Aljašské řeky se kvůli klimatickým změnám barví na oranžovo
"Je to nepředvídatelný dopad klimatických změn, který pozorujeme v jedněch z nejčistších řek v naší zemi," řekl Brett Poulin, autor studie a docent environmentální toxikologie na Kalifornské univerzitě.
V důsledku tání věčně zmrzlé půdy jsou minerály vystavené působení kyslíku v procesu známém jako zvětrávání. Tento proces zvyšuje kyselost vody a rozpouští kovy, jako je zinek, měď, kadmium a železo - nejvýraznější kov, který dodává řekám rezavou barvu viditelnou i na satelitních snímcích. To vše může v Arktidě zhoršit kvalitu pitné vody a ohrozit rybolov, uvedla studie.
"Když se smísí s jinou řekou, může to ve skutečnosti způsobit, že kovy budou mít ještě silnější (dopad) na zdraví vodních organismů," řekl Poulin.
Poprvé byl tento jev zaznamenán v roce 2018, kdy si vědci všimli mléčně oranžového vzhledu řek v pohoří Brooks Range na severu Aljašky, což bylo v ostrém kontrastu s křišťálově čistými vodami z předchozího roku. Během roku v přítoku řeky Akillik v národním parku Kobuk Valley úplné vymizely dva místní druhy ryb: siven malma a vranka slizká.
"Naše údaje naznačují, že když řeka zoranžověla, zaznamenali jsme výrazný úbytek počtu bezobratlých živočichů a biofilmu na dně toku, což je v podstatě základ potravního řetězce," řekl Poulin. Rezavění by tak mohlo měnit to, která místa budou nebo nebudou vhodná pro život ryb, dodal.
Rezavění je sezonní jev, který nastává v létě obvykle v červenci a srpnu, kdy půda rozmrzá nejhlouběji. Vědci ze Správy národních parků, americké geologické služby USGS a Kalifornské univerzity nyní chtějí lépe porozumět dlouhodobým důsledkům měnícího se chemického složení vody v místech se souvislým permafrostem, kam patří arktické oblasti, jako je Aljaška, Kanada, Rusko a části Skandinávie.
Přečtěte si také |
Kvůli ústupu ledovců rozkvétá v horských řekách mikrobiální život"Je to oblast, která se otepluje nejméně dvakrát až třikrát rychleji než zbytek planety," řekl Scott Zolkos, arktický vědec z Woodwellova centra pro výzkum klimatu, který se na studii nepodílel. "Takže můžeme očekávat, že tyto typy vlivů budou pokračovat."
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Karel Zvářal
27.5.2024 07:45FRANTIŠEK PTÁČNÍK
28.5.2024 06:49 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
28.5.2024 08:18 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKZrovna teď jde na Viasat explorer čistější dobývání zlata v Austrálii, a to bez vodního vyplavování, jen s buldozery, bagry a pípáky. Kde by také v té suché pustině využili vodu... Ale jedině takový způsob bych legalizoval, a ne že se zabije život v řece kvůli pár nenažrancům.
Karel Zvářal
28.5.2024 08:29 Reaguje na Karel ZvářalPetr Elias
28.5.2024 08:31 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKFRANTIŠEK PTÁČNÍK
28.5.2024 15:15 Reaguje na Petr EliasPetr Elias
28.5.2024 08:38Břetislav Machaček
28.5.2024 15:25tekoucí přes moji zahradu býval ještě před několika léty průzračný a nyjí
je rezavý od příměsí železa a manganu ze slepenců. A víte proč? Tehdy tu
proběhla "revitalizace" tůní kterými protéká z pramenů v pískovně a to
systémem maximalizace zasakování do podloží. Není tak od tůní jako kdysi
zurčícím potokem, ale rozlévá se do šířky a tam zasakuje. V podloží ale
vyplavuje ze slepenců štěrku, písku, železa a manganu to železo a ten
mangan a znovu vytéká na povrch o 300 metrů níže zpět do potoka. Tem má
od tohoto místa rezavou vodu a bují v něm řasy milující železo. Bohužel rybám a kdysi i rakům se už ta voda nelíbí a náprava je v nedohlednu.
Cílem revitalizace bylo zasakování vody a že na to doplatilo posledních
100 metrů potoka a následný potok do kterého ústí "odborníkům" nevadí.
Splnili úkol maximalizace zásaku vody do podloží, ale nedomysleli to
vyplavování železa a manganu. Chybu neuznali a nemíní udělat nápravu
prohloubením odtokového potoka z tůní, aby odebral podloží se slepenci
tu vodu, která je vyplavuje. Na Aljašce to mohou být taky různě barevné
řasy milující železo a jiné kovy v podloží, které uvolnil člověk nejen
přímou těžbou, ale i narušením odtokových poměrů. Něco má na vině i
tání permafrostu, který v sobě ty kovy a živiny zadržoval, ale to je
jev, který tam byl i před miliony let, kdy tam v tropických lesích
vznikalo černé uhlí a v tropických mořích ropa. Jen si to v té době
nežijící lidstvo nepamatuje.
Jarka O.
28.5.2024 20:05Karel Zvářal
28.5.2024 21:24 Reaguje na Jarka O."...což bylo v ostrém kontrastu s křišťálově čistými vodami z PŘEDCHOZÍHO roku. Během roku v přítoku řeky Akillik v národním parku Kobuk Valley úplné vymizely dva místní druhy ryb: siven malma a vranka slizká."
https://veda.instory.cz/zeme-priroda/1954-reky-po-celem-svete-jsou-otraveny-leky-a-kofeinem.html
Po celém světě, i na Klondajku!-) Jenom zlatokopové s tím nemají nic společného. (nehledím na dokumenty, abych se nenudil. bylo tam nespočet ukázek, jak těžkou robotu ti chlapi v létě absolvují. a nijak se s tím neberou)