč věžní orloj.
A v minulosti byl tento systém vystaven daleko větším stresům (i např. velkým sopečným výbuchům) a dokázal se vrátit do původního stavu.
MMCH, pokud by se skutečně podařilo dostat CO2 na předindustriální úroveň, mohly by z toho být tak velké neúrody (hlavně v rozvojových zemích) z nedostatku CO2 pro fotosyntézu, že by to mohl být průšvih o dost větší než současné teploty.
Nicméně opravdu vidím hlavní antropogenní příčinu současného sucha a tepla v obrovských plochách černých FV panelů a zničením lesů bursíkovskými kůrovcovými líhněmi. Případně z vlivu větrných parků v oblastech od nás na západ.
Pavel Hanzl
1.5.2020 08:32 Reaguje na Jan ŠimůnekMy chceme něco snad "řídit"?? My chceme jen zablokovat vypouštění vlastních škodlivin do atmosféry.
Dřívější nárazy třeba astroidu nebo sopečnou činností systém rozhodil a ten si zase našel rovnováhu, třeba trochu jinde.
Protože ten náraz trval omezenou dobu a to hledání rovnováhy stejně trvalo statisíce let.
V předindustriální době byl snad problém s růstem rostlin? Co je to za blbost?
Plochy fve panelů jsou zcela minimální i proti plochám střech a zpevněných ploch (asi 10% plochy ČR) ovšem máme taky 2% vodních ploch a dvojnásobnou plochu lesů proti 19. století i přes kůrovcovou kalamitu. A větrné parky jsou úplná blbost.
Ruská demagogie je založena vždy na totálních nesmyslech, proto se tak jednoduše pozná.
Jan Šimůnek
1.5.2020 11:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.5.2020 12:46 Reaguje na Jan ŠimůnekEfekt motýlího křídla je efekt rozbušky nebo spouštěče procesu, který má vlastní silnou příčinu a nastal by stejně, jen třeba o okamžik později. Taky to není ono. Ta změna má razanci nárazu asteroidu a to si ten netvor teprv protahuje drápy.
Jan Šimůnek
1.5.2020 17:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.5.2020 09:06 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
2.5.2020 11:27 Reaguje na Pavel HanzlVladimir Mertan
3.5.2020 14:12Pavel Hanzl
3.5.2020 17:53 Reaguje na Vladimir MertanZnamená to ale, že nemají problém se spodní vodou a to se dá přežít dost dlouhé sucho, zvláště když jí nemají jen na pohon mlýnů.
Dnes je to násobně horší.
Vladimir Mertan
3.5.2020 20:47 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.5.2020 10:38 Reaguje na Vladimir MertanKlimatická změna vytvořila k dnešnímu datu zvýšení teploty o +2°C na evropském kontinentu proti předindustriální sféře a celý proces se stále zrychluje.
K tomuto jednoznačně dokázaném faktu taky nemusím cokoliv dodávat.