https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/kvuli-ustupu-ledovcu-rozkveta-v-horskych-rekach-mikrobialni-zivot
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli ústupu ledovců rozkvétá v horských řekách mikrobiální život

1.3.2024 16:39 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vědci zkoumají ledovcovou řeku.
Vědci zkoumají ledovcovou řeku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ústup ledovců způsobuje „zelenou proměnu“ řek. Takový je závěr týmu vědců z EPFL v Lausanne a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který právě publikoval článek v prestižním časopise Nature Geoscience. Jejich pozorování vychází ze vzorků sbíraných ze 154 horských řek napájených ledovcem po celém světě v rámci projektu Vanishing Glaciers (Mizící ledovce), který financuje Nadace NOMIS.
 
Horské řeky napájené ledovcem jsou v létě kalnými, bouřlivými toky. Velké množství ledovcové vody promíchává kameny a sedimenty, což zabraňuje pronikání světla ke dnu řeky.

Nízké teploty a sníh v ostatních ročních obdobích zase neposkytují příležitost pro vznik bohatého mikrobiomu. Spolu s ústupem ledovců vlivem globálního oteplování však klesá objem vody pocházející z ledovců.

To znamená, že řeky se stávají teplejšími, klidnějšími a průzračnějšími, což dává řasám a dalším mikroorganismům příležitost k růstu jejich počtu a více přispívat k místním uhlíkovým a živinovým cyklům.

„Jsme svědky hlubokých změn na úrovni mikrobiomu v těchto ekosystémech – nic menšího než 'zelená přeměna' kvůli zvýšené primární produkci,“ říká Tom Battin, profesor na Laboratoři říčních ekosystémů (RIVER) na EPFL v Lausanne.

Změna složení

Ve svém článku se vědci zaměřili na živiny, jako je dusík a fosfor, ve vodě řeky, stejně jako na enzymy, které mikroorganismy žijící v sedimentu na dně řeky k využití těchto živin produkují.

Poté sledovali změny v obou těchto faktorech v rozsáhlém spektru řek napájených ledovcem, které se liší ve velikosti. „Ekosystémy horských řek napájených ledovcem obecně disponují omezeným množstvím uhlíku a živin, zejména fosforu,“ vysvětluje hlavní autor článku Tyler Kohler z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK a bývalý postdoktorand v laboratoři RIVER.

„Jak ledovce ustupují a poptávka řas a dalších mikroorganismů po fosforu roste, může tento prvek představovat pro život ve vysokohorských řekách významné omezení,“ dodává.

Fosfor, klíčový stavební prvek života, se tak stane v ekosystémech níže po proudu řeky ještě vzácnějším, což může mít na jejich potravní sítě zatím neznámé dopady.

Fotografie zachycující ledovec Mt. Stanley a koryto potoka.
Fotografie zachycující ledovec Mt. Stanley a koryto potoka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Tyto zjištění podporuje článek zveřejněný v Royal Society Open Science v srpnu 2023 vědci projektu Vanishing Glaciers. V této studii autoři analyzovali mikrobiom malé horské řeky napájené ledovcem v pohoří Rwenzori v Ugandě, kde byla „zelená přeměna“ již v pokročilé fázi. Složení živin a enzymů zde bylo také značně odlišné a řasy byly hojné.

„To, co se děje s ledovcem Rwenzori, nám poskytuje náhled na to, jak budou vypadat švýcarské řeky napájené ledovcem za 30 nebo 50 let,“ říká Battin.

Jedním z důsledků této změny je, že jak řeky napájené ledovcem hostí více mikrobiálního života, budou hrát větší roli v biogeochemických cyklech, jako je výměna CO2.

Dno potoka napájené ledovcem Mt. Stanley se sedimenty, zelenými řasami a mechy.
Dno potoka napájené ledovcem Mt. Stanley se sedimenty, zelenými řasami a mechy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Tým RIVER plánuje na této výzkumné práci stavět. Právě provádějí sčítání mikrobiální biodiverzity v potocích napájených ledovci a pomocí různých linii genomických informací zkoumají, jak různorodé mikroorganismy jsou schopny přežívat v jednom z nejextrémnějších sladkovodních ekosystémů na Zemi.

Tyler Kohler, hlavní autor a současně výzkumník na Katedře ekologie Přírodovědecké fakulty v Praze, byl zodpovědný za sběr vzorků během expedic, laboratorní analýzy a psaní manuskriptu článku. Tyler je aktuálně vedoucím PI projektu PRIMUS na Univerzitě Karlově s názvem: Green New World: Unraveling microbial community assembly patterns in vanishing glacier-fed streams. V tomto projektu se Tylerův tým dále zabývá tím, jak se změny klimatu promítají do změn společenství řas (konkrétně rozsivek) v potocích napájených ledovcem. Více se o této práci dozvíte zde.


reklama

 
foto - Anderle Michal
Michal Anderle
Autor je pracovník Přírodovědecké fakulty UK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

1.3.2024 16:43
Další důkaz, jak se s oteplením zlepšují podmínky pro život. V dříve sterilních bystřinách se objevuje život.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.3.2024 07:59 Reaguje na Richard Vacek
Já bych to nenazval zlepšení. No prostě to je pro život normální, že obsadí vše co jde. Proč to nazývat zlepšení?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist