https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/cena-evropsky-strom-roku-potreti-miri-do-polska-vitez-se-jmenuje-srdce-zahrady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cena Evropský strom roku potřetí míří do Polska, vítěz se jmenuje Srdce zahrady

21.3.2024 10:48 (ČTK)
Ocenění Evropský strom roku získal dvousetletý buk Srdce zahrady, který stojí v arboretu v polských Wojslawicích nedaleko českých hranic.
Ocenění Evropský strom roku získal dvousetletý buk Srdce zahrady, který stojí v arboretu v polských Wojslawicích nedaleko českých hranic.
Foto | Bozka Piotrowska / Nadace Partnerství - Evropský strom roku
Ocenění Evropský strom roku letos už potřetí získal strom z Polska. Se značným náskokem v počtu hlasů zvítězil dvousetletý buk Srdce zahrady, který stojí v arboretu v polských Wojslawicích nedaleko českých hranic. Česká hrušeň pojmenovaná po lidové písni Stojí hruška v širém poli skončila pátá.
 

Srdce zahrady získal 39 158 hlasů z celkových 174 112 rozdělených mezi 15 dřevěných finalistů. Majestátní vzhled buku dodává neobvykle tvarovaný silný kmen a rozložité větvě s fialově zbarvenými listy. Na druhém místě byl s 24 807 hlasy francouzský Plačící buk z Bayeux a na třetím Tisíciletý olivovník z Lauras z Itálie, pro který hlasovalo 13 933 Evropanů.

Českou hrušeň do soutěže přihlásili obyvatelé Mrákotína na Vysočině, kteří o podporu žádali kulturní i mediální instituce, místní akční skupiny i český Senát. "Velkou sílu měla společenská setkání v obci, při nichž jsme si předávali informace o anketě a hlasování. Celkově to byla rozhodně napínavá cesta. Sledovali průběh hlasování a prožívali každou desítku přibývajících hlasů,“ řekla pořadatelům z české Nadace partnerství Ludmila Vacková, která hrušeň do ankety navrhla.

Slavnostní předání ceny Evropský strom roku se konalo včera v bruselském sídle Evropského parlamentu. Po ceremonii bude na místě až do pátku stát výstava představující všechny stromy, které se do finály dostaly.

Patnáct finalistů soutěže vzešlo z hlasování o stromu roku v jednotlivých evropských zemích. Celoevropská soutěž se poprvé konala v roce 2011 a organizuje ji Environmental partnership association (EPA) - konsorcium šesti nadací z Česka, Bulharska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska, které mají za cíl chránit životní prostředí a podporovat lokální komunity a spolky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist