https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/brdske-lesy-na-kloboucku-se-dockaly-ochrany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brdské lesy na Kloboučku se dočkaly ochrany

19.12.2022 12:53 | PRAHA (Ekolist.cz)
V chráněné krajinné oblasti Brdy bylo vyhlášeno další maloplošné chráněné území, přírodní rezervace Klobouček. Brdské lesy byly v minulosti kvůli produkci dřeva povětšinou přeměněny na smrkové monokultury a Klobouček je jedním z mála míst, kde měla příroda více prostoru. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
 
„Klobouček jako nenápadný vrchol na úbočí Toku, ležící mezi Obecnicí a dopadovou plochou, ukrývá výjimečnou lesní podívanou. Staré porosty, z rozhodnutí vlastníka lesa již téměř sto let ponechané bez zásahu, představují v Brdech neobvykle bohatou skladbu dřevin. V suťovém lese rostou krom obvyklejších buků mohutné staré lípy, kleny, jasany a jilmy a leží i stojí zde množství mrtvého dřeva, které hostí řadu vzácných druhů hub,“ popisuje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„V době, kdy se vyhlašovala chráněná krajinná oblast Brdy, jsme ve zdejších lesích nechali zmapovat staré stromy. Rozpadající se dřevo je totiž domovem mnoha rostlin, živočichů a hub a ostrůvkem pestrosti ve stejnověkých smrkových monokulturách, Právě v okolí Kloboučku jich bylo ve srovnání s jinými částmi CHKO nebývalé množství – na ploše 26 hektarů jich byly nalezeny více než dvě stovky. A proto jsme zde přistoupili k vyhlášení přírodní rezervace, abychom jim zajistili dostatečnou ochranu,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Mrtvé dřevo do přírody patří.
Mrtvé dřevo do přírody patří.

Součástí přírodní rezervace je i malá loučka s chudým smilkovým trávníkem, dříve využívaným na seno. Loučka je stanovištěm několika vzácných druhů hub, typických právě pro chudé podhorské trávníky. Dalším cílem je tedy i zajistit vhodnou péči i tomuto společenstvu. Suťovým lesem, skalními útvary a malebnou loučkou vede naučná stezka, vyrobená ve spolupráci Vojenských lesů a statků, s.p., a AOPK ČR.

Přírodní rezervace Klobouček má rozlohu 26 hektarů a chrání skalní útvar obklopený suťovým lesem a bučinou, obdobný charakter má i nedávno vyhlášená přírodní rezervace Koníček. Klobouček je třináctým maloplošným zvláště chráněným územím v CHKO Brdy.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.12.2022 13:52
Přijde mi, že název článku je poněkud zavádějící. Na vrchol vede Lesnická naučná stezka Klobouček, jejíž význam pro ochranu lokality je snad zřejmý každému. Loučka je/byla sečená, proto že by až ode dneška se "brdské lesy dočkaly ochrany", mi přijde poněkud přitažené. A tvrdí snad někdo, že mrtvé dřevo do lesa nepatří, nebo ho snad lidé chodí krást? A jinak samozřejmě, moloplošky do CHKO patří.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.12.2022 13:52
Brdské lesy, měly nejlepší ochranu co by vojenské lesy, bez tůristů "
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

19.12.2022 15:34 Reaguje na smějící se bestie
Největší ochrana biodiverzity byla cvičení vojsk, pojezdy těžké techniky, střelby a požáry. A to je to co nejvíce chybí. Kosení loučky to nenahradí. Nutno silně zazvěřit a občas pořádně rozjezdit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist