https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zdenka-sokolickova-jan-vavra-a-miloslav-lapka-ohlednuti-za-jitkou-ortovou
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdenka Sokolíčková: Ohlédnutí za Jitkou Ortovou

16.4.2015
Socioložka a kulturní ekoložka PhDr. Jitka Ortová, CSc. (1946–2015) byla v posledních letech, od doby, kdy ukončila své působení na pražské Katedře kulturologie FF UK, v akademické obci téměř nepřítomná. Její odkaz zde byl však stále živý, minimálně mezi jejími bývalými studenty, které zaujala svým věcným přístupem a zároveň upřímným zápalem pro otázky spojené se vztahem mezi lidským a přírodním světem.
 

Když přišla zpráva, že v noci dne 14. dubna 2015 zemřela, zůstalo v české sociální ekologii prázdné místo. Doktorka Ortová za svého života sice nepublikovala nijak úporně, ale její pečlivá skripta Kulturní ekologie I a II nebo souhrnná práce Kapitoly z kulturní ekologie budou ještě dlouho studenty i dalšími zájemci o úvod do témat oboru ceněná. Byla také autorkou mnoha ekologicky zaměřených esejů v kulturním magazínu UNI.

Především však byla vysokoškolskou pedagožkou, která své kurzy vedla přísně a svědomitě, na studenty kladla nároky a zároveň ty, kteří se pro obor nadchli, dokázala podporovat a povzbuzovat. To od ní se mladí lidé ve věku, kdy jsou otevření a vnímaví, dozvídali o autorech jako byl norský zakladatel hluboké ekologie Arne Næss, lesník a průkopník takzvané etiky Země Aldo Leopold či americký beatnický básník a ekologický myslitel Gary Snyder. Ač doktorka Ortová vždy vystupovala skromně a její přednášky nebyly žádnou rétorickou show, palčivé otázky, které ve svých hodinách otevírala, zanechaly v mnoha studentech hluboký dojem a některé z nich strhly natolik, že už u oboru kulturní a sociální ekologie či oborů příbuzných zůstali a dále jej rozvíjejí.

Svým pedagogickým i lidským působením zasáhla nejméně tři generace studentů. Zůstávala za všech okolností elegantní dámou, ženou s nezaměnitelným, sametově laděným hlasem. Její znalosti kulturní ekologie byly extenzivní a značně přesahovaly tehdejší ideologicky deformované a úzké pojetí kulturologie před rokem 1989, takže její zmíněná práce Kapitoly z kulturní ekologie zapůsobila jako živá voda a dodnes tak působí. Mezi její žáky patří například kulturolog a esejista Vít Erban, antropolog Martin Soukup, fotograf a filmař Petr Mikšíček nebo spisovatel a teoretik krajiny Pavel Hájek, stejně jako autoři těchto smutných řádků.

Jitka Ortová patřila k jádru osobností, které na FF UK dlouhá léta spoluutvářely intelektuální klima Katedry kulturologie, spolu s filosofem kultury Vladimírem Boreckým (1941–2009), kunsthistorikem Františkem Dvořákem (*1920) či antropologem Václavem Soukupem (*1957). Její odchod je pro českou akademickou obec ztrátou, ale její jméno a práce nebudou lidmi, kteří ji znali, zapomenuty.


reklama

 
Zdenka Sokolíčková
a Jan Vávra a Miloslav Lapka
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist