https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/candatu-v-lipenske-prehrade-ubyva.vedci-pro-ne-instalovali-sest-desitek-umelych-hnizd
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Candátů v lipenské přehradě ubývá. Vědci pro ně instalovali šest desítek umělých hnízd

12.4.2024 19:23 | HORNÍ PLANÁ (ČTK)
Umělá hnízda připomínají rohožku. Vědci a rybáři je umístili na vybraná místa do hloubky v rozmezí 1,5 až tři metry pod hladinu.
Umělá hnízda připomínají rohožku. Vědci a rybáři je umístili na vybraná místa do hloubky v rozmezí 1,5 až tři metry pod hladinu.
Foto | Jakub Hardt / Biologické centrum AV ČR
V lipenské přehradě ubývají dříve hojní candáti. Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR a rybáři nyní zahájili projekt, kterým chtějí ověřit, zda populaci candátů na Lipně ohrožuje narůstající populace sumce velkého. Do přehrady instalovali šest desítek umělých hnízd, v nichž se mají candáti vylíhnout.
 

"Budeme sledovat, kteří samci svou snůšku úspěšně ’vysedí’, a které snůšky budou napadeny predátorem," řekl Jan Kubečka z hydrobiologického ústavu biologického centra. Candáti velmi pečlivě hlídají svá hnízda, a to i za cenu, že přestanou být v jiných chvílích tolik ostražití. Stávají se tak mnohem zranitelnější a pro sumce snadnější kořistí. Pokud samec candáta zahyne, celé hnízdo pak zlikvidují jiné druhy ryb.

Umělá hnízda připomínají rohožku. Vědci a rybáři je umístili na vybraná místa do hloubky v rozmezí 1,5 až tři metry pod hladinu. Následně budou sledovat obsazenost hnízd a stav jiker.

Lipenská přehrada v minulosti patřila mezi oblíbené rybářské revíry právě kvůli lovu candátů. V posledních 20 letech minulého století pocházel každý pátý candát ulovený v Čechách a na Moravě z nádrže Lipno. Situace se změnila kolem roku 2005, kdy úlovky klesly zhruba na desetinu dřívějšího množství a populace candáta se dostala až na pokraj kolapsu.

"Rozebrat příčinné souvislosti pod hladinou našeho největšího jezera nebyl vůbec snadný úkol," uvedl Kubečka. V úvahu podle něj přicházely faktory jako klimatická změna, nedostatečné rozmnožování, parazité a nemoci, pokles produktivity nádrže, vliv rybožravých predátorů, konkurence ostatních dravých druhů ryb, přílišný tlak ze strany rybářů a tak dále.

Kromě predátorů komplikují podmínky pro růst populace candátů i další aspekty. Odborné analýzy například ukázaly, že na přelomu tisíciletí klesla koncentrace živin a produktivita nádrže, což vedlo k výraznému zpomalení růstu candáta. „Zatímco dříve dosahovali candáti stanovené lovné míry 50 centimetrů po čtvrtém roce života, ročníku narozenému v roce 2000 to trvalo devět let. Takto pomalu rostoucí populaci se nedařilo kompenzovat ztráty působené rekreačními rybáři a došlo ke kolapsu úlovků, kterému říkáme candátí krize," uvedl Kubečka

Vědci pro letošní rok také plánují, že se pokusí zpřesnit odhady počtů sumců v přehradě. Zaměří se také na to, co tvoří největší část potravy sumce v lipenské nádrži.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.4.2024 19:43
Je snad jasné i bez výzkumu, že výskyt sumce populaci candáta nepodporuje. Je to nejen významný potravní konkurent, ale i přímý predátor predátora. "Chyť a pusť" považuji v případě sumce za úchylku, kdy za "ušlechtilým milosrdenstvím" se skrývá vystavení jiných druhů ryb nemilostdné genocidě. Tuto novodobou tradici proto považuji za špatný vtip, no ale když to někoho baví, proč ne...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

12.4.2024 19:53 Reaguje na Karel Zvářal
1*
On celý ten povolený systém - chyť a pusť, je tak trochu pochybný.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.4.2024 20:27 Reaguje na smějící se bestie
Mě dojímá ta jejich schíza, když nadávají na chráněné kormorány, volavky aj., ale u "tlamouna posvátného", slavnostně vráceného vodě, dělají přesně to samé a cítí se povzneseně. P.S. Loni jsem měl na SK výbornou halás lé (ze sumce, detaily vynechám), a to je ta největší pocta tomuto záměrně přemnožovanému otesánkovi.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

16.4.2024 10:53 Reaguje na smějící se bestie
nemělo by se přitom zapomínat, co té dobromyslné zvrácenosti předchází. Kolik brajglu do vody naházejí při výronu své vášně. K řekám a dalším vodám se chovají jako k popelnici, akorát nemusí platit popeláře.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

13.4.2024 10:21 Reaguje na Karel Zvářal
Všichni predátoři si zaslouží nejvyšší ochranu. Nejen sumec. Ale i vlk, krkavec nebo kormorán. Jsou zárukou biodiverzity. Říkají Bláhoví Duhové.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.4.2024 10:34
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.4.2024 10:52
Plně souhlasím jako celoživotní rybář s předchozími diskutéry. Chyť a pusť
lze aplikovat u vzácných druhů ryb, kterých rapidně ubývá, ale vracet vodě přestárlé ryby, které pak umírají často při lovu nějak zraněné bez užitku
je stejná zhovadilost, jako chovat chráněné kopytnatce pro kafilérie.
Prostě to je plýtvání se zdroji přírody a pochybným důvodem je ušlechtilost lovce. Vody jsou pak plné pouze trofejních ryb a schází mladší generace a u dravců nakonec i jejich potrava. U nás po totálním hájení dravců za účelem
likvidace bílé ryby jako příčiny růstu rostlinstva a zákalu vody neuvidíte
drobotinu a už ani ty dravce mimo trofejních sumců, kteří vymlátí i vysazené
kapry. Kdysi byla voda plná okounů, cejnů, plotic, perlínů a ouklejí. Dnes
zůstali vysazení kapři, kapři nad 70 cm a plno trofejních sumců. U nás
jsem viděl prvého sumce jako kluk, když prvé sumce dovezli z Jižní Moravy
jako vzácnost. Dnes už leckde jiného dravce, než sumce nechytíte a chytat
na žížalu, tak i jejich nástupce, protože se zde zdárně vytírají. Co s tím?
Snad jen návrat zdravého rozumu zachrání naše vody, ale o tom už pochybuji.
Ono k tomu přispívá i lenost ryby zpracovat a tak rybu pustí a jdou si koupit filety z jiné ryby s tvrzením, že chrání zdejší faunu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.4.2024 11:44 Reaguje na Břetislav Machaček
1**
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.4.2024 07:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Sumec je velký predátor. Šetřit velké sumce je problém i jinde, v Itálii či Španělsku.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.4.2024 09:15 Reaguje na Slavomil Vinkler
Chybou je odklon od lovce- zásobitele jídlem k lovci- toužícího po zážitcích z lovu trofejních úlovků pro zábavu.
Je to výsledek konzumu, kdy plýtváme potravinami v jakékoliv
podobě, ať už jsou to potraviny v konečné fázi a nebo ještě
jako polotovary. Trofejní ryby končí někde hnijící ve vodě,
velcí kopytníci v kafilérii stejně, jako uhynulá zvířata z
chovů použitelná k výkrmu masožravců, nebo zpracovatelná
na granule ke zkrmení, či pouze jako hodnotné hnojivo.
To je to, co dělali odjakživa naši předci a proto Zemi
zatěžovali méně, než my zbytečným nevyužíváním přírodních
zdrojů, které získáváme navíc někde jinde. Tady je spasená
tráva zhodnocena na maso zubra, kterého spálíme a jinde
vypálíme prales, aby v něm rostla tráva pro krávu, jejíž
maso dovezeme přes půl zeměkoule. Není to ujeté plýtvání?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist