https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/dohodnuto-cesta-ke-vzniku-chranene-krajinne-oblasti-krusne-hory-je-otevrena
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dohodnuto! Cesta ke vzniku Chráněné krajinné oblasti Krušné hory je otevřena

4.7.2024 14:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Krušné hory - Božídarský Špičák
Krušné hory - Božídarský Špičák
Krušné hory jsou o krok blíž vzniku chráněné krajinné oblasti. Ministerstvu životního prostředí a Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR se podařilo dosáhnout důležité dohody s částí měst a obcí v centrální oblasti Krušných hor o budoucím vymezení hranic CHKO. Dohoda dává obcím garanci, že vznik chráněné oblasti neovlivní rozvoj města a obcí v již zastavěných územích a zároveň vymezuje i vybrané rozvojové oblasti mimo ně.
 
„Dohodu považujeme za zásadní, podařilo se nám společně najít řešení, které garantuje obcím jejich rozvoj a zároveň dává prostor pro ochranu přírody. Se všemi více než šedesáti obcemi se snažíme náš záměr od začátku aktivně komunikovat, a nad rámec zákona proběhla již stovka jednání, abychom našli společný kompromis. Těší mě, že obce v centrální části Krušných hor, které měly dříve výhrady, nyní s vyhlášením CHKO souhlasí. A zájem mají i další obce – například Petrovice nás nedávno požádaly o rozšíření hranic CHKO tak, aby byly její součástí, což nyní prověřujeme,“ uvedl k výsledkům jednání ministr životního prostředí Petr Hladík.

A dodává: „Krušné hory jsou mimořádným fenoménem. Svou velikostí, historií a hlavně výjimečnou přírodou. A tu je potřeba chránit. Jsou zde například rozsáhlé mokřady a rašeliniště chráněné Ramsarskou úmluvou, ale i přesto celé velké pohoří zůstává jediným v ČR, které není plošně chráněno. Je zde zčásti evropská ochrana, ta celoplošná státní dosud chybí. CHKO Krušné hory by tak svou rozlohou přes dva kraje byla největší v České republice. Formálně bychom rádi proces vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory zahájili v následujících týdnech,“ shrnul ministr Hladík.

„Ne náhodou jsou Krušné hory na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jde ovšem o poslední příhraniční pohoří, které je takto výjimečné, a které je bez režimu ucelené ochrany. Rozumíme ale tomu, že obce potřebují prostor pro svůj rozvoj. A jsem rád, že se nám společně podařilo najít řešení, které je v souladu s potřebami ochrany přírody. Nejcennější části krajiny v návrhu zůstaly a vyčleněny byly urbanizované a rozvojem jinak již zasažené části,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR s tím, že dohodu stvrdili zástupci celkem šesti obcí z regionu. Mezi nimi je Jáchymov, Loučná pod Klínovcem, Pernink, Kryštofovy hamry, Abertamy a Kovářská. Další obce se k nim zřejmě připojí v nejbližších dnech.

„Díky úspěšným jednáním jsme dosáhli dohody, která je přijatelná pro obě strany. Dohodli jsme se, že intravilán a některá rozvojová území města Jáchymova nebudou součástí CHKO. Zůstává tak nadále otevřen prostor pro rozvoj města a zároveň budeme chránit přírodní krásy,“ říká místostarostka Jáchymova Lada Baranek.

Podle starostky Loučné pod Klínovcem Jany Nýdrové je garance Ministerstva životního prostředí pro radnice klíčová. „Většina našich obyvatel možnost vzniku chráněné krajinné oblasti podporovala. Zároveň ale měli obavy, jestli to nebude mít vliv třeba na občanskou vybavenost, vznik nových pracovních příležitostí v obci a podobně. Dohoda, ke které jsme společně dospěli, je garancí, že tyto obavy mít nemusí.“

Podobně dohodu vnímá i starostka Abertam Renata Mrňková: „Všichni, co tady žijeme, jsme pro ochranu přírody, ale potřebujeme, aby pozemky a nemovitosti občanů nebyly znehodnoceny, aby se sem chtěli lidé vracet a ne odcházet. Proto jsme rádi, že jsme našli shodu.“

„Vypadá to, že vyhlášení CHKO Krušné hory už nic nestojí v cestě, a to je skvělá zpráva,“ říká Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR. „Krušné hory mají na svém území vzácnou přírodu, která si ochranu zaslouží, ovšem zatím v praxi stále docházelo k jejímu ničení, jak jsme opakovaně ukázali na příkladu kácení v místních starých bukových lesích.“

Nyní by se situace mohla změnit. „Ale bude nesmírně důležité, jak bude nakonec vypadat zonace chráněného území. Je žádoucí, aby CHKO Krušné hory nebyla jen velká svoji rozlohou, ale aby měla i výraznou část území v režimu přísné ochrany,“ říká Lukáš Hrábek.

„Evropská unie – včetně Česka – se zavázala, že do roku 2030 ochrání 30 procent svého území, a třetinu z toho přísně. Právě Krušné hory by k tomuto cíli mohly na českém území výrazně přispět,“ dodává Hrábek.

Krušné hory jsou už řadu let vytipovány jako území, jehož příroda a krajina by si vyhlášení chráněnou krajinnou oblastí zasloužily. Budoucí CHKO Krušné hory by měla především chránit zachovanou krajinu s rozsáhlými celky přírodě blízkých lesů na svazích hor a mozaikou lesů, luk a pastvin a zástavby na náhorní plošinách.

„Po letech nejistoty jsou jasně stanovená pravidla, což vítáme. Ochrana přírody vedle existujících skiareálů je ve světě běžnou a fungující praxí a nám vždy taková spolupráce dávala smysl. Ostatně i k nám chtějí lidé jezdit především za hezkou přírodou,“ řekl k výsledkům jednání Petr Zeman, majitel Skiareálu Klínovec, největšího lyžařského centra v Krušných horách.

Vyhlášení CHKO Krušné přispěje nejen k lepší péči o přírodu, ale i ke zjednodušení a zefektivnění státní správy v ochraně přírody a krajiny, kdy by nově namísto 11 orgánů ochrany přírody (8 ORP, 2 KÚ a AOPK ČR) by nově o území pečoval jeden orgán ochrany přírody – Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Ministerstvo životního prostředí v současnosti finalizuje podkladové materiály k formálnímu vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory.


reklama

 
Veronika Krejší, mmo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

4.7.2024 15:54
jestli ty hromady keců k vyhlášení CHKO Soutok stojí někomu za to?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

4.7.2024 18:04
No, už kdysi, botanik Jan Jeník v šedesátých letech parafrázoval heslo ochranářů : Poznej a chraň na Poznej a chrň. A prospali toho za těch 80 let hodně moc.
Doufejme, že aspoň nějde v CHKO bude obnovena původní metoda obhospodařování, pastva, seč,....
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

5.7.2024 07:41
....jenom prstíček.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.7.2024 10:51 Reaguje na Emil Bernardy
1*
A nakonec i lunapark, jako na Šumavě, že !
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

5.7.2024 13:02 Reaguje na smějící se bestie
Ne.Zákaz vstupu tam,co jsme jako děti chodili na vycházky,později se těšili a poznávali přírodu,kde žili lidé.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.7.2024 07:44 Reaguje na smějící se bestie
Já byl před 3 týdny v Rakousku Tauplitz. je to ližařský lunapark. Nicméně po zmizení sněhu se tam pasou Krávy. A ty udržují takovou biodiverzitu kytek, kterou u nás neuvidíte nikde. Stačí blbá pastva a z lunaparku je neskutrečně krásné alpinum.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

6.7.2024 08:37 Reaguje na Slavomil Vinkler
Toto znám,i ze Švýcarska.Známá původem odtud nám pronajímala bydlení v létě za přijatelnou cenu,vyděláno má v zimě.V létě pastvina,v zimě sjezdovka.Ovšem je otázkou,v jaké pohodě přezimuje dobytek.To bude horší.Všechno má své ale.Ale já měl výše na mysli blízké okolí Brna.Dříve turisté/trampové,dospělí,děti,dnes TABU.Jen protekčně s "ekobyrokratem",nebo načerno jako vetřelec a zločinec,pod pohrůžkou pokuty,toto nemá úroveň.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.7.2024 08:46 Reaguje na Emil Bernardy
Přesně tak. Likvidace krajiny OZE a honba na každý táborák a pár dřevěných lávek a lidí v lese jsou ubohé.
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.7.2024 08:09 Reaguje na Emil Bernardy
Kdo chce kam ...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.7.2024 09:41 Reaguje na Jarka O.
Přesně tak. Ono nezáleží ani tak na stupni ochrany, ale na
vedení CHKO a jeho prioritách. Stačí změna vedení a sliby
se slibují a blázni se radují. Pak přijde pláč a skřípění
zubů, ale už je vymalováno a nedá se nic změnit. Už jsem tu
psal jak staré vedení jedné CHKO žilo v souladu s místními, chataři a trempy. Přišlo nové a byli z nich úhlavní škůdci přírody. Buzerace místních a chatařů a zákaz táboření tam, kde se tábořilo 100 let. Naopak povolili přestavět skromnou chatu ROH na hotel, požární nádrž na bazén a louku na velké
parkoviště a sjezdovku. Za státní peníze vyasfaltovat k hotelu silnici a udělit hostům výjimky ze zákazu vjezdu.
Ředitel CHKO byl jedním ze střihačů pásky při otevření
a celé vedení s rodinami tam hostili a napájeli. Tak
dopadne "ochrana přírody" řízená "SPRÁVNÝMI NADLIDMI".
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.7.2024 19:57 Reaguje na Břetislav Machaček
Ale ten hotel a sjezdovka není ta katastrofa. Co chybí je ta pastva.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.7.2024 20:40 Reaguje na Slavomil Vinkler
Kde se pase, jsou mouchy a ovádi a vy si myslíte,
že se hostům bude u bazénu líbit, když je budou
kousat ovádi? Kdepak, žádná pastva, ale mulčování
i se vším živým, co bylo v té trávě. Tak vypadá
rekreační louka u hotelového bazénu! Máte vůbec
nějaké zkušenosti s pastvou, když ji propagujete
všude, kde roste tráva? Některé louky postačí
pouze pravidelně kosit na seno a občas je pak
protáhnout bránami, či ježky (ostnaté válce).
Tím se povrch naruší a umožní klíčit semenům
stejně, jako po rozšlapání kopyty zvířat. Ona
se tam ta louka nespásala ani když to bylo od
ROH, protože bylo jednodušší ji pokosit a seno
dopravit do stodoly, než tam stavět ohrady a
pást pár dnů v roce dva kilometry od stájí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.7.2024 08:17 Reaguje na Břetislav Machaček
Ano, ale pastva je selektivnější. Třeba krávy nežerou vstavače, úpolíny, blatouchy, všivce...
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.7.2024 08:45 Reaguje na Břetislav Machaček
Ale v Rakousku to spojení zemědělství, turistiky a sportů funguje.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

8.7.2024 06:55 Reaguje na Jarka O.
JIné postavení má Alpen Verein.V dávné minulosti Prager Alpen Verein,Prahu vynechali až 2.pol.20.století!!!
Mám pocit,že tu nejde aktivistům o to být v přírodě,ale poněkud úchylná touha být PS VB,až na to,že PS přerůstá přes hlavu esenbákovi-
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.7.2024 22:53 Reaguje na Emil Bernardy
Alpský spolek opět existuje, ale není to ROH:-) Jestli jste tu např. četl poučnou sérii o lidech, o honu na trampy a ředitele CHKO, kam oni chodili, tak to by mělo varovat před vznikem dalšího CHÚ, ale nevaruje. O přírodu opravdu nejde...
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

9.7.2024 08:16 Reaguje na Jarka O.
Mám na mysli před snad půl stolením vypuštění slůvka"Prager"...Alpen Verein.Úctyhodné a dojemné po tom,co jsem rozbili Rakousko Uh.. a byli vítězové v 2.světové.
To další,jsem hodně "in".....
Přez půl století dumám,co je to vlastně český tramp. A ač jsem vyfasoval kanady jenom na vojenské katedře,jinak pohory!!! a vždy jsem uhýbal ke skautům,turistům,horolezcům a bůh ví,co,vždy jsme se setkali u táboráku či v hospodě a mnozí dvojí i trojí občanství.Skautské i trampské...
Je to jeden z vnějších projevů toho nejlepšího v naší společnosti.Humanita.Hluboko pod kůrkou.
Ale v každé společnosti jsou i lumpové a psychopati.


Odpovědět
JO

Jarka O.

9.7.2024 14:38 Reaguje na Emil Bernardy
Je logické, že se „Prager“ nepoužívalo, teď patří ČaM tuším pod sekci Wien. My jsme asi nic nerozbili ani nevyhráli.
To další =1*. Měli jsme málo věcí, ale hodně nezájem o jakési rozdělování a rozkazy por. Duba :-). Autoritou býval hajný. Ty zrušili.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

9.7.2024 17:01 Reaguje na Jarka O.
Mám na mysli to,jak situaci mohla,nebo spíš musela vidět druhá strana,Rakousko.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

9.7.2024 17:02 Reaguje na Jarka O.
Jo,Prager bylo kdysi,když jsme byli jeden stát.Já jsem dlouho mimo,platili jsme si tam pojistku pro turistiku a tak.
Odpovědět
PH

Petr Hariprasad Hajič

28.7.2024 11:55
Mělo to tam být už dávno. Krušné hory jsou taková Popelka našich hor.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist