Zdenka Sokolíčková: Jak dál v přehřívajícím se světě
Konference byla koncipována jako dvoudenní, na večerním programu prvního dne byl v baru Náplavka kromě dvojkoncertu J. Vébrové a M. Janatkové také první příspěvek světově oceňovaného sociálního antropologa Thomase Hyllanda Eriksena, který přijel z norského Oslo hovořit o neúspěšné konstrukci společného světa v přespříliš kulturně rozmanitých evropských velkoměstech. Jeho a přednášky dalších hostů můžete sledovat na YouTube.
V úterý vystoupil T. Eriksen v univerzitní aule se svou analýzou přehřívajícího se světa (ang. overheating world), což je metafora soudobého stavu, kdy dochází paralelně ke kulturním střetům, ekologické a finanční krizi. Eriksen se svým mezinárodním týmem momentálně řeší velký stejnojmenný projekt podpořený Evropskou výzkumnou radou. Hradečtí posluchači tak měli jedinečnou příležitost seznámit se s dílčími závěry vyplývajícími z antropologických výzkumů prováděných doslova ve všech koutech planety ještě dříve, než byl jakýkoliv projektový výstup publikován.
Závěrečné slovo patřilo českému sociologovi a filosofovi Václavu Bělohradskému, který svůj příspěvek koncipoval jako konstruktivní kritiku globálního kapitalismu. Ačkoliv téma konference nebylo primárně politické ani ekonomické, během obou dnů se jasně projevila skutečnost, že bez vazby na svět, kde padají politická a ekonomická rozhodnutí, nemá smysl se nad kulturními a environmentálními souvislostmi zamýšlet. Poslední bod konference, moderovaná debata s profesory Eriksenem a Bělohradským, již překvapivé poznatky nepřinesl, ale byl úspěšnou tečkou za meziuniverzitní a mezinárodní akcí, jejíž iniciátoři doufají v širší přesah.
Organizátory konference byly Katedra kulturních a náboženských studií Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze. Příští ročník konference Naše společná přítomnost zajišťuje jako hlavní organizátor právě COŽP.
Zájemci o podtémata a konkrétní analýzy, které byly na konferenci představeny, se mohou blíže informovat na webových stránkách www.ecoology.org nebo www.transkulturnikomunikace.cz. Volně bude na konferenci navazovat také prosincové speciální číslo časopisu Culturologia, otevřený call for papers najdou potenciální autoři na výše uvedených stránkách.
reklama
Autorka pracuje na Katedře kulturních a náboženských studií na Univerzitě Hradec Králové