Petr Uhl: Zelení nejsou béčko ČSSD
Proto před deseti dny Paroubek přitvrdil. Předsedovi zelených Martinu Bursíkovi až z argentinské pampy vzkázal, že požadavkem na adopce dětí homosexuálními páry ohrožují zelení přijetí zákona o registrovaném partnerství. Oni sice takový požadavek nevyslovili, ve volebním programu ho neměli, ale pro jistotu jejich předsednictvo z něho stáhlo větu o návrhu začít diskusi na toto téma.
Zelení nejvíce ze všech stran prosazují důstojné postavení homosexuálů ve společnosti. Nejen oni ale budou diskutovat, zda česká úprava adopcí je správná, a to nejen při osvojování homosexuály, ale proto, že nesezdaný pár muže a ženy také nemůže dítě společně adoptovat. Jsem už čtvrtý rok členem Strany zelených, kandiduju za ni v Praze ve volbách do Sněmovny, a vím, že zelení o mnohém už měsíce stále hovoří. Nazývají to volebněprogramovými otázkami a odpověďmi. Do třetice ale vyrazil Paroubek na zelené, a už přímo proti nim, minulé úterý. Asi uznal, že je-li vztah mezi bezmála osmi procenty pro zelené a trvalým poklesem preferencí pro ČSSD, ohrožuje to jeho snahu, aby soc. dem. vyhrála volby. Paroubkova slova, že hlas pro zelené je hlasem pro ODS či pravicovou koalici, jsou ale podle mého absurdní. Je pravda, že loni v říjnu schválila republiková rada Strany zelených usnesení, že při vyslovování důvěry vládě nepodpoříme ani vládu, v níž by byli členové za KSČM, ani menšinovou vládu ČSSD, jejíž vznik by umožnily hlasy KSČM. Přes kritický vztah ke KSČM nejsou však zelení primitivní antikomunisté, s výjimkou bývalého předsedy Jana Beránka nikdy nepodpořili senátora Štětinu, nestraníka zvoleného za Stranu zelených, v iniciativě Zrušme komunisty, kterou nyní Sněmovna odmítla.
Je ale také pravda, že ani Bursík, ani nikdo jiný nikdy neřekl, že koalování s ODS či s lidovci by bylo vhodnější než koalice s ČSSD. Zelení mluví jen o svém volebním programu. A o programových požadavcích chtějí mluvit po volbách s kýmkoli. Srovnám-li volební programy různých stran, považuju soc. dem. program za bližší zeleným než programy ODS, lidovců či komunistů. Idea, že zelení jsou „béčko“ ČSSD, pěstovaná „předbursíkovským“ vedením Strany zelených, je ovšem nesmysl.
Obava ČSSD, že jí zelení přetáhli voliče, nemusí být ani správná, určitě jejich zisk není založen jen na tom. Zelení se liší od ČSSD. Jejich volič je vstřícnější k menšinám, cizincům a postiženým. Bývá citlivější k postavení žen a odmítá strach vůči cizímu. Viděno západníma očima, jsou levicí netradiční, nekomunistickou a nesociálnědemokratickou. Jejich volič je v průměru mladší než jiní, více fandí EU, je proti tradičnímu paternalismu, konzumerismu i proti nacionalismu. Jde mu cíleně o kvalitu života, jeho vlastního i společnosti. Hledá alternativy.
Zelené bude jen těšit, provede-li ČSSD obrat v „zeleném“ smyslu, a nejen tak, jak o tom v lednu mluvil Jiří Paroubek, ale k liberálnější, otevřenější společnosti.
Vyšlo 13. 3. 2006 na stránkách http://pravo.novinky.cz.
reklama
Online diskuse
Zelení honí komunisty a zdražují - 7. 4. 2006 - ISCo je ekologický výrobek? Je to možná paradoxní, ale u každého výrobku lze dovodit nějaký negativní vliv na životní prostředím a tudíž vyhlásit nezbytnost jeho "ekeologického" zdražení. Přinejmenším se množství výrobků dodává v obalech a z většin se stane nakonec odpad. Bez ohledu na politické mudrování o levici nebo pravici je zřejmé, že milionáři zdražení o 100 Kč nezpůsobí potíže, pro nemajetného to může znamenat vážnou finanční zátěž a jeho ekologické povědomí je opravdu usměrněno někdy velmi negativně. To jsou ty něchtěné a nepředvídané dopady, kterými se příroda brání. Příkladem budiž kyvadlová energetická politika dotace - zdražení počínaje elektrickými přímotopy, zaváděním plynu, tepelných čerpadel a nyní prosazováním zákazu topení uhlím, na které nemajetní přecházejí a ovzduší se někde výrazně zhoršuje. Protože těch nemajetných je podstatně více než bohatých, životní prostředí může být značně ohroženo pro všechny bez ohledu na politické přesvědčení Zakáže-li se nebo výrazně zdraží topení uhlím, budou se spalovat kdejaké odpady a do ovzduší se dostanou nebezpečné toxické látky, což se někde už děje. Ideologické nálepkování a strašení komunisty tomu nezabrání. A co se týče holých zadků, na náměstích v listopadu 1989 lidé volali v blahé naději po svobodě a ne, že mají hlad (velká část národa byla obézní). Také byli všichni oblečeni docela přiměřeně, žádný holý zadek se tam nevyskytoval. O něco později Václav Havel po zvolení presidentem složil slib zachovávat komunistickou ústavu. To jen na okraj věci, obelstít přírodu se totuž ani těm nejvýmluvnějším politiků zatím nepodařilo, příroda nerozlišuje pravici nebo levici. například dálkovým přenosem chlorovaných dioxinů, vznikajících při spalováním odpadů z PVC, jste zasažen i vy sám. |