https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zdenka-sokolickova-jak-dal-v-prehrivajicim-se-svete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdenka Sokolíčková: Jak dál v přehřívajícím se světě

21.4.2015
Thomas Hylland Eriksen přijel mimo jiné hovořit o neúspěšné konstrukci společného světa v přespříliš kulturně rozmanitých evropských velkoměstech.
Thomas Hylland Eriksen přijel mimo jiné hovořit o neúspěšné konstrukci společného světa v přespříliš kulturně rozmanitých evropských velkoměstech.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na univerzitě v Hradci Králové se ve dnech 23. a 24. března sešli odborníci z akademické sféry, aby se vyjádřili k podtématu již tradiční konference Naše společná přítomnost, které v roce 2015 znělo Různé kultury, jedna příroda. Svět, ve kterém žijeme, je kulturně velice rozmanitý a lokální odpovědi na globální výzvy jsou stejně různorodé. V jednotlivých příspěvcích, které přednesli řečníci ze šesti českých univerzit, se dostalo na oblast západní, střední i východní Evropy, západní Afriku, Melanésii či Bolívii. Jako výrazná se ukázala nekompatibilita neoliberalismu a „divokého kapitalismu“ s ekologicky udržitelným životem (či chcete-li, udržitelným rozvojem), viz dramatické proměny Lipna či nesoulad reálné politiky bolivijského prezidenta ve věci těžby surovin s proklamovanou ochranou zájmů Matky Země zakódovanou v ústavě.
 

Konference byla koncipována jako dvoudenní, na večerním programu prvního dne byl v baru Náplavka kromě dvojkoncertu J. Vébrové a M. Janatkové také první příspěvek světově oceňovaného sociálního antropologa Thomase Hyllanda Eriksena, který přijel z norského Oslo hovořit o neúspěšné konstrukci společného světa v přespříliš kulturně rozmanitých evropských velkoměstech. Jeho a přednášky dalších hostů můžete sledovat na YouTube.

V úterý vystoupil T. Eriksen v univerzitní aule se svou analýzou přehřívajícího se světa (ang. overheating world), což je metafora soudobého stavu, kdy dochází paralelně ke kulturním střetům, ekologické a finanční krizi. Eriksen se svým mezinárodním týmem momentálně řeší velký stejnojmenný projekt podpořený Evropskou výzkumnou radou. Hradečtí posluchači tak měli jedinečnou příležitost seznámit se s dílčími závěry vyplývajícími z antropologických výzkumů prováděných doslova ve všech koutech planety ještě dříve, než byl jakýkoliv projektový výstup publikován.

Závěrečné slovo patřilo českému sociologovi a filosofovi Václavu Bělohradskému, který svůj příspěvek koncipoval jako konstruktivní kritiku globálního kapitalismu. Ačkoliv téma konference nebylo primárně politické ani ekonomické, během obou dnů se jasně projevila skutečnost, že bez vazby na svět, kde padají politická a ekonomická rozhodnutí, nemá smysl se nad kulturními a environmentálními souvislostmi zamýšlet. Poslední bod konference, moderovaná debata s profesory Eriksenem a Bělohradským, již překvapivé poznatky nepřinesl, ale byl úspěšnou tečkou za meziuniverzitní a mezinárodní akcí, jejíž iniciátoři doufají v širší přesah.

Organizátory konference byly Katedra kulturních a náboženských studií Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze. Příští ročník konference Naše společná přítomnost zajišťuje jako hlavní organizátor právě COŽP.

Zájemci o podtémata a konkrétní analýzy, které byly na konferenci představeny, se mohou blíže informovat na webových stránkách www.ecoology.org nebo www.transkulturnikomunikace.cz. Volně bude na konferenci navazovat také prosincové speciální číslo časopisu Culturologia, otevřený call for papers najdou potenciální autoři na výše uvedených stránkách.

Zdenka Sokolíčková
Autorka pracuje na Katedře kulturních a náboženských studií na Univerzitě Hradec Králové
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist