https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/extremni-rok-netopyrich-zaletu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Letošek je extrémním rokem netopýřích záletů

31.8.2023 11:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Netopýři hvízdaví v lustru.
Netopýři hvízdaví v lustru.
Zdroj | Český svaz ochránců přírody
Letošní rok je v netopýřích invazích do lidských obydlí obzvlášť extrémní. Za jediný týden se v Liberci a Jablonci nad Nisou podařilo odbornicím ze záchranné stanice Archa odchytit 1324 netopýrů. V jenom panelovém domě v Jablonci bylo nalezeno v jediném pokoji 499 netopýrů a ve stejné situaci se před dvěma týdny ocitla i Liberecká nemocnice. Nemocnice je každoročním nechtěným útočištěm netopýrů i v Plzni. Informuje o tom ČSOP ve své tiskové zprávě.
 

Zálety netopýrů jsou v plném proudu a budou pokračovat minimálně do poloviny září. Toto období je pro invaze netopýrů typické, ale nikdo nečekal, že letos bude situace tak mimořádná.

Minulý rok bylo za srpen a září přijato do záchranných stanic 1306 netopýrů. Za letošní rok přijaly stanice celkem 3016 jedinců, z toho 1534 jen za měsíc srpen, a to jsme teprve v polovině období netopýřích záletů.

Jelikož není vždy nutné netopýry odvážet do záchranných stanic, číslo přijatých kusů je výrazně menší, než skutečný počet netopýrů zbloudilých do lidských obydlí.

K invazím dochází v době, kdy se rozpadají mateřské kolonie. Většinu jedinců v těchto skupinách tvoří nezkušená letošní mláďata. Vyhledávají si nové úkryty a domy jim nejspíš připomínají skály s jeskyněmi.

Jelikož je takových případů čím dál více, přibývá i práce záchranným stanicím. Přes den se starají o potřebná zvířata a noc co noc vyjíždějí k netopýřím pohromám.

Proto apelujeme na veřejnost, aby dodržovala preventivní opatření, kterými významně pomůže pracovníkům záchranných stanic. Doporučení jsou nenáročná a nenákladná. Jelikož jsou netopýři schopni do vašeho bytu proniknout i přes okno otevřené na ventilačku, nejsnadnějším řešením je okna na noc úplně zavírat. Druhá možnost je nainstalovat do oken obyčejné sítě proti hmyzu. Jakkoli to může znít banálně, pro ochránce je to významná pomoc.

Lokality, kterých se v ČR netopýří invaze týkají nejvíce, jsou Liberec a Plzeň. Dále pak Klatovy, Litoměřice, Karlovy Vary, Havířov, Brno, Ostrava a Křešice. Zejména v těchto místech dbejte, prosím, na doporučená opatření. Pomůžete tím nejen ochráncům přírody a záchranným stanicím, ale zároveň předejdete mírné devastaci bytu.

Zalétne-li vám do bytu netopýr, zhasněte, otevřete okno dokořán a opusťte místnost, aby netopýr nebyl ve stresu a měl možnost v klidu odletět. V případě, že byste se jali netopýra odchytávat, určitě se o to nepokoušejte holýma rukama a opatřete si ruku rukavicí či ručníkem. Když netopýra uchopíte,cítí se v ohrožení a může se bránit zuby. Na druhou stranu je velmi křehký, nesmíte ho držet silou.

Pokud si nevíte rady, neváhejte se telefonickyobrátit na záchrannou stanici. Kontakty na záchranné stanice naleznete zde: https://www.zvirevnouzi.cz/, centrální dispečink záchranných stanic je na telefonu 774 155 155.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

31.8.2023 12:24
Včera v ečer do mě jeden málen narazil, když jsem vycházel ze dvěří domu. Asi chtěl zaletět dovnitř.
Naštěstí se nikomu nic nestalo
Odpovědět
Pe

Pepa

31.8.2023 16:01 Reaguje na Michal Uhrovič
ke mně vletěli několikrát, naštěstí nepanikaří jako ptáci a má žena a tak jen párkrát obkrouží kuchyň i obývák a pak jej vklidu vyprovodím oknem nebo dveřmi ven.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist